Turystyka w Polsce i na świecie. Rodzaje, porady, pomysły

Wybierając hobby, wiele osób decyduje się na turystykę. To bardzo szeroka dziedzina – obejmuje zarówno piesze wędrówki po górach, wycieczki zagraniczne typu all-inclusive, zwiedzanie Polski na rowerach, jak i weekendowe city-breaki.

Poniżej znajdziecie artykuły, które pomogą wam w jak najlepszym zaplanowaniu swoich wyjazdów – i tych na koniec świata, i jednodniowych wycieczek. Przedstawiamy również najważniejsze „outdoorowe produkty”, w które warto się zaopatrzyć.
jaka kurtka w góry

Kurtka w góry – jak się ubrać w góry zimą?

Pakujesz się na wycieczkę w góry i zastanawiasz się co zabrać w góry zimą? Jak się ubrać w góry zimą? W góry ubieramy się tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się
co to jest outdoor

Outdoor. Co to znaczy?

Outdoor to pojęcie, które coraz częściej zauważamy na metkach kurtek czy spodni. Co to znaczy „odzież outdoor” i czym właściwie różni się ona od zwykłej odzieży? Sprawdźmy, na czym polega tryb życia outdoor i co może wnieść do Twojego życia!
gdzie na wakacje w październiku

Gdzie na wakacje w październiku? Gdzie się wybrać?

Wakacje w październiku to marzenie wielu, którzy nie znoszą pierwszych jesiennych przymrozków, kałuż wlewających się do buta bez pytania i małej ilości słońca. Gdzie na wakacje w październiku? Gdzie się wybrać, jeśli szukasz odskoczni od polskiej jesieni, która w październiku powinna być złota, ale przecież przyroda lubi płatać figle. Jedź tam, gdzie ciepło w październiku i naładuj swoje akumulatory na czas pluchy!
zegarek w góry

Zegarek w góry. Jaki wybrać?

Jaki zegarek w góry wybrać? Wyjaśniamy, jakie funkcje zegarków sportowych mają znacznie, a jakie są niemal zbędne.
Wrzesień nad morzem

Wrzesień nad polskim morzem

Końcówka lata to ostatni dzwonek, żeby nadrobić nieco zaległości i ruszyć nad morze. Zwłaszcza, że o tej porze jest tam nie tak tłoczno tłoczno, więc można w ko...
gdzie na wakacje we wrześniu

Gdzie na wakacje we wrześniu? Gdzie się wybrać?

Wrzesień w turystyce to czas, gdy nawet najbardziej oblężone kurorty świata zaczynają pustoszeć. To czas ciepłej pogody, bardziej przystępnych cen i jeszcze długiego dnia, które możesz wypełnić atrakcjami według twojego gustu. Gdzie na wakacje we wrześniu? Gdzie się wybrać? Zobacz, gdzie jest ciepło we wrześniu!
co zabrać na kemping

Co zabrać na kemping? Co spakować na kemping?

Camping to forma turystyki, która cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób, zamiast wypoczynku w ekskluzywnym hotelu, wybiera nocleg na kempingach, który jest, tańszy, pozwala na większą swobodę i zapewnia moc atrakcji. W zależności od preferencji można wybrać pobyt w kamperze, przyczepie campingowej lub namiocie. W ten sposób można podróżować nie tylko po Polsce, ale również po Europie i całym świecie. Aby urlop był udany, należy wiedzieć, co zabrać na kemping i odpowiednio się przygotować.
ranking butów trekkingowych

Ranking butów trekkingowych 2022. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Trekking, czyli piesze wędrówki po dość trudnych terenach, wymaga świetnie dobranego obuwia – tylko takie ułatwia pokonywanie kolejnych dystansów, chroni stopy przed złymi warunkami atmosferycznymi oraz przed kontuzją. Pytanie: jak wybrać takie obuwie spośród setek ofert? Sprawę ułatwi ci nasz ranking butów trekkingowych 2022 oraz kilka wartościowych wskazówek.
kaski rowerowe dla dzieci ranking

Kaski rowerowe dla dzieci - ranking najlepszych produktów

Przepisy w Polsce nie nakładają obowiązku korzystania z kasku i to nawet w przypadku dzieci. To dobre rozwiązanie legislacyjne, zachęcające do sięgnięcia po rower. Niemniej jednak i tak warto zakupić kask, zwłaszcza dla swojego potomka. Jak dobrać kask rowerowy dla dziecka i na co zwrócić uwagę?
jaki plecak do samolotu

Jaki plecak do samolotu wybrać? Przegląd plecaków do samolotu

Jaki plecak do samolotu wybrać? Przegląd plecaków do samolotu Wakacje to czas podróży w najdalsze zakątki świata. Aby taki wyjazd był udany, należy się do niego odpowiednio przygotować. W przypadku gdy podróżować będziemy samolotem, bardzo istotnym wyborem i elementem naszego wyposażenia jest bagaż podręczny lub plecak. Dzięki niemu możemy mieć przy sobie podczas lotu najważniejsze rzeczy, ale też umieścić w nim sporą część rzeczy, które nie zmieściły się do bagażu głównego. Jaki plecak do samolotu wybrać, by posłużył nam zarówno w czasie niedługich lotów, jak i odległych wypraw i można było z niego skorzystać także na miejscu podczas pobytu?

Rodzaje turystyki

Turystykę najogólniej dzieli się ze względu na motyw podróży. Wyróżnia się przede wszystkim turystykę poznawczą, wypoczynkową, religijną, biznesową, zdrowotną i kwalifikowaną. My skupiamy się na pierwszych dwóch, które można podzielić następująco:
  • Turystyka górska
  • Turystyka rowerowa
  • Turystyka krajoznawcza
  • Turystyka kulturowa
To oczywiście nie wszystkie rodzaje turystyki. Jest jeszcze turystyka festiwalowa, kulinarna, filmowa, przyrodnicza, geoturystyka, a nawet tzw. birdwatching.

Turystyka górska

Jak sama nazwa wskazuje, skupia się na wycieczkach górskich. W artykułach poruszających temat turystyki górskiej przedstawiamy polskie szlaki turystyczne oraz prezentujemy najbardziej potrzebny sprzęt w górach.

Turystyka rowerowa

Tutaj destynacja nie jest tak ważna jak środek transportu. Z naszych tekstów dowiecie się wszystkiego o podróżowaniu rowerem.

Turystyka krajoznawcza

Ten rodzaj turystyki może wam się kojarzyć przede wszystkim z wycieczkami szkolnymi. Nic bardziej mylnego. Turystyka krajoznawcza to nic innego jak wszelkie wycieczki, które moglibyśmy sklasyfikować pod hasłem „zwiedzanie”. Nieważne, czy miasta, regionu czy całego kraju.

Turystyka kulturowa

Ten rodzaj turystyki skupia się na poznawaniu zabytków. Turystyką kulturową mogą być wycieczki do zamków, ale także uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.