Data modyfikacji:

Szop pracz w domu. Czy w Polsce można hodować szopa?

Z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się utrzymywanie w domach gatunków nieudomowionych. Zwierzęta towarzyszące, takie jak pies i kot, są zastępowane skunksami, pieskami preriowymi i szopami. Na tego ostatniego niektórzy mówią nawet "szop domowy".

Chcesz wiedzieć, czy szop pracz powinien być zwierzęciem domowym, jak wygląda życie z szopem w domu i co zrobić, jeśli znajdziesz rannego szopa? Przeczytaj.

Szop pracz w domu

szop pracz

Szop pracz w Polsce

Zwierzęta występują licznie zarówno na Mazurach, w województwie lubuskim, na Podkarpaciu, jak i w okolicach Szczecina. Zajmują zatem zarówno wschodnie, jak i zachodnie tereny Polski.

Żyją głównie w lasach, ale coraz częściej można je spotkać na osiedlach domków jednorodzinnych, położonych pod miastami. Zostały uznane za gatunek inwazyjny i szkodliwy, dlatego powinny być eliminowane ze środowiska.

Najlepszym sposobem jest odławianie ich i umieszczanie w ośrodkach rehabilitacji dla dzikich zwierząt, w których są kastrowane. Są umieszczane w wolierach, w których mogą się cieszyć życiem aż do końca swych dni.

Ze względu na status szopa jako zwierzęcia szkodliwego dla innych gatunków zwierząt w Polsce, myśliwi mogą do niego strzelać przez cały rok. Nie obowiązuje ich zakaz strzałów nawet podczas lęgów.

Dlatego odławianie szopów, kastrowanie ich i umieszczanie w azylach wydaje się być najlepszym sposobem walki z ich wciąż rosnącą populacją. Zobacz także jakie są inne egzotyczne zwierzęta domowe.

Szop pracz na wolności – czy stanowi zagrożenie?

Szop należy do tzw. gatunków inwazyjnych. Zwierzęta pokonały bariery, jakimi były klatki, w których były niegdyś przetrzymywane (w okresie II wojny światowej).

Zajmują kolejne tereny i intensywnie się rozmnażają. Nie mają żadnego naturalnego wroga, dlatego szopy żyjące w lasach stanowią duże zagrożenie dla fauny, szczególnie dla ptaków.

Szop domowy w Polsce

Czy można mieć szopa pracza w domu? Pod żadnym pozorem nie wolno hodować szopów w domu. Osobniki, które trafiają do adopcji to te, które zostały odłowione z lasów z powodu choroby lub urazu. Po wyleczeniu, szuka się im azylu, w którym będą mogły bezpiecznie żyć.

Adopcja szopa pracza

Mimo tego, że to zwierzęta dzikie, niektórzy decydują się na adopcję szopa. Faktycznie, zwierzę szybko się dostosowuje do nowych warunków otoczenia i oswaja się z ludźmi. Jednak nie bez powodu szop jest nazywany szkodnikiem. I nie zmienia tego kolokwialne określenie szop domowy.

Decydując się na adopcję szopa pracza, należy to dokładnie przemyśleć. Ten ssak to połączenie kota, psa i dwuletniego dziecka. Wymaga bardzo dużo uwagi i trzeba mu wiele wybaczać.

Musi znać zasady panujące w twoim domu i na podwórku, a ty musisz mieć tonę cierpliwości, by nie stracić równowagi, gdy futrzak będzie je wszystkie po kolei łamał.

Ile kosztuje szop pracz?

W internecie znajdziemy oferty z cenami za szopa pracza od 700 do 1500 złotych.

Hodowla szopa domowego

Szopy pracze to zwierzęta bardzo trudne do ułożenia. Są uparte, pełne energii i ciekawskie. Zajrzą w każdy zakamarek, który je zaintryguje i spenetrują każdy kąt twojego domu.

