Data publikacji:

Jaki śpiwór wybrać? Ranking śpiworów

Bez względu na to, czy będziesz spać w schronisku, czy planujesz wypad pod namiot – dobry i ciepły śpiwór to absolutna podstawa. Dzięki niemu możesz cieszyć się komfortem termicznym i wygodą w różnych warunkach. Aby jednak spełnił swoje zadanie, musisz najpierw znaleźć model o odpowiedniej konstrukcji, zakresie temperatur czy wypełnieniu. Jaki śpiwór wybrać? Oto ranking najlepszych propozycji i praktyczne wskazówki, które przydadzą się podczas zakupu.
ranking śpiworów

Dobry śpiwór – dlaczego warto go mieć?

Dobry śpiwór to swego rodzaju przenośna pościel, która chroni twój organizm przed wychłodzeniem, wiatrem i nie tylko. Odpowiednio dobrany model zda egzamin nawet w trudnych warunkach, sprawdzając się jednocześnie zarówno w namiocie, jak i podczas nocowania w domku letniskowym.
Do najważniejszych zalet śpiworów z naszego rankingu zaliczamy:
  • komfort snu w każdych warunkach – dobry śpiwór chroni przed różnymi, nawet wymagającymi czynnikami zewnętrznymi;
  • bezpieczeństwo termiczne – ciepły śpiwór skutecznie zapobiega wychłodzeniu organizmu, które może prowadzić nie tylko do spadku odporności i przeziębienia, ale także groźnej hipotermii;
  • uniwersalność – ultralekki śpiwór przyda się w różnych warunkach – nie tylko pod namiotem, ale także w schronisku, domku letniskowym, a nawet we własnym domu, gdy coś się stanie z pościelą;
  • łatwość przechowywania – możesz łatwo zwinąć i spakować śpiwór, a następnie przechowywać go w dowolnym miejscu.
  • Jaki śpiwór wybrać?

    Zastanawiasz się, jaki śpiwór wybrać? Poniżej znajdziesz najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie.

    Typ śpiwora – mumia czy koperta?

    Na początku zdecyduj, jaki śpiwór sprawdzi się w twoim przypadku – mumia czy koperta. Pierwszy z nich ma anatomiczny kształt, czyli zwęża się w okolicach stóp, dzięki czemu o wiele lepiej przylega do ciała i zatrzymuje więcej ciepła. Do tego został wyposażony w kaptur. Mumia zda egzamin w chłodniejszych warunkach, ale może ograniczać swobodę ruchów.
    Z kolei dobry śpiwór kopertowy to klasyczny model o prostokątnej formie, dzięki której oferuje więcej miejsca w środku. Niektóre produkty z tej kategorii są rozpinane na całej długości, a co za tym idzie – w razie potrzeby zastąpią kołdrę. Koperta – ze względu na swój luźniejszy krój – nie izoluje tak dobrze ciepła, co dobry śpiwór typu mumia.

    Wypełnienie – jaki śpiwór wybrać?

    W tej kategorii masz do wyboru dwa rodzaje wypełnienia. Pierwsze z nich to syntetyczne, które lepiej radzi sobie z wilgocią i jest łatwiejsze w pielęgnacji. Do tego jest tańsze i może okazać się bardziej uniwersalne, mimo że waga takiego wypełnienia jest większa niż puchowego.
    W przypadku śpiworów z puchowym wypełnieniem, wykonywanym najczęściej z puchu gęsiego lub kaczego, możesz liczyć na niską wagę. To ultralekki śpiwór, który dodatkowo dobrze grzeje, ale ma kilka minusów – jest droższy, wymaga ostrożnej pielęgnacji oraz źle znosi wilgoć, która sprawia, że mokry puch traci swoje właściwości.

    Jaki śpiwór wybrać? Pozostałe parametry

    Co jeszcze sprawdzić, jeśli nie wiesz, jaki śpiwór wybrać?
  • Zakres temperatur – chodzi o temperaturę komfortu, graniczną i ekstremalną. „Najbezpieczniejszą” opcją jest kierowanie się pierwszą z nich.
  • Waga i rozmiar po spakowaniu – to szczególnie ważne, jeśli szukasz np. śpiwora trekkingowego lekkiego. Najważniejsze, aby znaleźć kompromis między wagą i rozmiarem a komfortem cieplnym.
  • Wymiary – upewnij się, że śpiwór nie jest ani za krótki, ani za długi.
  • Dodatki – listwa i kołnierz termiczny, kaptur, pokrowiec kompresyjny, możliwość spięcia dwóch śpiworów i inne udogodnienia.
  • Ranking śpiworów – oto najlepsze modele

    Wiesz już, na co zwrócić uwagę, wybierając śpiwór trekkingowy lekki i nie tylko. Czas sprawdzić, które konkretne modele warto mieć na oku w trakcie zakupu. Oto ranking najlepszych śpiworów!

    1. Fjord Nansen NordLapp Hydro 300 MID 650 g

    Ranking śpiworów otwiera propozycja marki Fjord Nansen, która może pochwalić się innowacyjną konstrukcją z otwieranym dołem oraz listwą i kołnierzem termicznym. Popularny model typu mumia jest wykonany z nylonu i wypełniony puchem z białej kaczki, umieszczonym w 31 niezależnych komorach. Śpiwór nadaje się dla osób o wzroście 178 cm.

    2. Salewa Micro II 600

    Szukasz dobrego śpiwora z syntetycznym wypełnieniem? Sprawdź model Salewa Micro II 600 z hydrofobową warstwą DMR, dzięki której zda egzamin nawet w deszczowych warunkach. A to dopiero początek zalet popularnego produktu. Ma on również anatomiczny kształt mumii, ocieplany kaptur i wagę wynoszącą mniej niż 1 kg. Producent dodał także worek kompresyjny, dzięki któremu śpiwór bez problemu zmieści się np. w plecaku trekkingowym.

    3. Mammut Perform Fiber Bag -7C L Titanium Mid Zipper

    Jaki śpiwór na piesze wędrówki? Mammut Perform Fiber Bag jest strzałem w dziesiątkę. To model wypełniony mikrofibrą Ajungilak i wyposażony w specjalną komorę izolującą. Co więcej, ma opcję regulacji temperatury w środku, do której służy niezacinający się zamek YKK, a także rozmiar L – idealny dla osób o wzroście od 180 do 195 cm. Śpiwór waży 1,1 kg.

    4. Spokey Ultralight 600 II

    Znakomita izolacja termiczna, wypełnienie mikrofibrą 3D, kształt mumii i lekkość – to tylko kilka z zalet, dzięki którym Spokey Ultralight 600 II zdobył popularność wśród klientów. Polecany śpiwór powstał z myślą o miłośnikach outdoorowych przygód, dlatego po złożeniu zajmuje niewiele miejsca w plecaku. Jego waga wynosi tylko 780 g.

    5. Mammut Comfort Fiber Bag -5C 

    Ostatni śpiwór w rankingu to Mammut Comfort Fiber Bag -5C. Model typu mumia może pochwalić się wypełnieniem pochodzącym w 85% z recyklingu, wodoodporną powłoką bez PFC oraz wyśrodkowanym zamkiem błyskawicznym, który ułatwia regulację temperatury w środku. To propozycja dla osób, które szukają dobrego śpiwora w ekologicznym wydaniu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Katarzyna Wendzonka
    Katarzyna Wendzonka

    Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Miłośniczka kawy, dobrych seriali, thrillerów i pisania. Największą przyjemność sprawia jej tworzenie tekstów na temat mody, pielęgnacji, jedzenia oraz wszystkiego, co związane z marketingiem internetowym.