Data modyfikacji:

Jak dobrać długość nart do wzrostu?

 Czy to w wypożyczalni, czy też w sklepie sportowym, wybierając się na stok i kupując nowy sprzęt, stajemy przed pytaniem, jak dobrać długość nart? Odpowiedź nie jest w tym przypadku jednoznaczna, ponieważ nie zależy tylko od wzrostu użytkownika, ale też innych czynników. Sprawdź, jakie narty wybrać.
rozmiar nart

Jak dobrać długość nart do wzrostu?

Jazda na nartach jest niewątpliwie najpopularniejszym zimowym sportem wśród Polaków, z tego też powodu co roku na górskie stoki wybierają się dziesiątki tysięcy rodaków. Przyczyn sukcesu narciarstwa jest wiele, ale jedną z najważniejszych pozostaje to, że jest sportem dla osób w każdym wieku. Ponadto uprawiać możemy je zarówno w sposób kompletnie rekreacyjny, jak i mocno wyczynowy, wymagający długiego treningu oraz sporych umiejętności.

W przeciwieństwie do innych dyscyplin, duże znaczenie ma tu jednak optymalnie dobrany sprzęt, strój oraz ekwipunek. Niedopasowane deski, niewłaściwie założone wiązania lub za ciasny kombinezon, nie tylko przeszkodzą w szusowaniu i skutecznie zniechęcą początkujących, ale w najgorszym razie doprowadzą one bezpośrednio do kontuzji lub wypadków. Niezwykle ważną czynnością podczas wypożyczania lub kupowania nart jest więc ich odpowiedni dobór do wzrostu.

Jak dobrać długość nart do wzrostu?

Optymalny dobór nart w zależności od wzrostu zależy od wielu dodatkowych czynników i nie da się zamknąć w zaledwie paru zdaniach. Zasady w tym względzie nie są wykute z żelaza i mogą ulegać zmianom pod wpływem indywidualnych preferencji narciarza, zwłaszcza jeżeli jest on weteranem stoków, który dobrze zna swoje umiejętności i ograniczenia. Należy więc potraktować jej jako wskazówki będące dobrym punktem wyjścia. W razie wątpliwości powinniśmy zawsze zapytać o opinię specjalisty.

Jak dobrać narty według wzrostu? Płeć narciarza

Duży wpływ na dobór desek ma z pewnością płeć użytkownika. Różnica pomiędzy mężczyznami oraz kobietami wynika głównie z budowy ich ciała oraz innej średniej wagi. Zwyczajowo zaleca się, by panowie wybierali narty, które stojąc pionowo, dosięgają czubka ich nosa. Oznacza to, że średnio występować będzie różnica około 15 centymetrów pomiędzy ich długością a wzrostem narciarza. Kobietom poleca się wybór nart, których czubek sięga ich brody, co przekłada się na różnicę około 20 centymetrów pomiędzy wzrostem a długością deski.

Jak dobrać narty według wzrostu? Waga narciarza

Na długość nart wpływa też ogólna waga użytkownika, zwłaszcza jeżeli odstaje ona znacząco od ogólnej normy dla wzrostu opisanej w tabeli BMI. Jeżeli narciarz waży znacznie więcej niż idealna średnia, zaleca się, by zaopatrzył się w narty o co najmniej 5 centymetrów dłuższe niż sugerowałby to jego wzrost. Narciarze z niedowagą na wszelki wypadek powinni wybrać model krótszy o kilka centymetrów od normalnie zalecanego.

Jak dobrać narty według wzrostu dla dziecka?

W przypadku dzieci długość desek zależy od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują. Po pierwsze, pamiętajmy, by nigdy nie kupować zbyt dużych nart na kilka sezonów, w oczekiwaniu na to, że pociecha w końcu do nich dorośnie. W ten sposób zrobimy tylko krzywdę dziecku i utrudnimy mu naukę jazdy. W przypadku najmłodszych dzieci do szóstego roku życia wybieramy niewielkie i elastyczne narty dla początkujących, których długość jest krótsza od wzrostu od około 20 do 30 centymetrów. Podobnie postępujemy w przypadku starszych dzieci do dziesiątego roku życia.

Nieco inne zasady występują w przypadku doświadczonych małych narciarzy, którzy mogą skorzystać z nart sięgających ich szyi lub nawet nosa. Dla starszych dzieci i nastolatków zaleca się deski krótsze o około 15-20 centymetrów od ich wzrostu, a więc sięgające do brody lub nosa, choć mogą być one nieco dłuższe, jeżeli mamy do czynienia z dobrymi narciarzami.

Jak dobrać narty według wzrostu? Typy nart, styl jazdy oraz doświadczenie narciarza

Zaczynający przygodę z jazdą po stokach sięgają zazwyczaj po uniwersalne narty typu allround lub allmountain. Specjaliści radzą, by w ich przypadku nie były one krótsze od ich wzrostu o więcej niż 15-20 centymetrów. Z zasady krótkie deski przeznaczone są dla narciarzy rekreacyjnych. Korzystając z nich, nie osiągniemy dużych prędkości. Ich rozmiary ułatwią też wykonywanie szybkich i krótkich skrętów, powalając uniknąć wypadków oraz skorygować błędy podczas jazdy.

Doświadczeni narciarze najczęściej zdają sobie świetnie sprawę z tego, czego oczekują od swoich desek, ponieważ mieli okazję przetestować wiele z nich w rożnych warunkach. Sięgają oni po bardziej zaawansowane narty skiturowe, typu freeride, freestyle, race. Najczęściej ich długość będzie przekraczać zalecane we wcześniejszych punktach sugestie. Pozwala to bowiem narciarzowi osiągnąć znacznie większe szybkości na stoku, ale kosztem gorszej sterowności oraz większego punktu skrętu, co dla znającego swój potencjał narciarza nie jest jednak dużym problemem. Weterani mogą więc szusować na nartach sięgających do ich czoła lub wyższych.
Autor: Michał Kułakowski