Data modyfikacji:

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? O czym rowerzysta musi pamiętać?

Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty uregulowane jest prawnie. Kontrole policyjne zdarzają się sporadycznie, ale i tak warto być na nie przygotowanym. Jakie rzeczy musisz  mieć przy sobie, wsiadając na rower? Oto obowiązkowe wyposażenie roweru.

Przeczytaj również: Ranking najlepszych opon rowerowych

Przyszłość miast należy do rowerów

Znajomość przepisów dotyczących rowerów staje się coraz ważniejsza. Dynamicznie rozbudowywane sieci dróg rowerowych w miastach zachęcają do porzucenia samochodu na rzecz roweru. Takie tendencje zauważalne są w większości dużych miast, w tym w polskich. Kraków, Poznań, Warszawa czy Gdańsk to miasta, w których budowa nowej infrastruktury dla rowerzystów idzie pełną parą.

Taka zmiana na polu transportu miejskiego wynika nie tylko z kwestii ekologicznych czy światopoglądowych. W dużych, zakorkowanych miastach rower staje się po prostu najwygodniejszym środkiem transportu. Dla rowerzysty codzienne problemy kierowców samochodów, czyli postój w korkach czy problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego, po prostu nie istnieją. Dodatkowo jest to bardzo zdrowy i tani sposób przemieszczania się po mieście. Zanim jednak przesiądziesz się na rower miejski, sprawdź, jakie obowiązkowe wyposażenie roweru musisz skompletować.

Obowiązkowe wyposażenie roweru – co musisz mieć przy sobie?

Wytyczne dotyczące wyposażenia roweru określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Lista nie jest długa, dlatego poniżej zaproponujemy kilka dodatkowych akcesoriów, które podniosą twoje bezpieczeństwo na drodze. 

Do obowiązkowego wyposażenia roweru należy:
co najmniej jedno światło przednie barwy białej lub żółtej, stałe lub migające,
co najmniej jedno światło tylne barwy czerwonej, stałe lub migające,
czerwone światło odblaskowe z tyłu roweru,
przynajmniej jeden sprawny i skuteczny hamulec,
sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku (dzwonek rowerowy).
Co ciekawe, lampki rowerowe nie muszą być stale zamontowane na rowerze. W ciągu dnia możesz więc przewozić je np. w kieszeni lub torbie rowerowej. Włączenie świateł rowerowych jest konieczne po zmroku. Jedynym światłem, które cały czas musi być zamontowane, jest czerwone światło odblaskowe tylne. 

Dodatkowo wyposażenie rowerowe musi spełniać następujące warunki:
światła pozycyjne – w warunkach dobrej przejrzystości powietrza muszą być widoczne co najmniej ze 150 m,
światła powinny być umieszczone nie niżej niż 25 cm nad powierzchnią drogi i nie wyżej niż 150 cm,
tylne światło odblaskowe nie może mieć kształtu trójkąta,
światło czerwone nie może znaleźć się z przodu roweru, a białe – z tyłu.

Rzeczy, które podniosą bezpieczeństwo

Oprócz podstawowego wyposażenia rowerowego możesz założyć na rower dodatkowe odblaski. Są one szczególnie ważne podczas jazdy drogami publicznymi, bowiem pozwalają odróżnić rower od innych jednośladów. Infrastruktura rowerowa wciąż jest w Polsce na niskim poziomie, dlatego w wielu przypadkach trzeba poruszać się w ruchu ogólnym.

Dodatkowe wyposażenie roweru to:
przednie białe światło odblaskowe,
światła odblaskowe barwy żółtej na obu kołach,
żółte światła odblaskowe na pedałach,
opony z paskiem odblaskowym na całym obwodzie.

Zachęcamy także do korzystania z kasku rowerowego. Nie jest on w Polsce obowiązkowy, ale podczas sportowej lub wyczynowej jazdy może uratować zdrowie lub nawet życie. Jednocześnie przypominamy, że najważniejsze środki ochrony rowerzystów to m.in. separacja ruchu rowerowego, budowa wysokiej jakości dróg rowerowych, uspokajanie ruchu samochodowego w miastach, ograniczenie prędkości w centrach miast oraz edukacja kierowców. W miastach przyjaznych dla rowerzystów, np. Kopenhadze, Amsterdamie, Oulu czy Utrechcie, rowerzyści korzystają z kasku sporadycznie.

Autor: Szymon Sonik