Data modyfikacji:

Ranking śpiworów turystycznych 2024. Puchowe, lekkie i z kapturem

Namiot, materac, śpiwór – przy wyborze tych akcesoriów turystycznych nie ma miejsca na wpadkę. Zakup kiepskiego lub źle dobranego śpiwora to gwarancja nieprzespanej nocy. Jaki śpiwór turystyczny wybrać i jakie parametry mają znaczenie? Poznaj ranking TOP 5 rankingu popularnych śpiworów! Szukając najlepszego śpiwora warto się nim zasugerować.

Jaki śpiwór turystyczny kupić?

ranking śpiworów

Ranking najlepszych śpiworów

Jeżeli się zastanawiasz, jaki będzie dobry śpiwór turystyczny, mamy dla ciebie kilka propozycji modeli, które cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników Ceneo.pl

  1. Fjord Nansen Fredvang
  2. Małachowski 200 II Ultralight Puchowy
  3. Deuter Exosphere
  4. Elbrus Carrlight 1000
  5. Snugpak Travelpak Traveller

Jaki śpiwór wybrać?

Punktem wyjścia do zakupu każdego śpiwora jest określenie, w jakich warunkach będzie używany. Nie ma śpiworów uniwersalnych, które sprawdzą się w każdych warunkach. Jak zatem wybrać śpiwór?

Aby noc była komfortowa, należy dobrać rodzaj śpiwora i jego ocieplenia do spodziewanej aury. Bez obaw, komfort termiczny udaje się zazwyczaj uzyskać w zakresie ok. 10 stopni C, więc nie musisz się obawiać dużych różnic wynikających z prognoz pogody.

Temperatury śpiworów stosowane przez renomowanych producentów nie są przypadkowe. Wynikają z europejskiej norm EN 13537, która jasno definiuje optymalne warunki. Na tej podstawie można wyróżnić m.in.:

  • śpiwory schroniskowe – lekkie i stosunkowo cienkie śpiwory do użytku w ogrzewanych pomieszczeniach;
  • śpiwory letnie – idealne na letnie ciepłe noce w namiocie, niektóre letnie śpiwory (quilt) pozbawiane są części pod plecami, która i tak pod ciężarem ciała ulega skompresowaniu;
  • śpiwory wielosezonowe – pozwalające nocować także jesienią czy wiosną;
  • śpiwory zimowe – zapewniające komfort termiczny nawet poniżej 0 stopni C.

Temperatura śpiworów według normy EN 13537

  • Temperatura maksymalna – górna granica temperatury, powyżej której istnieje ryzyko przegrzania się w śpiworze. To jednak nie problem – wystarczy się rozpiąć lub skorzystać ze śpiwora jak z kołdry.
    Temperatura komfortu – temperatura, w której leżąca swobodnie osoba może komfortowo spędzić noc. Warto pamiętać, że temperatura komfortu dla kobiet jest o ok. 5 stopni C wyższa niż w przypadku mężczyzn.
  • Dolny limit – graniczna wartość komfortu określana dla mężczyzn śpiących w pozycji skulonej. Poniżej tej wartości może być mniej przyjemnie.
  • Temperatura ekstremalna – minimalna temperatura, w jakiej śpiwór jest w stanie zapewnić jakiekolwiek bezpieczeństwo nocowania. Użycie śpiwora w niższej temperaturze może skończyć się wychłodzeniem organizmu i jest niebezpieczne dla zdrowia.

Warto pamiętać jednak o tym, że są to wskaźniki teoretyczne, obliczone na podstawie uniwersalnego modelu. Na ostateczny komfort termiczny ma wpływ wiele innych czynników, m.in. odizolowanie od podłoża, siła wiatru, wilgotność powietrza, zmęczenie czy rozgrzanie organizmu. Przed wykorzystaniem śpiwora w trudnych warunkach lub na długiej wyprawie przetestuj go w bezpiecznym miejscu.

Mumia czy prostokątny – jaki śpiwór wybrać?

