Data publikacji:

Jakie narty dla średnio zaawansowanych? Ranking 2023/2024

Aby bezpiecznie i komfortowo poruszać się po stoku, narciarz musi korzystać z odpowiednio dobranych desek, które pasują do jego poziomu umiejętności, stylu jazdy, a także wzrostu i wagi. Po zdobyciu doświadczenia średnio zaawansowani miłośnicy białego puchu bardzo często decydują się na kupno nowych nart, które pozwolą im na zjazdy na trudniejszych i dłuższych trasach. Jakie jednak modele powinni wybrać?
narty dla średniozaawansowanych
W sklepach znajdziemy niezwykle szeroki wybór nart, w ofercie tej łatwo więc zgubić się nawet doświadczonym narciarzom. Dobór odpowiednich desek ma szczególne znacznie w przypadku początkujących oraz średnio zaawansowanych miłośników jazdy po białym puchu. W przypadku tych pierwszych optymalnie dopasowane modele ułatwią naukę szusowania, zapobiegając wypadkom i wywrotkom, o które nietrudno nawet na prostych trasach. Średnio zaawansowani narciarze czują się już dość pewnie podczas zjazdów, dlatego powinni oni sięgać po deski, które pozwolą im rozwinąć skrzydła i sprawdzić się na trudniejszych trasach.
Warto dodać, że bardzo często narty dla średnio zaawansowanych są pierwszymi deskami kupowanymi przez narciarzy, bowiem nieraz podczas nauki zadowalają się oni sprzętem z wypożyczalni. W takich przypadkach tym większy nacisk należy położyć na kupno jak najbardziej dopasowany i solidnych egzemplarzy.
Narty dla średnio zaawansowanych dobieramy według kilku podstawowych kryteriów, poniżej zebraliśmy ich listę.

Jaka długość i szerokość nart dla średnio zaawansowanych?

Narty w pierwszej kolejności powinny być dobrane do wzrostu ich użytkownika. W przypadku modeli dla średnio zaawansowanych posługujemy się standardowymi wskazówkami i tabelami długości dostępnymi w sklepach. Narty można też wybrać na oko – przyjęło się, że w przypadku mężczyzn postawione pionowe powinny sięgać do czubka nosa. Panie dobierają sprzęt sięgający do ich brody. Daje to średnio 15–20 cm różnicy pomiędzy wzrostem a długością deski.
Dla zasady, im dłuższe narty, tym większą szybkość rozwijają na śniegu, dotyczy to zarówno modeli zjazdowych, jak i biegowych. Warto też pamiętać przy okazji, że na optymalną długość desek wpływa ponadto waga ich właściciela. Jeżeli masa ciała użytkownika jest niższa lub wyższa od przeciętnej, powinno się wybierać odpowiednio krótsze i dłuższe narty od zalecanych dla wzrostu.
Ponieważ średnio doświadczeni narciarze mają za sobą wiele godzin szusowania, mogą zdecydować się na węższe modele desek, które wymagają włożenia większej siły do wykonywania skrętów. Wzmocni to nie tylko ich kondycję, ale przyzwyczai też do bardziej intensywnej i szybszej jazdy. Specjaliści zalecają tutaj także modele z węższym dziobem i tyłem oraz rozszerzoną częścią centralną.

Jaka twardość nart dla średnio zaawansowanych?

Miękkość nart to nic innego jak ich elastyczność, wpływająca na zachowanie się desek na stoku. Twarde modele zapewniają większą stabilność podczas jazdy na nierównym terenie, np. na nieubitych i nierównych stokach, ale utrudnia to ich sterowność, wymagając od narciarza włożenia bardzo dużej siły w jazdę. Miękkie modele najlepiej radzą sobie na równych i bardzo dobrze przygotowanych stokach, odznaczają się także świetną sterownością.
Średnio zaawansowani narciarze wciąż powinni sięgać po miękkie modele nart. Z czasem mogą powoli przestawiać się na coraz twardsze konstrukcje, ale tylko wtedy, kiedy wybierają się na podbój trudniejszych i bardziej wymagających tras.

Jaki promień skrętu nart dla średnio zaawansowanych?

Promień skrętu narty określa, pod jakim kątem zmieniamy na nich kierunek jazdy. Im jest on wyższy, tym nartami będzie trudniej manewrować, co sprawi kłopot zwłaszcza na zatłoczonych stokach, gdzie nietrudno wpaść na innych zjeżdżających. Podobnie jak w przypadku modeli dla początkujących, deski dla średnio zaawansowanych nie powinny więc mieć zbyt dużego promienia skrętu – najlepiej zdecydować się na produkty z promieniem w granicach 12–16 m.

Typy nart dla średnio zaawansowanych

W zależności od przeznaczenia, narty dzielimy oczywiście na wiele typów, często bardzo mocno przystosowanych tylko do konkretnego stylu jazdy i warunków. Średnio zaawansowani narciarze, nie mający ambicji związanych z narciarstwem wyczynowym i sportowym, powinni wybierać przede wszystkim popularne uniwersalne deski.
Najczęściej z tej kategorii sięga się po narty zjazdowe typu allround lub allmountain, pozwalające na komfortową jazdę na dobrze przygotowanych stokach o różnym stopniu trudności.
Deski typu allround liczą sobie przeciętnie od 65 mm do 70 mm szerokości, a także od 150 cm do 170 cm długości. Są łatwe w prowadzeniu, a ich krótki promień skrętu wynosi około 11–13 m. Modele allmountain mają od 75 mm do 85 mm szerokości, a ich promień skrętu zamyka się w przedziale 15–20 m. Nadają się one idealnie dla średnio zaawansowanych narciarzy, a także osób preferujących rekreacyjne szusowanie po wielu typach tras i w różnych warunkach pogodowych. 
Rozwiązaniem dla bardziej wymagających są również modele typu race, przeznaczone dla fanów szybkiej i agresywnej jazdy na specjalnie przygotowanych stokach. To dobre rozwiązanie także dla osób podchodzących poważniej do narciarstwa. Korzystanie z nich wymaga więcej siły i doświadczenia, ale szusowanie z nimi stanowi interesujące wyzwanie, zwłaszcza dla osób znudzonych zwykłymi trasami rekreacyjnymi.

