Turystyka w Polsce i na świecie. Rodzaje, porady, pomysły

Wybierając hobby, wiele osób decyduje się na turystykę. To bardzo szeroka dziedzina – obejmuje zarówno piesze wędrówki po górach, wycieczki zagraniczne typu all-inclusive, zwiedzanie Polski na rowerach, jak i weekendowe city-breaki.

Poniżej znajdziecie artykuły, które pomogą wam w jak najlepszym zaplanowaniu swoich wyjazdów – i tych na koniec świata, i jednodniowych wycieczek. Przedstawiamy również najważniejsze „outdoorowe produkty”, w które warto się zaopatrzyć.
co zabrac do chorwacji

Co zabrać do Chorwacji? Jak spakować się na urlop w Chorwacji?

Wybierasz się na urlop do Chorwacji? Koniecznie spakuj wszelkie niezbędne rzeczy, żeby niczym się nie martwić podczas wyjazdu. Strój kąpielowy, krem do opalania, niezbędne kosmetyki to tylko kilka przykładów przedmiotów, które warto mieć ze sobą. Co zabrać do Chorwacji? Sprawdź naszą listę!
jak używać kompasu

Jak korzystać z kompasu? Wyznaczanie trasy na azymut

Jak korzystać z kompasu? Wyznaczanie trasy na azymut
ranking butów trekkingowych

Ranking butów trekkingowych 2023. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Trekking, czyli piesze wędrówki po dość trudnych terenach, wymaga świetnie dobranego obuwia – tylko takie ułatwia pokonywanie kolejnych dystansów, chroni stopy przed złymi warunkami atmosferycznymi oraz przed kontuzją. Pytanie: jak wybrać takie obuwie spośród setek ofert? Sprawę ułatwi ci nasz ranking butów trekkingowych 2023 oraz kilka wartościowych wskazówek.
Gdzie na narty

Gdzie na narty? Gdzie w grudniu a gdzie w marcu?

Gdzie najtaniej na narty? W Polsce, a może za granicą? Poznaj najbardziej popularne miejsca narciarskie dla początkujących i rodzin z dziećmi. Sprawdź, gdzie warto wyjechać na narty za granicę i jakie karnety narciarskie najbardziej się opłacają. Przeczytaj.
bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach - zima w górach

Zima w górach rządzi się swoimi prawami. Śnieg i lód utrudniają poruszanie się w terenie, niskie temperatury i porywisty wiatr wychładzają, a szybko zachodzące słońce może sprawić, że na szlaku złapią cię totalne ciemności. Jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo w górach podczas zimowej wyprawy, zobacz, jak przygotować się do wycieczki oraz jaki sprzęt ze sobą zabrać.
jakie raczki wybrać

Jakie raczki wybrać? Jak wybrać raczki w góry ?

Raczki to niezastąpione akcesorium dla każdego góromaniaka. Używa się ich podczas górskiego wędrowania na mniej wymagających szlakach. W wyższe partie gór, do celów wspinaczkowych służą mocniejsze raki. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem pierwszych raczków, musisz wiedzieć o kilku ważnych rzeczach.
co zabrać w góry zimą

Co zabrać w góry zimą? Lista 10 niezbędnych akcesoriów

Planujesz wycieczkę w góry zimą? Zanim ruszysz na szlak, musisz zapakować do plecaka kilka bardzo ważnych akcesoriów. Od nich zależeć będzie nie tylko komfort podczas górskiej wyprawy, a także bezpieczeństwo.
nakładki antypoślizgowe na buty

Jakie nakładki antypoślizgowe na buty? Kolce, raczki i gumowe. Jakie w góry, a jakie do biegania?

Niskie temperatury i oblodzone bądź zaśnieżone powierzchnie nie muszą kończyć okresu aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Wciąż możesz ćwiczyć czy biegać – musisz jedynie bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pomogą ci w tym nakładki antypoślizgowe na buty oraz specjalne kolce. Sprawdź, które będą najlepsze do biegania, a które do wspinania się po górach.
jakie skarpety w góry

Jakie skarpety w góry wybrać?

To pytanie pojawia się przez cały rok. Wiosną, gdy planujesz pierwszy górski wypad po zejściu śniegu. Latem, gdy na szlakach turystycznych tłoczno jak na lokalnym bazarku w piątek. Jesienią, gdy w górach eksplodują czerwienie, żółcie i brązy. Oraz zimą, gdy czas przypiąć raki, w dłoń wziąć czekan, a w plecak saperkę. Nasz poradnik „Jakie skarpety w góry wybrać?” obejmuje skarpety na wędrówki górskie latem i zimą.
co mozna robic w zime

Pomysły na zimowe dni i wieczory poza domem

Choć zima sprzyja zaszyciu się pod kocem z kubkiem gorącej herbaty, warto spędzić ten czas aktywnie. Wolne godziny, który latem zazwyczaj spędzamy na świeżym po...

Rodzaje turystyki

Turystykę najogólniej dzieli się ze względu na motyw podróży. Wyróżnia się przede wszystkim turystykę poznawczą, wypoczynkową, religijną, biznesową, zdrowotną i kwalifikowaną. My skupiamy się na pierwszych dwóch, które można podzielić następująco:
  • Turystyka górska
  • Turystyka rowerowa
  • Turystyka krajoznawcza
  • Turystyka kulturowa
To oczywiście nie wszystkie rodzaje turystyki. Jest jeszcze turystyka festiwalowa, kulinarna, filmowa, przyrodnicza, geoturystyka, a nawet tzw. birdwatching.

Turystyka górska

Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wycieczkach górskich. W artykułach poruszających temat turystyki górskiej przedstawiamy polskie szlaki turystyczne oraz prezentujemy najbardziej potrzebny sprzęt w górach.

Turystyka rowerowa

Tutaj destynacja nie jest tak ważna jak środek transportu. Z naszych tekstów dowiecie się wszystkiego o podróżowaniu rowerem.

Turystyka krajoznawcza

Ten rodzaj turystyki może wam się kojarzyć przede wszystkim z wycieczkami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Turystyka krajoznawcza to nic innego jak wszelkie wycieczki, które moglibyśmy sklasyfikować pod hasłem „zwiedzanie”. Nieważne, czy miasta, regionu czy całego kraju.

Turystyka kulturowa

Ten rodzaj turystyki skupia się na poznawaniu zabytków. Turystyką kulturową mogą być wycieczki do zamków, ale także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.