Data publikacji:

Paintball. Jaki sprzęt i ubiór? Jakie rodzaje?

Paintball to świetny sport, który można uprawiać w gronie znajomych. Aby jednak rozpocząć swoją przygodę ze strzelaniem trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt oraz ubiór. Sprawdź nasze propozycje!

Co na painball?

Przeczytaj również: Akcesoria do paintballa

Jaki sprzęt do paintballa będzie najlepszy? 

Niezbędnym i jednocześnie podstawowym elementem do gry w paintball jest marker. Na rynku znajdziemy urządzenia mechaniczne oraz elektryczne. Markery mechaniczne cieszą się sporą popularnością, ponieważ przede wszystkim pracują bez większych problemów i nie trzeba martwić się o to, że zepsują się w najmniej spodziewanym momencie. Dodatkowo koszty naprawy nie są zbyt wysokie.

Rodzaje markerów

  • pomp - zostały stworzone dla graczy, którym zależy przede wszystkim na precyzyjnych i dość szybkich strzałach. W takich modelach użytkownik jest zmuszony do samodzielnego przeładowania, przez co można stracić trochę czasu. 
  • markery pneumatyczne - w takich modelach mamy pełną automatykę, dlatego nie trzeba martwić się o przeładowanie. Zastosowany gaz wypycha kulki pod wpływem ciśnienia. Dodatkowo, możesz ustawić, czy marker ma strzelać jedną kulką, serią, czy trybem ciągłym. To znacznie zwiększa szansę na trafienie przeciwnika! 
  • markety elektro-mechaniczne - składają się zazwyczaj ze skomplikowanego mechanizmu elektronicznego, który pozwala na samodzielne ustawienie tempa wypuszczania kulek, a także wyregulowania przepływu gazu do butli. W przypadku uszkodzenia trzeba liczyć się z większymi kosztami naprawy.  

Niezbędnym sprzętem do gry w paintball jest również magazynek. To w nim będą umieszczone kulki, dlatego warto zaopatrzyć się w coś, co zapewni większą pojemność. Obowiązkowym elementem wyposażenia są kulki. Warto zaopatrzyć się w ich nieco większą ilość, aby mieć zapas w razie potrzeby. Karton zawierający 2000 kulek kosztuje około 150 złotych. Z takim zapasem będziesz mógł spokojnie przystąpić do gry. 

W co ubrać się do gry w paintball? 

Wbrew pozorom strój do paintballa jest niezwykle ważny. Zwykle udając się na pole paintballowe pojawia się możliwość wypożyczenia stroju. Jednak zapaleni gracze powinni wyposażyć się we własną odzież. Przede wszystkim warto kupić bluzę, spodnie oraz bojówki w barwach moro. To doskonały kamuflaż, który utrudni przeciwnikowi trafienie Cię podczas gry. Warto zwrócić uwagę na ilość kieszeni w poszczególnych ubraniach. To udogodnienie pozwoli schować wszystkie niezbędne akcesoria. Buty powinny być solidnie wykonane, najlepiej wybierać takie, które ochronią kostki, a także będą odporne na działanie wody. 

Kluczowym elementem stroju do paintballa jest maska. Tutaj nie warto oszczędzać, ponieważ to ona chroni naszą głowę przed trafieniem. Budżetowe maski mają szybkę wykonaną z jednej warstwy, co nie sprawdza się najlepiej. Lepszym pomysłem jest zakup maski z podwójną szybą. Jej cena jest wyższa, ale gwarantujemy, że warto zapłacić każdą złotówkę. Uderzenie kulki nie jest niczym przyjemnym, dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć. W wyborze maski dużą rolę odgrywa dobranie odpowiedniego rozmiaru. Zbyt luźna lub zbyt ciasna maska wpłynie niekorzystnie na komfort podczas gry. 

Na rynku znajdziesz maski otwarte, a także maski z daszkiem. Te drugie sprawdzają się świetnie w pełnym słońcu. Nieco rzadziej spotykane są maski Full Coverage, które przypominają trochę kask motocyklowy. Głowa jest ochroniona ze wszystkich stron, co zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów. Minusem jest to, że gra w takiej masce nie zawsze jest wygodna, co jest spowodowane brakiem odpowiedniej wentylacji.