Data publikacji:

Owijka do rakiety - jaką wybrać? Jak wymienić owijkę do rakiety? 


Jednym z podstawowych elementów każdej rakiety, zarówno tej do tenisa czy badmintona, jak i squasha, jest rączka. Możemy ją dostosować pod własne preferencje, przez użycie odpowiedniej owijki. Owijka do rakiety jest bardzo ważna, pozwala na dokładny chwyt rakiety, co przekłada się na moc i precyzję uderzenia. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że jeśli zauważymy pierwsze oznaki zużycia rączki rakiety, takie jak słaba przyczepność, łuszczenie czy niska absorpcja potu, należy jak najszybciej wymienić owijkę! Pozwoli to na ponowną komfortową grę i co najważniejsze, precyzyjne, kontrolowane uderzenia.
tenis

Rodzaje owijki do rakiety


Możemy wyróżnić dwa rodzaje owijek do rakiety tenisowej:

owijka bazowa, która jest mocowana bezpośrednio do rękojeści rakiety. Taka taśma do rakiety tenisowej jest wyposażona w perforację, czyli dziurki odprowadzające pot i wilgoć. Jest ona zdecydowanie grubsza od owijki wierzchniej, zwykle ma około 2 mm grubości. Wszystkie nowe rakiety są owinięte tylko taką owijką na rakietę tenisową;

owijka wierzchnia nakładana jest na owijkę bazową. Jest od niej o wiele cieńsza, ma około 0,6 mm grubości. Taka owijka do rakiet tenisowych ma głównie poprawić grubość rączki, chronić owijkę bazową, zapewnić lepsze czucie rakiety, a tym samym lepszy chwyt i precyzję uderzenia. Owijka wierzchnia jest prosta w wymianie oraz dostępna w wielu kolorach, w przeciwieństwie do bazowej. Wyróżniamy dwa jej rodzaje: suchą i mokrą. Należy ją wymieniać bardzo często, gdy tylko zauważymy, że się przeciera czy po prostu za bardzo brudzi. Trzeba to robić po to, aby nasz sprzęt sportowy zachował odpowiednie właściwości i schludny wygląd.

Wybierając owijkę do rakiety, należy kierować się następującymi parametrami:

absorpcja wilgoci – jest to zdolność owijki do pochłaniania wilgoci, potu i wody. Jest to bardzo ważna cecha, gdyż nie każdy mecz jest krótki i łatwy. Bardzo często nasze dłonie się pocą, co może skutkować złą przyczepnością rakiety czy nawet jej wypadnięciem z ręki. Musimy pamiętać o tym, że powinniśmy trzymać rakiety pewnie i bezpiecznie, nawet gdy gramy bardzo ciężki mecz w niekorzystnych warunkach;

przyczepność – wielką wadą produkowanych rakiet i owijek jest brak informacji co do przyczepności każdej z nich. Musimy przez to indywidualnie chwycić każdą i określić, jak leży w naszej dłoni. Dobra przyczepność to gwarancja lepszego chwytu i komfortowej gry. Kwestią, którą trzeba tu wziąć pod uwagę, jest wybór pomiędzy klejącą a suchą owijką. Ta pierwsza lepiej przylega do dłoni i się nie obraca, lecz niestety negatywnie wpływa to na szybkość zmiany chwytu. Sucha zaś jest przyjemniejsza w dotyku, ale trzeba ją mocniej trzymać, tak by rakieta się nie obracała w dłoni;

cena i trwałość – od zawsze wiadomo, że jakość wykonania idzie w parze z kosztami. Niejednokrotnie kuszą nas rabaty i okazje, ale czy warto poświęcić wygodę użytkowania dla ceny? Tania, kiepsko wykonana owijka nie posłuży długo, trzeba ją będzie wymieniać dosłownie co kilka rozegranych meczów czy odbytych treningów. Przy zakupie droższych, wysokiej jakości owijek na rakiety tenisowe wymiana będzie rzadsza, przede wszystkim uwarunkowana utratą estetyki, a nie właściwości;

grubość – należy również zwrócić uwagę, że im cieńsza owijka wierzchnia rakiety, tym lepsze jest czucie kątów rączki i większa kontrola nad uderzeniem. Im grubsza owijka, tym mniejsza kontrola, ale większy komfort gry.

Czy owijka do rakiety do badmintona różni się od owijki do rakiety do squasha lub tenisa?


Sporty, w których do gry używa się rakiet, wykorzystują nieco inny sprzęt. Podstawową różnicą pomiędzy rakietami do tenisa, squasha i badmintona jest waga i kształt.

Badminton, zwany również kometką, to gra dla większości osób kojarząca się z dzieciństwem i zabawą na podwórku. Gra polega na przebijaniu lotki nad siatką za pomocą rakietki. Rakieta jest wąska na całym obwodzie, o wiele lżejsza od rakiety tenisowej.

