Data modyfikacji:

Trasy rowerowe. Śląsk na rowerze

Jeżdżenie na rowerze staje się coraz bardziej modne i trudno się temu dziwić – w końcu to zdrowa, ekologiczna, a do tego bardzo przyjemna aktywność. Jeśli i ty zaczynasz pasjonować się wycieczkami na dwukołowcu, a mieszkasz lub niedługo będziesz przebywać w województwie śląskim, to koniecznie przeczytaj ten tekst. Oto najlepsze trasy rowerowe na Śląsku. 

Trasy rowerowe Śląsk: miasta

Jeśli chodzi o trasy rowerowe, Śląsk jest jednym z bardziej ciekawych regionów kraju. Oto kilka dowodów – szlaki przebiegające obok największych miast. 

Trasy rowerowe Katowice

  • Katowice – Wesoła Fala
Jeżeli nie masz dużego doświadczenia w pokonywaniu szlaków rowerowych, a i twoja kondycja nie pozwala jeszcze na szaleństwa, to odpowiednią dla ciebie trasą będzie 14-kilometrowa, łagodna ścieżka z Katowic do Wesołej Fali. 
Trasa rozpoczyna się w Parku Powstańców Śląskich, dalej prowadzi przez Zawodzie, Muchowiec, Giszowiec oraz Murcki. Plan przejazdu ułóż tak, aby po drodze zobaczyć Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, Pomnik Generała Jerzego Ziętka, Dolinę Trzech Stawów, koniecznie musisz też przejechać przez Las Murckowski i w końcu dotrzeć oczywiście do Wesołej Fali. 

  • Katowice – Tarnowskie Góry
Jeżeli masz już trochę więcej doświadczenia i mocne mięśnie, to możesz już pokonać na rowerze 38-kilometrową trasę z Katowic do Tarnowskich Gór. Rozpoczyna się ona w Parku Powstańców Śląskich i prowadzi przez: Koszutkę, Dąb, Chorzów (Park Śląski, Chorzów Stary, Żabie Doły), Bytom (Rozbark, Śródmieście, Karb, Mechowice, Stolarzowice) i w końcu Tarnowskie Góry (Repty, Stare Tarnowice, Śródmieście). 

Jeśli dobrze zaplanujesz trasę, możesz zwiedzić całą masę fantastycznych miejsc – szlak ten świetnie nadaje się zatem na weekendowy wypad. Miejsca szczególnie godne uwagi to np. Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie, Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie, Żabie Doły, Park Miejski w Bytomiu, urzekający Park w Reptach, Zamek Włodyków w Starych Tarnowicach, Zabytkowa Kopalnia Srebra czy Skansen Maszyn Parowych – oba w Tarnowskich Górach. Trasy rowerowe na Śląsku są pełne takich turystycznych perełek. 

Trasy rowerowe Gliwice

  • Gliwice – Zamek w Chudowie
Ta niedługa, bo zaledwie 13-kilometrowa trasa, świetnie sprawdzi się jako przerywnik leniwego, niedzielnego popołudnia. Śmiało można pokonać ją całą rodziną. 
Droga rozpoczyna się na rynku w Gliwicach (tutaj warto nabrać sił przy urzekającej Fontannie z Neptunem), następnie prowadzi przez Trynek, Bojków, Pryszowice i Chudów. Na samym końcu czeka Zamek w Chudowie. Nie zapomnij również o odwiedzeniu topoli „Tekli” – najgrubszej jednopiennej topoli kanadyjskiej w Polsce. W niej znajduje się duża „dziupla” ozdobiona drzwiczkami. W środku znajdziesz ławy i stoliki – warto uwiecznić to wszystko na kilku pamiątkowych fotografiach.
  • Gliwice – Jezioro Chechło-Nakło 
A może jesteś bardziej wymagającym kolarzem, który zadaje sobie pytanie: gdzie na rower? Śląsk to mnóstwo tras także i dla ciebie. W wolne popołudnie możesz np. pokonać 33-kilometrową trasę z Gliwic nad Jezioro Chechło-Nakło. Prowadzi ona od Gliwic (przez Śródmieście, Szobiszowice, Żerniki), przez Zabrze (Maciejów, Mikulczyce, Rokitnica, Helenka), Bytom (Stolarzowice, Sucha Góra), Tarnowskie Góry i Nowe Chechło. 

Po drodze warto odwiedzić Śląski Uniwersytet Medyczny i Pałac Donnersmarcków. Pamiętaj również, aby przygotować się na odpoczynek nad jeziorem – przyda się mały koc, coś odżywczego do jedzenia i dobra książka. 

