Data modyfikacji:

Kalendarz brań szczupaka 2024 - kiedy łowić szczupaka?

Szczupak to król naszych wód i marzenie większości wędkarzy, którzy z dumą chwalą się takim trofeum. Kiedy i jak skutecznie wybrać się na łowisko, aby upolować tego króla drapieżników? Czy istnieje jakaś skuteczna metoda pozwalająca, zwłaszcza mniej doświadczonym wędkarzom, cieszyć się złowionym szczupakiem? Ze względu na występujący okres ochronny ryb zobacz, jak wygląda kalendarz brań szczupaka.
kalendarz brań szczupaka
Kalendarz brań szczupaka to metoda określania szans na udany połów oparta na fazach księżyca oraz wschodach i zachodach słońca. Kalendarz brań nie jest jednak złotym środkiem zapewniającym sukces, a jedynie pewną wskazówką mającą ułatwić wędkarzom życie. Kalendarze brań mają prawie tylu zwolenników, co przeciwników, a najbardziej wytrawni wędkarze opierają się na swoich doświadczeniach i metodach.
Bardziej profesjonalne kalendarze brań uwzględniają godziny wschodu i zachodu słońca, gdyż ryby żerują najchętniej o świcie i zmierzchu. W przypadku szczupaka, dla uproszczenia, przyjmuje się, że najbardziej prawdopodobne godziny, kiedy łatwiej można go upolować, to 9-10 i 16-17.
Kalendarze brań, w tym także kalendarz brań na szczupaka, bazują głównie na fazach księżyca. Najbardziej aktywne żerowanie ryb przypada na nów, pełnię, a także część I i III kwadry księżyca.
Oczywiście kalendarze brań nie uwzględniają szybko zmieniających się, a mających istotne znaczenie, warunków pogodowych. Zmiany ciśnienia, zwłaszcza nagłe, opady, wiatr i temperatura mogą zupełnie wywrócić taki kalendarz do góry nogami. Dlatego kalendarz należy traktować jako cenną wskazówkę, ale uwzględniać bieżącą aurę i liczyć na szczęście. A dobry wędkarz to ten, który zawsze coś złowi.
Dla przypomnienia: szczupak od stycznia do końca kwietnia jest pod ochroną, jego wymiar ochronny wynosi 50 cm, limit dzienny połowu to 2 szczupaki lub 1 złowiony z trocią, łososiem, sandaczem, boleniem, sieją, węgorzem.
Maj to bardzo dobry miesiąc do połowu szczupaka, który po odbytym tarle żeruje dość intensywnie. Wielu wędkarzy z utęsknieniem czeka na możliwość wyruszenia na łowiska i maj z pewnością im to wynagradza, bo brania szczupaka są szybkie i zdecydowane.
Najlepszy czas na szczupaka to okres od 18 do 20 maja ze szczytem brań przypadającym 20 maja. Duże szanse na udany połów będą też między 8 a 10 maja, a najlepszy pod w tym względem będzie 9 maja. Na dobre brania można też liczyć 2, 16 i 27 maja.
Czerwiec, a zwłaszcza jego pierwsza połowa, to jeszcze okres intensywnego żerowania szczupaka, w drugiej połowie miesiąca aktywność szczupaka się zmniejsza.
Najlepszy moment na udany połów będzie między 11 a 18 czerwca, a szczególnie dobrym dniem będzie 15 czerwca. Na bardzo dobre brania można liczyć 5, 7, 20, 22 i 27 czerwca i tylko nieco gorsze 11, 14, 24, 28 i 30 czerwca. Średnie brania obiecują też 2, 3, 6, 10, 16, 17 czerwca.
