Wędkarstwo – rodzaje, porady i sprzęt

Wedkarstwo przeżywa w naszym kraju prawdziwy renesans, który nastąpił po wieloletniej zapaści i ogólnego braku zainteresowania tym hobby. Coraz więcej osób decyduje się spędzić wolny weekend z wędką w ręku, przesiadując nad jeziorami, rzekami i strumieniami. Przedstawiamy podstawowe informacje na temat tej dyscypliny wraz z linkami do poświęconych jej artykułów.

Rodzaje wędkarstwa

  • Wędkarstwo spinningowe
  • Wędkarstwo muchowe
  • Wędkarstwo spławikowo-gruntowe
  • Wędkarstwo podlodowe
  • Wędkarstwo metodą trollingową
  Ludzkość łowiła ryby od zarania swojej historii, wykorzystując do tego najróżniejsze narzędzia i techniki. Pod wieloma szerokościami geograficznymi złapanie ryby było jednym sposobem na wyżywienie rodziny i kwestią życia lub śmierci.

  Współcześnie ryby na naszych stoły pojawiają się głównie dzięki produkcji przemysłowej, opartej o hodowle oraz połowy oceaniczne na ogromną skalę. Sztuka wędkarstwa jednak nie zaginęła, można wręcz powiedzieć, że jest popularniejsza niż kiedykolwiek. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy USA, została ona praktycznie narodowymi sportem i jedną z popularniejszych metod spędzania wolnego czasu podczas wypadów za miasto.
  Do wędkarstwa ludzi przyciąga możliwość przyjemnego i relaksującego spędzenia czasu na świeżym powietrzu w obcowaniu z naturą i wodą. Nie bez znaczenie jest tez dreszczyk emocji, który czujemy kiedy ryba złapie się na haczyk, a także możliwość zdobycia fascynującej wiedzy przyrodniczej.

  Wędkarstwem para się także coraz więcej osób w kraju. Po pewnej zapaści przeżywa ono obecnie swój mały renesans. W specjalistycznych sklepach znajdziemy bogaty wybór sprzętu, takiego jak wędki czy przynęty, jak również akcesoriów, począwszy od odzieży, a skończywszy na specjalnych krzesełkach wędkarskich i namiotach. Ich jakość i różnorodność nie odbiega od tej na Zachodzie.

  Rozróżniamy kilka podstawowych rodzajów wędkarstwa:

  • Wędkarstwo spinningowe – aktywne wędkowanie, w którym samodzielnie poszukujemy ryb, przenosimy się z miejsca na miejsce korzystając ze wzmocnionych wędek z wytrzymałymi i szybkimi kołowrotkami i żyłkami;
  • Wędkarstwo muchowe – łowienie przy pomocy delikatnych i w żaden sposób nie obciążanych przynęt typu muchowego, które imitują owady. Wędkarze posługują się tu specjalnie przystosowanymi do tego celu wędkami i żyłkami;
  • Wędkarstwo spławikowo-gruntowe – wielogodzinne łowienie z jednej ustalonej pozycji, wędkarz jest informowany o braniu za pomocą dołączonego do żyłki spławika. Korzysta się tu często żywej przynęty. Najpopularniejszy typ wędkarstwa wśród amatorów;
  • Wędkarstwo podlodowe – łowienie ryb w wrytych w tafli lodowej przeręblach, najczęściej w zbiornikach słodkowodnych. Najczęściej używa się tu specjalnych syntetycznych przynęt;
  • Wędkarstwo metodą trollingową – łowienie bezpośrednio z łodzi, pontonu lub kajaka, za którym ciągniemy linkę z haczykiem i przynętą.
  • Dodajmy, że wszyscy wędkarze w Polsce łowiący na wodach publicznych muszą posiadać wyrobioną kartę wędkarską, o którą można ubiegać się od czternastego roku życia.
  Tekst: Michał Kułakowski
  wędkarstwo