Data modyfikacji:

Jazda rowerem po mieście - zasady ruchu na jezdni cz.1

Co prawda, za oknem mamy już jesień, jednak wciąż nie zwalniamy tempa i nie chowany rowerów. W związku z tym przychodzimy do Was z cyklem praktycznych wskazówek, jak jeździć rowerem po jezdni. Dziś bliżej przyjrzymy się temu, po której stronie drogi powinniśmy się poruszać.

Niestety nie we wszystkich miejscach możemy poruszać się ścieżkami rowerowymi. Dlatego też przyda nam się wiedza na temat kilku zasad poruszania się po drodze. Zanim wyruszymy podbijać ulice, pamiętajmy o tym, że rowerzysta również jest zobligowany do stosowania przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Po której stronie jechać

Rowerzystów, podobnie jak innych uczestników ruchy drogowego, obowiązuje ruch prawostronny. Ustawa nakazuje poruszać się jak najbliżej bliżej prawej krawędzi. Nie można jednak z tym przesadzać. Bezpieczna odległość to około 1 m od krawężnika. Mamy wtedy większe pole manewru i łatwiej jest nam zauważyć przeszkodę. Studzienki kanalizacyjne powinno się omijać zawsze z lewej strony.

Kiedy przy jezdni nie ma krawężnika

Jeśli przy ulicy nie ma krawężnika, a nawierzchnia jest w dobrym stanie, można jechać bliżej krawędzi. Przykładem tego mogą być choćby drogi zamiejskie.

Jazda po torowisku

W przypadku torowisk położonych przy krawędzi jezdni, na których ruch rowerów został dopuszczony, rowerzysta powinien jechać tam, gdzie jest najszerzej. Da nam to odpowiednią przestrzeń na bezpieczne wykonanie manewru w razie pojawienia się na drodze przeszkód.

Poruszanie się w obrębie skrzyżowania

W obrębie skrzyżowania możemy poruszać się środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim.

Pytacie, co z jazdą na skrzyżowaniach i w ich obrębie? Odrębny przepis ustawy o ruchu drogowym dopuszcza poruszanie się środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim, jeśli pas ruchu umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

Zanim wyruszysz na drogę pamiętaj również o wymaganym kasku i odpowiednim oświetleniu.

Autor: Natalia Malko
Buty do tenisa ziemnego

Buty do tenisa. Jakie wybrać?

2023-03-29
Buty to obok rakiety jeden z najważniejszych elementów wyposażenia tenisisty, gdyż odpowiedni wybór przekłada się na komfort gry. Podpowiadamy, na co zwrócić uw...
Nauka jazdy na łyżwach

Nauka jazdy na łyżwach, czyli jak jeździć na łyżwach?

2023-01-11
Kiedy zbliża się zima, wrotki i rolki warto zamienić na łyżwy. Sprawa wydaje się tym łatwiejsza, że sposób poruszania się na rolkach i łyżwach jest łudząco podobny. Czy rzeczywiście rolkarze mają ułatwione zadanie, kiedy zaczynają naukę jazdy na łyżwach? Jak nauczyć się jeździć na łyżwach bez takiego doświadczenia?
co robić w deszczowy dzień

Co robić w deszczowy dzień? Propozycje: co robić, gdy pada deszcz

2022-05-27
Lato, wakacje i... deszcz? Sobota i niedziela z wichurą i ulewą? W naszej szerokości geograficznej to niestety dość częsta sytuacja pogodowa. Jak kreatywnie zająć czas rodziny w takiej sytuacji? Co oprócz skakania po kałużach robić w deszczowy dzień? Oto 5 sprawdzonych propozycji.
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
ćwiczenia interwałowe

Jak przeprowadzić trening interwałowy?

2021-11-18
Ćwiczenia interwałowe uznawane są za jeden z najszybszych reduktorów tkanki tłuszczowej. Dobrze przeprowadzone nie tylko pomogą ci schudnąć ale też przyspieszą budowę tkanki mięśniowej. Szacuje się, że intensywny trening interwałowy podczas 30 minut wysiłku jest w stanie spalić nawet do 400kcal.
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2021-10-01
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?