Data modyfikacji:

Buty wodoodporne a nieprzemakalne? Jaka jest różnica i które wybrać?


Buty wodoodporne i buty nieprzemakalne to świetne rozwiązanie na piesze wędrówki czy uprawianie sportów w złą pogodę. Jednak czy wiesz, czym oba modele różnią się od siebie? Poniżej rozwiejemy wszelkie twoje wątpliwości. Ponadto podpowiemy, które buty wybrać na jaką okazję. Zapraszamy do lektury!
buty woodporne

Buty wodoodporne a nieprzemakalne

Buty wodoodporne i buty nieprzemakalne – czym się charakteryzują? Poznaj różnice


Czy buty wodoodporne i buty nieprzemakalne to to samo? Większość osób często myli te dwa typy obuwia. Poniżej wyjaśniamy, czym charakteryzują się te modele i czym się od siebie różnią.

• Buty wodoodporne

Inaczej nazywane butami wodoszczelnymi. Przez takie buty woda nie ma prawa przeniknąć, a stopa musi pozostać sucha. Znane buty wodoszczelne to chociażby kalosze i inne obuwie wykonane właśnie z takiej odpornej na wodę gumy.

• Obuwie nieprzemakalne

Są odporne na wodę, ale tylko do pewnego momentu. Oznacza to, że stopa pozostaje w nich sucha, ale tylko do czasu. Nieprzemakalność takich butów jest uzależniona od nacisku wody na ich powierzchnię. Za właściwości butów nieprzemakalnych odpowiadają specjalne membrany lub naturalna skóra. Oczywiście membrana będzie skuteczniejsza w bardziej nieprzewidywalnych warunkach, np. kiedy chcemy chodzić zimą po górach lub biegamy jesienią w mocnym deszczu. 

Które buty są lepsze – wodoszczelne czy nieprzemakalne?


Wszystko zależy od tego, do czego będziesz je wykorzystywać. Buty wodoszczelne są niezbędne np. podczas wędkowania, kiedy trzeba przez dłuższy czas stać w wodzie.

Do wędrówek czy uprawiania sportów na zewnątrz w gorszy dzień (nawet zimą, gdy leży śnieg) sprawdzają się z kolei buty nieprzemakalne. Te są wygodne i pozwalają stopie oddychać, co podczas takich aktywności jest kluczowe. Ponadto buty nieprzemakalne będą idealne dla osób, które chcą mieć pewność, że nawet na co dzień ich stopa będzie sucha. Obuwie nieprzemakalne można więc śmiało nosić każdego dnia, kiedy pada śnieg czy deszcz.

Poniżej podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie buty nieprzemakalne. Jeśli szukasz podobnych butów, to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Buty nieprzemakalne – rodzaje


Jak wspominaliśmy już wyżej, obuwie nieprzemakalne zawdzięcza swoje właściwości materiałom lub specjalnym membranom wykorzystanym do ich produkcji. W związku z tym możemy podzielić takie buty na dwa rodzaje.

• Buty nieprzemakalne bez membrany, skórzane

Buty, które swoją nieprzemakalność zawdzięczają naturalnej skórze, z jakiej są wykonane. Będą idealne do chodzenia na co dzień, np. zimą lub jesienią. Warto dodać, że właściwości nieprzemakalne takie buty zyskują dzięki odpowiedniej impregnacji, czyli używaniu wszelkiego rodzaju wosków i past – ma to szalenie istotne znaczenie zwłaszcza w butach wykonanych ze skóry zamszowej.

• Buty nieprzemakalne z membraną

Buty do zadań specjalnych, np. trekkingu, wspinaczki, biegania czy uprawiania innych sportów w niesprzyjających warunkach. Takie buty lepiej chronią przed wilgocią niż obuwie bez membrany. Najczęściej wykonane są z materiałów syntetycznych.


Obuwie nieprzemakalne – jak wybrać odpowiednie?


Kupując buty nieprzemakalne, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Poniżej omawiamy te najistotniejsze.

• Nieprzemakalność

W butach z membraną parametr nieprzemakalności danego modelu butów wyrażony jest w mm H2O. Co to oznacza? Odporność buta na nacisk słupa wody o konkretnej wysokości. Warto wspomnieć, że od 10 000 mm H2O zaczynają się buty wodoszczelne. W butach nieprzemakalnych są to wartości właśnie przed tą cyfrą. Oczywiście im wyższy ten parametr i bliżej zbliżony do górnej granicy 10 000, tym lepiej.