Squash to specyficzny rodzaj sportu, w którym odbija się piłkę po ścianie. Rakieta jest lekka i występuje w kilku rodzajach różniących się wielkością główki. Cięższe i większe rakiety przeznaczone są dla początkujących, mniejsze i lżejsze zaś dla zaawansowanych graczy.

Tenis polega na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad siatką. Rakiety tenisowe muszą być dobrane do wielkości dłoni i poziomu zaawansowania. Są o wiele cięższe od rakiety do squasha.

Owijki dostępne na rynku są w dużej mierze uniwersalne. Większość sprzedawanych nadaje się równie dobrze jako owijka do rakiety squasha, owijka do rakiety badmintona czy owijka do rakiety tenisa.

Czy można samodzielnie wymienić owijkę w rakiecie?


Wymiana owijki w rakiecie tenisowej jest bardzo prosta, można tego dokonać samodzielnie, bez potrzeby wizyty w profesjonalnym sklepie. Do wymiany owijki w rakiecie potrzeba: nowej owijki bazowej lub owijki wierzchniej, nożyczek lub noża, ewentualnie długopisu.

Jak wymienić owijkę w rakiecie?


Gdy mamy wszystkie potrzebne narzędzia i oczywiście przede wszystkim nową owijkę bazową lub zewnętrzną, możemy przystąpić do jej wymiany. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak dokonać wymiany owijki w rakiecie.

• Najpierw należy usunąć starą owijkę. Trzeba to zrobić dokładnie, najlepiej usunąć wszystkie pozostałości starej owijki i jej taśmy klejącej.

• Następnie należy usunąć całą taśmę ochronną, która znajduje się na wierzchniej stronie nowej owijki.

• Kolejnym krokiem jest usunięcie około 25 cm taśmy zabezpieczającej stronę z klejem.

• Owijanie zaczynamy od przyciętej strony owijki (z tej strony na końcu owijka powinna posiadać stożkowy kształt).

• Bardzo ważne jest, czy jesteś leworęczny, czy praworęczny, gdyż należy rozpocząć owijanie w odpowiednim kierunku.

• Gracze praworęczni powinni do owijania trzymać rakietę w lewej dłoni (owijać w prawo), a leworęczni w prawej dłoni (owijać w lewo).

• Należy pamiętać, aby w czasie owijania mocno trzymać rakietę, opierając ją o nogę lub biodro. Jedną ręką trzeba trzymać owijkę, lekko ją naprężając, a drugą obracać rakietę. Kolejne warstwy owijki nakładamy na siebie, powinny zachodzić co najmniej 1-2 mm. Jeśli ktoś woli grubszy trzonek, można ją nałożyć bardziej, jednak nie więcej niż 1/3 szerokości, ponieważ potem może okazać się, że zabrakło owijki.

• Po dotarciu do końca trzonka rakiety można długopisem wykonać obrys wokół rękojeści w miejscu, w którym owijka ma zostać przycięta. Następnie należy rozwinąć owijkę, tak aby było można zobaczyć linię, po której należy wykonać cięcie nożem bądź nożyczkami.

• Na koniec zabezpiecz owijkę taśmą zakańczającą znajdującą się w zestawie.
Proces nakładania owijki bazowej i zewnętrznej jest taki sam, różni się jedynie taśmą, która została zakupiona do wymiany. Należy pamiętać, że jeśli jesteśmy początkującymi osobami i nie wiemy, jak się zabrać do wymiany takiej owijki, lepiej będzie poprosić o to kogoś doświadczonego. Dobrym rozwiązaniem będzie też znalezienie punktu lub sklepu, który świadczy takie usługi bądź porady w tym kierunku i po prostu zrobić to pod okiem profesjonalisty.

Również przy zakupie rakiety, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy przygodę z tego typu dyscypliną sportową, warto odwiedzić profesjonalny sklep i dobrać odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb. Selekcja odpowiednich akcesoriów ma ogromne znaczenie i bardzo duży wpływ na komfort i jakość gry. Na rynku istnieje szeroki wybór zarówno rakiet, jak i owijek do rakiet tenisowych, jednak aby dobrze je dobrać, koniecznie jest posiadanie podstawowej wiedzy na ten temat. Owijka do rakiety do squasha musi być odpowiednio dobrana, tak aby zapewnić maksymalny komfort gry. Również owijka do rakiety do badmintona musi wykazać się odpowiednimi cechami, w przeciwnym razie gra może nie sprawiać przyjemności, a nawet sprawiać wiele problemów.

Najlepsze owijki do rakiety do tenisa - ranking

Najlepsze owijki do rakiety do squasha - ranking

Marcin Krawczyk