Data publikacji:

Najpiękniejsze Ogrody Botaniczne w Polsce

Turystyka ogrodowa popularna jest zwłaszcza na Zachodzie. Jednak także w Polsce nie brakuje miejsc, które potrafią zachwycić swoją florą. Piękne widoki i uspokajający klimat zieleni przyciągają coraz większe ilości fanów tego rodzaju spędzania wolnego czasu. Zobaczmy, którym polskim Ogrodom Botanicznym szczególnie warto się przyjrzeć.
ogrody botaniczne
Turystyka ogrodowa to nie tylko forma relaksu, ale także sposób na edukację ekologiczną. Odwiedzając Ogrody Botaniczne, można lepiej zrozumieć znaczenie bioróżnorodności, rolę roślin w ekosystemie i zagrożenia, jakie niesie za sobą zmiana klimatu. Coraz częściej ogrody oferują też warsztaty, wystawy sezonowe i wydarzenia plenerowe, dzięki czemu stają się atrakcyjne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. To świetna alternatywa dla typowego zwiedzania miast czy wypoczynku w zatłoczonych kurortach.
Warto podkreślić, że wiele Ogrodów Botanicznych w Polsce prowadzi aktywną działalność naukową i współpracuje z uczelniami oraz instytucjami z całego świata. Dzięki temu nie tylko chronią rzadkie gatunki roślin, ale też wprowadzają nowe odmiany i prowadzą badania nad ich przystosowaniem do zmieniających się warunków klimatycznych. Dla odwiedzających oznacza to nieustannie zmieniającą się i rozwijającą przestrzeń, która z roku na rok potrafi zaskoczyć czymś nowym.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Jeden z najstarszych i najbardziej okazałych polskich Ogrodów Botanicznych. Co ciekawsze, powstał on w miejscu dawnego ogrodu Czartoryskich. Obecnie poszczycić się może niesamowicie bogatą ekspozycją roślinności (tysiące unikatowych roślin), która wzbudzi zachwyt u niemal każdego miłośnika przyrody.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego we Wrocławiu

Choć nieco młodszy od Ogrodu krakowskiego, także należy do jednych z najstarszych w Polsce. Jest doskonałą przystanią dla wszystkich spragnionych odpoczynku i spokoju. Obszar 7,4 ha zachwyca zielonymi alejami pełnymi niespotykanych okazów – kolekcja Ogrodu to ponad 7 tysięcy gatunków roślin. Jego wielkość i bujność pozwala określić go jednym z najpiękniejszych w Polsce.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Powstały w 1965 roku Ogród Botaniczny w Lublinie to prawdziwa perełka na mapie Lubelszczyzny. W otoczeniu ponad stuletnich drzew znajdziemy przeszło 1600 gatunków drzew i krzewów, ponad 4600 roślin zielnych i szklarniowych oraz okazały staw – idealne miejsce na niejedno wiosenne popołudnie.

Ogród Botaniczny w Łodzi

Niebywale obfity Ogród, bo zajmujący powierzchnię 67 ha. Znajdziemy w nim zarówno dwuhektarowy pierwotny Ogród Botaniczny, jak i Palmiarnię. Swoją ekspozycję prezentuje odwiedzającym w podziale na 9 stref, do których należy m.in. Ogród Japoński oraz Alpinarium.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Na powierzchni 22 ha znajdziemy florę całego świata. Estetyczne aranżacje i bogata kolekcja roślin czyni to miejsce idealnym na weekendowy spacer.
Będąc w Poznaniu warto także przy okazji zajrzeć do Palmiarni, która jest jednym z największych w kraju i w Europie sztucznych zbiorowisk roślinności tropikalnej. Na terenie 12 pawilonów zobaczyć możemy ponad 1100 gatunków roślin oraz 170 gatunków ryb.

Polecane Ogrody Botaniczne w Polsce – lista

🔹 Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
– Najstarszy w Polsce, tysiące unikatowych roślin, historyczne położenie.
🔹 Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
– Ponad 7 tys. gatunków roślin, 7,4 ha zielonych alei, idealne miejsce na spokojny spacer.
🔹 Ogród Botaniczny UMCS w Lublinie
– Ponad 6 tys. gatunków roślin, staw, wiekowe drzewa, cichy zakątek Lubelszczyzny.
🔹 Ogród Botaniczny w Łodzi
– Aż 67 ha powierzchni, 9 tematycznych stref, Ogród Japoński i Palmiarnia.
🔹 Ogród Botaniczny UAM w Poznaniu
– Flora z całego świata, estetyczne ścieżki, 22 ha na rodzinny spacer.
🔹 Palmiarnia w Poznaniu
– Tropikalny klimat w centrum miasta – 1100 gatunków roślin, 170 gatunków ryb, 12 pawilonów.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Natalia Malko