Data modyfikacji:

Jakie baletki do tańca? Jak wybrać odpowiednie buty?

Trenujesz akrobatykę, tańczysz lub pobierasz lekcje baletu? Wiesz zatem zapewne, czym są baletki – specjalnie zaprojektowane buty do tanecznych treningów. Jak wybrać odpowiednie baletki do tańca? Oto nasze podpowiedzi.

baletki do tańca

Jakie baletki do tańca?

Baletki mają nie tylko ułatwić pracę stóp i zapewnić im komfort podczas treningów, ale ich zadaniem jest zadbanie o całkowitą swobodę ruchów i wygodę ćwiczącego – chodzi o odpowiednią postawę, przyczepność do podłoża i bezpieczeństwo. Obuwie gimnastyczne nie powinno się ślizgać po podłodze i musi być też być po prostu wygodne. Każdy tancerz i tancerka powinni samodzielnie wybrać swoje baletki do tańca. Przed zakupem można też poradzić się nauczyciela – na pewno podpowie, jaki model będzie najlepszy. W tym poradniku zebraliśmy kilka podpowiedzi dotyczących tego, czym kierować się, wybierając baletki do tańca.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze baletek?

  • Tkanina
– materiał, z którego wykonane są baletki, to jeden z najważniejszych elementów obuwia tanecznego. Stopa nie może pocić się w nich podczas treningu, a podeszwa powinna ją odpowiednio chronić, zaś spód musi być miękki i nie ograniczać rozciągania stopy. Najczęściej wybieraną tkaniną jest gruba bawełna.
  • Rozmiar
– baletki muszą być dobrze dobrane do wielkości stóp. Powinny do nich przylegać, ale nie mogą uciskać. Dopasowanie gwarantuje, że baletki będą leżeć niemal tak wygodnie jak skarpetki.
  • Uniwersalność
– to ważna cecha pod warunkiem, że nie trenujesz wyłącznie baletu. Dobre baletki można wykorzystać także na innych treningach. By były wygodne, powinny mieć gumki, które będą je utrzymywały na odpowiednim miejscu na stopie.
  • Podeszwa
– profesjonalne baletki do treningów powinny mieć podeszwę dwudzielną. Taka podeszwa zapewnia większą elastyczność stopie i ułatwia naciąganie podbicia. Dwie skórzane części umieszczone są pod piętą i pod palcami. Jednoczęściowa podeszwa, nawet ze skóry naturalnej, nie zapewnia takiego rozciągnięcia stopie, jak ta w dwóch fragmentach.

Baletki bawełniane – na trening i do domu

Najpopularniejsze i jednocześnie najbardziej dostępne są baletki bawełniane. Mogą być wykorzystywane jako baletki gimnastyczne, w akrobatyce sportowej, tańcu jazzowym, ale z powodzeniem sprawdzają się też na zajęciach baletowych.

Są miękkie, wygodne, trwałe i  można je prać w pralce. Czubki niektórych modeli baletek z materiału wzmocnione są zazwyczaj skórzaną łatką, dzięki czemu nie niszczą się tak szybko, jak w modelach wykończonych bawełną. Takie miękkie baletki gimnastyczne często używane są jako zwyczajne domowe kapcie.

Profesjonalne baletki do tańca są gładkie, bez wzmocnień na palcach, utrzymane są też w stonowanej kolorystyce. Najczęściej używane to te kremowe, białe lub czarne. Chodzi o to, by ich kolor był dopasowany do strojów baletowych oraz rajstop, które zazwyczaj są białe lub kremowe, po to, by nauczyciele i ćwiczący widzieli dokładnie pracę mięśni nóg.

Baletki skórzane – imitacja prawdziwych baletek

Na rynku dostępnych jest wiele baletek skórzanych, które niestety często nie są najlepszym wyborem, dlatego że szwy łączące wierzch z podeszwą są usytuowane pod palcami i pod piętą, co może utrudniać ćwiczenie, ponieważ szwy uciskają.

Baletki tego rodzaju oferują zazwyczaj sklepy odzieżowe i z garderobą dziecięcą, i są one produkowane nie tylko ze skóry, ale też z tworzyw skóropodobnych. Unikaj ich, bo są po prostu niewygodne i mogą zniechęcić do treningów baletowych i tanecznych. A jeśli i mogą zniechęcić do treningów baletowych i tanecznych. A jeśli, a jeśli chcesz trenować profesjonalnie, wybieraj modele baletek gimnastycznych dobrej jakości - szczególnie polecane są wspomniane już baletki z podeszwą dwuczęściową – ze skórzanymi „łatkami” wszytymi jedynie pod fragmentem pięty i palców.

Puenty – baletki do baletu dla profesjonalnych tancerek

Jeśli trenujesz lub planujesz tańczyć balet na poziomie zaawansowanym, powinnaś zaopatrzyć się w puenty, czyli satynowe, błyszczące baletki do baletu z utwardzanymi czubkami, które umożliwiają stawanie na palcach.

Nauczycielka podpowie kiedy i który model wybrać. Wśród firm oferujących profesjonalne baletki do tańca jest kilka sprawdzonych marek, polecanych przez kadrę nauczycielską szkół baletowych. Wśród nich jest Grishko – marka ma modele, które wydają się dość sztywne, ale po kilku lekcjach nadają się do ćwiczenia pozycji baletowych. Mają za to szerokie czubki, które mocno przytrzymują stopę i gwarantują stabilność. Doskonałe dla tancerek, które tańczą balet klasyczny już kilka lat.

Inna słynna marka to Bloch – jej baletki są stabilne, szerokie i trwałe. Wewnętrzna strona czubka wyłożona jest gumą, która zmniejsza nacisk na palce i minimalizuje ryzyko otarć. Łatwo stanąć w nich na palcach. Sansha – to z kolei marka, której modele są szerokie i wygodne, a w nowej parze można już próbować stanąć na półpalce. Puenty tej marki słyną z tego, że są stabilne, dlatego polecane są początkującym tancerkom.

Pamiętaj, że puenty prawie zawsze wywołują pewien dyskomfort, ale istnieją sposoby, by nieco ochronić palce stóp. Możesz np. zabezpieczyć je specjalnymi wkładkami żelowymi lub silikonowymi.

Zanim założysz baletki do tańca, użyj ogrzewaczy

Doświadczone tancerki korzystają też z profesjonalnych ogrzewaczy na stopy i łydki. Są to ciepłe kapcie, przypominające zimowe buty o ortalionowym pokryciu, nie mają jednak twardej podeszwy. Ich zadaniem jest ogrzanie mięśni przed treningiem i po nim, po to by zminimalizować ryzyko kontuzji. Profesjonalne tancerki powinny je mieć w swojej torbie treningowej.