Data publikacji:

Pułapka na raki: jak zrobić? Jaką przynętę na raki wybrać?

W Polsce raki naturalnie występujące w wodzie mają brunatno-brązowe zabarwienie i znajdują się pod ochroną. Wielu doświadczonych wędkarzy, którzy od wielu lat praktykują to zajęcie, wciąż pamięta, jak kiedyś chodziło się na raki. Dzisiaj jest to jednak nielegalne i wiąże się z grzywną lub karą pozbawienia wolności. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak wygląda pułapka na raki oraz jakie są jej zalety. Dowiesz się też, czy istnieje sposób, by legalnie łowić raki.
Pułapka na raki

Czym jest pułapka na raki? Jak wygląda najlepsza przynęta na raki?

Pułapka na raki ma postać wielokąta z tunelami, w które stosunkowo łatwo wejść, ale dość trudno z nich wyjść. Najczęściej ma od 6 do 8 kanałów i wykonana jest z siatki. Zazwyczaj jest składana, ma lekką i przenośną konstrukcję. Oprócz tego może cechować się kątem chwytania 360 stopni, co ułatwia łowienie. Składany stelaż ma kształt parasolki po rozłożeniu. Służy do łowienia raków i krabów.

Pułapka na raki – jak zrobić?

Jak zrobić pułapkę na raki? Zasadniczo można wykonać ją z siatki, jednak zdecydowanie łatwiej jest ją kupić, niż zrobić. Posiadanie pułapek przez osoby nieuprawnione jest jednak nielegalne, a ich rozkładanie nad wodą na terenie naszego kraju jest traktowane jako kłusownictwo. To z kolei jest ścigane na podstawie Prawa Łowieckiego. Grozi za nie do 5 lat więzienia, a także kary sądowe i grzywny w przypadku, gdy dojdzie do uśmiercenia zwierzęcia.
Jeżeli zobaczymy nad wodą tego rodzaju pułapkę, należy natychmiast to zgłosić. Kara za pozyskanie pojedynczego raka może wynosić do 5 tysięcy złotych. Następuje oczywiście także przepadek pułapki wykorzystywanej do połowu. Obecnie zniesiono także możliwość nakładania mandatów i traktowania kłusownictwa jak wykroczenia, zatem policja lub strażnik Państwowej Straży Rybackiej może skierować wniosek do sądu o ukaranie sprawcy. Na szczęście aktualnie połów raków nawet gołymi rękami (który ciężko byłoby zakwalifikować prawnie jako kłusownictwo) także nie pozostaje bezkarny. Zaostrzenie ustaw dotyczących łowienia raków ma na celu ich ochronę w polskich zbiornikach.

Klasyczna pułapka na raki – zalety

Najbardziej klasyczne wielotunelowe pułapki są wyjątkowo proste w składaniu i rozkładaniu, dzięki specjalnemu przyciskowi w górnej części konstrukcji. Pomimo tego, że są delikatne, cechuje je jednocześnie ogromna wytrzymałość. Wykonane są z odpornej tkaniny lub drutu, co uniemożliwia ich potarganie przez wodę czy w czasie transportu. Żeby siatka była trwała, dodatkowo stosuje się stalowe wsporniki, które utrzymują ją w rozłożonej pozycji i zapobiegają zmianom kształtu nawet w trudnych warunkach.
Żeby wyciągnąć odłowione zwierzę z wnętrza pułapki, konieczne jest otwarcie zamka błyskawicznego zamocowanego w jej górnej części, a następnie wyciągnięcie zwierzaka z komory. Pułapki te mogą stosować tylko specjaliści zajmujący się odławianiem raków, posiadający stosowne pozwolenia i potrafiący rozróżniać konkretne gatunki skorupiaków. Tylko dzięki zastosowaniu się do tych procedur można uniknąć złapania gatunku rodzimego.

Czy łowienie raków jest legalne?

Jak łowić raki legalnie? Nie łowić! Naturalnie w polskich wodach występuje około 6 gatunków tych skorupiaków, jednak przez to, że były chętnie podawane na stołach i uważane za luksusową żywność, ich populacja znacznie zmalała. W wielu przypadkach obecność raka w naszych wodach wynika też ze sztucznego wprowadzenia ich przez człowieka.
Niezależnie jednak od genezy występowania raka w Polsce, nie wolno go łowić, ponieważ podlega specjalnej ochronie. Co więcej, sprawca odpowiada za swój czyn na mocy prawa nie tylko w sytuacji, gdy coś złowił, ale już w momencie, w którym zacznie łowić.

Co znaczy specjalna ochrona raków?

Specjalna ochrona raków znaczy tyle, że:
  • nie wolno ich łowić, pozyskiwać ze środowiska oraz zastawiać na nie pułapek;
  • nie wolno wprowadzać ich do akwenów bez zezwolenia;
  • przypadkowo złowione raki, np. podczas wędkowania, należy natychmiast wypuścić w sposób delikatny i w pełni bezpieczny dla zwierzęcia, w tym samym miejscu, w którym dokonano połowu;
  • za nielegalne pozyskanie raka w akwenie grozi kara pieniężna oraz kara pozbawienia wolności.
  • Obecnie wiele organizacji publicznych oraz prywatnych dąży do tego, by przywrócić populację raków w polskich wodach. Jeżeli działania te nie przyniosą odpowiednich rezultatów, w przyszłości może grozić im wyginięcie.
    Ochronę gatunkową raków w Polsce oraz postępowanie z nimi określają szczegółowo przepisy takie jak ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody czy ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych, a także Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 5 września 1947 r. o ochronie ryb i raków na wodach otwartych.

    Jak legalnie łowić raki?

    Jedynym legalnym sposobem na łowienie raków jest uzyskanie specjalnego pozwolenia. Potrzebna jest również oczywiście karta wędkarska. Wówczas, tak czy inaczej, nie wolno łowić rodzimych gatunków, a jedynie obce, inwazyjne gatunki. Zanim jednak złowimy raka, trzeba upewnić się, że jest to gatunek, który można odłowić, oraz mieć przy sobie pozwolenie. Łowi się je wyłącznie po wcześniejszym upatrzeniu raka, zarzucając pułapkę z siatki.
    Raz zastosowana pułapka musi zostać zdezynfekowana po to, by zapobiec roznoszeniu się choroby, jaką jest dżuma racza. Łowienie raków w pułapki takie jak raczniki wymaga jeszcze więcej pozwoleń – od użytkowników rybackich oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Warto wiedzieć, że już samo posiadanie pułapki na raki tego rodzaju bez pozwolenia jest nielegalne i karalne.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Karolina Grad
    Karolina Grad

    Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!