Data modyfikacji:

Rajd rowerowy - co zabrać ze sobą?

Jest wiele sposobów na aktywne spędzenie urlopu. Jednym z nich jest rajd rowerowy. Kilka dni w trasie, setki, a nawet tysiące kilometrów i satysfakcja na sam koniec, gdy docierasz do celu. Taka wyprawa to nie przelewki. Musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Z opresji pomoże Ci wybrnąć dobrze skompletowany ekwipunek. Podpowiadamy, co zabrać na rajd rowerowy.

Rajd rowerowy to wspaniała przygoda i próba charakteru. Wymaga samozaparcia, dyscypliny, zdrowego rozsądku, a przede wszystkim chęci i entuzjazmu. Polecamy go wszystkim, którzy cenią sobie wyzwanie i solidną porcję pedałowania. Zanim jednak wsiądziecie na swój jednoślad, sprawdźcie, jak przygotować się do rajdu rowerowego i co ze sobą zabrać.

1. Rower

Oczywista oczywistość. Musimy jednak zacząć od niego, a dokładnie od jego przygotowania. Na rajd rowerowy zabierz tylko w 100% sprawny sprzęt! Przed wyjazdem konieczny jest przegląd i dokonanie niezbędnych napraw. Może się również przydać zmiana opon na takie z grubszym, twardszym bieżnikiem.

2. Niezbędnik rowerzysty

Podczas wyprawy mogą zaskoczyć Cię różne wypadki. Musisz być na nie przygotowany. Zabierz ze sobą niezbędnik rowerzysty, czyli zestaw najważniejszych narzędzi. Zawartość niezbędnika opisaliśmy w TYM ARTYKULE. Warto zaopatrzyć się także w latarkę, najlepiej czołową.

3. Apteczka pierwszej pomocy

Otarcie, upadek, polała się krew. A do najbliższej apteki jest ok. 15-20 kilometrów. W takich sytuacjach niezbędna będzie apteczka pierwszej pomocy. Podstawowe wyposażenie apteczki opisaliśmy w TYM ARTYKULE.

Przykładowe narzędzia z niezbędnika rowerzysty

4. Mapę i/lub urządzenie nawigujące

Nawet jeśli dobrze znasz daną trasę, to nie lekceważ potęgi mapy i GPS-u. Na polskich drogach sytuacja dynamicznie się zmienia (szkoda, że nie tyczy się to znikania dziur w nawierzchni). Nieduży wypadek może zablokować całą trasę. Zamiast stać i czekać, aż pozwolą Wam przejechać, będziesz mógł poszukać objazdu.

5. Namiot, karimata i śpiwór

Przy dobrej realizacji planu uczestnicy rajdu powinni bez trudu docierać do umówionych punktów kontrolnych. Może się jednak zdarzyć, że danego dnia będziecie mieli ogromne opóźnienie (patrz punkt 4.), a wówczas może Was czekać nocleg na świeżym powietrzu (niektórzy przewidują tylko taki). Miej przygotowany namiot, karimatę i śpiwór. Sprawdźcie, JAK PRZYGOTOWAĆ NAMIOT PRZED WYJAZDEM.

6. Odzież ochronna

Na rajd rowerowy należy zabrać taką liczbę zestawów odzieży, by zaspokoiły nasze podstawowe potrzeby - liczbę dostosuj do długości wyjazdu. Na pewno musisz mieć co najmniej jeden zestaw zapasowy (oprócz tego, w którym aktualnie jeździsz). Pamiętaj o zmiennej pogodzie. Zabrane przez ciebie ubrania powinny uwzględniać różne warunki atmosferyczne. Zaopatrz się też w dobre okulary przeciwsłoneczne, najlepiej sportowe ze szkłami polaryzacyjnymi.

Ubrania powinny oddychać. Najlepiej wybierać specjalistyczną odzież sportową z szybkoschnących materiałów, ułatwiających termoregulację organizmu. Nie zapomnij też o bieliźnie i skarpetkach! Ich też warto mieć więcej.

Wybierz raczej jasne ubrania - dzięki nim jesteś lepiej widoczny dla poruszających się pojazdów.

7. Dwie pary butów

Wygodne buty w liczbie dwóch par: są! Zapasowe obuwie powinno znaleźć się w Twoim rajdowym ekwipunku. Gdy jedna para przemoknie, będziesz mógł przebrać ją na drugą.

8. Kask ochronny i rękawiczki rowerowe

Tych przedmiotów podczas rajdu nie może zabraknąć. Kask chroni Cię w razie upadku, a rękawiczki rowerowe poprawiają komfort jazdy; dzięki nim dłonie nie ślizgają się na manetkach (również przepocenie), a na ich powierzchni nie pojawiają się odciski i pęcherze.

9. Naładowany telefon i ładowarka/zapasowa bateria

Nawet jeśli jedziesz na rajd, żeby oderwać się od rzeczywistości, to musisz mieć przy sobie sprawny telefon. Na pewnym etapie podróży może być ostatnią deską ratunku.

10. Prowiant i naczynia turystyczne

Trasy bywają bardzo różne, a na różnych odcinkach (dłuższych czy krótszych) możesz nie mieć szansy uświadczyć innych osób niż te biorące udział w Waszej wyprawie. Brak ludzi, brak sklepu, a głód daje o sobie znać. Pamiętaj o podstawowych naczyniach turystycznych: sztućcach, kubku, lunch boxie lub menażce. Bardzo ważne! Nie zapomnij bidonu!

Warto zabrać również niewielką kuchenkę turystyczną (lub mały palnik gazowy z butlą), zapałki/zapalniczkę.

11. Igły i nici

Mały zestaw naprawczy do odzieży może przydać się w każdej chwili. W szczególności, gdy zapomniałeś dodatkowej pary spodni.

12. Podstawowe kosmetyki higieniczne, pielęgnacyjne, ochronne

Twoja kosmetyczka turystyczna powinna zawierać podstawowe produkty higieniczne, pielęgnacyjne i ochronne: mydło, pasta do zębów i szczoteczka, grzebień, dezodorant, dla pań: damskie akcesoria (podpaski, wkładki, tampony, chusteczki do higieny intymnej), nieduży szampon, kremy z filtrem UV do ciała i do twarzy oraz żele łagodzące oparzenia. Zabierzcie ze sobą także papier toaletowy oraz ręcznik!

13. Sakwa rowerowa lub plecak

Sakwa poprawia komfort jazdy. Dzięki niej równomiernie rozłożysz ciężar swojego bagażu i bezpiecznie zamocujesz go do swojego jednośladu.

14. Zapas gotówki i dokumenty

O tym nigdy nie wolno Wam zapomnieć. Koniecznie upewnijcie się przed wyjazdem, czy spakowaliście dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Waszą tożsamość oraz pieniądze. Bez tego ani rusz!

BONUS: GoPro!

Wideorejestratory, np. GoPro pozwolą Ci uchwycić najciekawsze momenty wyprawy. Nie musisz zatrzymać się na trasie, żeby uwiecznić ciekawe widoki czy swoje niezwykłe wyczyny kolarskie.

gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?