Data publikacji:

Beskid Śląski: najpiękniejsze szczyty i szlaki

Każdy miłośnik gór powinien kiedyś udać się w Beskid Śląski – najpiękniejsze szlaki w Polsce znajdują się przecież właśnie tutaj! Jeśli twoja noga jeszcze tam nie postała, to koniecznie musisz to zmienić. Ale nie rezygnuj z czytania, jeśli te okolice masz w małym palcu – być może w naszym zestawieniu znajdziesz szlak, którego jeszcze nie znasz.


Beskid Śląski, najpiękniejsze szlaki: Wisła Głębce – Stożek – Soszów - Ustroń

Jedna z piękniejszych, choć bardziej popularnych tras. Jest tutaj co oglądać: po drodze czeka piękny krajobraz Beskidu Śląsko-Morawskiego, a także Barania Góra, Kotarz oraz doskonale znana wszystkim amatorom gór Hala Jaworowa. Kiedy pokonasz już część trasy, czas na dojście na Wielką Czantorię – atrakcją tego miejsca jest fantastyczna wieża widokowa. Z Czantorii będzie już dość stromo – to zejście do Ustronia. Nie jest to może trasa dla początkujących, ale nie wymaga też ogromnego doświadczenia. 

Najpiękniejsze szlaki Beskid Śląski: od Bielska-Białej do Bystrej

Czy najtrudniejsze szlaki to najpiękniejsze szlaki? Beskid Śląski jest dowodem, że niekoniecznie – także łatwe tereny mogą zapierać dech w piersiach. Dowodem jest dość prosta trasa, która nadaje się także dla początkujących. Zaczyna się w Bielsku-Białej, skąd należy udać się w kierunku Szyndzielni. Następnie można udać się na wieżę widokową – tam właśnie widoki są zachwycające i zdecydowanie godne uchwycenia. Kolejny etap podróży to Klimczok. Na nim czeka wielka nagroda za włożony wysiłek – między Babią Górą a Pilskiem można zobaczyć Tatry. Ostatni etap wycieczki to już tylko zejście do schroniska PTTK pod Klimczokiem oraz zejście do Bystrej. 

Beskid Śląski, najpiękniejsze szlaki zimą: Węgierska Górka – Szczyrk

A może planujesz swój wypad w góry w zimowe miesiące? Jeśli tak, to dobrym pomysłem jest przejście trasy od Węgierskiej Górki do Szczyrku. W okresie zimowym szlak ten zachwyca fantastycznymi krajobrazami i cudownym spokojem (nie jest to jednak trasa dla początkujących – jeśli nie masz doświadczenia, zacznij lepiej od szlaku omawianego punkt wyżej).

Szlak rozpoczyna się w Węgierskiej Górce. Stąd należy udać się do Fajkówki, a potem już prosto na szczyt Baraniej Góry. Na jej szczycie będzie czekała wieża widokowa – wejście na nią jest niemal „obowiązkowe”, jeżeli chcesz zobaczyć najpiękniejszą panoramę w okolicy. Przy dobrej widoczności może nawet ujrzysz tatrzańskie szczyty.
 
Z Baraniej Góry trzeba udać się w stronę Malinowskiej Skały, czyli miejsca uwielbianego przez turystów (w godzinach południowych może być ich wielu). Na koniec zdobycie kolejnego szczytu (Skrzycznego) i zejście do Szczurku. To męcząca, wymagająca, ale i sprawiająca wiele satysfakcji trasa. 

Najpiękniejsze szlaki – Beskid Śląski od Brennej poprzez Halę Jaworową i Stary Groń do Brennej

Jedna z najbardziej zachwycających tras w Beskidzie Śląskim. Rozpoczyna się w Brennej i na pierwszym etapie prowadzi na Halę Jaworową. Już tutaj można spokojnie odpocząć i nasycić wzrok wyjątkowymi krajobrazami – widokiem na Czantorię, Soszów i Stożek. Jako że jest tutaj wielka polana i są ławeczki, w miesiącach letnich śmiało można odpocząć na kocu, zapominając o wszystkich stresach. 

Kolejny etap wycieczki to udanie się w kierunku Kotarza i Grabowej, a następnie – w stronę Starego Gronia. Tutaj stoi wieża widokowa, na którą koniecznie musisz się wspiąć. Widać z niej bowiem Trzy Kopce Wiślańskie, Błatnię, Równicę i Czantorię. 

Beskid Śląski najpiękniejsze szlaki – a może z Bystrej na Szyndzielnię i Klimczok?

Jeśli znane ci są już wymienione najpiękniejsze szlaki, Beskid Śląski może wydać ci się nudny. Nic bardziej mylnego! Wypróbuj bajeczny, choć mniej popularny szlak – od Bystrej na Szyndzielnię i Klimczok. To świetna 15-kilometrowa trasa, podczas której przejdziesz przez „Stefankę”, czyli przytulne schronisko, uwielbiane przez turystów. Później, w pobliżu schroniska na Szyndzielni, znajduje się wieża widokowa, na którą oczywiście nie wypada nie wejść. W końcu dojdziesz do Klimczoka – tam też jest schronisko, w którym można odpocząć i coś zjeść. 

Szlaki w Beskidzie Śląskim: z Ustronia na Równicę

Niedługa, bo zaledwie 12-kilometrowa trasa, która z pewnością przypadnie ci do gustu. Prowadzi z Ustronia na Równicę przez Przełęcz Beskidek. Szlak w dużej mierze prowadzi przez las, ale nie warto z niego rezygnować tylko z tego powodu – w wielu miejscach znajdują się bowiem naprawdę piękne polany widokowe. 
Pamiętaj, że pod Równicą będziesz mógł odpocząć i coś zjeść w tamtejszym gościńcu. Podobno zdecydowanie warto. 

Beskid Śląski – najlepsze szlaki: z Przełęczy Kubalonka na Stożek Wielki

Ten szlak często nieznany jest nawet tym, którzy od lat pasjonują się górami. Trasa ma 16 kilometrów, czyli tyle, aby się zmęczyć, ale nie wykończyć. Wyjątkowym miejscem, które z pewnością przyciągnie twoją uwagę, są Kiczory, w których odkryjesz fantastyczne formacje skalne. Dobrze poczujesz się również w oferującym piękne widoki Stożku Wielkim. 

Beskid Śląski: z Przełęczy Szarcula na Baranią Górę 

To już coś dla najbardziej wytrwałych: aż 20-kilometrowa trasa, która prowadzi przez dwa schroniska. Wycieczka jest zachwycająca od samego początku, a wszystko za sprawą Dorkowej Skały. Będąc na Baraniej Górze, nie zapomnij o metalowej wieży – jednej z większych atrakcji w okolicy. 
Jeśli tylko masz jakieś doświadczenie w pokonywaniu górskich szlaków, to z pewnością poradzisz sobie i z tym. I na pewno nie będziesz żałować, że padło właśnie na Beskid Śląski – najpiękniejsze szlaki zapewne na bardzo długo zapadną ci w pamięci. 

Autor: R. Wojtaś