Turystyka w Polsce i na świecie. Rodzaje, porady, pomysły

Wybierając hobby, wiele osób decyduje się na turystykę. To bardzo szeroka dziedzina – obejmuje zarówno piesze wędrówki po górach, wycieczki zagraniczne typu all-inclusive, zwiedzanie Polski na rowerach, jak i weekendowe city-breaki.

Poniżej znajdziecie artykuły, które pomogą wam w jak najlepszym zaplanowaniu swoich wyjazdów – i tych na koniec świata, i jednodniowych wycieczek. Przedstawiamy również najważniejsze „outdoorowe produkty”, w które warto się zaopatrzyć.
trasy rowerowe polska

Najciekawsze trasy rowerowe w Polsce

Polska na rowery – to hasło, które przestało być jedynie pustym sloganem. Rower to jeden z największych wygranych w walce z pandemią, o czym świadczą pustki w magazynach sklepów rowerowych. Gdzie warto wybrać się na wycieczkę rowerową? Przedstawiamy najpiękniejsze i najlepsze trasy rowerowe w Polsce.
lotnisko podczas pandemii

Koronawirus – jak przygotować się do lotu samolotem?

Koronawirus wywrócił życie, jakie do tej pory znałeś, do góry nogami. Zmieniło się wszystko – od możliwości zamówienia ulubionych dań wyłącznie na wynos, aż po odwołanie wszystkich koncertów i letnich festiwali, na które z pewnością jeszcze do niedawna czekał każdy z nas. Nic więc dziwnego, że zmianie uległ również lot samolotem w czasie pandemii. Jeśli planujesz wakacje za granicą, to sprawdź, jak przygotować się do podróży i gdzie można latać z Polski.
kaski rowerowe dla dzieci ranking

Kaski rowerowe dla dzieci - ranking najlepszych produktów

Przepisy w Polsce nie nakładają obowiązku korzystania z kasku i to nawet w przypadku dzieci. To dobre rozwiązanie legislacyjne, zachęcające do sięgnięcia po rower. Niemniej jednak i tak warto zakupić kask, zwłaszcza dla swojego potomka. Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka i na co zwrócić uwagę?
jaki licznik rowerowy

Jaki licznik rowerowy? Jak ustawić i jak zamontować?

Licznik rowerowy jest jednym z podstawowych gadżetów kupowanych wraz z rowerem. Możliwość kontrolowania prędkości czy przejechanego dystansu jest przydatna nie tylko podczas kolarskich treningów, ale i codziennych dojazdów do pracy. Jaki licznik rowerowy wybrać i jak go poprawnie zamontować?
jaki fotelik rowerowy

Jaki fotelik rowerowy? Od kiedy?

Rowery to przyszłość współczesnych miast. Poprawa i rozbudowa infrastruktury rowerowej jest jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z korkami. Codzienne korzystanie z roweru poprawia także kondycję oraz zapobiega rozwojowi wielu chorób. Z rowerów korzystają coraz chętniej rodzice przewożący dzieci, np. do przedszkoli. Jaki fotelik rowerowy wybrać i jak przewozić dziecko na rowerze bezpiecznie?
Jaki bagażnik rowerowy na hak

Jaki bagażnik rowerowy na hak? Przepisy drogowe

Rok 2020 dobitnie pokazał, że rower wciąż ma się bardzo dobrze. Doskonale nadaje się nie tylko do rekreacji, ale i do poruszania po zakorkowanych miastach. Ze sklepowych półek na pniu znikają najnowsze kolekcje, a wraz z nimi kwitnie sprzedaż bagażników rowerowych. Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać?
jaki gaz pieprzowy

Jaki gaz pieprzowy wybrać?

Użycie gazu pieprzowego jest jednym z popularniejszych i łatwo dostępnych sposobów samoobrony oraz obezwładniania napastnika. Gaz dużą popularnością cieszy się wśród kierowców, rowerzystów czy osób wracających do domu po ciemku. Jak wybrać dobry, łatwy w użyciu i skuteczny gaz pieprzowy?
gaz na niedźwiedzie

Gaz pieprzowy na niedźwiedzie. Co to jest i czy można go używać?

Gaz pieprzowy to jeden z najpopularniejszych i najmniej inwazyjnych środków obrony koniecznej. Nie tylko przed ludźmi, ale przed niebezpiecznymi zwierzętami. Specjalnym typem gazu jest gaz pieprzowy na niedźwiedzie. Czym się wyróżnia i w jakich przypadkach można go używać?
Góry Stołowe atrakcje dla dzieci

Góry Stołowe: atrakcje dla dzieci

Planujesz weekend z dziećmi w polskich górach? Wybierz Góry Stołowe – atrakcje dla dzieci zachwycą nawet najbardziej wymagających, a cała rodzina odpocznie podczas aktywnie spędzonego czasu.
nóż bushcraft

Wybieramy idealną siekierę i nóż do bushcraftu

Jedną z najważniejszych umiejętności bushcraftowych jest obsługa ostrych narzędzi – siekiery, noża czy piły. Za ich pomocą zbudujesz schronienie, przygotujesz opał na ognisko czy wyrzeźbisz obozowe naczynia. Równie ważne jest jednak to, by wybrać dobre oraz poręczne narzędzia. Jaka jest idealna siekiera do bushcraftu? Czy bushcraftowy nóż zawsze musi być duży i gruby? Odpowiadamy!

Rodzaje turystyki

Turystykę najogólniej dzieli się ze względu na motyw podróży. Wyróżnia się przede wszystkim turystykę poznawczą, wypoczynkową, religijną, biznesową, zdrowotną i kwalifikowaną. My skupiamy się na pierwszych dwóch, które można podzielić następująco:
  • Turystyka górska
  • Turystyka rowerowa
  • Turystyka krajoznawcza
  • Turystyka kulturowa
To oczywiście nie wszystkie rodzaje turystyki. Jest jeszcze turystyka festiwalowa, kulinarna, filmowa, przyrodnicza, geoturystyka, a nawet tzw. birdwatching.

Turystyka górska

Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wycieczkach górskich. W artykułach poruszających temat turystyki górskiej przedstawiamy polskie szlaki turystyczne oraz prezentujemy najbardziej potrzebny sprzęt w górach.

Turystyka rowerowa

Tutaj destynacja nie jest tak ważna jak środek transportu. Z naszych tekstów dowiecie się wszystkiego o podróżowaniu rowerem.

Turystyka krajoznawcza

Ten rodzaj turystyki może wam się kojarzyć przede wszystkim z wycieczkami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Turystyka krajoznawcza to nic innego jak wszelkie wycieczki, które moglibyśmy sklasyfikować pod hasłem „zwiedzanie”. Nieważne, czy miasta, regionu czy całego kraju.

Turystyka kulturowa

Ten rodzaj turystyki skupia się na poznawaniu zabytków. Turystyką kulturową mogą być wycieczki do zamków, ale także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.