Data publikacji:

Dokąd jechać na spływ kajakowy: 10 miejsc wartych polecenia

Spływ kajakowy to wspaniała przygoda. Szum wody, piękne widoki, słońce i dużo świeżego powietrza. Polecamy Wam tę opcję na weekendowy wypad oraz urlop. Sprawdźcie, dokąd jechać na spływ kajakowy. Przedstawiamy najciekawsze miejsca w Polsce.

Chociaż raz w życiu warto spróbować tej zabawy. Spływ kajakowy to niesamowita rozrywka oraz test naszej wytrzymałości. Podróż z dobytkiem w kajaku, konieczność przenoszenia łodzi, nocowanie w obozowiskach i przystaniach może dać nam w kość, ale na koniec zostaje tylko duma i świadomość pokonania własnej słabości. Dlatego zachęcamy Was do spróbowania (więcej o spływach kajakowych przeczytacie TUTAJ). Dziś podpowiadamy, dokąd jechać na spływ kajakowy.

1. Czarna Hańcza

Czarna Hańcza przepływa przez bardzo ciekawą pod względem kulturalnym i przyrodniczym krainę, jaką jest Suwalszczyzna. Trasa jest urozmaicona, więc nadaje się zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych wioślarzy.

2. Roztocze

Na Lubelszczyźnie czeka Was małe wyzwanie. Tamtejsze rzeki nie są bardzo głębokie, ale obfitują w spadki i zakręty, co jest świetnym urozmaiceniem dla zaprawionych w boju kajakarzy.

Fot. https://www.flickr.com/photos/tprzechlewski/4876204384/

3. Krutynia

To jedna z najciekawszych tras śródlądowych na terenach nizinnych. Rzeka przepływa przez bardzo atrakcyjne, mazurskie tereny, m.in. przez Puszczę Piską.

4. Rawka

Niepozorna rzeka na Mazowszu czeka na kajakarzy ze swoimi atrakcjami. Szlak przebiega przez urodziwe tereny. Rzeka nie należy do najłatwiejszych: kajakarzy czekają liczne przeszkody, zwalone drzewa i gałęzie, częsta konieczność holowania kajaka. To trasa dla wytrwałych i/lub doświadczonych wioślarzy.

5. Biebrza

Spływ Biebrzą jest tylko pozornie bardzo spokojny. Na trasie czeka wiele odnóg, starorzeczy i rozlewisk. Nurt jest spokojny, ale widoki równoważą spokojny bieg rzeki. Biebrzański Park Narodowy jest atrakcją dla ornitologów i amatorów intrygującego ekosystemu.

6. Bóbr

Dopływ Odry ma zróżnicowany bieg: na poszczególnych odcinkach będziesz mógł zakosztować w spływach górskich i nizinnych. Trasa jest bardziej wymagająca: konieczność częstego przenoszenia kajaka, porywiste fragmenty oraz przeszkody mogą być zbyt trudnym wyzwaniem dla słabszych i mniej doświadczonych kajakarzy.

7. Dunajec

Jedna z najpiękniejszych tras i jedna z bardziej wymagających. Polecamy ją doświadczonym kajakarzom - początkujące osoby mogą próbować swoich sił na łagodniejszych odcinkach, ale zdecydowanie nie radzimy im samodzielnych wypraw (bez wsparcia starszego stażem wioślarza).

Spływ tratwą flisacką na Dunajcu, fot. https://farm6.staticflickr.com/5461/9508938269_12066af9bf_b.jpg

8. Łupawa

Pomorze Środkowe zaskoczyło nas potencjałem Łupawy. Rzeka jest bardzo wymagająca, ale niezwykle atrakcyjna dla równie wymagających kajakarzy. Trasa liczy jedynie 95 km, ale jej pokonanie może zająć nawet tydzień. Woda jest pełna przeszkód, kamieni, gałęzi, których próba ominięcia często kończy się wywróceniem lub uszkodzeniem kajaka. Ponadto nie cała trasa jest dostępna dla kajakarzy - przepłynięcie niektórych etapów wymaga uzyskania pozwolenia od władz.

9. Pisa

Piękna rzeka i piękna trasa przebiegająca przez treny Pojezierza Mazurskiego, kończąca bieg w Wiśle. Nurt jest spokojny, dzięki czemu bez trudu pokonają ją nawet początkujący kajakarze.

10. Brda

Brda to najdłuższa rzeka przepływająca przez Bory Tucholskie. Jej nurt jest stosunkowo spokojny, aczkolwiek na trasie pojawiają się różnorodne przeszkody, zmuszające kajakarzy do większego wysiłku i przenoszenia kajaków. Niemniej podróż dostarcza pozytywnych wrażeń. Na uwagę zasługują ciekawe widoki i bardzo atrakcyjna fauna i flora Borów.