Data publikacji:

Zestaw na sandacza. Jak złowić sandacza i jak wybrać odpowiedni zestaw na sandacza?

Sandacz pospolity, drapieżna ryba z gatunku okoniowatych, ceniona jest za delikatne, lekkostrawne mięso o dużych walorach smakowych. Najlepiej łowić ją późnym latem i jesienią, kiedy żeruje i wypływa na płytsze wody. Niestety, złowienie tego drapieżnika może nie być łatwe – posiada on ostre zęby, które mogą przegryźć niewłaściwie dobraną linkę, ponadto jest płochliwy. Przeczytaj, jak zrobić zestaw na sandacza i jak łowić metodą spinningową i z gruntu.
Zestaw na sandacza

Jak złowić sandacza metodą spinningową?

Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów łowienia sandaczy jest łowienie na spinning. To metoda, która polega na naprzemiennym zarzucaniu wędki i zawijaniu sztucznej przynęty za pomocą kołowrotka, co wymaga znacznej aktywności ruchowej i zaangażowania. Przy spinningu dobrze sprawdzają się krótsze wędki, które nie mają zbyt dużego ciężaru wyrzucenia. Bardzo ważne jest również wyczucie i odpowiednie prowadzenie przynęty – warto postarać się imitować zachowanie chorej ryby.

Zestaw na sandacza na spinning obejmuje przede wszystkim wędkę o dość krótkim wędzisku, które nie powinno przekraczać 3,3 m. Jeżeli chodzi o główną żyłkę, dobrze sprawdzi się grubość 0,22 mm. Bardzo ważne są również odpowiednie przynęty. Dobrze sprawdzą się zarówno rippery, twistery, woblery, blachy wahadłowe i obrotowe, jak i sztuczne muchy. Jeżeli wybierasz ripper lub twister, wybierz w kolorze żółtym, zielonym lub seledynowym wyposażony w główkę 4-6-gramową. Poszczególne elementy mogą się nieco różnić w zależności od sposobu łowienia na spinning.

Zestaw na sandacza

Jak zrobić zestaw na sandacza, który przyniesie ci sukces?

Jako że sandacz to drapieżnik o bardzo dużym temperamencie i ostrych zębach, które z łatwością przegryzą nieodpowiedni przypon, konieczne jest odpowiednie podejście, jeśli chcemy takowego drapieżnika złowić. Najważniejsze, co musimy wziąć pod uwagę, to odpowiedni sposób podejścia do połowu oraz sprzęt, który nie zawiedzie w najważniejszym momencie. 

Istnieją dwie najskuteczniejsze metody polowań na sandacza. Pierwszą z nich jest dobrze dobrany spinning, drugą natomiast – zestaw na sandacza z gruntu. Każda z nich ma swoje plusy i minusy co do zastosowania, jak i przewidywanej skuteczności, niemniej jednak odpowiednio użyta przy odrobinie szczęścia sprawi, że złowisz naprawdę dużą i waleczną rybę.

Przeczytaj również: Zestaw na suma. Najlepszy sposób na złowienie suma

Skuteczny zestaw na sandacza z gruntu

Dla fanów statycznego łowienia idealnym rozwiązaniem będzie zestaw na sandacza grunt. W głównej mierze składa się on z bardzo wytrzymałego wędziska karpiowego bądź sumowego o dużym sięgającym nawet 150 gram ciężarze wyrzutowym. Dzięki temu poradzi sobie bez problemu z walecznością ryby oraz nieprzewidzianymi przyłowami drapieżników, które również mogą się skusić na przygotowaną przynętę.

Drop shop na sandacza

Łowienie sandacza metodą drop shop to coraz powszechniejszy w ostatnich latach sposób, który przywędrował do Polski zza oceanu. Dobrze sprawdza się zarówno podczas łowienia z brzegu, jak i z łodzi. Zestaw do łowienia sandacza na drop shop jest nieco inny niż w przypadku pozostałych metod spinningowych, gdyż w tym wypadku przynęta prezentowana jest w pionie, a nie w poziomie. Z tego powodu oprócz wędziska i kołowrotka potrzebny będzie dodatkowy przypon z ciężarkiem i przynętą. Zmienia się także umiejscowienie haczyka, który znajduje się nie na końcu zestawu, lecz po środku przyponu.

Łowienie z opadu

Bardzo skuteczne może być również łowienie sandacza metodą spinningową z opadu. Polega to na prowadzeniu przynęty skokami, ostukiwaniu dna i prowokowaniu ryby do ataku. Początkującym wędkarzom zaleca się pierwsze próby z wykorzystaniem pojedynczego lub podwójnego podbicia.

