Data modyfikacji:

Jak wybrać karimatę do składania?

Namiot, śpiwór i karimata – te trzy rzeczy to absolutna podstawa biwakowania. Jaką karimatę wybrać? Jedną z ciekawszych propozycji jest karimata składana. Czym różni się od klasycznej karimaty zwijanej i dlaczego warto się nad nią zastanowić?


jak wybrać karimatę

Jaka składana karimata?

Jakie zalety ma karimata turystyczna?

Mimo coraz doskonalszych mat samopompujących i ultralekkich materacy dmuchanych, klasyczna turystyczna wciąż ma rzesze zwolenników. Wykonane z polietylenu, poliuretanu lub pianki EVA maty zapewniają znośną wygodę, a dodatkowa warstwa folii aluminiowej zwiększa izolację od podłoża. Z jakich powodów warto wziąć na biwak karimatę?

  • Cena – podstawowe modele turystycznych mat do spania kupisz już za ok. 20 zł.
  • Waga – mimo dużych rozmiarów, karimaty turystyczne są bardzo lekkie. Zwykła mata piankowa o wymiarach 180 x 60 x 1 waży ok. 400 g, czyli tyle, ile drogi materac ultralight.
  • Trwałość – pewność, jaką daje karimata, jest nie do przecenienia. Nie przebijesz jej kamieniem, patykiem ani elementem ekwipunku, więc nie musisz obawiać się nocy spędzonej na twardym gruncie. To dobry wybór na biwak w wymagającym terenie, gdzie nie zawsze uda się znaleźć równe i miękkie podłoże.
  • Wielofunkcyjność – w odróżnieniu od delikatnego materaca, karimatę możesz wykorzystać także jako siedzisko przy ognisku lub na szlaku.
  • Prostota obsługikarimaty nie musisz dmuchać ani rozprężać. Jest gotowa do użycia tuż po rozwinięciu, co z pewnością docenisz po całym dniu marszu. Jej złożenie jest równie proste.
  • Czyszczenie – do umycia karimaty wystarczy woda i ścierka. Problem pleśnienia wnętrza, jak ma to miejsce w przypadku materacy – nie istnieje.

Składana karimata – w czym jest lepsza od zwykłej?

Największą popularnością cieszą się karimaty zwijane, obecne na wszelkich pielgrzymkach, obozach harcerskich czy biwakach. Jest jednak ciekawa alternatywa, czyli karimata składana. Eliminuje ona podstawowy problem tradycyjnych modeli, czyli zawijanie się po rozłożeniu. Dodatkowo składaną matę możesz wykorzystać jako wysokie siedzisko lub podkładkę pod kolana, co umili ci godziny spędzone przy ognisku.

Rodzaje składanych karimat

Składana karimata turystyczna przypomina nieco harmonijkę. Wyglądające niczym wytłoczki po jajkach panele składają się w sporego rozmiaru klocek. Do zestawu dołączone są najczęściej dwie opaski spinające karimatę, które ułatwiają dodatkowo przytroczenie maty do plecaka. Wspomniane wypustki składanej karimaty zwiększają jej komfort, a jednocześnie zapobiegają ślizganiu się śpiwora. Typowe wymiary po złożeniu to 180 x 15 x 11 cm.

Innym rodzajem jest karimata składana w kostkę. Dzięki temu, że składa się dodatkowo na pół, jest po złożeniu krótsza i łatwiejsza do spakowania. Tego rodzaju karimata zazwyczaj wykonana jest z cienkiej pianki polipropylenowej, rzędu kilku milimetrów (0,3-0,5). Z tego względu nie zapewnia dużego komfortu, a izolacja od gruntu jest niewielka. Nadaje się więc głównie do biwakowania w letnie dni. Aby zwiększyć skuteczność izolacji można pod maty do spania włożyć gałązki świerkowe lub koc termiczny.

Karimata na zimę – jaką wybrać?

Planując zimowy biwak, musisz zwrócić uwagę na wskaźnik R-value, czyli stopień izolacji termicznej. Jest on uzależniony od materiału karimaty, jej grubości, liczby warstw, perforacji oraz dodatkowej warstwy aluminium odbijającej ciepłotę ciała. Dla mat i materacy zimowych parametr R-value powinien wynosić ok. 3.0. To bardzo ważne, bowiem nawet ciepły śpiwór nie zastąpi dobrej izolacji od zimnego podłoża. Warto pamiętać, że leżąc na śpiworze, zgniatamy jego wypełnienie, co pogarsza izolację.