Data modyfikacji:

Ranking butów trekkingowych 2024. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Trekking, czyli piesze wędrówki po dość trudnych terenach, wymaga świetnie dobranego obuwia – tylko takie ułatwia pokonywanie kolejnych dystansów, chroni stopy przed złymi warunkami atmosferycznymi oraz przed kontuzją. Pytanie: jak wybrać takie obuwie spośród setek ofert? Sprawę ułatwi ci nasz ranking butów trekkingowych 2024 oraz kilka wartościowych wskazówek.
ranking butów trekkingowych

Najlepsze buty trekkingowe – czym kierować się przy wyborze?

Dobre buty trekkingowe są o wiele ważniejsze niż np. termoaktywna koszulka czy sportowa bielizna. Dzięki nim stopy są doskonale chronione przed nierówną powierzchnią, kamieniami i korzeniami, mają odpowiednią amortyzację, nie dostanie się do nich woda, a ryzyko skręcenia kostki stanie się bardzo niskie.

Oczywiście wybór w sklepach internetowych jest ogromny – aby go zawęzić, stworzyliśmy dla ciebie ranking butów trekkingowych 2024. Kiedy już wybierzesz kilka par, koniecznie zestaw je z informacjami, które znajdziesz poniżej, a dopiero potem dokonaj zakupu – z pewnością będzie dobry. Przechodząc do szczegółowych wytycznych – na co zwracać uwagę podczas wyboru obuwia trekkingowego?

Materiał z którego zrobione są buty w góry

Jakie buty w góry kupić? Wiele osób twierdzi, że najlepsze buty trekkingowe to te wykonane ze skóry. I rzeczywiście, na bardzo wymagające wyprawy to właśnie ten materiał sprawdza się najlepiej. Miej jednak na uwadze, że syntetyczne tkaniny wcale nie są o wiele gorsze. Jeśli pokonujesz trasy o średnim stopniu trudności albo zależy ci na lekkich butach trekkingowych, wybierz właśnie syntetyki.

Membrany w butach górskich

Polecane buty trekkingowe to bardzo często te z membraną, która zapewnia stopom ochroną przed wilgocią. Musisz jednak pamiętać, że taki dodatek nie zawsze jest wskazany – w upalne dni takie „nieoddychające” buty w góry na lato mogą sprawić trochę kłopotu. Jeśli chodzisz dużo wiosną, jesienią i zimą, wybierz obuwie z membraną. Z kolei dla letnich zdobywców trudnych terenów najlepsze buty trekkingowe to już te bez memrany.

Cholewka butów trekkingowych

Kiedyś, gdy wybór nie był tak duży, panowało przekonanie, że najlepsze buty trekkingowe to te z wysoką cholewką. Dzisiaj, gdy technologia poszła do przodu, a o potrzebach stóp wiadomo coraz więcej, nie jest to już takie oczywiste.

Przeglądając ranking butów trekkingowych, zauważysz zarówno obuwie z wysoką, jak i z niską cholewką. Te pierwsze sprawdzą się w naprawdę trudnych terenach – np. w wysokich partiach gór. Są bardzo polecane także osobom, które dopiero zaczynają górskie wędrówki albo mają w planach kilkudniowe podróże z ciężkim plecakiem – wówczas dobrze byłoby, aby stopy miały solidne wsparcie. Ponadto zdecydowanie powinny wybrać je osoby, które doświadczyły już urazów w okolicach stawu skokowego.

Jeśli natomiast często pokonujesz równiny (ewentualnie niższe partie gór) i zależy ci przede wszystkim na tym, aby jak najszybciej przemieścić się z punktu A do punktu B, o wiele lepiej może sprawdzić się obuwie z niską cholewką.

Odpowiedni rozmiar obuwia w góry

Nawet najlepsze buty trekkingowe – najwyższej jakości i o idealnej wysokości, nie będą dobre, jeśli idealnie nie dobierzesz ich rozmiaru. A to wcale nie jest proste. Pamiętaj o dwóch rzeczach: po pierwsze, mierz buty w skarpetach, których używasz podczas wędrówek. Po drugie: zawsze mierz buty wieczorem, kiedy stopy są „zmęczone” i już lekko obrzęknięte.

