Data modyfikacji:

Co to jest lonża wspinaczkowa i jaką wybrać?

Szlaki turystyczne via ferrata, wyposażone w stalowe liny asekuracyjne, mogą być znakomitym wstępem do świata wspinaczki górskiej. Dużą zaletą via ferrat jest wysokie bezpieczeństwo, dzięki czemu z malowniczych i wymagających tras mogą skorzystać nawet osoby niezaznajomione z prawidłową techniką wspinania. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia jest lonża wspinaczkowa. Jak wybrać dobrą lonżę asekuracyjną?
lonża wspinaczkowa

Jaka lonża wspinaczkowa?

Lonża wspinaczkowa do via ferraty – co to jest?

Na szlakach wspinaczkowych typu via ferrata każdy wpinacz asekuruje się sam, wpinając karabinki do zamontowanych na stałe lin poręczowych. Oprócz stalowych lin wykorzystuje się także łańcuchy, szczeble, drabiny oraz pręty. Nie trzeba więc przygotowywać własnych stanowisk asekuracyjnych, jak w klasycznej wspinaczce.

Do połączenia uprzęży z linami poręczowymi służą lonże wspinaczkowe. Składają się z dwóch pasów lub lin, które zakończone są karabinkami. Zastosowanie podwójnej autoasekuracji sprawia, że w momencie przepinania jednego karabinka, drugi w dalszym ciągu zabezpiecza wpinacza na wypadek odpadnięcia. Zadaniem lonży jest nie tylko zatrzymanie upadku, ale także amortyzacja. Z tego względu niezbędnym jej elementem jest absorber energii.

Z czego składa się lonża wspinaczkowa?

  • Karabinki – dwa karabinki wspinaczkowe typu K, z automatyczną blokadą. Są stworzone w taki sposób, by móc je obsługiwać jedną ręką. Podwójna blokada zapobiega przypadkowemu wypięciu karabinka, np. po zakleszczeniu pomiędzy liną a skałą.
  • Ramiona lonży – wykonane z wytrzymałej taśmy lub elastycznych pasów. Rozciągliwe ramiona mają tę zaletę, że nie zwisają i ułatwiają przepinanie karabinków.
  • Punkt mocujący – pętla taśmy, którą przypina się do łącznika uprzęży lub punktu wypięcia.
  • Absorber energii – najważniejsza część lonży. Jest to element pochłaniający energię i wyhamowujący lot po odpadnięciu. Dzięki niemu nie następuje gwałtowne szarpnięcie, grożące kontuzją. Wyróżnia się absorbery płytkowe oraz taśmowe.

Jaki absorber wybrać?

Według normy EN 958:2016, z certyfikowanej lonży mogą skorzystać osoby o wadze od 40 do 120 kg. To istotne, bowiem siła absorbera musi być dobrana do wagi użytkownika. W ten sposób, po odpadnięciu, absorber rozerwie się na odpowiedniej długości i zapobiegnie gwałtownemu szarpnięciu. Dzieci oraz osoby o wadze powyżej 120 kg muszą więc wybrać indywidualnie dopasowaną lonżę.

Wyróżnia się dwa typy absorberów: płytkowe oraz taśmowe. Te pierwsze składają się z metalowych płytek oraz przeplecionej przez nie liny. W momencie mocnego naciągnięcia liny płytki zaciskają się na linie, a wywołane w ten sposób tarcie wyhamowuje upadek. Zupełnie inaczej działają absorbery taśmowe. Jest to wielokrotnie zszyta, ułożona w harmonijkę taśma. Po odpadnięciu szew taśmy rozrywa się, amortyzując upadek. Absorbery te mają wszytą metkę, informującą o zużyciu absorbera i konieczności wymiany na nowy. Łatwość oceny stanu oraz kompaktowe rozmiary to główne zalety absorberów taśmowych.

Jak wybrać dobrą lonżę asekuracyjną?

Wybierając lonżę do via ferraty, upewnij się, że ma certyfikaty zgodne z normą EN 958. Tylko atestowany sprzęt wspinaczkowy zapewni ci bezpieczeństwo na szlaku. Będzie przy okazji wygodniejszy w użyciu, a trzeba pamiętać, że pokonywanie via ferraty to setki przepięć karabinków. Jeśli będą się zacinać, łatwo o zdenerwowanie i rozkojarzenie prowadzące do niebezpiecznych sytuacji. Złym wyborem są też domowej produkcji lonże wspinaczkowe, wykonane z lin oraz karabinków o nieznanych parametrach.