Narty dla średnio zaawansowanych – ranking polecanych modeli

Fischer Rc One 74 Ar + wiązania RS 10 GW

Narty zaprojektowane z myślą o średnio zaawansowanych narciarzach, które dostępne są czterech długościach (153 cm, 160 cm, 167 cm, 174 cm), odznaczające się wykorzystaniem najnowszych technologii produkcji. Zapewniają wysoką stabilność jazdy i łatwość prowadzenie w różnych warunkach dzięki wyprofilowanym dziobom.
Na uwagę zasługuje także wykorzystanie przez producenta specjalnego laminatu Bafatex, obniżającego wagę desek oraz poprawiającego ich wytrzymałość. Powierzchnia nart pokryta jest lakierem z chropowatą fakturą, co sprawia, że są bardziej odporne na zarysowania i zużycie.

Fischer RC4 XTR Race 2023 + wiązania RS10 GW 

Uniwersalne narty dla średnio zaawansowanych użytkowników, sprawdzą się zarówno na najprostszych, jak i trudniejszych stokach, wymagających szybszej jazdy. Deski zapewniają duży komfort użytkownikowi, radzą sobie zarówno na miękkim, jak i twardym śniegu, pozwalając na wykonywanie intensywnych skrętów.
Do regulacji dołączonych zapięć nie potrzebujemy żadnych narzędzi. Końcówki nart są zabezpieczone specjalnymi ochronnymi noskami zapobiegającymi uszkodzeniom. Model dostępny w długościach 140 cm, 145 cm, 150 cm, 155 cm, 160 cm, 165 cm i 170 cm. 

HEAD Worldcup Rebels e.SLR 2023 + wiązania PR 11 GW 

Narty typu race dla średnio zaawansowanych oraz doświadczonych narciarzy. Deski dostępne są w wielu długościach (149 cm, 156 cm, 166 cm, 170 cm) i odznaczają się wysokiej jakości wykonaniem oraz konstrukcją WC Sandwich Cap, w której elastyczny drewniany rdzeń jest połączony z wzmacniającym go titanalem, a więc bardzo lekkim i zaawansowanym technologicznie stopem aluminium.
Titanal odznacza się świetnymi właściwościami tłumiącymi drgania, co wpływa bezpośrednio na komfort jazdy w trudnym terenie lub podczas intensywnych skrętów.

Volkl Racetiger RC Red 2023 + wiązania Marker vMotion

Narty typu race skierowane do średnio zaawansowanych oraz doświadczonych narciarzy. Model zaprojektowany został do jazdy ze średnim oraz dłuższym skrętem. Jest on dostępny w trzech długościach (165 cm, 170 cm i 175 cm). Wnętrze deski wypełnia solidny drewniany rdzeń zmniejszający jej wagę i poprawiający sprężystość, który jest usztywniony poprzecznie włóknami szklanymi wykonanymi w technologii 3D Glass. Zaletą konstrukcji jest również jej zdolność tłumienia drgań powstających na nierównych trasach. 

Rossignol React R6 + wiązania XPRESS 11

Męskie narty dla średnio zaawansowanych z drewnianym rdzeniem, poprawiającym komfort zjazdów na trudniejszych trasach. Pomocna jest też tutaj tytanowa szyna ułożona centralnie we wnętrzu deski, która otoczona jest specjalnymi gumowymi amortyzatorami. Opisana konstrukcja zapewnia bardzo dobrą kontrolę podczas intensywnych skrętów. Długość modelu to 170 cm. Dołączone wiązania są kompatybilne ze standardem GripWalk, pasują do butów narciarskich o podeszwie 257–380 mm.

Volkl Flair 75 2023 + wiązania vmotion 10 gw lady

Są to uniwersalne narty dla pań, które sprawdzą się zarówno w przypadku średnio zaawansowanych narciarek, jak również tych, które stosunkowo niedawno rozpoczęły przygodę na stoku. Atutem modelu jest ich drewniany rdzeń, który zapewnia deskom sprężystość, świetną dynamikę jazdy, a także skuteczne przenoszenie energii na ich krawędzie.
Producent gwarantuje również ich bardzo długą żywotność oraz wytrzymałość na gorzej przygotowanych trasach i niezawodność w trudniejszych warunkach atmosferycznych. 

Atomic Redster J2 + wiązania C5 GW

Narty dziecięce dla średnio zaawansowanych młodych narciarzy, których konstrukcja pozwala na bardziej dynamiczna jazdę i szybsze skręty. Rdzeń desek wykonany jest z pianki Dnesolite skutecznie tłumiącej drgania, poprawiając komfort na nierównych powierzchniach.
Końcówki nart są wzmocnione stalowymi nakładkami przedłużającymi ich żywotność, a w razie potrzeby można je odkręcić i wymienić na nowe. Plusem są tutaj też wiązania kompatybilne z systemem GripWalk, ułatwiającym poruszanie się po śniegu oraz pozwalającym na szybkie wypięcie i wpinanie buta, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci.
Zdjęcie: Envato Elements