Data publikacji:

Jazda rowerem po mieście - zasady ruchu na jezdni cz.1

Co prawda, za oknem mamy już jesień, jednak wciąż nie zwalniamy tempa i nie chowany rowerów. W związku z tym przychodzimy do Was z cyklem praktycznych wskazówek, jak jeździć rowerem po jezdni. Dziś bliżej przyjrzymy się temu, po której stronie drogi powinniśmy się poruszać.

Niestety nie we wszystkich miejscach możemy poruszać się ścieżkami rowerowymi. Dlatego też przyda nam się wiedza na temat kilku zasad poruszania się po drodze. Zanim wyruszymy podbijać ulice, pamiętajmy o tym, że rowerzysta również jest zobligowany do stosowania przepisów ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Po której stronie jechać

Rowerzystów, podobnie jak innych uczestników ruchy drogowego, obowiązuje ruch prawostronny. Ustawa nakazuje poruszać się jak najbliżej bliżej prawej krawędzi. Nie można jednak z tym przesadzać. Bezpieczna odległość to około 1 m od krawężnika. Mamy wtedy większe pole manewru i łatwiej jest nam zauważyć przeszkodę. Studzienki kanalizacyjne powinno się omijać zawsze z lewej strony.

Kiedy przy jezdni nie ma krawężnika

Jeśli przy ulicy nie ma krawężnika, a nawierzchnia jest w dobrym stanie, można jechać bliżej krawędzi. Przykładem tego mogą być choćby drogi zamiejskie.

Jazda po torowisku

W przypadku torowisk położonych przy krawędzi jezdni, na których ruch rowerów został dopuszczony, rowerzysta powinien jechać tam, gdzie jest najszerzej. Da nam to odpowiednią przestrzeń na bezpieczne wykonanie manewru w razie pojawienia się na drodze przeszkód.

Poruszanie się w obrębie skrzyżowania

W obrębie skrzyżowania możemy poruszać się środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim.

Pytacie, co z jazdą na skrzyżowaniach i w ich obrębie? Odrębny przepis ustawy o ruchu drogowym dopuszcza poruszanie się środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim, jeśli pas ruchu umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku.

Zanim wyruszysz na drogę pamiętaj również o wymaganym kasku i odpowiednim oświetleniu.

Autor: Natalia Malko