Ranking butów trekkingowych 2024 – oto najbardziej polecane modele

Wiesz już, jak wybrać najlepsze buty trekkingowe. Teraz zerknij do naszego rankingu, wybierz kilka par, a następnie sprawdź, która para obuwia spełnia najwięcej twoich wymagań i potrzeb. Potem pozostaje już tylko wybrać się w swoją trasę – w najbardziej komfortowych warunkach.

Dobre buty trekkingowe – czym się charakteryzują?

Dobre buty trekkingowe to takie, które mają całe mnóstwo przydatnych funkcji. Precyzując, to obuwie, które:

  • stabilizuje kostkę, dzięki czemu znacząco zmniejsza się ryzyko jej zwichnięcia,
  • ma podeszwę, która chroni stopy przed nierówną i twardą powierzchnią,
  • zapewnia boczną ochronę przed wystającymi gałęziami,
  • ma wysoką przyczepność,
  • amortyzuje wstrząsy,
  • odprowadza wilgoć, dzięki czemu stopy nie są przepocone, a skóra – podatna na otarcia,
  • zabezpiecza przed przemoczeniem stóp,
  • chroni przed wychłodzeniem stóp.

Jak znaleźć buty w góry (albo w inne trudne tereny), które będą to wszystko zapewniać? Niestety, nie jest to proste. W znalezieniu pary idealnej może ci jednak pomóc kilka ważnych informacji.

Buty do chodzenia w górach – po pierwsze dobry rozmiar

Nawet najlepsze buty do chodzenia po górach nie spełnią twoich wysokich oczekiwań, jeśli nie będą w odpowiednim rozmiarze. To niby oczywiste, a jednak błędy w doborze rozmiaru zdarzają się dość często – wszystko z powodu braku znajomości pewnych zasad mierzenia. O czym zatem musisz pamiętać?

  • Nigdy nie mierz butów w godzinach porannych. Rób to wieczorem, kiedy twoje stopy będą zmęczone, a co się z tym wiąże – obrzęknięte.
  • Mierz buty w skarpetach, w których zwykle wędrujesz.
  • Kup kilka par z zamiarem odesłania większości z nich (kupując online, masz prawo zwrotu towaru w ciągu 14 dni).
  • Testuj buty przez około 20 minut. W tym czasie chodź, biegaj, skacz, balansuj. Zwracaj uwagę na to, czy but dobrze trzyma stopę podczas każdej z tych aktywności oraz czy cały czas jest wygodny. Dobre buty trekkingowe zapewniają komfort przez cały czas użytkowania.

Buty trekkingowe – z jakiego materiału?

Jeszcze niedawno najczęstsza odpowiedź na pytanie: „jakie buty w góry?” brzmiała: skórzane! Obecnie wcale nie jest to takie oczywiste – obuwie z tkanin syntetycznych jest czasem wręcz bardziej wskazane niż to z naturalnej skóry.

Ostateczna decyzja powinna zależeć od tego, jak trudne tereny zazwyczaj pokonujesz. Jeżeli wyprawa jest naprawdę wymagająca, buty skórzane rzeczywiście mogą okazać się najlepszym wyborem. We wszystkich pozostałych przypadkach w zupełności wystarczą ci o wiele lżejsze buty z tworzyw sztucznych albo takie, w których zastosowano oba rodzaje materiałów.

Uwaga! Jeżeli wędrujesz jesienią i zimą, koniecznie musisz zaopatrzyć się w dobre buty trekkingowe ze specjalną membraną. Jej zadaniem jest nie tylko zapobieganie dostaniu się wody do wnętrza buta, ale również odprowadzanie wilgoci, która gromadzi się w jego wnętrzu. Nie zaleca się natomiast noszenia butów z membraną latem. Wówczas różnice temperatur między powietrzem a wnętrzem buta są bardzo małe i woda nie zostaje odprowadzana. To z kolei skutkuje poceniem się stóp.