Lipiec to nie najlepszy okres na łowienie szczupaka. Rosnąca temperatura wody oraz mnogość pożywienia znacznie ograniczają aktywność szczupaka, który w tym czasie niechętnie atakuje przynętę. Pewnym pocieszeniem dla wędkarzy może być rozpoczynający się sezon na karpia, ze szczytem przypadającym na sierpień.
Jeśli jednak chcemy spróbować złowić szczupaka w lipcu, to najlepiej zabrać się do tego 25 lipca, w szczytowym dniu okresu najlepszych brań przypadających na 23-27 lipca. Można też spróbować szczęścia 4, 18, 20, 22 i 29 lipca.
Sierpień nie należy jeszcze do najlepszych miesięcy na szczupaka, ale już pod koniec tego miesiąca, kiedy obniża się temperatura wody, szczupak zaczyna intensywniej żerować.
Idealne okresy na łowienie szczupaka to 5, 11, 14, 19, 23 i 26 sierpnia. Dobrych połowów możemy się spodziewać 7 i 20 sierpnia. Także 9, 10, 20, 22, 27 i 29sierpnia można liczyć na sukcesy w połowach.
Wrzesień to początek sezonu na szczupaka. Już od początku miesiąca szczupak coraz aktywniej atakuje przynętę, a z każdym dniem jego aktywność wzrasta.
We wrześniu najlepiej zaplanować sobie wypad na szczupaka w okresie od 18 do 24 września. Najlepszy, najbardziej obiecujący będzie 19 i 22 września. Równie obiecujące powinny być 3 i 8 września, ale spore szanse na sukces mogą przynieść połowy w dniach 11, 18, 20, 23, 27 i 30 września.
Październik to szczyt sezonu na szczupaka wypadający w połowie miesiąca. Brania szczupaka w tym okresie są bardzo intensywne i zdecydowane.
Okres od 9 do 14 października ze szczególnym uwzględnieniem 11 października to idealny czas na szczupaka. Bardzo dobre i dobre brania będą też między 20 i 21 października. Dobre dni połowu będą też 7, 25, 26, 27, 28, 30 i 31 października.
Listopad to ostatni miesiąc, w którym aktywność szczupaka jest jeszcze wysoka, porównywalna z jego majową aktywnością. Doskonały pod względem brań będzie 15 listopada, ale 5, 6, 30  listopada dają też duże szanse na udany połów. Bardzo dobrze powinny brać szczupaki 9, 10,19, 26 i 28 a dobrze – 2, 8, 12, 13, 18, 22, 27 i 29listopada.
Grudzień to już ostatni moment, żeby zapolować na szczupaka. Szczupak żeruje przecież przez cały rok, jednak to już nie to. Chyba że mamy ochotę na wędkarstwo podlodowe.
Ostatnia szansa na połow szczupaka to 2, 8, 18, 21, 23 i 31grudnia.  Na bardzo dobre brania jest szansa 5, 9, 14, 25, 27 i 28 grudnia. Trochę gorsze, ale także obiecujące dni to 1, 4, 10, 17, 19, 24 i 30 grudnia.
Przy wyborze metody połowu szczupaka należy kierować się przede wszystkim własnymi upodobaniami i umiejętnościami. Jako drapieżnik kwalifikuje się zarówno do łowienia na spining, na wędkę na żywca, a nawet na muchę. Oprócz żywych przynęt w postaci małych ryb, żab, czy pijawek istnieje mnóstwo sztucznych przynęt: twistery, woblery, błystki, inne przynęty udające rybki itp.

