Data modyfikacji:

Jaki worek treningowy? Przegląd stojących worków bokserskich

Worek treningowy to popularne akcesorium w domowej siłowni. Choć służy głównie do ćwiczenia boksu oraz innych sztuk walki, jest także świetnym narzędziem do treningu ogólnorozwojowego. Najpopularniejszym typem worka treningowego jest worek wiszący, jednak w niektórych przypadkach jego montaż może być kłopotliwy. W takim przypadku doskonałą alternatywą jest worek stojący.
jaki worek treningowy

Kiedy warto wybrać stojący worek treningowy?

Choć w sklepach sportowych dominują worki wiszące, wybór wśród worków stacjonarnych wcale nie jest mały. Kiedy warto się na niego zdecydować? Jedną z głównych przyczyn jest to, że worek wiszący wymaga przymocowania do sufitu za pomocą masywnego uchwytu, a nie w każdych warunkach da się to zrobić. Na takie przeróbki nie zawsze mogą sobie pozwolić wynajmujący mieszkanie, a osoby mieszkające w starym budownictwie muszą uwzględnić wytrzymałość stropu.

Worek stojący eliminuje większość tych problemów. Możesz go postawić w dowolnym miejscu i przenosić w zależności od potrzeb. To dobre rozwiązanie dla osób, które trenują w różnych miejscach lub nie chcą zaburzać wyglądu pomieszczenia. Nie musisz też zastanawiać się, czy sufit wytrzyma obciążenie bujającego się worka treningowego. Dodatkowy plus: unikniesz hałasu metalowego łańcucha.
Zalety stacjonarnego worka bokserskiego:

 • nie musisz mocować uchwytu do sufitu,
 • sprawdzi się w pomieszczeniach z podwieszanym sufitem lub delikatnym stropem,
 • doskonale spisze się w wysokich pomieszczeniach, np. w kamienicy,
 • skorzystasz z worka w wynajmowanym mieszkaniu i łatwo przeniesiesz do nowego miejsca,
 • możesz trenować nawet w ogrodzie (worek nie jest wodoodporny),
 • unikniesz bujania worka,
 • wprowadzisz urozmaicenie do swojego treningu bokserskiego.

Podstawa stabilizująca stojącego worka treningowego

Co sprawia, że wolnostojący worek treningowy zachowuje swoją stabilność? To zasługa ciężkiej podstawy, która zapobiega przewróceniu walca. Najczęściej stosuje się podstawy wypełniane piaskiem lub wodą. Mają na tyle dużą średnicę i wagę, że nie odrywają się od podłoża nawet podczas mocniejszych ciosów. Duże znaczenie ma sprężyna łącząca podstawę z workiem treningowym, która amortyzuje ciosy. W droższych workach bokserskich stosuje się dodatkowo przyssawki mocujące podstawę. W tym przypadku należy jednak ustawić worek na płaskiej i gładkiej powierzchni.

Worek treningowy stojący – czym różni się od wiszącego?

Worek stojący czy wiszący – który sprawdzi się lepiej w domowym treningu? Choć oba służą do tego samego, działają w odmienny sposób. Stacjonarny worek treningowy za sprawą sprężyny, mocniej wychyla się w górnej części, dzięki czemu świetnie nadaje się do ćwiczenia szybkości oraz refleksu. Nieco gorzej radzi sobie w treningu kombinacji bokserskich, które w dalszym ciągu są domeną klasycznego worka.


Przeczytaj także: Piłka do rugby. Jaką wybrać?


Spore różnice wynikają też z budowy worka. O ile z zewnątrz pokryte są podobnym materiałem, czyli skórą naturalną lub poliuretanem, różnią się wypełnieniem. Klasyczny worek bokserski wypełniony jest sypkim wypełniaczem, który z czasem ubija się na dole. Stacjonarny worek treningowy składa się z osadzonego na sprężynie rdzenia pokrytego miękką pianką lub powłoką żelową. Dzięki temu stojący worek nie ubija się, a jego twardość jest taka sama na całej powierzchni.

