Data publikacji:

Jaką walizkę wybrać? Rozmiar, kolor i materiał. Jakie kółka?

Dobra walizka to podstawa udanego podróżowania. Zapewne niejeden z w as przekonał się już kiedyś, że na tym produkcie nie warto oszczędzać. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę przy wyborze walizki.
jak wybrać walizkę

Jaką walizkę wybrać?

Przed tobą zakup walizki? Radzimy zachować zdrowy rozsądek i przemyśleć wcześniej kilka znaczących kwestii. Przedstawiamy listę rzeczy, które warto rozważyć przy wyborze walizki.

Jaki rozmiar walizki będzie najlepszy?

Podstawą, poza oczywiście jakością wykonania, powinien być rozmiar. W zależności od tego,  czy podróżujemy na 2-3 dni lub dłużej,  wybierzmy standardową walizkę o rozmiarze bagażu podręcznego lub odpowiednio większą. Ostrożnie radzimy podchodzić do walizek XXL – pamiętajmy, że zazwyczaj inwestujemy w jedną lub dwie walizki, a tak duża wielkość może nie być najbardziej praktyczna.
Rozmiar walizki jest kwestią jeszcze ważniejszą, jeśli decydujesz się na podróżowanie samolotem. Pamiętaj, że wszystkie linie lotnicze mają ściśle określone zasady dotyczące wielkości przewożonego bagażu. Inne rozmiary może osiągnąć bagaż główny, a inne bagaż podręczny. Aby uniknąć przykrych sytuacji na lotnisku, przed wyjazdem warto dokładnie upewnić się, ż e twoja walizka spełnia normy narzucone przez przewoźnika.

Kolor walizki – kwestia gustu  czy coś więcej?

Jeśli zazwyczaj podróżujemy służbowo, a nasza praca wymaga oficjalnego dress  codu, ciężko będzie się wyłamać jeśli chodzi o kolor walizki. Jednak wybór mniej popularnego odcienia może nam znacznie ułatwić poszukiwanie bagażu na lotnisku. Jeśli tylko macie taką możliwość, radzimy wybierać wyróżniające się kolorystycznie produkty. Walizki w charakterystyczne wzory lub w rzucających się w oczy kolorach zdecydowanie łatwiej zlokalizować w gąszczu pozostałych bagaży.

Jakich kolorów walizek warto unikać? Przy częstym podróżowaniu swojej roli nie zdadzą walizki w bardzo jasnych barwach. Białe czy kremowe walizki nie tylko łatwo ulegają zabrudzeniom – widać na nich dokładnie każdą ryskę. Jeśli zależy ci na tym, by walizka zachowała dobry wygląd na długo, postaw na model w ciemniejszym odcieniu.

Jakie kółka do walizki będą najlepsze?

Wybór mamy między walizką z dwoma lub czterema kółkami. Zasada jest prosta – jeśli częściej poruszamy się takimi środkami transportu, jak pociąg, a waga naszego bagażu liczona jest w dziesiątkach kilogramów, zdecydowanie lepiej jest wybrać produkt na czterech kółkach. Dzięki obrotowej konstrukcji możemy prowadzić walizkę zarówno bokiem, jak i przodem, co znacznie ułatwi nam poruszanie w wąskich korytarzach.

Jeśli jednak szukamy walizki o niewielkim rozmiarze i częściej niż pociąg wybieramy samolot, równie dobrym rozwiązaniem będą dla nas standardowe dwa kółka z stopkami.

Nie bez znaczenia pozostaje materiał, z jakiego kółka są wykonane. Najtańsze modele walizek posiadają kółka plastikowe – warto wiedzieć, że jeśli podróżujesz sporo, najpewniej nie posłużą ci one zbyt długo. Jeśli chcesz uniknąć szybkiej wymiany kółek, postaw na walizkę z kółkami kauczukowymi – te zdecydowanie lepiej znoszą wszelkie wertepy i długotrwałe użytkowanie. Najlepiej, jeśli kółka obracają się o 360 stopni – to znacznie ułatwi manewrowanie walizką.

Jaki materiał walizki wybrać?

Na rynku znajdziemy przede wszystkim walizki wykonane z tworzyw twardych (poliwęglanu, włókna szklanego, polipropylenu lub ABS-u) oraz miękkich (włókna poliestrowego i nylonu). Zasada wyboru podobna jest do poprzedniego przypadku. Osobom preferującym linie lotnicze doradzamy raczej walizki twarde, które charakteryzują się wysoką odpornością na wszelkie uszkodzenia, pęknięcia czy wgniecenia. Natomiast dla osób częściej podróżujących samochodem wystarczającym rozwiązaniem będą materiały miękkie, które łatwiej jest „upchnąć” w bagażniku.

Poza materiałem wykonania walizki,  bardzo ważna jest jakość zastosowanych w niej zamków. Ważne, aby były solidne  – w przeciwnym wypadku narazisz się na przykrą sytuację, w której wszyscy pasażerowie ujrzą zawartość twojej walizki. Jeśli zabierasz ze sobą cenne przedmioty, przydatną funkcją okaże się zamek szyfrowy.

Odpowiednia waga walizki

W trosce o swój kręgosłup i ramiona wybierz walizkę o możliwie najmniejszej wadze. Modele renomowanych marek są wykonane z materiałów lekkich, a zarazem wytrzymałych, co pozwala na zachowanie zarówno dużej pojemności, jak i niskiej wagi walizki.

Uchwyty i rączka walizki

Dobra walizka powinna być wyposażona w wygodny uchwyt, który posiada funkcję wysuwania się. Ponadto, po wysunięciu , teleskopowy uchwyt walizki powinien znajdować się na takiej wysokości, abyś podczas jej prowadzeniu nie musiał się garbić. Przydatna okaże się dodatkowa rączka na dłuższym boku walizki, co ułatwi jej przenoszenie w różnych okolicznościach.

Wnętrze walizki – paski i kieszonki

Twoja idealna walizka powinna pomieścić wszystkie ważne rzeczy i drobiazgi, które zamierzasz zabrać w podróż. Ilość kieszonek powinna być dostosowana do preferencji podróżnika. Ważne, aby walizka posiadała pojemną komorę główną, a także mniejszą kieszonkę na ważne przedmioty , takie jak np. podróżne dokumenty. Zwróć uwagę na to, by walizka posiadała solidny pas zabezpieczający zawartość – dzięki temu rzeczy nie będą bezwiednie zmieniać swojej pozycji w trakcie podróży.

Jaka cena walizki?

Ile należy wydać na dobrą walizkę? Przedział cenowy jest w tym wypadku dość szeroki – najtańsze modele walizek kupisz już za mniej niż 100 złotych. Pamiętaj jednak, że cena walizki zwykle idzie w parze z jej jakością, dlatego jeśli poszukujesz modelu, który przetrwa naprawdę wiele podróży, lepiej nie decyduj się na najtańszy.

Poszukiwania idealnej walizki warto poprzedzić zapoznaniem się z opiniami internautów na temat popularnych modeli. To znacznie ułatwi ci znalezienie świetnego „towarzysza podróży”, który pomieści i ochroni wszystko to, co zamierzasz ze sobą zabrać.