Data modyfikacji:

Rodzaje nart - narty biegowe i zjazdowe

Narciarstwo to najczęściej wybierana dyscyplina sportów zimowych. Na szusowanie po białym puchu decydują się co roku miliony osób na całym świecie, które wiedzą, że optymalny dobór sprzętu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Niezwykle ważny jest też rodzaj nart, który determinuje sposób, w jaki z nich korzystamy.

rodzaje nart

Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje nart – biegowe oraz zjazdowe, które służą do uprawiania bardzo różnych form narciarstwa. Z desek biegowych korzystają osoby uprawiające wędrówki narciarskie na względnie równym i płaskim terenie. Wśród nich znajdują się modele przeznaczone dla sportowców, a także rekreacyjnie jeżdżących amatorów. Po narty zjazdowe sięgają natomiast osoby preferujące szusowanie na stokach, mowa tu zarówno o stromych górskich graniach, jak i wzgórzach wyłożonych igielitem. Przyjrzyjmy się zatem wszystkim najpopularniejszych rodzajom nart biegowych oraz zjazdowych.

Rodzaje nart biegowych

Rodzaje nart biegowychNarty biegowe dzielimy na trzy podstawowe rodzaje. Warto pamiętać, że aby z nich korzystać, potrzebujemy specjalistycznych wiązań, które nie blokują pięty buta narciarskiego.

Narty biegówki

Narty przystosowane tylko do poruszania się po wyznaczonych trasach biegowych lub bardzo płaskim terenie i ubitym śniegu. Narta zbudowana jest z prostej i wąskiej deski, która nie jest szersza niż 49-50 milimetrów i odznacza się nisko uniesionym dziobem. Buty dołączane do nart są lekkie i najczęściej nieocieplone. Rozróżniamy dwa typu biegówek – wyczynowe (sportowe) oraz rekreacyjne.

Narty śladowe (śladówki)

Szersza i cięższa wersja biegówek, charakteryzująca się wyżej uniesionym dziobem. Ich szerokość zamyka się w zakresie od 50 do 70 milimetrów. Deski są przystosowane do wędrówek w trudniejszych warunkach, a więc poza szlakami i w lekko pagórkowatym terenie z grubszą warstwą zalegającego śniegu.

Narty backcountry

Najszerszy rodzaj nart biegowych posiadający najbardziej wyprofilowany kształt deski. Krawędzie deski są wzmacniane metalem, przez co można ich używać bez problemu podczas jazdy z dala od utartych szlaków.

Rodzaje nart zjazdowych

Narty zjazdowe występują w wielu kształtach i długościach, które przeznaczone są często do bardzo specyficznych zadań. Znajdziemy tu modele przeznaczone dla profesjonalistów, jaki i kompletnych amatorów. Początkujący narciarze wybierają najczęściej uniwersalne deski allround oraz allmountain.

Narty allround

Najpopularniejszy rodzaj nart zjazdowych, który skierowany jest dla średnio zaawansowanych amatorów szusowania po stokach. Deski odznaczają się szerokością od 65 do 70 milimetrów, a ich długość to około 150-170 centymetrów. Dzięki kształtowi są łatwe w prowadzeniu. Promień skrętu to około 11-13 metrów.

Narty allmountain

Uniwersalny rodzaj nart, po który sięgają początkujący narciarze. Sprawdzają się w trakcie jazdy w różnych warunkach pogodowych oraz na wielu typach tras. Deski mają od 75 do 85 milimetrów szerokości. Ich promień skrętu wynosi od 15 do 20 metrów.

Narty easy carve

Miękkie i lekkie narty zaprojektowane z myślą o początkujących narciarzach. Są one przeznaczone głównie do jazdy rekreacyjnej na dobrze przygotowanych stokach o niskim stopniu trudności. Ich zaletą jest duża stabilność użytkownika podczas zjazdu.

Narty freestyle

Narty dla osób preferujących jazdę wyczynową, również na nieoznaczonych trasach, a także wykonywanie akrobacji oraz skoków. Szerokość deski to 70-80 milimetrów, a minimalny promień skrętu nie jest mniejszy niż 16 metrów.

Narty freeride

Deski przeznaczone do jazdy dowolnej, także poza wyznaczonymi trasami, które pozwalają w dobrych warunkach osiągnąć bardzo duże prędkości zjazdowe. Ich szerokość wynosi ponad 80 milimetrów. Promień skrętu to co najmniej 18 metrów.

Narty skitourowe

Brzegi tych desek są zabezpieczone specjalnymi taśmami z tworzywa sztucznego. Ułatwiają one wspinaczkę w górę stoku i zapobiegają upadkom oraz ześlizgnięciom. Narty odznaczają się niską wagą, a ich szerokość to zazwyczaj około 75 milimetrów. Promień skrętu to 15-20 metrów.

Narty race

Deski dla fanów bardzo szybkiej i agresywnej jazdy na nartach na dobrze przygotowanych do tego celu trasach. Korzystają więc z nich przede wszystkim zaawansowani i profesjonalni narciarze, do opanowani nart niezbędna jest bowiem świetna technika, doświadczenie, a także siła.

Narty race FIS

Zaawansowana wersja nart race, która pozwala im zachować większą przyczepność na stoku oraz osiągnąć jeszcze wyższe szybkości zjazdu. Desek używają wyczynowi sportowcy oraz profesjonaliści.

Narty crossowe

Deski zbliżone do nart race. Osiągają one mniejsze szybkości, ale zapewniają bardziej stabilną jazdę w trudnych warunkach terenowych, nie straszne im mocno oblodzone stoki czy twardy śnie. Ich promień skrętu to około 13-17 metrów.

Narty slalomowe

Specjalistyczny rodzaj nart przeznaczony przede wszystkim do jazdy w slalomie. Ich cechą charakterystyczną jest niewielka długość, gwarantująca dodatkową zwrotność oraz ułatwiającą manewrowanie podczas ostrych skrętów. Ich szerokości to 65-67 centymetrów, a promień skrętu to 13-16 metrów.

Narty gigantowe

Narty dla sportowców biorących udział w Slalomie Gigancie. Specyfika dyscypliny wymaga szybkiego zjazdu przy pomocy długich oraz szerokich łuków. Szerokość desek wynosi od 65 do 68 milimetrów. Promień skrętu wynosi od 15 do 21 metrów.

Autor: Michał Kułakowski