Data publikacji:

Ranking butów trekkingowych 2022. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Trekking, czyli piesze wędrówki po dość trudnych terenach, wymaga świetnie dobranego obuwia – tylko takie ułatwia pokonywanie kolejnych dystansów, chroni stopy przed złymi warunkami atmosferycznymi oraz przed kontuzją. Pytanie: jak wybrać takie obuwie spośród setek ofert? Sprawę ułatwi ci nasz ranking butów trekkingowych 2022 oraz kilka wartościowych wskazówek.
ranking butów trekkingowych

Najlepsze buty trekkingowe – czym kierować się przy wyborze?

Dobre buty trekkingowe są o wiele ważniejsze niż np. termoaktywna koszulka czy sportowa bielizna. Dzięki nim stopy są doskonale chronione przed nierówną powierzchnią, kamieniami i korzeniami, mają odpowiednią amortyzację, nie dostanie się do nich woda, a ryzyko skręcenia kostki stanie się bardzo niskie.

Oczywiście wybór w sklepach internetowych jest ogromny – aby go zawęzić, stworzyliśmy dla ciebie ranking butów trekkingowych 2022. Kiedy już wybierzesz kilka par, koniecznie zestaw je z informacjami, które znajdziesz poniżej, a dopiero potem dokonaj zakupu – z pewnością będzie dobry. Przechodząc do szczegółowych wytycznych – na co zwracać uwagę podczas wyboru obuwia trekkingowego?

Materiał z którego zrobione są buty w góry

Jakie buty w góry kupić? Wiele osób twierdzi, że najlepsze buty trekkingowe to te wykonane ze skóry. I rzeczywiście, na bardzo wymagające wyprawy to właśnie ten materiał sprawdza się najlepiej. Miej jednak na uwadze, że syntetyczne tkaniny wcale nie są o wiele gorsze. Jeśli pokonujesz trasy o średnim stopniu trudności albo zależy ci na lekkich butach trekkingowych, wybierz właśnie syntetyki.

Membrany w butach górskich

Polecane buty trekkingowe to bardzo często te z membraną, która zapewnia stopom ochroną przed wilgocią. Musisz jednak pamiętać, że taki dodatek nie zawsze jest wskazany – w upalne dni takie „nieoddychające” buty w góry na lato mogą sprawić trochę kłopotu. Jeśli chodzisz dużo wiosną, jesienią i zimą, wybierz obuwie z membraną. Z kolei dla letnich zdobywców trudnych terenów najlepsze buty trekkingowe to już te bez memrany.

Cholewka butów trekkingowych

Kiedyś, gdy wybór nie był tak duży, panowało przekonanie, że najlepsze buty trekkingowe to te z wysoką cholewką. Dzisiaj, gdy technologia poszła do przodu, a o potrzebach stóp wiadomo coraz więcej, nie jest to już takie oczywiste.

Przeglądając ranking butów trekkingowych, zauważysz zarówno obuwie z wysoką, jak i z niską cholewką. Te pierwsze sprawdzą się w naprawdę trudnych terenach – np. w wysokich partiach gór. Są bardzo polecane także osobom, które dopiero zaczynają górskie wędrówki albo mają w planach kilkudniowe podróże z ciężkim plecakiem – wówczas dobrze byłoby, aby stopy miały solidne wsparcie. Ponadto zdecydowanie powinny wybrać je osoby, które doświadczyły już urazów w okolicach stawu skokowego.

Jeśli natomiast często pokonujesz równiny (ewentualnie niższe partie gór) i zależy ci przede wszystkim na tym, aby jak najszybciej przemieścić się z punktu A do punktu B, o wiele lepiej może sprawdzić się obuwie z niską cholewką.

Odpowiedni rozmiar obuwia w góry

Nawet najlepsze buty trekkingowe – najwyższej jakości i o idealnej wysokości, nie będą dobre, jeśli idealnie nie dobierzesz ich rozmiaru. A to wcale nie jest proste. Pamiętaj o dwóch rzeczach: po pierwsze, mierz buty w skarpetach, których używasz podczas wędrówek. Po drugie: zawsze mierz buty wieczorem, kiedy stopy są „zmęczone” i już lekko obrzęknięte.

Ranking butów trekkingowych 2022 – oto najbardziej polecane modele

Wiesz już, jak wybrać najlepsze buty trekkingowe. Teraz zerknij do naszego rankingu, wybierz kilka par, a następnie sprawdź, która para obuwia spełnia najwięcej twoich wymagań i potrzeb. Potem pozostaje już tylko wybrać się w swoją trasę – w najbardziej komfortowych warunkach.
Autor: R. Wojtaś
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.