W większości przypadków znacznie lepszym wyborem jest śpiwór typu mumia. Dzięki zwężanej konstrukcji, ściągaczowi wokół szyi oraz kapturowi zapewnia większy komfort termiczny i doskonale sprawdza się w niskich temperaturach.

W jakich warunkach lepszym wyborem jest śpiwór typu koperta? Jego największą zaletą jest to, że może posłużyć również jako kołdra. Większość modeli jest też przystosowanych do połączenia z innym śpiworem tego samego rodzaju – śpiwór dwuosobowy to świetne rozwiązanie dla par. Prostokątny śpiwór nada się też jako awaryjna kołdra dla gości oraz jako przykrycie w schronisku.

Puchowy czy syntetyczny śpiwór – wady i zalety

Wybór pomiędzy śpiworem puchowym a syntetycznym nie jest łatwy. Z jednej strony mamy świetne właściwości izolacyjne, niską wagę i możliwość skompresowania do niedużych wymiarów (śpiwór puchowy), natomiast z drugiej – niską cenę, odporność na wilgoć oraz łatwość suszenia. Jaki śpiwór wybrać?

Na początek lepszą opcją jest dobry śpiwór turystyczny z syntetycznym wypełnieniem. Zachowuje on swoje parametry nawet po zawilgoceniu i złym traktowaniu, a wysuszenie go nie jest problematyczne. Ultralekki śpiwór puchowy (puch gęsi lub kaczy) warto kupić dopiero po nabraniu doświadczenia w biwakowaniu. Przydatnym akcesorium, które pozwoli zmniejszyć rozmiary śpiwora trekkingowego, są pasy kompresyjne.

Ranking śpiworów – TOP 5

Fjord Nansen Fredvang

Nasz ranking śpiworów otwiera lekki śpiwór turystyczny, który będzie idealną opcją na letnie wycieczki. Model jest wyposażony w wygodny kaptur, który dodatkowo pomaga utrzymywać ciepło.

Małachowski 200 II Ultralight Puchowy

Lekki śpiwór puchowy typu mumia. Materiał mimo swej lekkości jest odporny na uszkodzenia. Jeżeli więc sie zastanawiasz, jaki lekki śpiwór wybrać na wycieczki w góry, warto wziąc pod uwagę ten model.

Deuter Exosphere

Kolejny w naszym rankingu śpiworów model typu mumia. Na uwagę zasługuje zastosowany system Deuter Thermo Stretch Komfort, dzięki któremu śpiwór idealnie przylega do ciała, a tym samym szybko się nagrzewa, jednocześnie nie krępując ruchów podczas snu.

Elbrus Carrlight 1000

Trzysezonowy śpiwór syntetyczny z czwartego miejsca rankingu śpiworów sprawdzi się zarówno podczas letnich, jak i jesiennych wycieczek. Pokrowiec będący w zestawie ułatwi wygodny transport tego modelu.

Snugpak Travelpak Traveller

Ranking śpiworów zamyka model, który może posłużyć także jako koc. Na uwagę zasługuje również siatka przeciw komarom. To idealny śpiwór na letni wycieczki.

Jaki śpiwór wybrać, aby był dobrze dopasowany do sylwetki?

Krój jest bardzo ważny. I choć śpiwór to nie stój kąpielowy, który pokazuje bądź maskuje to i owo, nie garnitur ślubny, w którym masz imponować wybrance serca, ani nie biustonosz, który ciśnie, gdy za mały, to… wybierz taki śpiwór, którego krój będzie dopasowany do twojej sylwetki. Szalenie ważne jest więc dopasowanie długości śpiwora do wzrostu człowieka, który będzie w nim wypoczywał.

Śpiwory kobiece są wykonane z tych samych materiałów, co śpiwory męskie. Są jednak szyte z uwzględnieniem budowy ciała płci żeńskiej. A śpiwory dziecięce biorą pod uwagę budowę ciała maluchów.

Za mały – niewygodny, za duży – za chłodny, czyli jaki rodzaj śpiwora wybrać?