• Oddychalność

Kwestia w butach nieprzemakalnych szalenie istotna, ponieważ wykorzystanie niektórych membran może negatywnie wpływać na oddychalność danego modelu. Warto wiedzieć, że buty nieprzemakalne będą zawsze oddychać mniej niż klasyczne obuwie, np. z wszelkiego rodzaju przewiewnych siateczek. Nie ma w tym nic zaskakującego i trzeba być na to gotowym. Ze względu na to butów nieprzemakalnych nie radzimy nosić w bardzo upalne dni.

Ale przejdźmy do konkretów. Oddychalność określa się jednostką g/m2/24 h. Co to oznacza? Ile pary wodnej w ciągu 24 godzin przepuszcza 1 m2 materiału, z którego wykonane jest dane obuwie. Najlepiej stawiać na buty nieprzemakalne z oddychalnością większą niż 3000 g/m2/24 h. Oczywiście im wyższa ta wartość, tym lepiej.

• Szwy

W butach nieprzemakalnych bez membrany, czyli tych wykonanych ze skóry, szwy są najbardziej newralgicznym miejscem – to przez nie najczęściej przecieka woda. Im mniej szwów w takich butach, tym lepiej

• Wysokość cholewki

Istotna kwestia w butach nieprzemakalnych. Nie wszystkie buty nieprzemakalne będą mieć wysoką cholewkę. To dobrze. Nie będzie ich chociażby w obuwiu sportowym, np. do biegania. Jakie buty nieprzemakalne powinny mieć wyższą cholewkę? Z pewnością te przeznaczone do trekkingu, a także modele zimowe – inaczej śnieg będzie wpadać wam od góry, a więc but nie będzie nieprzemakalny.

Buty nieprzemakalne – odpowiednio o nie dbaj, aby posłużyły ci na długo


Do czyszczenia butów nieprzemakalnych trzeba się przyłożyć. Po pierwsze, czyść je zawsze po powrocie do domu. Oczywiście tylko w tej sytuacji, gdy są brudne, np. w błocie, śniegu czy pyle. Zrób to przy pomocy bawełnianej ściereczki. Ta powinna być lekko wilgotna. Nie używaj na tym etapie żadnych preparatów. Wyczyść buty zwykłą wodą. Dlaczego tak istotne jest to, aby na bieżąco czyścić buty nieprzemakalne z zabrudzeń? Ponieważ, gdy takie zabrudzenie zaschnie, to może skutecznie ograniczyć oddychalność. Później czasem ciężko je wyczyścić, więc w efekcie buty mogą się trwale zniszczyć.

Butów nieprzemakalnych nie można prać w pralce! Jak je gruntownie wyczyścić? W wodzie z dodatkiem odrobiny mydła. Możesz to robić przy użyciu bawełnianej szmatki. Po takim czyszczeniu dokładnie wypłucz obuwie. Pozwól też im dokładnie wyschnąć.

Co jakiś czas buty nieprzemakalne należy też zaimpregnować. Specjalne preparaty potrafią nawet przywrócić im tę nieprzemakalną warstwę. Jak sprawdzić, że obuwie wymaga takiej impregnacji? Wylać odrobinę wody na powierzchnię buta – gdy kropla będzie zlatywać po powierzchni i nie będzie wnikać w materiał, to znak, że wszystko jest w porządku. Gdy woda zacznie się wchłaniać, pora zaimpregnować obuwie.

Impregnować należy też skórzane buty bez membrany, czyli modele skórzane. Do tego sprawdzają się specjalne preparaty z woskiem. Pamiętaj, aby były dedykowane butom skórzanym.

Buty nieprzemakalne – gdzie je kupić?


Oczywiście, na Ceneo.pl! Znajdziesz tam setki różnych modeli wygodnych butów nieprzemakalnych. Poniżej nasze propozycje.

• Buty zimowe męskie nieprzemakalne 
• Buty zimowe damskie nieprzemakalne
• Buty sportowe męskie nieprzemakalne
• Nieprzemakalne buty sportowe damskie
• Buty nieprzemakalne męskie bez membrany
• Buty nieprzemakalne damskie bez membrany
A wy, nosicie buty nieprzemakalne? W jakich sytuacjach korzystacie z nich najczęściej? Pamiętajcie, że szeroki wybór dobrych butów nieprzemakalnych znajdziesz na Ceneo.pl – to jedyne takie miejsce w sieci, w którym możesz poznać tysiące opinii wiarygodnych użytkowników.
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.