Data publikacji:

Śpiwór – na jakie cechy zwrócić uwagę podczas kupna?

Jest niezbędnym elementem ekwipunku podczas górskich wypraw czy biwakowania pod namiotem. Nie zajmuje dużo miejsca, a w błyskawiczny sposób pozwala stworzyć sobie wygodne i ciepłe miejsce do spania. Śpiwór – co powinno nas zainteresować podczas jego kupna?

Kluczową kwestią w trakcie kupna śpiwora jest określenie warunków, w jakich popularny worek do spania będzie nam służył. Dostępne są modele letnie i schroniskowe, trzysezonowe (najlepsze na okres od wczesnej wiosny do późnej jesieni), zimowe oraz ekspedycyjne dla himalaistów i alpinistów. Z warunkami wiąże się wybór kształtu przenośnego łóżka.

Najpopularniejszy jest typ mumia. Dzięki kształtowi dopasowującemu się do budowy ciała – model zwęża się ku dołowi, wysoko zapinanemu zamkowi, a także kapturowi (ważne, aby miał ściągacze), zapewnia utrzymanie wysokiej temperatury ciała. Jednocześnie jest lekki i nie zajmuje wiele miejsca, co jest szczególnie ważne, gdy zależy nam na jak najmniejszym bagażu. Śpiwór „koperta” to prostokątny model z zamkiem ciągnącym się przez całą jego długość, przez co po rozpięciu może pełnić funkcję kołdry.

Mimo, że jest cięższy i większy od mumii, zapewnia większą swobodę ruchów. Sprawdzi się podczas wypraw samochodowych czy przy nocowaniu w jednym miejscu np. na campingu. Miłośnicy fotografii, łowienia ryb czy myśliwych powinni postawić na tzw. nogę słonia, która zakrywa ciało po pachy i umożliwia stanie czy siedzenie w śpiworze, a po rozpięciu dolnego zamka również chodzenie. Zwykle w stopach znajduje się dodatkowe wzmocnienie i ocieplenie. Na wyprawy w wysokie góry najlepiej wybrać grube, wypełnione puchem modele specjalistyczne przypominające kombinezony, w których swobodnie można się przemieszczać.

Aby zapewnić sobie pełen komfort odpoczynku, należy wybrać model stworzony z wodoodpornych i przepuszczających parę materiałów. Najlepiej sięgać po śpiwory, które mają nylonowe lub poliestrowe tkaniny na zewnątrz z warstwą impregnacyjną lub specjalną membraną, a bawełniane lub bawełniano-nylonowe wewnątrz. Świetnym uzupełnieniem będzie polarowa lub jedwabna wkładka. Należy zwrócić również uwagę na wypełnienie. Z puchu kaczki czy gęsi zapewni lepszą izolację od zimna (ważne, aby puchu było więcej niż pierza), z kolei syntetyczne jest bardziej odporne na wilgoć.

Śpiwór kołdra
Autor: Sylwia Stwora