Data modyfikacji:

Jak przygotować namiot przed wyjazdem?

Biwak to świetna zabawa. Marzymy o nim o dzieciństwa. Przygody, jakie możesz przeżyć podczas nocowania pod namiotem, są nieporównywalnie ciekawsze od tych hotelowych. Jeżeli podczas nadchodzącej wyprawy planujesz zatrzymać się na campingu, to wcześniej musisz przyjrzeć się swojemu sprzętowi. Podpowiadamy, jak przygotować namiot przed wyjazdem.

Zdarzyło nam się rozbijać obozowisko w trudnych warunkach. Raz zaskoczył nas deszcz, innym razem przez korki dotarliśmy na pole po zmroku, więc obozowisko rozkładaliśmy w ciemnościach. Za każdym razem pomagała nam dobra znajomość techniki rozkładania oraz pewność, że nic więcej nas nie zaskoczy. Ze źle przygotowanym sprzętem nasze wędrówki mogłyby skończyć się nie za ciekawie. Przygotowaliśmy dla Was poradnik, jak przygotować namiot przed wyjazdem, żeby nasz biwak nie skończył się w wynajętych kwaterach.

1. Zabierz się za to odpowiednio wcześnie

Nigdy nie zostawiaj tak ważnych spraw jak kontrola sprzętu na ostatnią chwilę. Co zrobisz, jeżeli w wieczór poprzedzający wyjazd okaże się, że brakuje kilku elementów lub materiał jest rozdarty. Przygotowania należy rozpocząć około tygodnia wcześniej, a nie później niż trzy dni przed podróżą. Taki okres powinien wystarczyć na wprowadzenie poprawek lub ew. kupno nowego namiotu.

2. Próbne rozbicie

W słoneczny dzień idź ze swoim namiotem na trawnik. Wybierz odpowiednio duże miejsce, na którym bez trudy go pomieścisz. Następnie rozbij go: upewnisz się, czy pamiętasz, jak to zrobić (miej w pamięci naszą przygodę z zakładaniem obozowiska nocą), sprawdzisz, czy nie brakuje żadnych elementów i czy nie ma uszkodzeń. Po "sezonowaniu" dobrze jest przewietrzyć namiot. Nocowanie w trącącej piwnicą komorze nie należy do najprzyjemniejszych, w szczególności w gorące noce.

Jeżeli będziesz testować nowy nabytek, to koniecznie zapoznaj się z instrukcją. Może i masz za sobą tysiąc biwaków i tysiąc postawionych stelaży, ale ten może być tysiąc pierwszy i zastosowane rozwiązania będą różnić się od poprzednich.

3. Konserwacja

Po rozbiciu namiotu warto go oczyścić (myj go wodą z mydłem, nie używaj żrących substancji), w szczególności jeśli nie zrobiłeś tego po ostatniej podróży. Następnie przyjrzyj się tropikowi, sprawdź, czy nie ma gdzieś pęknięć, przetarć lub uszkodzeń powłoki zabezpieczających. Dokładnie sprawdź wszystkie łączenia i szwy. Oceń stan zamków błyskawicznych: przed wyjazdem warto je posmarować preparatami z woskiem (parafiną) lub silikonem. Pamiętaj o kontroli szpilek, śledzi, odciągów i stelażu.

4. Przetestuj techniki składania i pakowania

Pamiętaj, że przed złożeniem namiot musi być dokładnie osuszony! Gdy masz już pewność, że wszystkie elementy są suche, zacznij składanie. Wypróbuj kilka metod zwijania i składania materiału. Sprawdź, który sposób pozwoli Ci szybko i ekonomicznie (oszczędność miejsca) złożyć elementy namiotu i spakować je do plecaka lub pokrowca. Przed podróżą możesz zrobić to na spokojnie. Nie ma nic bardziej frustrującego niż nieustanne zwijanie i rozwijanie połaci materiału na kilka minut przed opuszczeniem pola namiotowego.

5. Zrób listę

Przygotuj listę wszystkich elementów wymaganych do złożenia namiotu. Policz i zapisz szpilki, śledzie itd. Dzięki temu, składając namiot w ostatni dzień wyjazdu, będziesz miał pewność, że nie zgubiłeś żadnej części.

gotowanie na ognisku

Gotowanie na ognisku – jak gotować na ognisku? Techniki gotowania na ognisku

2022-06-11
Jak gotować na ognisku? Jakie są techniki, które pozwolą nam przyrządzić wyjątkowy posiłek przy pomocy ogniska?
szwajcarski scyzoryk - co o nim wiedzieć

Scyzoryk - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-04-07
Choć nie musimy już polować na dzikie zwierzęta ani własnoręcznie stawiać szałasu to w ciągu dnia zaskakuje nas mnóstwo sytuacji, w których przydałby się nam po...
wycieczka w góry

Co zabrać na wycieczkę w góry?

2021-11-30
Nieważne, czy w planach masz spokojną wycieczkę w góry czy zdobywanie trudnego szczytu, aby wyprawa była bezpieczna, warto zaopatrzyć się w podstawowy sprzęt i akcesoria. Zobacz, co zabrać na wycieczkę.
szlaki w tatrach

Szlaki w Tatrach. Najpiękniejsze szlaki górskie

2021-07-31
Najwyższe pasmo górskie w naszym kraju na swoją popularność zasłużyło nie tylko skupiskiem szczytów liczących sobie ponad 2000 m n.p.m. Tatry pełne są imponujących panoram, ciekawych szlaków górskich i krystalicznie czystych stawów. Jeśli planujesz swoją pierwszą wyprawę w najwyższye góry w Polsce, przekonaj się, jakie szlaki w Tatrach warto przejść.
Polecane szlaki turystyczne w polskich górach

Szlaki turystyczne w Polsce - jakie szlaki górskie warto pokonać?

2021-07-29
Planujesz wycieczkę w góry, ale nie wiesz, który szlak turystyczny wybrać? Albo może dopiero zaczynasz swoją przygodę z górskimi wędrówkami i zupełnie nie wiesz, jak się do tego zabrać? Spokojna głowa – oto krótki przewodnik, w którym w pigułce znajdziesz przegląd najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce w wybranych pasmach.
wspinaczka na ściance

Wspinanie - jak rozpocząć przygodę ze wspinaczką?

2021-07-28
Tradycyjne trasy turystyczne już ci się znudziły i masz ochotę na nieco bardziej ekstremalną przygodę z górami i skałami? Jeśli myślisz o wspinaczce, przekonaj się, jak postawić pierwsze kroki w tego rodzaju aktywności outdoorowej, jak przygotować się fizycznie i wreszcie, jaki sprzęt zakupić?