Narciarstwo to sport zimowy, który jest coraz popularniejszy w naszym kraju. To wspólna aktywność na świeżym powietrzu, ruch i emocje. Wspólny wyjazd na narty to najlepszy pomysł na spędzenie zimowego tygodnia w towarzystwie rodziny i przyjaciół! Jak zatem rozpocząć swoją przygodę z jazdą na nartach? Przedstawiamy porady dla początkujących (i nie tylko!).
Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje narciarstwa i garść najważniejszych informacji na ich temat.
Do uprawiania tego rodzaju narciarstwa potrzebne są narty zjazdowe. Narciarstwo alpejskie to zjazd ze stoku (z góry, pagórka). Stok narciarski wyposażony jest w wyciąg (orczyk/wyciąg krzesełkowy), by „wciągnąć” narciarzy na górę. Trasy w narciarstwie alpejskim podzielone są kolorami według stopnia trudności: kolor niebieski (błękitny) to trasy łatwe, następnie kolor czerwony oznacza trasy średnie, a kolor czarny to trasy wymagające. Spotkać można również trasy oznaczone kolorem zielonym – są to trasy dla dzieci i osób uczących się.
Do narciarstwa biegowego używa się nart biegowych. Jeszcze niedawno nie był to popularny sport w Polsce, jednak od kilku lat obserwujemy zwiększające się zainteresowanie właśnie narciarstwem biegowym. Jest to poruszanie się na nartach po lasach, delikatnych wzniesieniach i płaskim terenie. Narciarstwo biegowe jest popularne m.in. w Skandynawii, gdzie całe rodziny wybierają się wspólnie na zewnątrz i uprawiają ten sport. Jest to narciarstwo, które jest mniej wymagające fizycznie (statystycznie występuje mniej urazów niż podczas narciarstwa zjazdowego).
Będzie to szybka jazda po nieubitym, świeżym śniegu, wyzwalająca duże dawki adrenaliny oraz niezwykle niebezpieczna. Narciarstwo ekstremalne wymaga ogromnej wiedzy na temat jazdy i warunków górskich, a także świadomości wielu zagrożeń. Ten rodzaj narciarstwa charakteryzuje się dużą ilością urazów. Podczas narciarstwa ekstremalnego czas reakcji musi być błyskawiczny.
Osoba początkująca, czytając nazwy rodzajów nart, może złapać się za głowę. Co oznaczają te wszystkie obcobrzmiące nazwy? Bez obaw, krótki i treściwy opis rodzajów nart znajdziesz tutaj.
Osoba początkująca, czytając nazwy rodzajów nart, może złapać się za głowę. Co oznaczają te wszystkie obcobrzmiące nazwy? Bez obaw, krótki i treściwy opis rodzajów nart znajdziesz tutaj.
Najlepsze narty, czyli jakie? Jak dobrać narty do wzrostu? Czy narciarstwo zjazdowe jest dla każdego? Zapoznaj się z krótkim poradnikiem który podpowie ci, jakie narty na początek będą dla ciebie najlepsze.
Kluczową kwestią podczas prawidłowego dobrania nart jest wzrost narciarza. Kolejnym krokiem będzie jego waga oraz styl jazdy i doświadczenie osoby, dla której mają być dobrane narty. Doświadczenie jest o tyle ważne, że osoby, które chcą zdecydować się na szybszą jazdę, mogą wybrać dłuższe narty niż przyjęło się standardowo dla osób początkujących. Dłuższe narty wymagają jednak wprawy w kierowaniu nimi, ponieważ są trudniejsze do opanowania – dlatego tak ważne jest określenie, jaki poziom jazdy prezentuje dana osoba.
Narciarstwo to sport, który można uprawiać już od najmłodszych lat. Bywa, że na stoku świetnie sobie radzą pięciolatki. W Austrii czy Skandynawii widok dzieci w wieku podstawówkowym, które wymiatają na stoku, nie dziwi tamtejszych mieszkańców. Dzieci szybko się uczą, zazwyczaj są też zmotywowane do nauki jazdy i wyrabiają sobie nowe nawyki ruchowe szybciej niż przeciętny dorosły. Wybór nart dla dziecka nie jest jednak taki prosty. Trzeba zdecydować, jakie wiązanie będzie najlepsze, jaka długość nart dla dziecka będzie odpowiednia i jakie taliowanie nart będzie najbardziej korzystne.
Ta zimowa dyscyplina sportowa ma w naszym kraju mnóstwo fanów. Polacy uprawiają narciarstwo zarówno w naszym kraju, jak i w kurortach za granicą. Poniżej przedstawiamy artykuły dotyczące jazdy na nartach – ważne informacje znajdą tam osoby, które od lat pasjonują się „białym szaleństwem”, jak i amatorzy, którzy dopiero chcą zacząć swoją przygodę z nartami.
Przede wszystkim, przed rozpoczęciem nauki jazdy na nartach warto zadbać o ogólną kondycję fizyczną. Postaraj się wprowadzić do swojej rutyny ruch – możesz regularnie rozciągać się w domu, a latem wybrać się na rolki albo jogging. Regularnie wybieraj się na spacery. Zdecydowanie dobra kondycja będzie Twoim sprzymierzeńcem na początku przygody z narciarstwem, ponieważ jest to sport wysiłkowy. Wbrew pozorom ludzkie ciało dość szybko przyzwyczaja się do zwiększonego wysiłku, więc nie zniechęcaj się po pierwszych próbach wzmożonego wysiłku. Jeśli aktywność fizyczna wejdzie Ci w nawyk, rozpoczęcie jazdy na nartach nie będzie tak wymagające dla Twojego ciała.