Jeśli wybierzesz za mały śpiwór, sen w nim nie będzie dla ciebie komfortowy. Taki nabytek może też słabej trzymać ciepło. Dlaczego? Nawet najlepsze śpiwory puchowe, które są rozciągnięte do granic wytrzymałości, mają zaburzone właściwości termoizolacyjne powodowane właśnie zbytnim naciągnięciem materiału i wypełnienia na ciało człowieka. Nie ma cudów. Produkt pracuje dobrze, gdy jest właściwie użytkowany. Pamiętaj – najlepszy śpiwór to śpiwór dobrany do wzrostu i budowy ciała użytkownika.

Jaki śpiwór wybrać, jeśli jesteś pomiędzy rozmiarami?

Jeśli twój wzrost trafia na granicę rozmiarów i nie wiesz, na jaki dobry śpiwór się zdecydować, pomyśl o tym, w jaki sposób śpisz. Wyprostowany? W pozycji embrionalnej? Uczucie skrępowania utrudnia zaśnięcie i dobrej jakości wypoczynek. Z drugiej strony – za duża przestrzeń wolna w śpiworze to utrata ciepła oraz zbędne kilogramy do noszenia na plecach podczas wyprawy. Dobry syntetyczny śpiwór na lato, wiosnę i jesień waży od 700 do 2000 gramów. Jest to kolejny ważny parametr przy pakowaniu się do plecaka. Im mniej śpiwór turystyczny zajmuje miejsca, tym lepiej dla ciebie i twoich innych rzeczy.

Co robić, jeśli nawet najlepsze śpiwory nie dają komfortu cieplnego w chłodne noce?

Odczucie temperatury śpiącego w danym śpiworze nie zawsze jest zgodne z tym, co umieścił na metce producent. Odczucie ciepła zależy na przykład od tego, jak szczelny jest twój namiot, jaka jest wilgotność powietrza, czy masz solidną karimatę pod plecami, jak bardzo jesteś zmęczony oraz… od tego, ile masz na sobie tkanki tłuszczowej.

Szczupłe osoby szybciej marzną, bo ich ciało produkuje oraz zatrzymuje mniejsze ilości ciepła. Kto jeszcze marznie bardziej i dlaczego powinien kupić śpiwór o wyższych parametrach cieplnych?

  • Kobiety – gospodarka hormonalna decyduje o rozszerzaniu naczyń krwionośnych i szybkim pozbywaniu się ciepła z ciała.
  • Dzieci – ich wytrzymałość dopiero się kształtuje.
  • Osoby starsze – utrata ciepła powodowana jest słabszym krążeniem krwi.

Praktyczna rada, co zrobić, gdy zimno, nawet gdy masz dobry śpiwór?

Raz – dodatkowa wkładka cieplna do śpiwora. Dwa – śpij w grubych skarpetach, polarze, swetrze wełnianym.

Czy śpiwór ma mieć kołnierz termiczny?

Czy wiesz, co to jest kołnierz termiczny w śpiworze? To część śpiwora umieszczona na wysokości szyi, wyposażona w specjalny ściągacz. Po zaciśnięciu tamuje on wypływ nagromadzonego w śpiworze ciepła do otoczenia oraz blokuje nabieranie chłodku do środka „górą”. Najczęściej kołnierz zimowy występuje w wersjach zimowych śpiworów.

Śpiwór z kieszeniami – praktyczne rozwiązanie czy zbędny dodatek?

Próbujesz znaleźć w sieci ranking śpiworów z kieszeniami, bo zastanawiasz się, czy to potrzebna opcja? Kieszenie do detal, ale przydatny. Czołówka, chusteczki higieniczne, klucze. Zawsze przy sobie będziesz mieć te drobne szpargały, które mogą przydać się w nocy lub te, które są cenne i w żadnym wypadku nie mają prawa się zgubić podczas wyprawy.

Ranking śpiworów 2024

Autor: Szymon Sonik, Ewa Doniec