Oczywiście wobec powyższego pozostaje pytanie – jak wybrać buty górskie, które będą „dopasowane” do każdej pory roku? Niestety, takie nie istnieją. Jeśli zależy ci na najwyższej jakości, musisz mieć jedną parę na chłodne miesiące (z membraną), a drugą na lato (bez membrany).

Buty turystyczne: podeszwa

Kolejnym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę podczas kupowania obuwia do wędrówek, jest podeszwa. Błędne jest przekonanie, że dobre buty trekkingowe to te z grubą i sztywną podeszwą – jest ona niezbędna tylko w przypadku bardzo wymagających tras górskich. Jeżeli pokonujesz tereny leśne albo niziny, to w zupełności wystarczą ci buty z lżejszym i bardziej elastycznym spodem.

Cholewka buta trekkingowego – niska czy wysoka?

Niezależnie od tego, czy interesują cię buty trekkingowe męskie, czy damskie, staniesz przed dylematem dotyczącym wysokości cholewki. Kiedyś sądzono, że zawsze lepsze jest obuwie z wysoką cholewką, jednak pogląd ten stracił na aktualności.

Wysoka cholewka chroni staw skokowy, a do tego zapobiega dostawaniu się do wnętrza buta śniegu czy np. drobnych kamyczków. Z drugiej strony, w takich butach idzie się wolniej, a i stopy bardziej się męczą. Stąd też warto wybrać je wtedy, gdy teren do pokonania jest bardzo trudny, będą też najlepsze dla osób początkujących. Jeśli masz już większe doświadczenie i wiesz, jak stawiać stopy, by zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się, a do tego wybierasz się w niziny, śmiało możesz wybrać buty trekkingowe z niską cholewką. W nich będzie ci znacznie wygodniej. Wiele ciekawych propozycji można znaleźć wśród butów trekkingowych damskich.

Jak dbać o buty turystyczne?

Masz już swoje idealne buty na trudne trasy? Świetnie – teraz jeszcze pamiętaj, żeby otoczyć je dobrą „opieką”. Brak odpowiedniej impregnacji oznacza kolejne zakupy w niedalekiej przyszłości, a takie obuwie niestety nie jest tanie – dobre buty trekkingowe kosztują nawet kilkaset złotych. O czym więc warto pamiętać?
  • Czyszczenie po wyprawie
Po zakończonej wyprawie dokładnie wyczyść swoje buty trekkingowe. Następnie spryskaj ich wnętrze sprayem, który zabija bakterie i pleśń.
  • Impregnuj
Koniecznie zakup odpowiedni środek do pielęgnacji swoich butów. W sprzedaży są na przykład spraye przeznaczone do butów z membraną, oczywiście bez problemu zakupisz również środki do ochrony obuwia ze skóry czy tworzyw sztucznych. W okresie, w którym wędrujesz, korzystaj z takich środków codziennie – to tylko kilka minut.
  • Chroń przed zmianami temperatur
Nigdy nie kładź butów trekkingowych na kaloryferze, trzymaj je także z dala od ogniska. Takie nagłe zmiany temperatur mogą niestety skutkować poważnymi uszkodzeniami, które w znacznym stopniu wpłyną na komfort użytkowania i trwałość obuwia.

Buty trekkingowe - najczęściej zadawane pytania

Czym różnią się buty trekkingowe od zwykłych butów turystycznych?
Buty trekkingowe są specjalnie zaprojektowane do chodzenia po górskim terenie, z większym zabezpieczeniem i wsparciem dla stopy oraz lepszą przyczepnością. Buty turystyczne są natomiast przeznaczone do chodzenia po równym terenie i mogą mieć mniej zabezpieczeń i wsparcia.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego buta trekkingowego?
Dobre buty trekkingowe powinny posiadać dobre wsparcie i stabilizację dla stopy, amortyzację, przyczepność, trwałość oraz wodoodporność.

Jakie rozmiary butów trekkingowych powinienem wybrać?
Powinieneś wybrać rozmiar, który jest odpowiedni dla Twojej stopy, z zapasem na palce, aby mieć miejsce na ruch i swobodę ruchów. Warto też zwrócić uwagę na wymiary długości i szerokości buta, by mieć pewność że będzie pasował odpowiednio.
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.