Podobnie sprawa wygląda z żyłką, która tak jak w przypadku połowów karpiowych musi być dość gruba. Idealnie sprawdzi się tu plecionka lub fluorocarbon 0,25, dzięki któremu żadna ryba nie zerwie zestawu.
Co do polecanego przyponu, to z racji, iż jest to drapieżnik, niezbędne wręcz będzie zastosowanie wolframowych lub stalowych rozwiązań. Osobiście postawiłbym na wolframowe przypony, które są wiele bardziej elastyczne i nie zużywają się tak szybko. Dodatkowo bardzo trudno je przeciąć, dzięki czemu nawet ostre jak brzytwa zęby sandacza nie stanowią problemu.


Przeczytaj także: Zestaw na karpia z gruntu, czyli jak wybrać zestaw karpiowy
Na końcu zestawu powinna znaleźć się kotwica w rozmiarze od 6 do 2, z założoną wątróbką, kurczęcymi sercami czy żywcem.
W każdym z tych przypadków konieczna będzie bojka, która utrzyma zestaw na sandacza na odpowiednim poziomie i zasygnalizuje potencjalne branie. Wiesz już zatem, jak zrobić zestaw na sandacza z gruntu.

Zestaw na sandacza spinning

Alternatywą dla gruntowych metod jest zestaw na sandacza spinning, który wymaga więcej zaangażowania, ale daje dużo więcej zabawy z łowienia. Najpopularniejszą odmianą spinningowego wędkarstwa są zestawy na sandacza na drop shota, które pozwalają przechytrzyć te jakże inteligentne drapieżniki. Sama metoda pozwala łowić z dużym powodzeniem zarówno z brzegu, jak i z łodzi oraz prowadzić przynętę dynamicznie i bardziej statycznie.

Jak zrobić taki zestaw na sandacza? Opiera się on na gumowej przynęcie i obciążniku odpowiedzialnym za pracę zestawu. Haczyk z przynętą znajduje się powyżej obciążnika i jest dobierany w zależności od stosowanej przynęty. Dzięki zastosowaniu cylindrycznego obciążenia nie stosujemy tutaj zwykłych główek jigowych, a co za tym idzie – przynęta pracuje o wiele płynniej i naturalniej. 

Co do kolorów i wyglądu, to mamy tutaj pełną swobodę i dowolność. Na sandacza bardzo często stosuje się krzykliwe kolory, które pobudzają ryby do ataku i są dobrze widoczne nawet w bardzo mętnej wodzie.

Łowienie sandacza na woblera 

Jeżeli łowisz sandacze wieczorem, w nocy lub o świcie, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie woblera jako przynęty. Metoda ta sprawdzi się również przy obniżonym poziomie wody, a także przy kamienistym i pełnym zaczepów dnie. Woblery przeznaczone do połowu sandaczy imitują niewielkie i smukłe ryby, takie jak ukleje i kiełbie – przynęty powinny mieć od 7 do 20 cm wielkości.

Jak złowić sandacza metodą gruntową? Zestaw na sandacza na rzekę

Jeżeli preferujesz bardziej statyczne techniki łowienia, spróbuj złowić sandacze metodą gruntową. W tym wypadku wystarczy bardzo prosty zestaw – standardowe wędzisko, kołowrotek z żyłką w rozmiarze około 0,28 mm, na którą należy nałożyć przelotowo ciężarek o wadze 50-70 gram, i przypon wykonany z plecionki lub żyłki. Sandacza metodą gruntową można łowić w zależności od preferencji zarówno przy pomocy haczyka, jak i kotwiczki. Jeżeli wykorzystasz filet, trupka lub żywą rybkę, sandacz skusi się o każdej porze roku.

Zestaw na sandacza – przydatne akcesoria

Do przydatnych podczas łowienia gadżetów należą szczypce do wyciągania haków z pyska ryby oraz podbierak. Dzięki temu możemy w bezpieczny zarówno dla nas, jak i ryby sposób wyciągnąć ją z wody i pozbyć się przynęty bez ranienia rąk o ostre zęby.
Tak przygotowane zestawy – niezależnie, czy jest to spinning czy grunt – idealnie sprawdzą się nad wodą komercyjną, jak i łowiskami PZW, a ty złapiesz okazy, które zapadną w pamięć.


Przeczytaj także:
  1. Łowienie karpia - czego potrzebujesz? Wskazówki dla karpiarzy
  2. Zestaw na suma. Najlepszy sposób na złowienie suma
  3. Kalendarz brań lina - kompendium dla wędkarzy
Zdjęcie: prostooleh/Envato Elements

Autor: Jakub Grzelak i Anna Michalska