Data modyfikacji:

Ranking śpiworów turystycznych. Puchowe, lekkie i z kapturem

Namiot, materac, śpiwór – przy wyborze tych akcesoriów turystycznych nie ma miejsca na wpadkę. Zakup kiepskiego lub źle dobranego śpiwora to gwarancja nieprzespanej nocy. Jaki śpiwór turystyczny wybrać i jakie parametry mają znaczenie? Poznaj ranking TOP 5 rankingu popularnych śpiworów! Szukając najlepszego śpiwora warto się nim zasugerować.

Jaki śpiwór turystyczny kupić?

śpiwór

Ranking najlepszych śpiworów

Jeżeli się zastanawiasz, jaki będzie dobry śpiwór turystyczny, mamy dla ciebie kilka propozycji modeli, które cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników Ceneo.pl

 1. Fjord Nansen Fredvang
 2. Małachowski 200 II Ultralight Puchowy
 3. Deuter Exosphere
 4. Elbrus Carrlight 1000
 5. Snugpak Travelpak Traveller

Jaki śpiwór wybrać?

Punktem wyjścia do zakupu każdego śpiwora jest określenie, w jakich warunkach będzie używany. Nie ma śpiworów uniwersalnych, które sprawdzą się w każdych warunkach. Jak zatem wybrać śpiwór?

Aby noc była komfortowa, należy dobrać rodzaj śpiwora i jego ocieplenia do spodziewanej aury. Bez obaw, komfort termiczny udaje się zazwyczaj uzyskać w zakresie ok. 10 stopni C, więc nie musisz się obawiać dużych różnic wynikających z prognoz pogody.

Temperatury śpiworów stosowane przez renomowanych producentów nie są przypadkowe. Wynikają z europejskiej norm EN 13537, która jasno definiuje optymalne warunki. Na tej podstawie można wyróżnić m.in.:

 • śpiwory schroniskowe – lekkie i stosunkowo cienkie śpiwory do użytku w ogrzewanych pomieszczeniach;
 • śpiwory letnie – idealne na letnie ciepłe noce w namiocie, niektóre letnie śpiwory (quilt) pozbawiane są części pod plecami, która i tak pod ciężarem ciała ulega skompresowaniu;
 • śpiwory wielosezonowe – pozwalające nocować także jesienią czy wiosną;
 • śpiwory zimowe – zapewniające komfort termiczny nawet poniżej 0 stopni C.

Temperatura śpiworów według normy EN 13537

 • Temperatura maksymalna – górna granica temperatury, powyżej której istnieje ryzyko przegrzania się w śpiworze. To jednak nie problem – wystarczy się rozpiąć lub skorzystać ze śpiwora jak z kołdry.
  Temperatura komfortu – temperatura, w której leżąca swobodnie osoba może komfortowo spędzić noc. Warto pamiętać, że temperatura komfortu dla kobiet jest o ok. 5 stopni C wyższa niż w przypadku mężczyzn.
 • Dolny limit – graniczna wartość komfortu określana dla mężczyzn śpiących w pozycji skulonej. Poniżej tej wartości może być mniej przyjemnie.
 • Temperatura ekstremalna – minimalna temperatura, w jakiej śpiwór jest w stanie zapewnić jakiekolwiek bezpieczeństwo nocowania. Użycie śpiwora w niższej temperaturze może skończyć się wychłodzeniem organizmu i jest niebezpieczne dla zdrowia.

Warto pamiętać jednak o tym, że są to wskaźniki teoretyczne, obliczone na podstawie uniwersalnego modelu. Na ostateczny komfort termiczny ma wpływ wiele innych czynników, m.in. odizolowanie od podłoża, siła wiatru, wilgotność powietrza, zmęczenie czy rozgrzanie organizmu. Przed wykorzystaniem śpiwora w trudnych warunkach lub na długiej wyprawie przetestuj go w bezpiecznym miejscu.

Mumia czy prostokątny – jaki śpiwór wybrać?

W większości przypadków znacznie lepszym wyborem jest śpiwór typu mumia. Dzięki zwężanej konstrukcji, ściągaczowi wokół szyi oraz kapturowi zapewnia większy komfort termiczny i doskonale sprawdza się w niskich temperaturach.

W jakich warunkach lepszym wyborem jest śpiwór typu koperta? Jego największą zaletą jest to, że może posłużyć również jako kołdra. Większość modeli jest też przystosowanych do połączenia z innym śpiworem tego samego rodzaju – śpiwór dwuosobowy to świetne rozwiązanie dla par. Prostokątny śpiwór nada się też jako awaryjna kołdra dla gości oraz jako przykrycie w schronisku.

Puchowy czy syntetyczny śpiwór – wady i zalety

Wybór pomiędzy śpiworem puchowym a syntetycznym nie jest łatwy. Z jednej strony mamy świetne właściwości izolacyjne, niską wagę i możliwość skompresowania do niedużych wymiarów (śpiwór puchowy), natomiast z drugiej – niską cenę, odporność na wilgoć oraz łatwość suszenia. Jaki śpiwór wybrać?

Na początek lepszą opcją jest dobry śpiwór turystyczny z syntetycznym wypełnieniem. Zachowuje on swoje parametry nawet po zawilgoceniu i złym traktowaniu, a wysuszenie go nie jest problematyczne. Ultralekki śpiwór puchowy (puch gęsi lub kaczy) warto kupić dopiero po nabraniu doświadczenia w biwakowaniu. Przydatnym akcesorium, które pozwoli zmniejszyć rozmiary śpiwora trekkingowego, są pasy kompresyjne.

Ranking śpiworów – TOP 5

Fjord Nansen Fredvang

Nasz ranking śpiworów otwiera lekki śpiwór turystyczny, który będzie idealną opcją na letnie wycieczki. Model jest wyposażony w wygodny kaptur, który dodatkowo pomaga utrzymywać ciepło.

Małachowski 200 II Ultralight Puchowy

Lekki śpiwór puchowy typu mumia. Materiał mimo swej lekkości jest odporny na uszkodzenia. Jeżeli więc sie zastanawiasz, jaki lekki śpiwór wybrać na wycieczki w góry, warto wziąc pod uwagę ten model.

Deuter Exosphere

Kolejny w naszym rankingu śpiworów model typu mumia. Na uwagę zasługuje zastosowany system Deuter Thermo Stretch Komfort, dzięki któremu śpiwór idealnie przylega do ciała, a tym samym szybko się nagrzewa, jednocześnie nie krępując ruchów podczas snu.

Elbrus Carrlight 1000

Trzysezonowy śpiwór syntetyczny z czwartego miejsca rankingu śpiworów sprawdzi się zarówno podczas letnich, jak i jesiennych wycieczek. Pokrowiec będący w zestawie ułatwi wygodny transport tego modelu.

Snugpak Travelpak Traveller

Ranking śpiworów zamyka model, który może posłużyć także jako koc. Na uwagę zasługuje również siatka przeciw komarom. To idealny śpiwór na letni wycieczki.

Autor: Szymon Sonik