Data modyfikacji:

Baletki do tańca. Jak wybrać odpowiednie buty?

Trenujesz akrobatykę, tańczysz lub pobierasz lekcje baletu? Wiesz zatem zapewne, czym są baletki – specjalnie zaprojektowane buty do tanecznych treningów. Jak wybrać odpowiednie baletki do tańca? Oto nasze podpowiedzi.
baletki

Baletki bawełniane – na trening i do domu

Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej dostępne są baletki bawełniane. Mogą być wykorzystywane jako baletki gimnastyczne, w akrobatyce sportowej, tańcu jazzowym, ale z powodzeniem sprawdzają się też na zajęciach baletowych.

Są miękkie, wygodne, trwałe i  można je prać w pralce. Czubki niektórych modeli baletek z materiału wzmocnione są zazwyczaj skórzaną łatką, dzięki czemu nie niszczą się tak szybko, jak w modelach wykończonych bawełną. Takie miękkie baletki gimnastyczne często używane są jako zwyczajne domowe kapcie.

Baletki skórzane – imitacja prawdziwych baletek

Na rynku dostępnych jest wiele baletek skórzanych, które niestety często nie są najlepszym wyborem, dlatego że szwy łączące wierzch z podeszwą są usytuowane pod palcami i pod piętą, co może utrudniać ćwiczenie, ponieważ szwy uciskają.

Baletki tego rodzaju oferują zazwyczaj sklepy odzieżowe i z garderobą dziecięcą, i są one produkowane nie tylko ze skóry, ale też z tworzyw skóropodobnych. Unikaj ich, bo są po prostu niewygodne, a jeśli chcesz trenować profesjonalnie, wybieraj modele baletek gimnastycznych dobrej jakości – ze skórzanymi „łatkami” wszytymi jedynie pod fragmentem pięty i palców.

Puenty – baletki do baletu dla profesjonalnych tancerek

Jeśli trenujesz lub planujesz tańczyć balet na poziomie zaawansowanym, powinnaś zaopatrzyć się w puenty, czyli satynowe, błyszczące baletki do baletu z utwardzanymi czubkami, które umożliwiają stawanie na palcach.

Nauczycielka podpowie kiedy i który model wybrać. Wśród firm oferujących profesjonalne baletki do tańca jest kilka sprawdzonych marek, polecanych przez kadrę nauczycielską szkół baletowych. Wśród nich jest Grishko – marka ma modele, które wydają się dość sztywne, ale po kilku lekcjach nadają się do ćwiczenia pozycji baletowych. Mają za to szerokie czubki, które mocno przytrzymują stopę i gwarantują stabilność. Doskonałe dla tancerek, które tańczą balet klasyczny już kilka lat.

Inna słynna marka to Bloch – jej baletki są stabilne, szerokie i trwałe. Wewnętrzna strona czubka wyłożona jest gumą, która zmniejsza nacisk na palce i minimalizuje ryzyko otarć. Łatwo stanąć w nich na palcach. Sansha – to z kolei marka, której modele są szerokie i wygodne, a w nowej parze można już próbować stanąć na półpalce. Puenty tej marki słyną z tego, że są stabilne, dlatego polecane są początkującym tancerkom.

Pamiętaj, że puenty prawie zawsze wywołują pewien dyskomfort, ale istnieją sposoby, by nieco ochronić palce stóp. Możesz np. zabezpieczyć je specjalnymi wkładkami żelowymi lub silikonowymi.

Zanim założysz baletki do tańca, użyj ogrzewaczy

Doświadczone tancerki korzystają też z profesjonalnych ogrzewaczy na stopy i łydki. Są to ciepłe kapcie, przypominające zimowe buty o ortalionowym pokryciu, nie mają jednak twardej podeszwy. Ich zadaniem jest ogrzanie mięśni przed treningiem i po nim, po to by zminimalizować ryzyko kontuzji. Profesjonalne tancerki powinny je mieć w swojej torbie treningowej.