Data modyfikacji:

Kawia domowa. Co musisz o niej wiedzieć, zanim ją kupisz?

Chcesz mieć małe, niekłopotliwe, przyjazne zwierzątko domowe? Wybierz świnkę morską! Kawia domowa jest przesympatyczna, szybko się uczy i uwielbia się przytulać. Co musisz o niej widzieć, zanim się na nią zdecydujesz? Podpowiadamy.


kawia domowa

Kawia domowa w domu

Świnka morska to wyjątkowo wdzięczne zwierzątko. Bardzo rzadko uczula (jeśli już tak się zdarza, to alergię wywołuje jej mocz, a nie – jak w przypadku kotów – sierść), nie trzeba z nią wychodzić na dwór na spacery – ale latem wiele radości sprawi jej, jeśli wypuścisz ją na świeżą, zielona trawę. Należy wówczas przykryć gryzonia klatką, można też powiesić na klatkę cienką chustę – świnki morskie mogą stać się obiektem polowania dla większych ptaków. Są bardzo płochliwe i delikatne, uwielbiają miękkie kocyki i ciepłe schowki. Jedyna niedogodność w opiece nad nimi polega na tym, że codziennie trzeba sprzątać im klatkę.

Kawia domowa – rasy

Świnki morskie pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie nadal czasem można je spotkać w... menu restauracji. Te udomowione można jednak podzielić na trzy grupy: krótkowłose, długowłose i bezwłose. Najpopularniejsze świnki morskie to te krótkowłose, np. rasy Abyssinian, zwane rozetkami. W kilku miejscach ich włosy zmieniają kierunek, tworząc właśnie rozetki. Ta nierówność może sprawiać wrażenie, jakby były nieuczesane, ale hodowcy cenią sobie świnki z co najmniej ośmioma rozetkami, a futerko układa im się najlepiej, gdy jest ich 10.

W domach często spotyka się też świnkę morską rasy American – ma gładkie włosy, równo układające się w jednym kierunku i okrągły pyszczek. To również bardzo popularna rasa kawii domowej.

Coraz bardziej powszechne są też świnki morskie bezwłose, które wyglądają, jakby w ogóle nie miały sierści, ale w rzeczywistości mają na skórze bardzo krótkie i delikatne włoski lub kępki włosów na pyszczku, uszach i stopach. Tak umaszczona jest np. świnka rasy Skinny. Warto wiedzieć, że właśnie ze względu na brak sierści, świnka ta będzie potrzebowała wysokokalorycznego jedzenia, by mogła wytworzyć ciepło potrzebne do ogrzania ciała, dlatego decydując się na nią, trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę na jej jadłospis.

Wśród świnek długowłosych popularna jest Peruwianka, która ma długie włosy na całym ciele, a w tylnej części może też mieć dwie rozetki. Wygląda pięknie, jednak jeśli zdecydujesz się na Peruwiankę, pamiętaj, że trzeba będzie szczególnie dbać o czystość klatki, ponieważ jej długie włosy łatwiej będą się brudzić.

Ile kosztuje świnka morska?

Jaki budżet trzeba mieć na kawię domową? Ceny są zróżnicowane i zależą od rasy. Popularna rozetka lub gładkowłosa świnka nie jest drogim zwierzątkiem – w sklepie zapłacisz za nie od 70 do 100 zł. Rzadsze rasy, jak Skinny czy Peruwiaka, będą kilkakrotnie droższe. Poleca się też szukać świnek z adopcji, ponieważ będą one w lepszym stanie zdrowia. Kupując świnkę w sklepie, musisz mieć świadomość, że świnki mogą mieć grzybicę skóry – to bardzo częsta przypadłość, a samiczki mogą być ciężarne – w tym przypadku po pewnym czasie będziesz mieć dodatkowe trzy lub cztery urocze, maleńkie świnki, które można oddać lub sprzedać.

Pamiętaj też, że świnki powinny być dwie – w towarzystwie będzie im weselej, będą się razem bawić, czasem obrażać na siebie, walczyć o teren, a nawet gryźć. Dwie świnki w jednej klatce mają zdecydowanie więcej okazji do interakcji, dlatego jest szansa, że zachowają lepszą formę i nie przytyją zbytnio.

Wyprawka dla kawii domowej, czyli co będzie potrzebne?

Wiesz już, którą rasę wybrać i decydujesz się na parę świnek? Wybierz oczywiście osobniki tej samej płci. Potrzebne będą jeszcze:
  • klatka – im większa, tym lepiej – zwierzątka będą miały więcej miejsca do biegania i każde znajdzie swoje oddzielne miejsce. Szukaj tych w rozmiarze 100 cm,
  • podłoże – najlepsze dla świnek będą trociny – są miękkie, chłonne i przyjemnie pachną. Nie wybieraj żwirku ani grubych, sprasowanych trocin, ponieważ mogą one być za duże dla małych łapek świnek,
  • poidełko – większe będzie lepsze – starczy na dłużej, a nawet, jeśli zdecydujesz się zostawić świnki na dłużej (maksymalnie na dwa dni) same,
  • sianko – świnki je uwielbiają,
  • drewniany domek – powinien być na tyle duży, by zmieściły się w nim dwie świnki. Zazwyczaj i tak tylko jedna będzie w nim spać, zajmując teren. Możesz wybrać też dwa mniejsze domki. Na drewnie świnki będą też trenować swoje zęby,
  • karmnik – mocowany do bocznej ściany klatki – wkładaj do niego trawę lub siano.

Co jedzą świnki morskie?

Kawia domowa jest roślinożerna – może jeść dużo i cały czas. Dlatego nie należy przesadzać z ilością jedzenia. Karm świnki dwa lub trzy razy dziennie większymi porcjami albo serwuj im kilka mniejszych porcji.
  • Kawia domowa uwielbia trawę (ale unikaj tej z miejskich trawników, bo może być zakażona odchodami zwierząt, np. psów), smakuje jej szczególnie mniszek lekarski, czyli mlecz.
  • Świnki kochają sałatę, ale nie powinno się im dawać sałaty lodowej i masłowej.
  • Zawsze chętnie zje ogórka, liście kapusty i kalafiora. Należy jednak pamiętać, że warzywa powodujące wzdęcia – kapustę, brokuł, kalafior – powinna dostawać tylko raz dziennie.
  • Nie należy przesadzać z owocami – kawałek jabłka, śliwki czy gruszki raz dziennie wystarczy.
  • Warzywa można podawać częściej – marchewkę, paprykę czy zielonego ogórka można dawać śwince kilka razy dziennie.
  • Jadłospis powinien być uzupełniany suchą karmą.
  • Co jakiś czas pupilki powinny też dostać kawałek suchego pieczywa, by ostrzyć na nim ząbki. Istnieje wówczas ryzyko, że ząb się złamie, tak może zdarzyć się też na suchych ziarnach kukurydzy (której świnki nie powinny jeść, ale często znaleźć ją można w karmie sklepowej). Złamany ząb świnki to jednak nie problem – szybko odrasta.
  • Organizm świnek nie wytwarza witaminy C, dlatego trzeba ja suplementować specjalnymi preparatami.
Autorka: Agnieszka Jastrzębska