Data modyfikacji:

Jaka buda dla psa? Jaki dach i przedsionek?

Trzymając psa w ogrodzie lub na podwórku, masz obowiązek zapewnić mu schronienie przed deszczem, wiatrem i słońcem. Buda dla psa to najbardziej popularny sposób. Może być wolnostojąca lub być elementem kojca. Jakie są rodzaje bud, czym się różną i ile kosztują? Przeczytaj. 

Buda dla psa

Spis treści:

  1. Buda z płaskim dachem
  2. Buda z dachem dwuspadowym
  3. Buda z zadaszonym przedsionkiem
  4. Buda zimowa i buda letnia – czym się różnią?
  5. Buda drewniana czy z tworzywa sztucznego – którą wybrać?
  6. Akcesoria do budy dla psa
  7. Czy każdy pies powinien mieć swoją budę?
  8. Najlepsza buda dla psa - ranking

Sprawdź również, czy kolczatka jest bezpieczna dla psa.

Buda z płaskim dachem

Daje psu możliwość położenia się w środku budy, ale także na jej dachu, dlatego powinien mieć stabilną i wytrzymałą konstrukcję, która chroni przed jego zawaleniem. Taki dach wymaga częstszego sprzątania, ponieważ to, co się na nim znajdzie, nie ma możliwości swobodnego spadku.

Buda z dachem dwuspadowym

To klastyczny model budy dla psa. Jest wyższa na środku, dlatego daje większą swobodę ruchów dużym psom. Koszt tradycyjnej drewnianej budy z dwuspadowym dachem to około 150-350 zł.

Buda z zadaszonym przedsionkiem

To buda z płaskim lub dwuspadowym dachem, której przedłużeniem jest przedsionek. Takie rozwiązanie daje psu dodatkowe miejsce do odpoczynku. Dach chroni przed deszczem i słońcem, kiedy jest gorąco. W przedsionku mogą znajdować się miski z wodą i pokarmem. Ten typ budy jest o wiele droższy od budy tradycyjnej. Cena to 350-600 zł.

Buda zimowa i buda letnia – czym się różnią?

Buda idealna powinna chronić przed zimnem zimą, natomiast latem chronić przed przegrzaniem się organizmu. Buda zimowa musi być ocieplana. Ściany i podłoga powinny być wyścielone styropianem lub innym materiałem izolującym. Dno budy możesz także wyłożyć słomą lub ciepłymi kocami lub materacami. Buda letnia może być zbudowana z samych drewnianych płyt.

Dodatkowa izolacja ścian i dachu nie jest potrzebna, ale dno budy powinno mieć dodatkowe posłanie – koc lub słomę. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch wyjść po przeciwnych stronach. Dzięki temu w środku będzie przewiewniej. Dach budy może bardzo się nagrzewać w upalne dni, dlatego warto nad nią postawić duży parasol lub wiatę.

Buda drewniana czy z tworzywa sztucznego – którą wybrać?

Drewniane elementy wymagają impregnacji, nie są w pełni odporne na deszcz i wilgoć, dlatego drewno nie jest idealnym materiałem do budowy budy. Elementy plastikowe są bardziej odporne na wodę, ale nie stanowią dobrej izolacji przed zimnem.

Wytrzymałość obu elementów jest podobna. Dbanie o czystość jest o wiele łatwiejsze w przypadku wodoodpornego plastiku. Koszt buty dla psa z tworzywa sztucznego to około 120-450 zł. Cena zależy od jakości tworzywa i rozmiaru budy.

Wymiary budy

To miejsce, w którym pies śpi i odpoczywa, dlatego nie musi być przestronne. Przy ustalaniu wymiarów budy, najlepszym rozwiązaniem jest zmierzenie długości psa, kiedy odpoczywa. Do uzyskanego wymiaru należy dodać około pół metra długości.

Akcesoria do budy dla psa

Dodatkiem, który chroni przed wiatrem, opadami i zimnem są drzwi ze sztucznego tworzywa. Mają postać plastikowych, elastycznych pasków o gładkich końcach, które mocuje się do wejścia. W środku powinien panować minimalizm. Obowiązkowym wyposażeniem każdej budy jest legowisko, materac lub miękki koc (ewentualnie słoma), na którym pies może swobodnie leżeć.

Czy każdy pies powinien mieć swoją budę?

Tak. Wyjątkiem są psy, które od zawsze były trzymane razem.