Data publikacji:

Jak wybrać plecak na rower?

W trakcie jazdy rowerem każdy dodatkowy kilogram podręcznego bagażu przekłada się na komfort przemierzania asfaltowych tras czy górskich przełęczy. Radzimy, co powinno zwrócić Twoją uwagę, gdy wybierzesz się kupować plecak na rower.

Plecaki rowerowe - jak wybrać? 

Przede wszystkim wybierając plecak na rower odpowiedz sobie na pytanie, na jak długo wyjeżdżasz i jakimi trasami będziesz się poruszał. To powinno przekładać się na pojemność sprzętu. Plecaki tworzone z myślą o rowerzystach zwykle mają 20-50 l pojemności. Ze względu na różnice w budowie anatomicznej, najlepiej sięgać po model dedykowany konkretnej płci.

Plecaki na rower przede wszystkim stabilne 

Należy skupić się na tym, aby stabilnie trzymał się na plecach – nie może swobodnie zwisać z ramion, ale mocno przylegać do pleców, a największy ciężar powinien opierać się na pasie biodrowym. Niezbędny jest także odpowiedni system wentylacji, który będzie dobrze odprowadzał pot. Ważne jest, aby pas biodrowy oraz piersiowy posiadały opcję regulacji, a pasy naramienne były dobrze wyprofilowane. Warto podkreślić, że plecak rowerowy jest najlepszym wyborem dla wybierających rowery górskie, ponieważ ich konstrukcja (amortyzator tylny) często nie pozwala na zamontowanie sakw rowerowych.

Jaki plecak na rower - plecaki przeciwdeszczowe 

Co do materiału, najlepiej postawić na tkaninę odporną na ścieranie (np. Cordura), wodoszczelną, a także antybakteryjną. Ewentualnie kup wersję z osłoną przeciwdeszczową, np. pokrowcem z nylonu.

Istotnym elementem są dodatki typu zaczepy na kask, pompkę, karimatę czy śpiwór, podział przegrody głównej oraz zapięcia i boczne kieszenie rozmieszczone tak, aby umożliwiały swobodny dostęp do zawartości plecaka. Dobrze, gdy plecak będzie wyposażony w odblaskowe elementy, które poprawią Twoją widoczność.

Sakwy, torby czy nerki - alternatywa dla plecaków rowerowych

Przy krótszych wyprawach rowerowych wygodnym rozwiązaniem będzie zamiana plecaka na tzw. nerkę, czyli saszetkę, którą przypina się na wysokości pasa. Pozwoli to uniknąć obciążania pleców. Wybierając nerkę, zwróć uwagę na to, czy oprócz głównej przegrody ma także dodatkowe kieszonki na bidon, dokumenty czy podręczną apteczkę.

Autor: Sylwia Stwora