Data publikacji:

Jak wybrać plecak na rower?

W trakcie jazdy rowerem każdy dodatkowy kilogram podręcznego bagażu przekłada się na komfort przemierzania asfaltowych tras czy górskich przełęczy. Radzimy, co powinno zwrócić Twoją uwagę, gdy wybierzesz się kupować plecak na rower.

Plecaki rowerowe - jak wybrać? 

Przede wszystkim wybierając plecak na rower odpowiedz sobie na pytanie, na jak długo wyjeżdżasz i jakimi trasami będziesz się poruszał. To powinno przekładać się na pojemność sprzętu. Plecaki tworzone z myślą o rowerzystach zwykle mają 20-50 l pojemności. Ze względu na różnice w budowie anatomicznej, najlepiej sięgać po model dedykowany konkretnej płci.

Plecaki na rower przede wszystkim stabilne 

Należy skupić się na tym, aby stabilnie trzymał się na plecach – nie może swobodnie zwisać z ramion, ale mocno przylegać do pleców, a największy ciężar powinien opierać się na pasie biodrowym. Niezbędny jest także odpowiedni system wentylacji, który będzie dobrze odprowadzał pot. Ważne jest, aby pas biodrowy oraz piersiowy posiadały opcję regulacji, a pasy naramienne były dobrze wyprofilowane. Warto podkreślić, że plecak rowerowy jest najlepszym wyborem dla wybierających rowery górskie, ponieważ ich konstrukcja (amortyzator tylny) często nie pozwala na zamontowanie sakw rowerowych.

Jaki plecak na rower - plecaki przeciwdeszczowe 

Co do materiału, najlepiej postawić na tkaninę odporną na ścieranie (np. Cordura), wodoszczelną, a także antybakteryjną. Ewentualnie kup wersję z osłoną przeciwdeszczową, np. pokrowcem z nylonu.

Istotnym elementem są dodatki typu zaczepy na kask, pompkę, karimatę czy śpiwór, podział przegrody głównej oraz zapięcia i boczne kieszenie rozmieszczone tak, aby umożliwiały swobodny dostęp do zawartości plecaka. Dobrze, gdy plecak będzie wyposażony w odblaskowe elementy, które poprawią Twoją widoczność.

Sakwy, torby czy nerki - alternatywa dla plecaków rowerowych

Przy krótszych wyprawach rowerowych wygodnym rozwiązaniem będzie zamiana plecaka na tzw. nerkę, czyli saszetkę, którą przypina się na wysokości pasa. Pozwoli to uniknąć obciążania pleców. Wybierając nerkę, zwróć uwagę na to, czy oprócz głównej przegrody ma także dodatkowe kieszonki na bidon, dokumenty czy podręczną apteczkę.

Autor: Sylwia Stwora
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2019-10-03
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.