Chcesz przenocować pod namiotem lub biwakować w lesie? Jeśli planujesz spędzić noc w plenerze, nie obejdziesz się bez solidnego śpiwora trekkingowego. Zobacz, jaki śpiwór turystyczny wybrać. W naszym tekście znajdziesz garść wskazówek oraz parametry, na które należy zwrócić uwagę.
Polecamy: Śpiwory - ranking 2020
Śpiwór turystyczny to obowiązkowy element wyposażenia podczas kilkudniowej wycieczki w góry. Jaki śpiwór wybrać, aby zagwarantować sobie dobre warunki do snu?
Wypełnienie to jeden z najważniejszych aspektów, na który należy wrócić uwagę podczas zakupu śpiwora turystycznego. Rodzaj wypełnienia wpływa nie tylko na ostateczny komfort cieplny, ale również na wygodę podczas spania czy przenoszenia sprzętu. Jaki materiał wybrać, aby cieszyć się lekkim i ciepłym śpiworem turystycznym?
Śpiwory tego typu to dobry kompromis między jakością a ceną. Gwarantują niezły komfort termiczny i lepiej znoszą wilgotne warunki niż ich odpowiedniki wypełnione puchem naturalnym.
Pewnym utrudnieniem może być fakt, że po złożeniu śpiwór tego typu będzie dość duży i ciężki, co w praktyce okaże się niewygodne, jeśli planujesz kilkudniową wędrówkę z plecakiem. Materiał syntetyczny z czasem traci też swoje właściwości termiczne, ponieważ wypełnienie staje się mniej sprężyste i zbija się. W rezultacie śpiwór tego typu raczej nie będzie rozwiązaniem na lata.Śpiwory z naturalną ociepliną są wypełnione puchem kaczym lub gęsim. To materiał, z którego korzystają uczestnicy wypraw w góry najwyższe lub podróżnicy, którzy udają się na naprawdę ekstremalne wypady.
Puch daje znakomity komfort cieplny. Jeżeli się zastanawiasz, jaki śpiwór wybrać zimą w góry, warto rozważyć zakup śpiwora trekkingowego z naturalnych materiałów
Śpiwór puchowy jest lekki i sprężysty, co oznacza, że po zwinięciu i zapakowaniu do pokrowca zajmuje mało miejsca i nie ciąży w bagażu. Niestety nie jest to w pełni idealne rozwiązanie. Puch jest wrażliwy na działanie wilgoci i zamoczony straci swoje właściwości izolacyjne. Na minus lekkich śpiworów puchowych zapisać należy również wysoką cenę zakupu.
Okazuje się, że na komfort cieplny oraz wygodę podczas spania w śpiworze wpływ ma nie tylko rodzaj wypełnienia. Jeśli zastanawiasz się, jaki śpiwór kupić, zwróć tez uwagę na poniższe aspekty.
W sprzedaży dostępne są najczęściej śpiwory mumie oraz koperty. Te pierwsze swoim krojem są dostosowane do ludzkiej sylwetki i dodatkowo wyposażone w kaptur zabezpieczający głowę. Otulina blisko przylega do ciała, a straty ciepła są niewielkie, dlatego śpiwór mumia zapewnia bardzo duży komfort.
Tradycyjne odpowiedniki śpiworów tego typu, czyli koperty, przypominają zwykłą kołdrę złożoną na pół i zapiętą na zamek. W takim śpiworze może być nieco wygodniej, ponieważ pod materiałem jest więcej miejsca, jednak śpiwory tego typu zapewniają mniejszy komfort cieplny.
Dobór odpowiedniej wielkości śpiwora ma szczególne znaczenie w przypadku modeli typu mumia, które są mocno dopasowane do sylwetki. Rozmiar śpiwora dopasowujemy przede wszystkim do swojego wzrostu. Producenci stosują różne oznaczenia i tabele, więc szukając idealnego śpiwora dla siebie, sprawdź też jego rozmiar.
Co ciekawe, śpiwory przeznaczone dla kobiet i mężczyzn różnią się między sobą. I nie chodzi tu jedynie o kwestie wzornictwa, a ilości ociepliny.
Kobiety w większym stopniu odczuwają niskie temperatury niż mężczyźni, dlatego produkty przeznaczone dla pań najczęściej charakteryzują się solidniejszym ociepleniem niż te, z których korzystają panowie.
Na koniec zwróć uwagę na sezonowość sprzętu. Śpiwór trzysezonowy, czyli taki, który wykorzystasz wiosną, latem, jesienią, zapewnia komfort cieplny do momentu, aż temperatura spadnie do około zera stopni Celsjusza. Jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Śpiwory zimowe pozwalają komfortowo przespać noc, gdy słupki rtęci spadną nawet znacznie poniżej zera.
Polecane artykuły:
Autorka: Kamila Zalińska-Woźny