Data publikacji:

Geoturystyka – poznaj geologiczne dziedzictwo Ziemi

Co łączy Wielki Kanion Kolorado, grotę Jeita i Kopalnię Soli w Wieliczce? Oprócz tego, że od lat są popularnymi celami wycieczek szkolnych i rodzinnych, stanowią także obiekt zainteresowania bardzo wąskiej dziedziny turystyki. Lubisz odwiedzać opuszczone kopanie odkrywkowe, jaskinie i wodospady? Interesujesz się historią powstawania Ziemi? W takim razie jesteś geoturystą.

Geoturystyka

Historia i definicja geoturystyki

Geoturystyka oficjalnie narodziła się w 1995 roku, gdy ukuto dla niej naukową definicję. Jej autorem jest T. A. Hose i mówi ona, że to „(...) zapewnienie takich środków i usług, które umożliwiałyby turystom rozwijanie wiedzy i zrozumienie geologii i geomorfologii odwiedzanego miejsca (...)”. Oczywiście już znacznie wcześniej pojawiali się ludzie, którzy jako cel wycieczek krajoznawczych wybierali miejsca ważne z punktu widzenia geologicznych losów naszej planety.

Cele i zakres geoturystyki

Istotą geoturystyki jest odwiedzanie lokalizacji i obiektów, które wiążą się z dziedzictwem Ziemi. Ta forma spędzania wolnego czasu ma spore podłoże edukacyjne. Oprócz relaksu ma bowiem również dostarczyć wiedzy na temat procesów geologicznych i geomorfologicznych, które zachodziły w przeszłości. Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych geoturystyka jest postrzegana po prostu jako zwiedzanie połączone z poznawaniem kultury i środowiska danego miejsca.

Miejsca i obiekty geoturystyczne

Co zwiedza „tradycyjny” geoturysta? Przede wszystkim obiekty naturalne, które powstały w trakcie procesów geologicznych i ruchów górotwórczych, czyli np. szczyty górskie, jaskinie i groty, kaniony, wybrzeża morskie, gejzery i ruchome wydmy. Odważni mogą też wybrać się na zbocze wulkanu, rzecz jasna takiego, który aktualnie jest uśpiony. Obowiązkowe dla osoby uprawiającej geoturystykę są też opuszczone kopalnie i nieczynne kamieniołomy, dopuszczone do zwiedzania.

Geoturyści równie chętnie odwiedzają muzea i wystawy poświęcone geologii i paleontologii. Co więcej, obiekty architektoniczne wykonane w całości z kamienia (mosty, średniowieczne zamki, sztolnie wojskowe wydrążone w skale) również „podpadają” pod miejsca idealne do uprawiania geoturystyki.

Geoturystyka w Polsce

W Polsce osoba chcąca rozpocząć przygodę z geoturystyką, poza oczywistymi lokacjami, jak wspomniana Kopalnia Soli w Wieliczce i Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie, na pewno powinna odwiedzić JuraPark w Bałtowie, kopalnię soli w Bochni, ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym koło Łeby, kopalnię rudy uranowej pod Kłodzkiem, Ojcowski Park Narodowy i poniemieckie sztolnie na Dolnym Śląsku. Niestety, wciąż atrakcje geoturystyczne są włączane w ogólne szlaki turystyczne, więc takich dedykowanych geoturystom jest wciąż bardzo mało (m. in. Małopolski Szlak Geoturystyczny).

Autor: Sylwia Stwora