Data modyfikacji:

Jaki plecak w góry wybrać?

Z pewnością nie istnieje żadna niewypowiedziana zasada, która mówi, że pod żadnym pozorem nie można zabrać na wędrówkę plecaka szkolnego lub służbowego. Jednak różnica w doświadczeniu, jaka wiąże się z zabraniem plecaka turystycznego w porównaniu z tradycyjną torbą, szybko przekonuje ludzi, że rodzaj plecaka ma znaczenie. Wiedza na temat tego, jaki plecak górski kupić, jest więc niezwykle cenna. Ponieważ plecaki turystyczne są dostępne w szerokiej gamie stylów i funkcji, ważne jest, aby zrozumieć swoje potrzeby i preferencje, aby znaleźć odpowiedni model.
plecak

Rodzaje plecaków

Waga i rozmiar plecaka turystycznego zależy w dużej mierze od długości wycieczki, na którą jest on przeznaczony. Wyróżnić możemy jednak dwa główne typy plecaków górskich.

Plecaki jednodniowe

Plecaki jednodniowe zazwyczaj pozbawione są stelaża, dlatego też większość ciężaru spoczywa na ramionach. Przy niedużym obciążeniu nie powinno stanowić to większego problemu. Plecak jednodniowy może być również używany jako codzienny plecak transportowy. Większość dobrych plecaków jednodniowych ma wygodne, regulowane i wytrzymałe paski na ramiona, które są dobrze wyścielane, aby zapewnić większy komfort. Dlatego też są one zazwyczaj wzmocnione w miejscu, gdzie pasy ramienne łączą się z workiem. Pasy kompresyjne wzdłuż boków plecaka kompresują ładunek. Wyścielane panele tylne z wentylowanej siatki powietrznej umożliwiają dobry przepływ powietrza, ograniczają gromadzenie się ciepła, zapobiegają nadmiernemu poceniu się i chronią plecy przed ostrymi i innymi potencjalnie niebezpiecznymi przedmiotami wewnątrz plecaka. Nie ma ścisłych reguł dotyczących objętości plecaków jednodniowych, ale zazwyczaj waha się ona pomiędzy 20 a 40 litrów.

Plecaki wielodniowe

Wielodniowe plecaki wielodniowe są oczywistym wyborem na dłuższe wyprawy. Na rynku znaleźć można dwa rodzaje plecaków wielodniowych. Są to odpowiednio plecaki z ramą zewnętrzną i plecaki z ramą wewnętrzną. Oba rodzaje są sztywne i wystarczająco wygodne, aby przenosić znaczne obciążenia. Plecaki z zewnętrzną ramą zrewolucjonizowały wędrówki z plecakiem, pozwalając na dłuższe wycieczki w zróżnicowanym terenie. Plecaki te mają prostą, ale bardzo skuteczną konstrukcję, pozwalającą na łatwe i bezpieczne przenoszenie znacznie większych ciężarów. Plecaki turystyczne z zewnętrznymi ramami wyróżniają się w przenoszeniu ciężkich i nieporęcznych ładunków i pozwalają na doskonały przepływ powietrza przez obszar pleców. Ich przeciwieństwem są plecaki z wewnętrzną ramą, przylegającą do ciała. Wadą tego typu ram jest równowaga i stabilność.
Plecaki z zewnętrznymi ramami mogą być niestabilne i mogą utrudniać chodzenie lub nawet czynić je niebezpiecznym. Dlatego też zewnętrzne ramy zdecydowanie nie są zalecane do wędrówek poza szlakami. Pojemność tego typu plecaków turystycznych zazwyczaj jest różna, ponieważ najmniejsze plecaki zaczynają się od około 30 litrów, podczas gdy największe modele mogą osiągnąć nawet 70-80 litrów.

Jaki plecak w góry na jeden dzień?

Odpowiedzą na pytanie, jaki plecak na jednodniowe wycieczki w góry, jest plecak jednodniowy, który został wspomniany już we wcześniejszej części artykułu. Dużo zależy też od samej specyfiki wyprawy. Wycieczka na niewielki szczyt po wytyczonym górskim szlaku w dobrych warunkach może nie wymagać zabrania ze sobą aż tak wielu akcesoriów, jak podczas zimowych czy późnojesiennych wojaży na bardziej skomplikowanych i złożonych szlakach. W tym pierwszym przypadku w zupełności wystarczy lekki plecak górski.

Jaki plecak w góry? Cechy pomagające w wyborze

System zawieszenia

System zawieszenia jest najważniejszą cechą, którą należy rozważyć przy wyborze plecaka na wędrówki. Podtrzymuje on bowiem ładunek i jest częścią plecaka, która ma kontakt z ciałem użytkownika. Dlatego też znalezienie systemu zawieszenia, który jest tak regulowany, jak to tylko możliwe, może być ogromnym plusem. Wysokiej jakości, odpowiednio dopasowany system zawieszenia pozwoli nosić ładunki wygodnie i w równowadze.

Pasy

Przy wybieraniu plecaka warto zwrócić również uwagę na rodzaje pasów. Najważniejszą częścią każdego systemu zawieszenia plecaka jest pas biodrowy. Jest on przeznaczony do przenoszenia ładunków o wadze powyżej 10 kg. Dobrze dopasowany przenosi większość ciężaru plecaka z ramion na biodra. Pasy ramienne służą do tego, by plecak nie spadał z pleców. Paski na mostku mogą sprawiać wrażenie ograniczających, ale pomagają ustabilizować plecak. Są one szczególnie pomocne w stabilizacji. Pozycja pasków mostkowych jest bardzo ważna. Powinny one znajdować się wysoko, tuż pod szyją, aby zmniejszyć nacisk na klatkę piersiową.

Waga

Dobrą zasadą przy szacowaniu wagi plecaka jest to, że nie powinien on ważyć więcej niż 10 procent maksymalnego obciążenia całkowitego.

Materiał

Materiały użyte do produkcji mają bezpośredni związek z wagą i trwałością plecaka turystycznego. Większość plecaków wykonana jest z różnych powlekanych nylonów i poliestrów. Tkaniny te są wytrzymałe, nie wchłaniają wilgoci i są elastyczne. Wszystkie te materiały są mocne i długotrwałe. Nylony są prawdopodobnie najczęściej używanymi tkaninami do plecaków. Tkanina nylonowa jest używana ze względu na jej doskonałą odporność na rozdarcia i niską wagę. Należy pamiętać jednak, że w czasie ulewnego deszczu szwy i tak będą przeciekać. Aby utrzymać zawartość plecaka w suchości, należy stosować wkładki i pokrowce.

Rozmiar

Wielkość plecaka zależy od ilości sprzętu i długości wypraw. Większość ludzi uważa, że plecak o pojemności 60-70 litrów jest wystarczający na dłuższe weekendowe wyprawy z plecakiem. Niektórzy mogą potrzebować tylko 50 litrów. Zasada mówi, że duży plecak wypełniony do połowy jest wygodniejszy niż przeładowana mała torba.

Wytrzymałość

Najwyższej jakości plecaki turystyczne są bardzo wytrzymałe, ale wiele z nich nie wytrzyma kilkumiesięcznego marszu. Po miesiącach ciągłego użytkowania każdy model będzie wyglądał na zużyty.
Autor: Jakub Barabasz

Najlepsze plecaki w góry