Data modyfikacji:

Paintball. Jaki sprzęt i ubiór? Jakie rodzaje?

Paintball to świetny sport, który można uprawiać w gronie znajomych. Aby jednak rozpocząć swoją przygodę ze strzelaniem, trzeba wyposażyć się w odpowiedni sprzęt oraz ubiór. Sprawdź nasze propozycje!

Co na painball?

Przeczytaj również: Akcesoria do paintballa

Jaki sprzęt do paintballa będzie najlepszy? 

Niezbędnym i jednocześnie podstawowym elementem do gry w paintball jest nasz karabinek na farbę, powszechnie określany nazwą „marker”. Na rynku znajdziemy urządzenia mechaniczne oraz elektryczne. Markery mechaniczne cieszą się większą popularnością, ponieważ pracują bez większych problemów i nie trzeba martwić się o to, że zepsują się w najmniej spodziewanym momencie. W razie wystąpienia usterki koszty napraw nie są też specjalnie wysokie.

Rodzaje markerów

  • Markery typu pomp – zostały stworzone dla graczy, którym zależy przede wszystkim na precyzyjnych i dość szybkich strzałach. W takich modelach użytkownik jest zmuszony do samodzielnego przeładowania, przez co można stracić trochę czasu. Nie wymaga stosowania baterii ze sprężonym powietrzem.
  • Markery pneumatyczne – w takich modelach mamy pełną automatykę, dlatego nie trzeba martwić się o przeładowanie. Zastosowany gaz wypycha kulki pod wpływem ciśnienia. Dodatkowo, możesz ustawić, czy marker ma strzelać jedną kulką, serią, czy trybem ciągłym. To znacznie zwiększa szansę na trafienie przeciwnika!
  • Markety automatyczne (inaczej elektro-mechaniczne) – składają się zazwyczaj ze skomplikowanego mechanizmu elektronicznego, który pozwala na samodzielne ustawienie tempa wypuszczania kulek, a także wyregulowania przepływu gazu do butli. W przypadku uszkodzenia trzeba liczyć się z większymi kosztami naprawy.
Jeżeli zaczynamy przygodę z paintballem, zawsze dobrym pomysłem jest skonsultowanie się ze specjalistą, który doradzi, jaki marker będzie najlepszy.

Obowiązkowym elementem wyposażenia paintballisty są również kulki. Przed zabawą warto się upewnić, czy mamy ich odpowiedni zapas (jak zwykle w razie wątpliwości zasięgnijmy opinii kogoś doświadczonego). Karton zawierający 2000 kulek kosztuje około 150 złotych. Z taką ilością „amunicji” najczęściej spokojnie przystąpisz do gry. Kule przechowywane są w wymiennym magazynku markera, dlatego dla wygody warto zaopatrzyć się w model o większej pojemności.

Jeżeli posiadamy odpowiedni typ markera, nie zapomnijmy też o butlach (bateriach) wypełnionych sprężonym powietrzem lub dwutlenkiem węgla. Napędzają one wystrzeliwane kulki i przydają się podczas ładowania broni. Specjaliści polecają stosowanie przede wszystkim zbiorniczków z powietrzem, z racji ich łatwiejszej obsługi.

W co ubrać się do gry w paintball? 

Wbrew pozorom strój do paintballa jest niezwykle ważny. Zwykle udając się na pole paintballowe, pojawia się możliwość jego wypożyczenia. Najbardziej zapaleni gracze zabierają jednak ze sobą ubranie i akcesoria ochronne, które są odpowiednio dobrane i dopasowane tylko dla nich.

Strój do paintballa

Paintballowe rozgrywki odbywają się w terenie, nie trudno tu więc o potknięcia, upadki, a także otarcia. By uniknąć strzału, często nurkuje się na zakurzoną ziemię lub błyskawicznie chowa za zabrudzoną farbą osłonę. Jednym słowem, na pojedynek paintballowy z pewnością nie zabieramy swoich ulubionych ubrań.

Co więc, warto kupić? Strój powinien być przede wszystkim wygodny i nie może ograniczać naszych ruchów. Stawiamy więc na proste bluzy lub koszule, a także luźne spodnie lub bojówki. Fani gry polecają ubrania wykonane z bawełny, która zapewnia odpowiednią wentylację ciała podczas wysiłku, nie drapie i jest łatwa w praniu w wysokiej temperaturze. Uczestnicy bardziej zaawansowanych rozgrywek preferują kombinezony wojskowe.

Podczas rozgrywki paintballowej liczyć będzie się też kolor stroju. Jeżeli będziemy paradować w jaskrawej czerwonej lub żółtej bluzce, staniemy się niezwykle łatwym celem. Elementy stroju powinny przyjąć więc kolor czarny, ciemnozielony lub ciemnobrązowy. Świetnie sprawdza się też typowe moro, mogące stanowić dobry kamuflaż.

Warto zwrócić też uwagę na ilość kieszeni w spodniach lub bluzie. To udogodnienie pozwala bezpiecznie przechować wszystkie niezbędne akcesoria. Do tego celu przydatna może okazać się kamizelka oraz pasek.

Jeżeli chodzi o buty to, powinny być one przede wszystkim solidnie wykonane, najlepiej wybierać takie, które ochronią kostki, a także będą odporne na działanie wody. Odpadają więc tutaj np. tenisówki z niskimi podeszwami, preferowane są natomiast modele turystyczne i trekkingowe.

Maska do paintballa

Kluczowym elementem stroju do paintballa jest oczywiście maska. Chroni ona naszą głowę i twarz przed trafieniem. Najtańsze modele mają szybkę wykonaną z jednej warstwy tworzywa, co może nie do końca sprawdzić się w boju. Lepszym pomysłem jest więc zakup maski z podwójną szybą. Co prawda, jej cena jest znacznie wyższa, ale warto zainwestować nieco więcej pieniędzy, bowiem uderzenie kulki nie jest niczym przyjemnym. W wyborze maski dużą rolę odgrywa dobranie jej odpowiedniego rozmiaru. Jeżeli jest zbyt luźna lub ciasna, wpłynie to zdecydowanie niekorzystnie na komfort w trakcie gry i może zaowocować wieloma spudłowanymi strzałami.

Na rynku znajdziesz maski otwarte, a także maski z daszkiem. Te drugie sprawdzają się świetnie w pełnym słońcu. Nieco rzadziej spotykane są maski Full Coverage, które przypominają trochę kask motocyklowy. Głowa jest chroniona ze wszystkich stron, co zmniejsza ryzyko wystąpienia urazów. Minusem jest to, że gra w takiej masce nie zawsze jest wygodna, co jest spowodowane brakiem odpowiedniej wentylacji.

Autor: Redakcja Ceneo