Data publikacji:

Interaktywne muzea w Polsce, które warto odwiedzić

Zbliża się maj, a wraz z nim Noc Muzeów, która gwarantuje nam darmowy wstęp do wielu placówek na terenie całej Polski. Oprócz tradycyjnego zwiedzania, warto rozważyć również odwiedzenie miejsc, w których nowoczesność idzie w parze z historią. Poznaj interaktywne muzea w Polsce.

Interaktywne Muzeum Flipperów, Kraków

Niegdyś stały w każdym barze, lecz po wyparciu przez konsole szybko popadły w zapomnienie. Na szczęście nie do końca - krakowskie Interaktywne Muzeum Flipperów posiada na stanie kilkadziesiąt odrestaurowanych automatów do gier, które dostały drugie życie dzięki prawdziwym pasjonatom. Najstarszy eksponat podchodzi z 1974 r., jednak nadal „daje radę”. Na wszystkich zgromadzonych flipperach można bez obaw grać od otwarcia muzeum aż do jego zamknięcia (12:00-23:00). Normalny bilet wstępu kosztuje 40 zł, ulgowy jest o połowę tańszy. Cena nieco wysoka, jednak staje się to zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę, że maszyny ustawione są na tryb „freeplay”, czyli grę bez konieczności wrzucania monety. Muzeum Flipperów znajdziemy przy ul. Stradomskiej 15 w Krakowie. Jest to pierwsza tego typu placówka w Polsce, a trzecia w Europie.

Strona muzeum: www.krakowpinballmuseum.com.

Park Nauki i Ewolucji Człowieka, Krasiejów

Park Nauki i Ewolucji Człowieka to interaktywne muzeum, którego nowoczesna forma przypadnie do gustu zwłaszcza dzieciom. Zwiedzanie tego obiektu jest bowiem zainscenizowanym - przy pomocy najnowszej technologii cyfrowej, lotem w kosmos, podczas którego poznajemy dzieje człowieka i historię życia na Ziemi nawet do 66 milionów lat wstecz. Liczne wystawy multimedialne oraz niezwykła forma zwiedzania sprawia, że przez wielu Park Nauki i Ewolucji Człowieka nazywany jest najnowocześniejszym Muzeum Ziemi w Europie.

Więcej informacji o parku znajdziecie na www.juraparkkrasiejow.pl.

Muzeum Browaru, Żywiec

A teraz propozycja skierowana przede wszystkim do dorosłych - Muzeum Browaru Żywiec powstało z okazji 150 rocznicy założenia gorzelni i jest jedną z najbardziej nowoczesnych placówek tego typu w Polsce. Bogata w treści multimedialne ekspozycja zajmuje powierzchnię ponad 1600 m kw. i zawiera m.in. inscenizacje historyczne, animacje oraz minifilmy dokumentalne czy słuchowiska.

Strona browaru:  www.muzeumbrowaru.pl.

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

O Centrum Nauki Kopernik słyszał w Polsce niemal każdy – to słynne na cały świat interaktywne muzeum od lat przyciąga zapaleńców chemii, fizyki, astronomii, biologii oraz wielu innych dziedzin. Fenomenem, który wpływa na popularność Centrum Nauki Kopernik, jest oferowana przez nie unikatowa możliwość zdobywania wiedzy na wielu interaktywnych wystawach poprzez samodzielne przeprowadzanie różnorakich doświadczeń.

Więcej informacji o Centrum Nauki Kopernik na stronie www.kopernik.org.pl.

Autor: Sylwia Stwora