Turystyka w Polsce i na świecie. Rodzaje, porady, pomysły

Wybierając hobby, wiele osób decyduje się na turystykę. To bardzo szeroka dziedzina – obejmuje zarówno piesze wędrówki po górach, wycieczki zagraniczne typu all-inclusive, zwiedzanie Polski na rowerach, jak i weekendowe city-breaki.

Poniżej znajdziecie artykuły, które pomogą wam w jak najlepszym zaplanowaniu swoich wyjazdów – i tych na koniec świata, i jednodniowych wycieczek. Przedstawiamy również najważniejsze „outdoorowe produkty”, w które warto się zaopatrzyć.
żywność liofilizowana

Czym jest żywność liofilizowana?

Żywność liofilizowana okazuje się nieoceniona wtedy, gdy trudno o przygotowanie pełnowartościowego posiłku.
konserwy mięsne

Konserwy mięsne. Wojskowe czy domowej roboty?

Konserwy mięsne to produkty idealne na kryzysowy czas. Sprawdzą się na biwaku, w podróży czy w sytuacji, gdy w domu brakuje jedzenia, a nie chcesz lub nie możesz wybrać się do sklepu. Jaką konserwę mięsną wybrać – wojskową czy domowej roboty? Jak zrobić ją samodzielnie? Sprawdź w artykule!
szlaki w bieszczadach

Szlaki w Bieszczadach: najpiękniejsze trasy

Tarnica, Bukowe Berdo czy Połoniny Wetlińska i Caryńska to punkty obowiązkowe podczas wyprawy w Bieszczady. Jeśli szukasz ciekawych szlaków w Bieszczadach, pełnych widokowych panoram, z których słyną te góry, zobacz, jakie trasy warto wybrać, planując wycieczki.
walizki

Wymiary bagażu podręcznego popularnych linii

Jakie wymiary bagażu podręcznego są dozwolone w popularnych liniach? Sprawdź w artykule!
krajobraz

Pieniny. Najpiękniejsze szlaki w Pieninach

Wybierasz się w Pieniny? Chcesz wiedzieć, jakie szlaki są najpiękniejsze? Sprawdź, dokąd pójść, aby wyprawę w Pieniny zapamiętać na długo.
jazda na nartach

Gdzie na narty w Polsce? Propozycje tras dla początkujących i zaawansowanych

W Polsce nie brakuje dobrych miejsc dla fanów białego szaleństwa. Zobacz, gdzie pojechać na narty w Polsce.
karnawał

Karnawał w Rio? A może Wenecja lub karnawał w Niemczech?

Jak wygląda karnawał w Brazylii? A jak we Włoszech albo w niemieckiej Kolonii? Sprawdźcie nasz przewodnik po karnawałowych destynacjach.
góry świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie – najpiękniejsze szlaki

Wybierasz się w Góry Świętokrzyskie? Sprawdź, jakie szlaki w Górach Świętokrzyskich są najpiękniejsze.
co zabrać pod namiot

Co zabrać pod namiot? Pakujemy się na wyjazd pod namiot

Wybierasz się na wakacje i nie wiesz dokładnie, co zabrać pod namiot? Jest kilka żelaznych punktów, których nie możesz pominąć, pakując się. Oto nasz krótki poradnik.
jakie buty w góry

Jakie buty w góry wybrać? Przegląd obuwia trekkingowego

Jakie buty w góry będą najlepszym wyborem? Zobacz przegląd najlepszych butów trekkingowych.

Rodzaje turystyki

Turystykę najogólniej dzieli się ze względu na motyw podróży. Wyróżnia się przede wszystkim turystykę poznawczą, wypoczynkową, religijną, biznesową, zdrowotną i kwalifikowaną. My skupiamy się na pierwszych dwóch, które można podzielić następująco:
  • Turystyka górska
  • Turystyka rowerowa
  • Turystyka krajoznawcza
  • Turystyka kulturowa
To oczywiście nie wszystkie rodzaje turystyki. Jest jeszcze turystyka festiwalowa, kulinarna, filmowa, przyrodnicza, geoturystyka, a nawet tzw. birdwatching.

Turystyka górska

Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wycieczkach górskich. W artykułach poruszających temat turystyki górskiej przedstawiamy polskie szlaki turystyczne oraz prezentujemy najbardziej potrzebny sprzęt w górach.

Turystyka rowerowa

Tutaj destynacja nie jest tak ważna jak środek transportu. Z naszych tekstów dowiecie się wszystkiego o podróżowaniu rowerem.

Turystyka krajoznawcza

Ten rodzaj turystyki może wam się kojarzyć przede wszystkim z wycieczkami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Turystyka krajoznawcza to nic innego jak wszelkie wycieczki, które moglibyśmy sklasyfikować pod hasłem „zwiedzanie”. Nieważne, czy miasta, regionu czy całego kraju.

Turystyka kulturowa

Ten rodzaj turystyki skupia się na poznawaniu zabytków. Turystyką kulturową mogą być wycieczki do zamków, ale także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.