Data modyfikacji:

Kalendarz brań szczupaka

Szczupak to król naszych wód i marzenie większości wędkarzy, którzy z dumą chwalą się takim trofeum. Kiedy i jak skutecznie wybrać się na łowisko, aby upolować tego króla drapieżników? Czy istnieje jakaś skuteczna metoda pozwalająca, zwłaszcza mniej doświadczonym wędkarzom, cieszyć się złowionym szczupakiem? Ze względu na występujący okres ochronny ryb zobacz, jak wygląda kalendarz brań szczupaka.

Kalendarz brań szczupaka

kalendarz brań szczupaka

Przeczytaj również: Jakie akcesoria wędkarskie musisz mieć, zanim ruszysz na łowisko?

Kalendarz brań szczupaka - co to jest?

Kalendarz brań szczupaka to metoda określania szans na udany połów oparta na fazach księżyca oraz wschodach i zachodach słońca. Kalendarz brań nie jest jednak złotym środkiem zapewniającym sukces, a jedynie pewną wskazówką mającą ułatwić wędkarzom życie. Kalendarze brań mają prawie tylu zwolenników, co przeciwników, a najbardziej wytrawni wędkarze opierają się na swoich doświadczeniach i metodach.

Bardziej profesjonalne kalendarze brań uwzględniają godziny wschodu i zachodu słońca, gdyż ryby żerują najchętniej o świcie i zmierzchu. W przypadku szczupaka, dla uproszczenia, przyjmuje się, że najbardziej prawdopodobne godziny, kiedy łatwiej można go upolować, to 9-10 i 16-17.

Kalendarze brań, w tym także kalendarz brań na szczupaka, bazują głównie na fazach księżyca. Najbardziej aktywne żerowanie ryb przypada na nów, pełnię, a także część I i III kwadry księżyca.

Oczywiście kalendarze brań nie uwzględniają szybko zmieniających się, a mających istotne znaczenie, warunków pogodowych. Zmiany ciśnienia, zwłaszcza nagłe, opady, wiatr i temperatura mogą zupełnie wywrócić taki kalendarz do góry nogami. Dlatego kalendarz należy traktować jako cenną wskazówkę, ale uwzględniać bieżącą aurę i liczyć na szczęście. A dobry wędkarz to ten, który zawsze coś złowi.

Dla przypomnienia: szczupak od stycznia do końca kwietnia jest pod ochroną, jego wymiar ochronny wynosi 50 cm, limit dzienny połowu to 2 szczupaki lub 1 złowiony z trocią, łososiem, sandaczem, boleniem, sieją, węgorzem.

Kalendarz brań szczupaka 2021 - kiedy łowić?

Maj to bardzo dobry miesiąc do połowu szczupaka, który po odbytym tarle żeruje dość intensywnie. Wielu wędkarzy z utęsknieniem czeka na możliwość wyruszenia na łowiska i maj z pewnością im to wynagradza, bo brania szczupaka są szybkie i zdecydowane.

Najlepszy czas na szczupaka to okres od 20 do 23 maja, ze szczytem brań przypadającym 22 maja. Duże szanse na udany połów będą też między 13 a 15 maja, a najlepszy pod w tym względem będzie 14 maja. Na dobre brania można też liczyć 5, 9 i 27 maja.

Czerwiec, a zwłaszcza jego pierwsza połowa, to jeszcze okres intensywnego żerowania szczupaka, w drugiej połowie miesiąca aktywność szczupaka się zmniejsza.

Najlepszy moment na udany połów będzie między 19 a 23 czerwca, a szczególnie dobrym dniem będzie 22 czerwca. Na bardzo dobre brania można liczyć 13 czerwca i tylko nieco gorsze 12, 14 i 16 czerwca. Dobre brania obiecują też 4, 8, 25 i 30 czerwca.
Lipiec to nie najlepszy okres na łowienie szczupaka. Rosnąca temperatura wody oraz mnogość pożywienia znacznie ograniczają aktywność szczupaka, który w tym czasie niechętnie atakuje przynętę. Pewnym pocieszeniem dla wędkarzy może być rozpoczynający się sezon na karpia, ze szczytem przypadającym na sierpień.

Jeśli jednak chcemy spróbować złowić szczupaka w lipcu, to najlepiej zabrać się do tego 20 lipca, w szczytowym dniu okresu najlepszych brań przypadających na 18-21 lipca. Trochę mniejsze szanse będą przed, po i w dniu 13 lipca. Można też spróbować szczęścia 3, 7, 25, 30 lipca.

Sierpień nie należy jeszcze do najlepszych miesięcy na szczupaka, ale już pod koniec tego miesiąca, kiedy obniża się temperatura wody, szczupak zaczyna intensywniej żerować.

Idealne okresy na łowienie szczupaka to 14-19 sierpnia ze szczytem brań przypadającym na 18 sierpnia oraz w dniach poprzedzających i następujących po 11 sierpnia, który będzie bardzo dobrym dniem do połowu. Także 2, 6, 23 i 28 sierpnia można liczyć na sukcesy w połowach.

Wrzesień to początek sezonu na szczupaka. Już od początku miesiąca szczupak coraz aktywniej atakuje przynętę, a z każdym dniem jego aktywność wzrasta.

We wrześniu najlepiej zaplanować sobie wypad na szczupaka w okresie od 14 do 17 września. Najlepszy, najbardziej obiecujący będzie 16 września. Równie obiecujące powinny być 10 i 20 września, ale spore szanse na sukces mogą przynieść połowy w dniach 5, 9, 11, 22 i 27 września.

Październik to szczyt sezonu na szczupaka wypadający w połowie miesiąca. Brania szczupaka w tym okresie są bardzo intensywne i zdecydowane.

Okres od 14 do 17 października ze szczególnym uwzględnieniem 16 października to idealny czas na szczupaka. Bardzo dobre i dobre brania będą też między 8 a 12 października ze szczytem brań 9 października. Dobre dni połowu będą też 1, 5, 21, 26 i 30 października.

Listopad to ostatni miesiąc, w którym aktywność szczupaka jest jeszcze wysoka, porównywalna z jego majową aktywnością. Doskonały pod względem brań będzie 14 listopada, ale cały okres między 12 a 15 listopada daje duże szanse na udany połów. Bardzo dobrze powinny brać szczupaki 7 i 18, a dobrze – 6, 8, 10, 20, 25 listopada.

Grudzień to już ostatni moment, żeby zapolować na szczupaka. Szczupak żeruje przecież przez cały rok, jednak to już nie to. Chyba że mamy ochotę na wędkarstwo podlodowe.

Ostatnia szansa na udany połów to koniec pierwszej połowy grudnia, dni pomiędzy 11 a 15 grudnia. Najlepszym z nich będzie 14 grudnia. Na bardzo dobre brania jest szansa 7 i 18 grudnia. Trochę gorsze, ale także obiecujące dni to 3, 6, 8 i 10 grudnia.

Z czym na szczupaka?

Przy wyborze metody połowu szczupaka należy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami i umiejętnościami. Jako drapieżnik kwalifikuje się zarówno do łowienia na spining, na wędkę na żywca, a nawet na muchę. Oprócz żywych przynęt w postaci małych ryb, żab, czy pijawek istnieje mnóstwo sztucznych przynęt: twistery, woblery, błystki, inne przynęty udające rybki itp.
Autor: Roman Frej