Jaki worek treningowy stojący wybrać?

Stojący worek treningowy może przybrać różne formy, dostosowane do rodzaju ćwiczeń. Do ogólnorozwojowych ćwiczeń najlepiej nada się worek klasyczny, umożliwiający wykonywanie szerokiej palety ciosów. Ma stosunkowo duże wymiary, a grubość pianki wypełniającej jest na tyle duża, że nie spowoduje obić i otarć nawet u początkujących. Ciekawą alternatywą jest worek dmuchany, który służy nie tyle do treningu siły, co precyzji i szybkości. Jeśli szukasz bardziej profesjonalnego worka, dobranego do konkretnego rodzaju ćwiczeń, np. ciosów podbródkowych lub hakowych, wybierz gruszkę lub manekina treningowego.

 • Klasyczny worek treningowy stojący – worek typu walec to najbardziej uniwersalny wybór do domowej siłowni. Pozwala na ćwiczenie zarówno ciosów rękami, jak i kopnięć. Niektóre modele worków mają naniesione oznaczenia numeryczne pozwalające precyzyjnie trenować haki, stemple czy kopnięcia.
 • Dmuchany worek stojący – bez obaw, to nie zabawka dla dzieci. Ze względu na małą bezwładność, dmuchany worek treningowy pozwoli ci ćwiczyć szybkość oraz precyzję ciosów.
 • Worek stojący typu gruszka – w odróżnieniu od gruszki podwieszanej
 • Worek stojący manekin – trening na stojącym manekinie to najlepszy sposób na trening celności ciosów i kopnięć. Przyda się nie tylko w boksie, ale i kickboxingu czy MMA.
 • Tarcza bokserska na ścianę – alternatywą dla wiszącego i wolnostojącego worka treningowego jest tarcza montowana na ścianę. Obita grubą gąbką i przypominającym skórę poliuretanem tarcza minimalizuje ryzyko kontuzji.

Przegląd stojących worków treningowych

1. Meteor Gruszka Stojąca

Gruszka stojąca meteor to przydatne akcesorium treningowe dla dorosłych. Wykonana ze sztucznej skóry gruszka pompowana jest dołączoną do zestawu pompką. Worek osadzony jest na metalowym słupku teleskopowym z regulacją w zakresie 130-160 cm.

2. Aosom Worek Bokserski Stojący

Worek bokserski Aosom to klasyczny walec służący do treningu haków, stempli i kopnięć. Dużą zaletą jest miękka nakładka na sprężynę, chroniąca przed  kontuzją. Na zewnętrzną warstwę worka naniesiono strefę punktacji, urozmaicającą trening bokserski.

3. Adidas Worek Stojący Punching

Worek marki Adidas wyróżnia się dużą podstawą, zapewniającą konstrukcji stabilność. Można ją dociążyć piaskiem lub wodą, co jest standardowym rozwiązaniem stosowanym w workach stojących. Cena modelu Punching to ok. 1079 zł.

4. Everlast Dmuchany Worek Bokserski POWER TOWER

Interesującym modelem w zestawieniu jest dmuchany worek stojący Everlast. Pomaga ćwiczyć nie tylko same ciosy, ale i refleks oraz uniki. Dużą zaletą jest niska cena worka, a także łatwość montażu. Po wypełnieniu podstawy wodą, worek waży zaledwie 7 kg. Ma wysokość 170 cm.

5. Bushido DBX Gel Worek Stojący

Dla najbardziej zaawansowanych proponujemy stacjonarny worek bokserski Bushido DBX Gel. Wykonany jest ze specjalnego żelu amortyzującego, który poradzi sobie nawet z najsilniejszymi ciosami. Stabilność bazy obciążeniowej poprawiona jest przez przyssawki mocujące. Wysokość całkowita worka wynosi 170 cm.