Data modyfikacji:

Bat dla konia - jaki bat dla konia wybrać?


Jazda konna to wspaniała pasja oraz iście szlachetny sport. Z roku na rok staje się ona coraz bardziej popularną aktywnością, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, między innymi dlatego, iż zapewnia stały kontakt z cudownymi, mądrymi zwierzętami. Konie są bowiem łagodnymi, stanowczymi i wdzięcznymi istotami, o ile konsekwentnie buduje się z nimi wzajemną, pełną szacunku relację. Priorytetem natomiast jest odpowiednie, pełne cierpliwości i zrozumienia podejście jeźdźca do tego wyjątkowo inteligentnego stworzenia, a co za tym idzie jego humanitarne traktowanie. W dalszym ciągu jednak kontrowersyjną kwestię stanowi używanie bata, co ma swoich zwolenników, a także przeciwników. Z jednej strony owo akcesorium mocno wpisuję się w długoletnią tradycję jeździectwa, z drugiej zaś, powszechnie wiadomo, że sprawia koniowi ból. Stąd wciąż nie słabną żywe dyskusje na ten temat.
koń

W jakiej sytuacji użyć bata?


Poza podstawowym wyposażeniem każdego jeźdźca, czyli: bryczesami, toczkiem, czy oficerkami, podczas wyścigów konnych nierzadko przydaje się również bat. Jednakże należy pamiętać, że w przypadku konia prawidłowo wytrenowanego i posłusznego, wystarczy zaledwie delikatnie nim pokierować, absolutnie nie stosując częstych i dotkliwych kar cielesnych. Środowisko sędziowskie, ale też kibice i sami uczestnicy gonitw, odchodzą zatem sukcesywnie od dotychczasowo akceptowanych praktyk.

Z kolei, mówiąc stricte o sytuacji, kiedy dopuszcza się ewentualne włączenie pomocy, jak bat dla konia, w ostateczności można wziąć pod uwagę końcówkę zmagań, gdzie toczy się bezpośrednia walka o zwycięstwo jednego z prowadzących zawodników. Oprócz tej okoliczności, próby traktowania zwierząt tymże narzędziem są ściśle ograniczone przepisami. Źle widziane jest, chociażby kilkukrotne uderzanie palcatem (szpicrutą) w trakcie biegu na całej „prostej”. W wypadku, kiedy bat na konia używany jest bez umiaru, trzeba liczyć się z konsekwencjami. Tym bardziej, że ostatnie badania naukowe dowodzą, że bat do koni wcale nie przyspiesza biegu koni wyścigowych. Obolałe zwierzę jest otępiałe, a jednocześnie przestaje reagować na sygnały przekazywane od jeźdźca. Poniekąd sprawa wykorzystywania bata na konie budzi tak skrajne emocje, gdyż we współczesnym świecie ludzie są niezwykle wyczuleni na każdy wątek przemocy. Oczywiście w odpowiednich rękach, szpicruta pozwala zawczasu poinformować konia o zamiarach czy wymaganiach ze strony dżokeja. Mimo wszystko, w kolejnych latach przewiduje się całkowite wyeliminowanie batów.

Prawidłowe korzystanie z bata


Wbrew pozorom, bat do konia wymaga konkretnej obsługi i na pewno nie wystarczy klepnąć nim, gdzie popadnie. Bat to w generalnym ujęciu przedłużenie ręki jeźdźca, mające na celu skorygowanie niektórych nawyków i uczenie konia pożądanych zachowań. W określony sposób możemy wypracować właściwe kroki, czy nawet zachęcić naszego przyjaciela do skoku przez przeszkodę i wykonywania pozostałych zadań w terenie.

Tym samym bat położony na łopatce daje znak do wzmożenia wysiłku przed skokiem, a stuknięcie wyzwala skupienie i przywraca regularny rytm pracy. Jednakowoż szpicruta nigdy nie może być narzędziem tortur i przedmiotem karania.

Rodzaje batów


Nie istnieje jeden, uniwersalny typ bata dla wszystkich. Zawodnicy muszą dobrać optymalny bat do konia, kierując się dyscypliną, w której startują. Analogicznie: krótszym batem (zwykle 120 do 140 cm) posługują się osoby zajmujące się ujeżdżeniem, czyli prezentowaniem na wytyczonym placu figur jeździeckich; krótki palcat dla konia (70–75 cm) wykorzystują miłośnicy skoków przez przeszkody, a bat do lonżowania (lonża około 5-8 m) wybierana jest przy pracy z koniem z ziemi. Tak więc bat dla konia niejedną ma funkcję i długość.

W asortymencie sklepów sportowych znajdziemy aktualnie całe mnóstwo atrakcyjnych wizualnie i wysokiej klasy pomocy. Jeżeli chcemy kupić zatem porządny bat ujeżdżeniowy, sprawdźmy, czy jest wystarczająco długi i elastyczny. Baty te są też zakończone sznurkiem wzmacniającym sygnały od jeźdźca. Bat firmy Waldhausen z wygodną i precyzyjną rączką, z pewnością będzie idealną propozycją również na zawody.
Wśród palcatów do skoków, wyróżnia się zaś Domino, marki Vale Brothers. Piękny, wykończony skórą bat dla konia o długości 65 cm pasuje do większości dyscyplin.
Skupiając się natomiast na lonży, jedną z rekomendowanych opcji jest Horze Austin 180 cm.
Na rynku dostaniemy teraz wiele modeli palcatów, o różnych kolorach i wykonanych z przeróżnych materiałów. Co więcej, baty na konie najczęściej produkowane są z modną ostatnio rączką żelową, dzięki czemu jeździec czuje komfort i stabilnie trzyma palcat w dłoni. Bezsprzecznie, tak barwny osprzęt umila jazdę konną i cieszy oko.

Podsumowanie


Reasumując, choć nadal panuje przekonanie, iż konie to zwierzęta nad wyraz gruboskórne, przeprowadzane pod okiem weterynarzy badania jasno dowodzą, że z dużą dozą prawdopodobieństwa koń odczuwa ból w takim samym stopniu jak człowiek, a być może i bardziej. Dlatego też, wykazując dużą dozę empatii i miłości do tych wspaniałych zwierząt, używajmy bata jedynie we właściwym celu i zgodnie z przepisami. One z kolei odwdzięczą się posłuszeństwem i dozgonną przyjaźnią. Na względzie miejmy też nie tylko dążenie do satysfakcjonującego wyniku zawodów, ale przede wszystkim dobro konia, któremu należy się szacunek i troska.
Autor: Karolina Dzikas