Data modyfikacji:

Nieznane oblicza miast: Łódź

Łódź nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród turystów - a szkoda! Oprócz odwiedzanej tłumnie ulicy Piotrkowskiej, Manufaktury czy Muzeum Miasta Łodzi, Łódź jest pełna miejsc o tyle atrakcyjnych, co zapomnianych przez większość przewodników. Prezentujemy najciekawsze nieznane atrakcje Łodzi.

Łódź większości z nas kojarzy nam się z Ziemią obiecaną i cytatem z filmu Koterskiego, który w zaledwie dwóch słowach oddawał wyobrażenie większości Polaków o tym mieście. A tych jeszcze nieokreślonych, uwarunkował. Lata upływają, a z nimi zła sława stolicy województwa łódzkiego. Dzięki wzięciu udziału w eliminacjach do ESK2016, miasto rozwinęło zaniedbaną i zapomnianą stronę swojej kultury i tradycji. I choć kandydatura ta odpadła w przedbiegach, to wszyscy uznali - to miasto wykonało kawał dobrej roboty! Oto niektóre atrakcje Łodzi.

Murale

Łódź może poszczycić się wyjątkowym na światową skalę dorobkiem z zakresu street artu. Zapierające dech w piersiach murale można spotkać w całym mieście - na ścianach zabytkowych łódzkich kamienic goszczą dzieła niezależnych artystów z całego świata. Fundacja Urban Forms, której celem jest m. in. wspieranie łódzkiej sztuki ulicznej, zebrała informacje na temat murali w formie mapy online. Zaplanuj zwiedzanie śladem łódzkiego street artu: http://www.galeriaurbanforms.org/

Mural przy ul. Rzgowskiej 52, autor: 3TTMAN (Francja); zdjęcie: http://www.urbanforms.org/

Muzeum Animacji Se-ma-for

Łódź jest powszechnie znana jako centrum polskiej kinematografii. Pierwsze filmy kręcono tu już w 1907 roku, tuż po wojnie otwarto Wytwórnię Filmów Fabularnych (dziś - Łódzkie Centrum Filmowe), działa tu najsłynniejsza w Polsce Wyższa Szkoła Filmowa, a wszystkie przewodniki turystyczne wspominają o łódzkim Muzeum Kinematografii i, oczywiście, Alei Gwiazd. Niewielu jednak pamięta o tym, że to właśnie w Łodzi powstawały najbardziej znane polskie filmy animowane, jak “Miś Uszatek”, “Przygody Misia Colargola” czy “Zaczarowany ołówek”. Za produkcję tych kultowych bajek odpowiada studio filmowe Se-ma-for, działające w Łodzi już od 1948 r. Z fascynującą historią i techniką polskiej animacji można zapoznać się w Muzeum Animacji Se-ma-for.

Źródło: http://www.muzeum.se-ma-for.com/

Park Źródliska

Chociaż Łódź znana jest raczej ze swojej “miejskiej” strony, nie brakuje tu spokojnych, zielonych miejsc, gdzie można odpocząć po intensywnym zwiedzaniu. W tym celu warto odwiedzić Park Źródliska, który jest najstarszym parkiem w Łodzi, a jego historia sięga 1840 roku. Jest też pierwszym publicznym parkiem w Polsce. Układ parku, który powstał przez wydzielenie z lasu obszaru pod “ogród spacerowy”, w większości przetrwał w niezmienionym stanie. Na jego terenie znajduje się Ogródek Botaniczny oraz imponująca Palmiarnia. Park jest w całości uznany za pomnik przyrody.

Źródło: http://www.basen.lodz.pl/

Pałac Heinzla w Łagiewnikach

Pałac Heinzla przy Okólnej 166 należy do najciekawszych zabytków Łodzi. Jedna z trzech rezydencji należących do Juliusza Heinzla, członka jednej z najzamożniejszych rodzin fabrykanckich, powstała w 1898 roku w Łagiewnikach. Pałac jest malowniczo położony nad stawem, bogato eklektycznie zdobiony, z efektownym tarasem. Większość wnętrz pałacu została zdewastowana po wojnie, zachowała się jednak bogato zdobiona klatka schodowa, kasetony, boazerie, a także piece kaflowe, kominek oraz dwa zdobione herby.

fot. Adam Brajter, źródło: http://miejmiejsce.com/

Odkryj nieznane oblicza również innych polskich miast! Przeczytaj więcej artykułów z naszej serii! KLIK

gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami?

2022-01-13
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
Jaka kurtka w góry

Kurtka w góry - jak się ubrać w góry zimą?

2021-12-25
Jak się ubrać w góry zimą? Tak jak zawsze, czyli na cebulkę. Skupmy się jednak na wierzchniej warstwie stroju, czyli kurtce. Jaka kurtka zimowa w góry będzie najlepszym rozwiązaniem? Softshell czy hardshell? A jeśli puchówka to z naturalnym wypełnieniem czy z syntetycznym? Przekonajmy się.
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
Jaki prysznic turystyczny kupić?

Jaki prysznic turystyczny kupić?

2021-08-12
Każdy miłośnik turystyki górskiej czy biwakowania docenia możliwość wzięcia odświeżającej kąpieli. Dobrym, a zarazem tanim sposobem na poranną czy wieczorną toa...
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.