Data publikacji:

Zestaw na sandacza. Jak złowić sandacza i jak wybrać odpowiedni zestaw?

Sandacz to jeden z tych drapieżników, który wymaga odpowiedniego podejścia, cierpliwości i zaangażowania. Gatunek ten jest jednym z trudniejszych do złapania, ze względu na płochliwość, sposób żerowania i występowania. Jeśli jednak już uda nam się znaleźć odpowiednie łowisko do polowania, musimy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw na sandacza, by nie stracić wymarzonej ryby przez głupi błąd.
zestaw na sandacza

Jak zrobić zestaw na sandacza, który przyniesie ci sukces?

Jako że sandacz to drapieżnik o bardzo dużym temperamencie i ostrych zębach, które z łatwością przegryzą nieodpowiedni przypon, konieczne jest odpowiednie podejście, jeśli chcemy takowego drapieżnika złowić. Najważniejsze, co musimy wziąć pod uwagę, to odpowiedni sposób podejścia do połowu oraz sprzęt, który nie zawiedzie w najważniejszym momencie. 

Istnieją dwie najskuteczniejsze metody polowań na sandacza. Pierwszą z nich jest dobrze dobrany spinning, drugą natomiast – zestaw na sandacza z gruntu. Każda z nich ma swoje plusy i minusy co do zastosowania, jak i przewidywanej skuteczności, niemniej jednak odpowiednio użyta przy odrobinie szczęścia sprawi, że złowisz naprawdę dużą i waleczną rybę.

Przeczytaj również: Zestaw na suma. Najlepszy sposób na złowienie suma

Skuteczny zestaw na sandacza z gruntu

Dla fanów statycznego łowienia idealnym rozwiązaniem będzie zestaw na sandacza grunt. W głównej mierze składa się on z bardzo wytrzymałego wędziska karpiowego bądź sumowego o dużym sięgającym nawet 150 gram ciężarze wyrzutowym. Dzięki temu poradzi sobie bez problemu z walecznością ryby oraz nieprzewidzianymi przyłowami drapieżników, które również mogą się skusić na przygotowaną przynętę.
Podobnie sprawa wygląda z żyłką, która tak jak w przypadku połowów karpiowych musi być dość gruba. Idealnie sprawdzi się tu plecionka lub fluorocarbon 0,25, dzięki któremu żadna ryba nie zerwie zestawu.
Co do polecanego przyponu, to z racji, iż jest to drapieżnik, niezbędne wręcz będzie zastosowanie wolframowych lub stalowych rozwiązań. Osobiście postawiłbym na wolframowe przypony, które są wiele bardziej elastyczne i nie zużywają się tak szybko. Dodatkowo bardzo trudno je przeciąć, dzięki czemu nawet ostre jak brzytwa zęby sandacza nie stanowią problemu.


Przeczytaj także: Zestaw na karpia z gruntu, czyli jak wybrać zestaw karpiowy
Na końcu zestawu powinna znaleźć się kotwica w rozmiarze od 6 do 2, z założoną wątróbką, kurczęcymi sercami czy żywcem.
W każdym z tych przypadków konieczna będzie bojka, która utrzyma zestaw na sandacza na odpowiednim poziomie i zasygnalizuje potencjalne branie. Wiesz już zatem, jak zrobić zestaw na sandacza z gruntu.

Zestaw na sandacza spinning

Alternatywą dla gruntowych metod jest zestaw na sandacza spinning, który wymaga więcej zaangażowania, ale daje dużo więcej zabawy z łowienia. Najpopularniejszą odmianą spinningowego wędkarstwa są zestawy na sandacza na drop shota, które pozwalają przechytrzyć te jakże inteligentne drapieżniki. Sama metoda pozwala łowić z dużym powodzeniem zarówno z brzegu, jak i z łodzi oraz prowadzić przynętę dynamicznie i bardziej statycznie.
Jak zrobić taki zestaw na sandacza? Opiera się on na gumowej przynęcie i obciążniku odpowiedzialnym za pracę zestawu. Haczyk z przynętą znajduje się powyżej obciążnika i jest dobierany w zależności od stosowanej przynęty. Dzięki zastosowaniu cylindrycznego obciążenia nie stosujemy tutaj zwykłych główek jigowych, a co za tym idzie – przynęta pracuje o wiele płynniej i naturalniej. 

Co do kolorów i wyglądu, to mamy tutaj pełną swobodę i dowolność. Na sandacza bardzo często stosuje się krzykliwe kolory, które pobudzają ryby do ataku i są dobrze widoczne nawet w bardzo mętnej wodzie.

Zestaw na sandacza – przydatne akcesoria

Do przydatnych podczas łowienia gadżetów należą szczypce do wyciągania haków z pyska ryby oraz podbierak. Dzięki temu możemy w bezpieczny zarówno dla nas, jak i ryby sposób wyciągnąć ją z wody i pozbyć się przynęty bez ranienia rąk o ostre zęby.
Tak przygotowane zestawy – niezależnie, czy jest to spinning czy grunt – idealnie sprawdzą się nad wodą komercyjną, jak i łowiskami PZW, a ty złapiesz okazy, które zapadną w pamięć.


Przeczytaj także:
  1. Łowienie karpia - czego potrzebujesz? Wskazówki dla karpiarzy
  2. Zestaw na suma. Najlepszy sposób na złowienie suma
  3. Kalendarz brań lina - kompendium dla wędkarzy

Autor: Jakub Grzelak