Turystyka w Polsce i na świecie. Rodzaje, porady, pomysły

Wybierając hobby, wiele osób decyduje się na turystykę. To bardzo szeroka dziedzina – obejmuje zarówno piesze wędrówki po górach, wycieczki zagraniczne typu all-inclusive, zwiedzanie Polski na rowerach, jak i weekendowe city-breaki.

Poniżej znajdziecie artykuły, które pomogą wam w jak najlepszym zaplanowaniu swoich wyjazdów – i tych na koniec świata, i jednodniowych wycieczek. Przedstawiamy również najważniejsze „outdoorowe produkty”, w które warto się zaopatrzyć.
Jaki rozmiar dętki do opony wybrać?

Jaki rozmiar dętki do opony wybrać?

Każdy sympatyk rowerowych przygód, który w trakcie sezonu wykona przynajmniej kilkaset kilometrów, z pewnością prędzej czy później stanie przed koniecznością wymiany swojej wyeksploatowanej dętki. W jaki sposób dobrać dętki do opony, by jazda była bezpieczna, komfortowa i pozbawiona przykrych niespodzianek? Sprawdźmy.
Jakie pedały do roweru wybrać?

Jakie pedały do roweru wybrać?

Jakie pedały do roweru wybrać? To pytanie nurtuje zarówno zapalonych kolarzy, jak i osoby, które preferują rekreacyjne, weekendowe wycieczki. Ten niepozorny element ma duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego powinien być dobrany do roweru oraz preferencji użytkownika. Dzięki pedałom możliwe jest wprowadzenie roweru w ruch i osiągnięcie maksimum prędkości. Na rynku dostępne są pedały zatrzaskowe i platformowe. Które z nich wybrać? Jakie pedały do roweru crossowego wybrać, a jakie będą idealne do roweru miejskiego?
jakie skarpety w góry

Jakie skarpety w góry wybrać?

To pytanie pojawia się przez cały rok. Wiosną, gdy planujesz pierwszy górski wypad po zejściu śniegu. Latem, gdy na szlakach turystycznych tłoczno jak na lokalnym bazarku w piątek. Jesienią, gdy w górach eksplodują czerwienie, żółcie i brązy. Oraz zimą, gdy czas przypiąć raki, w dłoń wziąć czekan, a w plecak saperkę. Nasz poradnik „Jakie skarpety w góry wybrać?” obejmuje skarpety na wędrówki górskie latem i zimą.
Jaki bagażnik rowerowy na hak

Jaki bagażnik rowerowy na hak? Przepisy drogowe

Rok 2020 dobitnie pokazał, że rower wciąż ma się bardzo dobrze. Doskonale nadaje się nie tylko do rekreacji, ale i do poruszania po zakorkowanych miastach. Ze sklepowych półek na pniu znikają najnowsze kolekcje, a wraz z nimi kwitnie sprzedaż bagażników rowerowych. Jaki bagażnik rowerowy na hak wybrać?
jaki rower do 1000 zł

Jaki rower do 1000 złotych  wybrać?

Zakup roweru do 1000 złotych jest jak najbardziej możliwy. Osoby szukające podstawowego jednośladu do jeżdżenia od czasu do czasu na pewno znajdą coś dla siebie. Podpowiadamy, na jakie wyposażenie możesz liczyć w tej cenie, a także jakie modele są warte uwagi.
jak napompować rower

Jak napompować rower? Jak zrobić to prawidłowo?