Trasy rowerowe Rybnik

  • Rybnik – Rudy
Wspomnieliśmy już, że trasy rowerowe na Śląsku obfitują w różne atrakcje? Ta kolejna prosta trasa jest tego kolejnym dowodem: w trakcie jej pokonywania możesz zobaczyć Bazylikę Mniejszą w Rybniku, Pocysterski Dwór w Stodołach czy Zabytkową Stację Wąskotorową. Trasa ma zaledwie 19 kilometrów, więc śmiało można wybrać się w nią całą rodziną. Rozpoczyna się na Placu Jana Pawła II, następnie prowadzi przez Rybnik-Północ, Orzepowice, Chwałęcice, Stodoły i kończy się w Rudym. 
  • Rybnik – Radiostacja Gliwice
To już wyprawa dla tych, którzy naprawdę kochają solidny wysiłek na dwóch kółkach. Nie jest może bardzo trudna, ma natomiast aż 41 kilometrów. Rozpoczyna się oczywiście w Rybniku na Placu Jana Pawła II, dalej prowadzi przez Rybnik-Północ, Orzepowice, Chwałęcice, i Stodołowy, potem trzeba kierować się w stronę Pilchowic, następnie Nieborowic, Żernicy i Gliwic przez Sikornik. W ten sposób dojedziesz do Szobiszowic. 

Radiostacja Gliwice, czyli cel podróży, to wieża nadawcza o wysokości 111 metrów. Warto zrobić sobie przy niej zdjęcia, jest to bowiem konstrukcja jedyna w swoim rodzaju – w całości została wykonana z drewna. Nie ma w niej ani jednego gwoździa ze stali! Przy dobrej widoczności z wieży można cieszyć się fenomenalnymi widokami. 

Trasy rowerowe Bytom

  • Bytom – Żabie Doły
Podążając utartym schematem, najpierw wycieczka dla początkujących: malutka i niewymagająca absolutnie żadnego doświadczenia droga z Bytomia do Żabich Dołów. To zaledwie 5 kilometrów, które śmiało można pokonać np. z dzieckiem. Trasa prowadzi z Parku Miejskiego w Bytomiu do Szombierek, następnie przez Łagiewniki i Rozbark. Kończy się w Chorzowie w Żabich Dołach. 

Planując wycieczkę, wygospodaruj trochę czasu na przebywanie w Żabich Dołach. To wyjątkowe miejsce, w których można popatrzeć na sporo gatunków ptaków (ułatwią to specjalne czatownie), odetchnąć świeżym powietrzem, odbyć długi, relaksujący spacer, a nawet podziwiać tematyczne graffiti. Świetne miejsce, które naprawdę zasługuje na uwagę. 

  • Bytom – Zamek w Siewierzu
Bardzo wymagające trasy rowerowe na Śląsku to na przykład ta prowadząca z Bytomia do Zamku w Siewierzu. Ma aż 39 kilometrów, dlatego nie warto podejmować się wyzwania bez doświadczenia i dobrej kondycji. 

Wycieczka zaczyna się w Parku Miejskim w Bytomiu, następnie przebiega przez Piekary Śląskie, Bobrownik, Rogoźnik i Siemionę. Po krótkim odpoczynku należy kierować się w stronę Góry Siewierskiej, potem do Strzyżowic, Goląszy, Dąbii i Toporowic. Ostatni etap tej trasy prowadzi przez Przeczyce, Wojkowice Kościelne, Podwarpie, Dąbrowę Górniczą i kończy się w Siewierzu. Po drodze miniesz między innymi Cmentarz Mater Dolorosa czy urzekający Zalew Rogoźnik. 

Oczywiście, planując taką wycieczkę, nie zapominaj o poświęceniu czasu na zwiedzanie Zamku w Siewierzu. To wyjątkowa budowla o interesującej historii – naprawdę warto ją poznać. 

Trasy rowerowe Ruda Śląska

Jeśli chodzi o trasy rowerowe na Śląsku, nie można zapominać również o Obwodowej Trasie Rowerowej w Rudzie Śląskiej. Ma 24 kilometry długości i na calutkiej długości jest świetnie oznaczona pomarańczowymi tabliczkami. Trasa ma 28 kilometrów i prowadzi przez Nowy Bytom, Bykowinę, Kochłowice, Halembę, Bielszowice, Czarny Las, Rudę, Orzegów, Godulę i Chebzie. 

Zasadniczo trasa ta powstała po to, aby ułatwić życie miejscowym, którzy właśnie za pomocą roweru przedostają się do pracy czy szkoły. Jednak z uwagi na fakt, że po drodze jest mnóstwo atrakcyjnych miejsc, ścieżka ta zyskała również miano turystycznej. To, co można zobaczyć podczas jej pokonywania, to między innymi Park Dworski, Schron Bojowy w Kochłowicach czy Muzeum Miejskie w Rudzie. 
Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.