Data publikacji:

Kajakiem po Polsce – gdzie na spływ kajakiem?

W ciągu dnia przemierzanie wodnych kilometrów i podziwianie różnych zakątków Polski z poziomu wody, wieczorem ognisko, a spanie pod namiotem. Jeśli do tego lubisz wiosłować, warto pomyśleć o wybraniu się na spływ kajakowy. Podpowiadamy, gdzie w naszym kraju można przeżyć niezapomnianą przygodę w kajaku.

Na spływ kajakowy idealnie nadaje się rzeka Nida wraz z jej dwoma dopływami – lewym Czarną Nidą oraz prawym Białą Nidą. W przypadku pierwszej odnogi rzeki płynącej przez krainę położoną między doliną Wisły oraz wyżynami Krakowsko-Częstochowską i Kielecko-Sandomierską wyprawę można zacząć w miejscowości Morawica, skąd kierujemy się do wsi Nida, a następnie Ostrowa, gdzie mieści się Ptasi Azyl, czyli Ośrodek Pomocy Dzikim Zwierzętom, w którym przebywają głównie ptaki potrzebujące leczenia, rehabilitacji czy opieki. Dalej na trasie odwiedzamy Wolicę oraz wzgórze Tokarnia, gdzie mieści się skansen Muzeum Wsi Kieleckiej. Następnie płyniemy do połączenia Białej i Czarnej Nidy, aby potem Nidą przez Brzeźno dotrzeć do Sobkowa, gdzie w miejscu dawnego Zamku Rycerskiego powstała stadnina koni i hotel.

Z kolei wybierając Białą Nidę warto wypłynąć z Mniszka i kierując się do ujścia rzeki Lipnicy obok drewnianego młyna na Wyspie zawitać do wsi Biozorenda. Stamtąd obieramy kurs na Chojny, Chęciny z ruinami zamku i dopływamy do wsi Żerniki.

Ciekawe trasy kajakowe znajdziecie na Czarnej Hańczy, która prowadzi m.in. przez Puszczę Augustowską, a także na rzece Rawce płynącej przez Bolimowski Park Krajobrazowy, która może pochwalić się 25 gatunkami ryb, w tym będącym pod ochroną głowaczem białopłetwym. Dobrym wyzwaniem dla początkujących kajakarzy może okazać się Rospuda, a na kilkudniowy rodzinny spływ nada się licząca 233 km trasa biegnąca Brdą czy spływ Kurtynią o długości 102 km.

Dla zaprawionych w bojach polecamy spływ kajakowy Dunajcem, gdzie szlak ma 202 km i pozwala nie tylko zapoznać się z malowniczymi Pieninami, ale także zwiedzić np. zamek w Niedzicy czy Czorsztynie lub klasztor klarysek zlokalizowany w Starym Sączu. Inną opcją może być spływ Łupawą, która od jeziora Jasień zaprowadzi nas do Morza Bałtyckiego (start wieś Jasień, koniec Gardno Wielkie).

Autor: Sylwia Stwora