Ich zachowanie jest trudne do przewidzenia, a socjalizacja z ludźmi i innymi zwierzętami (np. psami lub kotami) jest wymagająca i czasochłonna.

Niszczą, gryzą, kopią dziury, drapią i mogą znaczyć teren moczem po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Wraz ze zmianami hormonalnymi, które są związane z dojrzewaniem, mogą stać się agresywne w stosunku do ludzi. Dlatego należy je czym prędzej wykastrować w przychodni weterynaryjnej.

Na ich dłoniach występują włosy czuciowe, dzięki którym przednie kończyny odgrywają rolę narządu czucia. Palce są zakończone twardymi pazurami, które nie są wsuwane (tak, jak kocie pazury).

Lubią się bawić same, z ludźmi, ale też z innymi szopami, psami lub kotami. Oswojone osobniki potrzebują też regularnych pieszczot ze swoim opiekunem oraz nowych bodźców. Dlatego szop powinien wychodzić regularnie na spacery na smyczy.

Długość życia i waga szopa

Zwierzęta osiągają długość około 40-90 cm bez ogona. Ważą zazwyczaj 6-11 kg, choć należy mieć na uwadze fakt, że jesienią czy późnym latem szopy zwiększają swoją masę ciała, przygotowując się na zimę. Mogą wówczas ważyć nawet 15-20 kg. Żyją zazwyczaj około 10-12 lat.

Jak opiekować się szopem w domu?

Zwierzę jest wszystkożerne. Szacuje się, że około 40% diety szopa żyjącego na wolności stanowią bezkręgowce, 30% to kręgowce, a pozostałe 30% to rośliny. Dzikie szopy jedzą jaja, myszy, owady, ryby, owoce, nasiona, orzechy czy dżdżownice.

Podstawą diety oswojonych szopów w domu powinna być karma dla psów klasy premium. Jadłospis warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Być może konieczne będzie uzupełnienie diety w białko za pomocą martwych noworodków myszy lub mączników.

Szopy mają tendencję do tycia, dlatego nie należy przekraczać dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Zwierzę musi być też regularnie szczepione przeciwko chorobom zakaźnym i zabezpieczane przed pasożytami wewnętrznymi i ektopasożytami.

Warto zorganizować mu czas, jeśli planujesz wyjście z domu na kilka godzin. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z zabawek edukacyjnych dla psów, np. maty węchowej, puzzli z przesuwnymi elementami lub tzw. „kuli smakuli”, w których będziesz mógł ukryć aromatyczne przysmaki.

Szopy to inteligentne zwierzęta z bardzo zwinnymi przednimi kończynami. Powinny być cały czas stymulowane, by mogły skupić swoją energię w odpowiedni sposób.

Szop pracz – to bardziej kot czy pies?

Zwierzę należy do szopowatych, ale klasyfikuje się je gdzieś pomiędzy kotami a psami. Posiadają dużo kocich, jak i typowych dla psów cech. Są też wrażliwe na choroby zakaźne psów i kotów.

Szop pracz –może chorować na:

 • wściekliznę;
 • nosówkę;
 • panleukopenię;
 • parwowirozę;
 • chorobę aleucką;
 • koronawirozę;
 • leptospirozę;
 • jersiniozę;
 • tężec;
 • listeriozę;
 • salmonellozę.

Chory dziki szop – gdzie szukać pomocy?

Jeśli zauważysz zranionego dzikiego szopa, któremu ewidentnie coś dolega, skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub jedną z fundacji, która zajmuje się ratowaniem dzikich zwierząt w Polsce.

Dzikie szopy po wyleczeniu nie są wypuszczane na wolność. To gatunek inwazyjny, dlatego dla dobra populacji innych małych ssaków i ptaków, szopy trafiają do ośrodków rehabilitacji dla dzikich zwierząt. Miłośnicy dzikich zwierząt stworzyli dla szopów azyle, w których ssaki mogą cieszyć się życiem.

TOP 10 legowisk