Turystyka w Polsce i na świecie. Rodzaje, porady, pomysły

Wybierając hobby, wiele osób decyduje się na turystykę. To bardzo szeroka dziedzina – obejmuje zarówno piesze wędrówki po górach, wycieczki zagraniczne typu all-inclusive, zwiedzanie Polski na rowerach, jak i weekendowe city-breaki.

Poniżej znajdziecie artykuły, które pomogą wam w jak najlepszym zaplanowaniu swoich wyjazdów – i tych na koniec świata, i jednodniowych wycieczek. Przedstawiamy również najważniejsze „outdoorowe produkty”, w które warto się zaopatrzyć.
trekking co to

Trekking - co to jest? Gdzie uprawiać w Polsce trekking

Co to jest trekking? Jak się do niego przygotować i przede wszystkim, gdzie w Polsce uprawiać taką formę aktywności? Poniżej znajdziesz garść informacji na temat trekkingu w Polsce oraz kilka inspiracji dla pierwszych wypraw.
mapa turystyczna

Mapa turystyczna Polski. Jak wybrać i jak korzystać z mapy?

Mapa turystyczna Polski to rzecz, którą powinien mieć każdy miłośnik podróży po naszym kraju. Zawiera opisy szlaków, atrakcji turystycznych, a także informacje o ukształtowaniu terenu. Jak wybrać mapę turystyczną Polski? Jak z niej korzystać? Sprawdź w artykule!
stoki narciarskie Zakopane

Stoki narciarskie – Zakopane. Gdzie na narty w Tatrach?

Wybierasz się zimą do Zakopanego? Chcesz pojeździć na nartach lub na snowboardzie? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze stoki narciarskie w Zakopanem.
najlepszy multitool

Najlepszy multitool. Jaki scyzoryk wielofunkcyjny typu kombinerki?

Trudno zliczyć sytuacje, w których przydałyby się pod ręką kombinerki, wkrętaki lub zwykły nóż. Regulacja przerzutek, odpakowanie plastikowego blistra, docięcie kawałka drutu – to wszystko wymaga narzędzi. Nie musisz jednak nosić przy sobie skrzynki narzędziowej. W większości przypadków wystarczy ci podręczny multitool.
weekend w zakopanem

Co zwiedzać w Zakopanem w weekend? Pomysły

Planujesz weekend w Zakopanem i nie wiesz, jak go zaplanować? Zapraszamy do krótkiego przewodnika, w którym podpowiadamy, co zwiedzać w Zakopanem. Odpowiadamy także na pytanie, ile kosztuje weekend w Zakopanem – jak się okazuje, wasza wycieczka wcale nie musi być taka droga.
weekend pod warszawą

Weekend pod Warszawą. Gdzie wyjechać?

Zastanawiasz się, gdzie można odpocząć pod Warszawą? Niedaleko stolicy znajduje się mnóstwo miejsc, gdzie warto pojechać nad wodę, zwiedzić ciekawe zabytki, wybrać się na rower, grzyby czy po prostu na spacer. Gdzie spędzić weekend pod Warszawą? Sprawdź w artykule!
impregnacja butów

Impregnacja butów. Jak impregnować buty?

Nic tak nie psuje morali podczas wędrówki, jak przemoczone buty. Dowiedz się, jak zaimpregnować obuwie, by przetrwało nawet największą ulewę. Podpowiadamy, jaki impregnat wybrać, a także jak go użyć, by zapewnić wodoodporną ochronę na długo.
kuchenka spirytusowa

Kuchenka spirytusowa. Jak działa? Jaką kupić?

Nic tak nie poprawia nastroju podczas biwaku lub trekkingu, jak ciepły posiłek. Choć można przygotować go na ognisku, w dobie suszy i pożarów lasu lepiej postawić na kuchenkę turystyczną. Najpopularniejsze są kuchenki gazowe, zasilane butlą lub kartuszami, ale w pewnych warunkach warto skorzystać z innych typów. Jak działa kuchenka spirytusowa i jakie ma zalety?
lonża wspinaczkowa

Co to jest lonża wspinaczkowa i jaką wybrać?

Szlaki turystyczne via ferrata, wyposażone w stalowe liny asekuracyjne, mogą być znakomitym wstępem do świata wspinaczki górskiej. Dużą zaletą via ferrat jest wysokie bezpieczeństwo, dzięki czemu z malowniczych i wymagających tras mogą skorzystać nawet osoby niezaznajomione z prawidłową techniką wspinania. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia jest lonża wspinaczkowa. Jak wybrać dobrą lonżę asekuracyjną?
nosidełko turystyczne

Nosidełko turystyczne. Jaki plecak na dziecko w góry?

Wasz maluch jest już na tyle duży, że może towarzyszyć wam na szlaku? To świetnie – od teraz możecie przeżywać razem zupełnie nowe przygody! Tyle że wjechanie wózkiem na szlak nie zawsze jest możliwe... Z pomocą przyjdzie nosidełko turystyczne. Zapraszamy do naszego poradnika, w którym podpowiadamy, na co zwracać uwagę, wybierając plecak na dziecko w góry.

Rodzaje turystyki

Turystykę najogólniej dzieli się ze względu na motyw podróży. Wyróżnia się przede wszystkim turystykę poznawczą, wypoczynkową, religijną, biznesową, zdrowotną i kwalifikowaną. My skupiamy się na pierwszych dwóch, które można podzielić następująco:
  • Turystyka górska
  • Turystyka rowerowa
  • Turystyka krajoznawcza
  • Turystyka kulturowa
To oczywiście nie wszystkie rodzaje turystyki. Jest jeszcze turystyka festiwalowa, kulinarna, filmowa, przyrodnicza, geoturystyka, a nawet tzw. birdwatching.

Turystyka górska

Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wycieczkach górskich. W artykułach poruszających temat turystyki górskiej przedstawiamy polskie szlaki turystyczne oraz prezentujemy najbardziej potrzebny sprzęt w górach.

Turystyka rowerowa

Tutaj destynacja nie jest tak ważna jak środek transportu. Z naszych tekstów dowiecie się wszystkiego o podróżowaniu rowerem.

Turystyka krajoznawcza

Ten rodzaj turystyki może wam się kojarzyć przede wszystkim z wycieczkami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Turystyka krajoznawcza to nic innego jak wszelkie wycieczki, które moglibyśmy sklasyfikować pod hasłem „zwiedzanie”. Nieważne, czy miasta, regionu czy całego kraju.

Turystyka kulturowa

Ten rodzaj turystyki skupia się na poznawaniu zabytków. Turystyką kulturową mogą być wycieczki do zamków, ale także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.