Koła w rowerze składają się z metalowej ramy, przechowującej powietrze sprężystej dętki oraz chroniącej jej gumowej opony. Przypadkowe uszkodzenia tych elementów, a więc przedziurawienie lub ucieczka powietrza z koła, to najczęściej występujące problemy z rowerem, na jakie powinien być przygotowany każdy jego właściciel. Podstawową czynnością konserwacyjną jest w tym wypadku oczywiście napompowanie dętki. Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych wskazówek dotyczących tej kwestii, warto przyjrzeć się bliżej wentylom i pompkom.
zegarek z nawigacja

Zegarek z nawigacją: najlepsze produkty

Funkcję nawigowania mają niemal wszystkie flagowe smartwatche. Opcja ta nie zawsze wygląda jednak tak, jak w smartfonie czy nawigacji turystycznej. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru smartwatcha z mapami? Czy korzystanie z nawigacji w zegarku jest wygodne? Jaki zegarek z nawigacją satelitarną wybrać? Przeczytaj nasz artykuł.
co zabrać w góry latem

Co zabrać w góry latem?

Góry są doskonałym celem podróży niezależnie od pory roku. Warto jednak pamiętać, że wyposażenie podczas wycieczek na szlakach będzie się różnić w zależności od pory roku. W tym poradniku skupimy się na tym, co warto zabrać ze sobą w góry latem. Lista, którą przedstawiamy poniżej, będzie doskonałą ściągawką podczas pakowania się w góry. Gotowi? Zaczynamy!
gdzie na wakacje w czerwcu

Gdzie na wakacje w czerwcu? Gdzie wybrać się w czerwcu na wakacje?

Wyjazd na wakacje w czerwcu często jest sposobem na ominięcie tłumów w popularnych kurortach. Większość turystów wyrusza na urlop dopiero pod koniec tego miesiąca lub w lipcu i sierpniu. Na początku czerwca można spędzić udany urlop zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jest to doskonały czas na wyjazdy w góry, nad jeziora, a nawet nad morze. Sprawdź, gdzie na wakacje w czerwcu warto wyjechać, by wypocząć tak jak się lubi.
bagażnik rowerowy na hak

Bagażnik rowerowy na hak cztery rowery - ranking

Wraz z nadejściem ciepłych, wiosennych dni dla wielu z nas rozpoczyna się również sezon rowerowych wycieczek. Wybierając się na nie z całą rodziną, chętnie poznajemy nowe miejsca w okolicy. Nie zawsze jednak jesteśmy w stanie dojechać do nich rowerami o własnych siłach. Problem pojawia się również w przypadku wakacyjnych wyjazdów. W takiej sytuacji najlepiej zabrać rowery ze sobą samochodem. Pomóc może nam w tym bagażnik rowerowy na cztery rowery. Ranking, który przygotowaliśmy, z pewnością pozwoli ci wybrać model idealnie dopasowany do potrzeb twojej rodziny.

Rodzaje turystyki

Turystykę najogólniej dzieli się ze względu na motyw podróży. Wyróżnia się przede wszystkim turystykę poznawczą, wypoczynkową, religijną, biznesową, zdrowotną i kwalifikowaną. My skupiamy się na pierwszych dwóch, które można podzielić następująco:
  • Turystyka górska
  • Turystyka rowerowa
  • Turystyka krajoznawcza
  • Turystyka kulturowa
To oczywiście nie wszystkie rodzaje turystyki. Jest jeszcze turystyka festiwalowa, kulinarna, filmowa, przyrodnicza, geoturystyka, a nawet tzw. birdwatching.

Turystyka górska

Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wycieczkach górskich. W artykułach poruszających temat turystyki górskiej przedstawiamy polskie szlaki turystyczne oraz prezentujemy najbardziej potrzebny sprzęt w górach.

Turystyka rowerowa

Tutaj destynacja nie jest tak ważna jak środek transportu. Z naszych tekstów dowiecie się wszystkiego o podróżowaniu rowerem.

Turystyka krajoznawcza

Ten rodzaj turystyki może wam się kojarzyć przede wszystkim z wycieczkami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Turystyka krajoznawcza to nic innego jak wszelkie wycieczki, które moglibyśmy sklasyfikować pod hasłem „zwiedzanie”. Nieważne, czy miasta, regionu czy całego kraju.

Turystyka kulturowa

Ten rodzaj turystyki skupia się na poznawaniu zabytków. Turystyką kulturową mogą być wycieczki do zamków, ale także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.