Data publikacji:

Kajakiem po Polsce – gdzie na spływ kajakiem?

W ciągu dnia przemierzanie wodnych kilometrów i podziwianie różnych zakątków Polski z poziomu wody, wieczorem ognisko, a spanie pod namiotem. Jeśli do tego lubisz wiosłować, warto pomyśleć o wybraniu się na spływ kajakowy. Podpowiadamy, gdzie w naszym kraju można przeżyć niezapomnianą przygodę w kajaku.

Na spływ kajakowy idealnie nadaje się rzeka Nida wraz z jej dwoma dopływami – lewym Czarną Nidą oraz prawym Białą Nidą. W przypadku pierwszej odnogi rzeki płynącej przez krainę położoną między doliną Wisły oraz wyżynami Krakowsko-Częstochowską i Kielecko-Sandomierską wyprawę można zacząć w miejscowości Morawica, skąd kierujemy się do wsi Nida, a następnie Ostrowa, gdzie mieści się Ptasi Azyl, czyli Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom, w którym przebywają głównie ptaki potrzebujące leczenia, rehabilitacji czy opieki. Dalej na trasie odwiedzamy Wolicę oraz wzgórze Tokarnia, gdzie mieści się skansen Muzeum Wsi Kieleckiej. Następnie płyniemy do połączenia Białej i Czarnej Nidy, aby potem Nidą przez Brzeźno dotrzeć do Sobkowa, gdzie w miejscu dawnego Zamku Rycerskiego powstała stadnina koni i hotel.

Z kolei wybierając Białą Nidę warto wypłynąć z Mniszka i kierując się do ujścia rzeki Lipnicy obok drewnianego młyna na Wyspie zawitać do wsi Biozorenda. Stamtąd obieramy kurs na Chojny, Chęciny z ruinami zamku i dopływamy do wsi Żerniki.

Ciekawe trasy kajakowe znajdziecie na Czarnej Hańczy, która prowadzi m.in. przez Puszczę Augustowską, a także na rzece Rawce płynącej przez Bolimowski Park Krajobrazowy, która może pochwalić się 25 gatunkami ryb, w tym będącym pod ochroną głowaczem białopłetwym. Dobrym wyzwaniem dla początkujących kajakarzy może okazać się Rospuda, a na kilkudniowy rodzinny spływ nada się licząca 233 km trasa biegnąca Brdą czy spływ Kurtynią o długości 102 km.

Dla zaprawionych w bojach polecamy spływ kajakowy Dunajcem, gdzie szlak ma 202 km i pozwala nie tylko zapoznać się z malowniczymi Pieninami, ale także zwiedzić np. zamek w Niedzicy czy Czorsztynie lub klasztor klarysek zlokalizowany w Starym Sączu. Inną opcją może być spływ Łupawą, która od jeziora Jasień zaprowadzi nas do Morza Bałtyckiego (start wieś Jasień, koniec Gardno Wielkie).

Autor: Sylwia Stwora
Frisbee

Frisbee dla początkujących. Jak grać? Jak rzucać? Zasady

2019-08-13
Frisbee to świetny sposób na letni, aktywny wypoczynek na łonie natury. Zwykły, plastikowy krążek może umilić czas nawet sporej grupie znajomych. Warto wiedzieć, że frisbee rządzi się specjalnymi zasadami, a nawet występuje w kilku odmianach. Dlaczego warto grać we frisbee i jak robić to prawidłowo?
Karimata turystyczna

Karimata turystyczna do spania - jaką wybrać?

2019-08-08
Karimata turystyczna to jeden z podstawowych elementów biwakowego ekwipunku. Jeśli planujesz spędzić noc w outdoorze, przekonaj się, która karimata do spania będzie najlepszym rozwiązaniem.
akcesoria do roweru

Akcesoria do roweru - jakie akcesoria na rower warto kupić?

2019-08-06
Kupiłeś rower? Świetnie! Ale to nie koniec zakupów. Sam jednoślad nie wystarczy, aby komfortowo, bezpiecznie i wygodnie jeździć przez cały rok. Zobacz, jakie akcesoria do roweru są niezbędne podczas użytkowania, a które z nich… stanowią miły dla oka gadżet, który uprzyjemni każdą podróż!
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2019-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
jak chodzić z kijkami

Jak chodzić z kijkami? Technika nordic walking

2019-07-24
Po chodnikach miast, w parku, w górach. Polacy pokochali nordic walking, a osoby miarowo przebierające kijami widoczne są dosłownie wszędzie. Nie wszyscy jednak znają prawidłową technikę chodzenia, przez co trening nie daje oczekiwanych rezultatów. Sprawdź, jak chodzić z kijami, aby nie popełniać błędów.
jak zacząć biegać

Jak zacząć biegać? Poradnik dla początkujących

2019-07-22
Bieganie to aktywność, która nie wymaga od ciebie specjalistycznego sprzętu, długich dojazdów do klubu fitness oraz żelaznej kondycji. Zacząć może praktycznie każdy – wystarczą szczere chęci. Zanim wybierzesz się na pierwszy jogging, przeczytaj ten krótki poradnik, który odpowie na pytanie, jak zacząć biegać, by było to nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne.