Wędkarstwo to sport, hobby i rekreacja w jednym. Wedkarstwo to fantastyczna i co ważne, aktywna forma spędzania czasu na świeżym powietrzu, w bezpośrednim kontakcie z naturą. Wbrew pozorom, wędkowanie to ciągła walka wędkarza z rybą, polegająca na jej przechytrzeniu i znalezieniu sposobu na złowienie. To ciągła obserwacja łowiska połączona z doborem odpowiedniego sprzętu, przynęty lub zanęty, które w efekcie końcowym przyniosą sukces w postaci złowionej ryby.
Zanęta to aromatyczny pokarm rzucany do łowiska w celu przywabienia ryb. W sklepach zoologicznych i wędkarskich dostępne są gotowe mieszanki do przygotowania. Możesz dostać zanęty uniwersalne, ale także te, które mają zachęcić konkretny gatunek ryb do podpłynięcia do łowiska, np. zanęta dla karasia jest bogata w węglowodany, zawiera dużo ziaren, które ten gatunek ryb szczególnie lubi.
Mieszanka zawiera dużo komponentów, które chłoną wodę. Po dodaniu wody należy odczekać około 10-15 i dopiero wtedy ocenić konsystencję. Zanęta nie powinna być zbyt mokra, ponieważ wówczas nie będzie się odpowiednio formować.
Jak łowić ryby na zanętę? Zanętę możesz rzucić z brzegu do łowiska lub wykorzystać łódkę zanętową, dzięki której możesz precyzyjnie umieścić zanętę w wybranym miejscu. Łódki są zdalnie sterowane, mają zaczep zwalniający przegrodę, więc możesz ją z łatwością obsługiwać z brzegu.
W wędkarstwie gruntowo-spławikowym wyróżnia się jeszcze wędkarstwo karpiowe i wędkarstwo sumowe, głównie ze względu na parametry sprzętu, który musi być bardziej wytrzymały i dostosowany do łowienia większych ryb.Tzw. karpiówki wykonane są najczęściej z włókna węglowego. Charakteryzują się specyficznym układem przelotek i dzielonym uchwytem, który ułatwia pracę z wędką podczas zarzucania. Można je spotkać najczęściej w trzech długościach:
Wędki karpiowe mają także różną elastyczność, czyli krzywą ugięcia, informującą o maksymalnym obciążeniu, które można użyć, aby ugięcie szczytówki wędziska utworzyło kąt prosty z dolnikiem wędki. Wędziska karpiowe charakteryzują się krzywą ugięcia od 2,5 do 3,5 lb.
Najbardziej popularne wędki karpiowe to te o długości 12’ (3,6 m) i o krzywej ugięcia 3,0 Ib. Są dość ciężkie, dlatego jeśli chcesz się zrelaksować i odpocząć, weź ze sobą solidną podpórkę. Znani producenci karpiówek to np. Caperlan, Mikado, Dragon, Jaxon, Robinson oraz Konger.
Podstawowym wyposażeniem wędkarza jest wędka. Jaki rodzaj wędki wybrać?
Rozkłada się je bardzo szybko, wysuwając coraz cieńsze elementy, które są schowane jeden w drugi. Tak samo szybko się je składa. Wędki teleskopowe zajmują mało miejsca po złożeniu, nawet te najdłuższe.
Składa się je z dwóch, trzech lub czterech części. Zajmują nieco więcej miejsca niż wędziska teleskopowe, ale wciąż są kompaktowe, w przeciwieństwie do wędek jednoczęściowych.
Dwumetrowe wędzisko (lub dłuższe) nie powinno sprawiać problemów, jeśli dojeżdżasz nad łowisko samochodem. Dojazd transportem publicznym z wędką, której nie da się złożyć, może być problematyczny. Wędzisko jednoczęściowe jest zazwyczaj bardziej wytrzymałe od tych teleskopowych lub segmentowych, których słabym punktem są łączenia poszczególnych elementów. Sprawdzą się np. podczas połowów z kutra na wodach morskich.
Jak łowić ryby w Bałtyku? Jeśli zamierzasz łowić ryby na plaży kilka razy w ciągu roku (podczas urlopu nad polskim morzem), nie musisz kupować wędki morskiej. Wędzisko spinningowe lub wędka na grunt powinny sobie poradzić z falami.
Łowić może każdy, kto posiada kartę wędkarza. Osoby zwolnione z obowiązku jej posiadania to cudzoziemcy, którzy czasowo przebywają w Polsce, oraz osoby poniżej 14. roku życia. Niepełnoletni mają obowiązek łowić pod okiem osoby dorosłej, która posiada kartę.Aby stać się właścicielem karty wędkarskiej, należy zgłosić wniosek o jej wydanie w starostwie powiatowym. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o zdaniu egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb, dwa zdjęcia oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty.
Termin egzaminu ustalany jest indywidualnie w siedzibach Koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Zagadnienia, które musisz przyswoić, dotyczą gatunków ryb, ich fizjologii, postępowania ze złowionymi rybami, ochrony środowiska, regulaminu amatorskiego łowienia ryb, sprzętu wędkarskiego oraz przepisów prawa. Szczegóły możesz znaleźć w Ustawie o rybactwie śródlądowym. Pytania wraz z odpowiedziami znajdziesz także na stronie internetowej Polskiego Związku Wędkarskiego. Opłata za egzamin wynosi około 30 zł.
Niestety nie. Sama karta nie wystarczy. Konieczne jest uiszczenie składki rocznej za zagospodarowanie i ochronę wód oraz okresowej składki za wędkowanie.
Żeby móc łowić zgodnie z przepisami, należy wykupić abonament. Możesz go kupić na cały rok lub jedynie na okres kilku miesięcy. Dostępne są abonamenty na jeden zbiornik, kilka lub na wszystkie zbiorniki na terenie danego powiatu. Szczegóły dotyczące wariantów abonamentów i cennika sprawdź w najbliższym Kole Wędkarskim.
Wędkarstwo to popularne hobby, ale nie można zostać wędkarzem z dnia na dzień. Konieczne jest zdanie egzaminu, uzyskanie karty wędkarskiej i uiszczenie wszystkich opłat, by móc legalnie łowić. Dziki połów, czyli połów bez karty lub bez opłaconych składek, może zakończyć się mandatem od 200 do 500 zł.