Data publikacji:

Jaką uprząż wspinaczkową kupić?

Choć uprząż wspinaczkową można wypożyczyć, po złapaniu bakcyla warto kupić własną. To podstawowy element ekwipunku, który powinien być dobrze dobrany i dopasowany. Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Podpowiadamy, jakie są rodzaje uprzęży oraz jaka będzie najlepsza na początek.

uprząż wspinaczkowa

Uprząż wspinaczkowa – kiedy jest potrzebna?

Już po kilku wizytach na skałkach lub ściankach wspinaczkowych zapragniesz wspinać się jak najczęściej. W pewnym momencie warto skompletować własny sprzęt alpinistyczny, a jednym z najważniejszych elementów jest uprząż wspinaczkowa. Co ciekawe, może przydać się nie tylko do wspinania górskiego. Uprząż wykorzystywana jest także przez drwali, speleologów, dekarzy czy monterów. Jeśli zapragniesz więc wykonać prace na dachu, umyć na dużej wysokości rynny lub ściąć drzewo, własna uprząż wspinaczkowa zapewni ci bezpieczeństwo.

Czytaj również: Wspinanie - jak zacząć?

Z czego składa się uprząż do wspinaczki? Budowa uprzęży wspinaczkowej

 • Pas biodrowy – główną konstrukcję pasa stanowi najczęściej wytrzymała nylonowa taśma. Dla podniesienia komfortu pokryty jest miękką wyściółką.
 • Pętle udowe – dodatkowymi punktami utrzymującymi ciało są pętle udowe. Wykonane są podobnie do pasa biodrowego – z taśmy i miękkiej wyściółki. Szerokość pasów i pętli uzależniona jest m.in. od tego, jak długo zamierzasz przebywać w uprzęży.
 • Taśmy stabilizujące pętle udowe – elastyczne taśmy utrzymujące pasy na właściwym miejscu.
 • Łącznik – najważniejszy element uprzęży wspinaczkowej. Łączy nie tylko taśmy udowe z pasem biodrowym, ale też całą uprząż liną, przyrządem asekuracyjnym lub lonżą do via ferraty. Wykonany jest z bardzo wytrzymałych materiałów, odpornych na przetarcie.
 • Klamry regulacyjne – niezbędne do poprawnego dopasowania uprzęży. W nowszych modelach stosowane są klamry blokujące się samoczynnie po dociągnięciu pasków.
 • Pętle sprzętowe – nazywane powszechnie szpejarkami. To niewielkie pętle wszyte do pasa, na których można przechowywać niezbędne do wspinaczki akcesoria, np. karabinki i ekspresy. Jeśli zamierzasz korzystać z uprzęży na ściance wspinaczkowej lub via ferracie, nie potrzebujesz wielu szpejarek.

Jaką uprząż wspinaczkową wybrać? Rodzaje uprzęży wspinaczkowych

Typ uprzęży wspinaczkowej należy dobrać do rodzaju aktywności, jaką planujesz uprawiać. Na prostych trasach jednowyciągowych, ściankach wspinaczkowych czy rekreacyjnych via ferratach wystarczy lekka uprzęż sportowa. Ma prostą i minimalistyczną konstrukcję, która pozwoli na komfortowe wspinanie latem. Jeśli jednak planujesz wyprawę na wyższe ściany i wielowyciągowe trasy, warto sięgnąć po bardziej rozbudowany model. Szersze taśmy nie będą się wrzynać podczas długich wspinaczek, a szeroka regulacja pozwoli na wspinaczkę także w zimowym kostiumie.

Rodzaje uprzęży wspinaczkowych

 • Uprząż sportowa – lekka uprząż wspinaczkowa. Używana na krótkich drogach. Ma niewielką regulację i używana jest głównie latem lub w zamkniętych pomieszczeniach. Zazwyczaj nie przypina się do niej wielu akcesoriów, więc wystarczą dwie niewielkie szpejarki.
 • Uprząż do via ferraty – bardzo prosta uprząż, niemal pozbawiona miękkich wyściółek. Nie służy do przebywania w zwisie i pełni jedynie rolę asekuracyjną.
 • Uprząż uniwersalna – rozbudowany model uprzęży, stworzony z myślą o szerokiej gamie zastosowań. Miękkie i szerokie pasy pozwalają na wygodny odpoczynek na stanowiskach tras wielowyciągowych oraz nieubezpieczonych drogach. Mają minimum cztery szerokie szpejarki na dodatkowy sprzęt wspinaczkowy.
 • Uprząż na lodospady – wyposażone są w specjalne szlufki na caritoole, czyli karabinki sprzętowe.
 • Uprząż dla kobiet – budowa damskich uprzęży wspinaczkowych różni się budową pasa biodrowego oraz szerokością pętli udowych. Większa jest także odległość pomiędzy tymi dwoma elementami.
 • Uprząż dla dzieci – specjalna uprząż dla dzieci pozwala zachować stabilność i zapobiega obróceniu do góry nogami. Dostosowana jest do nie w pełni rozwiniętych dziecięcych bioder.
 • Uprząż piersiowa – stosowana w połączeniu z uprzężą biodrową. Pomaga utrzymać podczas zwisu pionową pozycję.

Jak prawidłowo zapiąć uprząż wspinaczkową?

Zanim założysz uprząż, sprawdź, czy jej pasy nie są poskręcane. Ustaw uprząż łącznikiem do przodu, a następnie nasuń ją na ciało. Lekko dociągnij pasy, by uprząż wspinaczkowa znalazła się na swoim miejscu i sprawdź, czy nic cię nie uwiera. Jeśli poczujesz ucisk, zmień pozycję taśm lub popraw ubrania pod uprzężą.
Na lekkim wdechu dociągnij pas biodrowy. Powinien być zaciśnięty stosunkowo mocno. Jeśli bez trudu wsuwasz pod niego palec, jest zbyt luźny. Nie wszystkie pętle udowe mają regulację, ale jeśli twoja uprząż jest w nią wyposażona, dopasuj taśmy. Nie powinny jednak być zaciśnięte tak mocno. Powinieneś móc wsunąć pod nie dłoń. Niewielki zapas jest niezbędny by móc napinać mięśnie, unosić nogi, zmieniać pozycje itd. Zbyt mocno zapięte taśmy mogą ograniczyć dopływ krwi do nóg. Po zapięciu uprzęży sprawdź ją pod obciążeniem na niewielkiej wysokości. Upewnij się, że pasy są zabezpieczone w klamrach, a łącznik ustawiony jest centralnie.

Jak myć i przechowywać uprząż wspinaczkową?

Górna granica żywotności rzadko używanej uprzęży to ok. 10 lat. Po tym czasie należy ją wymienić, bez względu na zużycie i uszkodzenia. Z czasem syntetyczne włókna, z których zbudowane są pasy, ulegają degradacji i mogą stracić swoje właściwości. Jak zadbać o uprząż, by służyła jak najdłużej? Przede wszystkim czyść ją delikatnymi środkami, np. wodą z mydłem. Nie używaj mocnych zasad, proszków do prania czy wybielaczy. Przed schowaniem uprzęży wysusz ją dokładnie w przewiewnym miejscu. Nie pozostawiaj jej za długo na słońcu – promieniowanie UV osłabia tworzywa sztuczne. Czystą i suchą uprząż schowaj do pokrowca i przechowuj w zacienionym miejscu o niskiej wilgotności.