Najlepsza przynęta na szczupaka

Jeśli znasz już kalendarz brań szczupaka i teraz zastanawiasz się, jaka jest najlepsza przynęta na szczupaka, to musisz wiedzieć, że równie skuteczne są przynęty naturalne na szczupaka, jak i sztuczne przynęty na szczupaka. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są żywe, małe rybki – małe karasie, płocie lub ukleje. Jeśli jednak zdecydujesz się na użycie przynęt sztucznych, to wybierz błystki obrotowe, które są znacznie skuteczniejsze niż wahadłowe. Możesz też zakupić woblery albo przynęty gumowe. Rozmiar przynęt sztucznych nie ma większego znaczenia. Choć jeśli nastawiasz się na złapanie dużego okazu szczupaka, to pewnie domyślasz się, że okazała ryba będzie bardziej zainteresowana upolowaniem przynęty średniej i dużej niż małej. Rekomendujemy zatem użycie obrotówki nr 4 i 5 albo wahadłówki nr 2 i 3.

Czy można łowić szczupaki na woblery?

Tak. I do tego zachęcamy. Łowienie szczupaków na woblery to najlepsze przynęty sztuczne na drapieżnika takiego jak szczupak. Wykorzystaj imitacje okoni (zielone) lub uklejek (srebrne). Pamiętaj, że na szczupaki zawsze trzeba mieć stalowy lub wolframowy przypon, gdyż szczupak często przegryza żyłkę czy nawet plecionkę.

Spinning to najbardziej sportowa metoda połowu szczupaka

Jak złowić szczupaka na spinning? Przy wędkowaniu z łodzi wystarczy ci mieć wędzisko 1,60–1,80 m. Jeśli zaś łowisz na spinning z brzegu, to wędzisko powinno mieć długość od 2 do 2,20 m, Wybierz kołowrotek o stałej szpuli, 100 m żyłki lub plecionki.
Zaopatrz się także w zestaw ciężkich błystek wahadłowych do łowienia w rzekach i głębszych partiach jezior. Kup też zestaw gumowych przynęt skutecznych w przybrzeżnych partiach jezior i rzek. 

Złowić szczupaka na spinning? To jest to!

Jak to zrobić w praktyce? Penetrowanie łowiska zacznij od rzutów najbliżej łodzi lub brzegu, na którym stoisz.
Błystkę prowadź dość wolno kilkadziesiąt centymetrów od dna po to, by czasem lekko zahaczała o roślinność porastającą dno zbiornika wodnego.
Co prowokuje drapieżnego szczupaka do ataku? Gwałtowne przyspieszenie kręcenia korbką, a następnie powrót do normalnego rytmu. 

Co robić, gdy szczupak zaczyna płynąć szybko w kierunku twojej łodzi?

Zachować spokój. Mimo że emocje sięgają zenitu. To czas na opanowanie emocji i wykazanie się umiejętnościami. Błyskawicznie zwijaj żyłkę na kołowrotek. Szczytówką wędziska na napiętej, ale dość krótkiej żyłce skieruj rybę w bok od łodzi. Szczupak w końcu się zmęczy. Pamiętaj jednak, by nie podprowadzać szczupaka zbyt szybko pod powierzchnię wody, bo istnieje ryzyko, że ryba wyskoczy z wody i w powietrzu uwolni się od kotwiczki 

Czy spinningiście potrzebny jest podbierak na szczupaka? 

Tak! Jest to podstawowy sprzęt do lądowania drapieżnika. Zabieraj go zawsze ze sobą. Nigdy nie wiadomo, jak wielki okaz szczupaka złapiesz na wędzisko, a dużych ryb nie da się wyrzucić z wody do łodzi lub na brzeg bez podbieraka. 

Czy wiesz, że szczupak jest kanibalem?

Może zjadać ryby tego samego gatunku, szczególnie zaś kusi go pożeranie młodszych przedstawicieli swojego gatunku…
Młode szczupaki lubują się w zjadaniu wylęgu innych gatunków ryb, np. płoci lub wzdręg. Szczupak poluje na węgorze, płocie, a nawet okonie. Chętnie zjada też żaby, węże oraz małe piżmaki. 

A co, jeśli szczupak „nie bierze”?

Szczupaki (a także okonie) dość łatwo oswajają się z widokiem często pojawiających się w ich polu widzenia blach. Przestają na nie reagować. Co robić, gdy postępujesz zgodnie ze wszelkimi zaleceniami, jak złowić szczupaka, oraz respektujesz kalendarz brań na szczupaka, a nic nie łowisz? W takich przypadkach spróbuj ze zmianą przynęty na nietypową. Być może to odmieni twój los jako wędkarza.