Data publikacji:

Jakie narty biegowe dla początkujących? Ranking 2023/2024

Hasło „narciarstwo” przywodzi nam najczęściej na myśl obraz wysokich i stromych górskich stoków i tras zjazdowych, na których szczyt dostajemy się za pomocą kolejek liniowych. Jest to jednak tylko jedno z obliczy tego sportu. Drugim, o którym bardzo często się zapomina, jest narciarstwo biegowe. Uprawiane jest ono w zupełnie innych okolicznościach przyrody i wymaga innego zestawu umiejętności. Podpowiadamy, jakie narty wybrać, gdy chcemy spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.
narty biegowe dla początkujących
Narciarze biegowi poruszają się wyłącznie po płaskim lub lekko górzystym terenie. W wersji amatorskiej sportu oddają się oni relaksującym wędrówkom po wytyczonych trasach, które najczęściej poprowadzone są w urokliwych okolicznościach przyrody. Z drugiej strony, w wersji sportowej, uczestniczą oni w intensywnych fizycznie wyścigach, często połączonych z innymi dyscyplinami, takimi jak strzelectwo.
Zaznaczmy, że ze względu na przeznaczenie, narty biegowe nie nadają się kompletnie do zjazdów, bowiem przeszkodą są tutaj specjalnie wiązania, które nie usztywniają stopy w miejscu, pozwalając swobodnie się jej podnosić i opadać, ułatwiając tym samy poruszanie się z deskami na nogach.

Rodzaje nart biegowych

Narty biegowe możemy podzielić na trzy podstawowe grupy. Ich przedstawiciele różnią się pomiędzy sobą zastosowaniem, a także wymiarami oraz budową. Zaznaczmy, że wszystkie korzystają jednak ze wspomnianego już specjalnego typu wiązań, które nie blokują pięty buta narciarskiego.

Narty biegówki

Są to najpopularniejsze narty biegowe, stworzone do poruszania się po wyznaczonych trasach biegowych lub płaskim terenie z ubitym śniegiem. Pojedyncza narta to prosta i wąska deska z nisko uniesionym dziobem, która jest nie szersza niż 49–50 milimetrów. Buty narciarza są tutaj bardzo lekkie i najczęściej pozbawione dodatkowego ocieplenie. Wyróżniamy biegówki turystyczne (rekreacyjne) oraz wyczynowe (sportowe). Te drugie odznaczają się przede wszystkim wyższej jakości wykonaniem i wytrzymałością.

Narty łyżwowe/śladowe (śladówki)

Jest to cięższa i większa wersja biegówek, ich szerokość zamyka się w przedziale od 50 milimetrów do 70 milimetrów. Deski zaprojektowane są z myślą o wędrówkach w niesprzyjających warunkach poza szklakami, w lekko pagórkowatym terenie pokrytym grubszą i mniej zbitą warstwą śniegu.

Narty backcountry

Najszerszy rodzaj nart biegowych z wyraźnie wyprofilowanym kształtem deski (szersze czubki i końcówki). Ich krawędzie są wzmacniane metalem, dzięki czemu można ich bezpiecznie używać w trakcie jazdy z dala od utartych szlaków, gdzie czekają na nas niespodzianki, takie jak kamienie ukryte po śniegiem.

Jakie będą dobre biegówki dla początkujących? Narty biegowe turystyczne 

Narty biegowe turystyczne są świetne dla początkujących narciarzy. Tak jak pisaliśmy we wstępie do naszego poradnikowego artykułu – dasz radę poruszać się na nich, nawet jeśli założysz je po raz pierwszy! Biegówki to narty do spokojnej oraz dynamicznej jazdy, ale takiej bez wyczynów, które wykonuje się na nartach zjazdowych oraz oczywiście na nartach biegowych dla zaawansowanych (tacy narciarze powinni zdecydować się na biegówki sportowe) oraz na biegówkach dla profesjonalistów (dla profesjonalnych narciarzy odpowiednie są biegówki wyczynowe). Prędkość poruszania się na nartach biegowych turystycznych jest również mniejsza od „wyższych” modeli.

Czy narty biegowe dla początkujących nadają się na wyścigi? Nie!

Nadają się one do jazdy dla relaksu. Na wyścigi? Nie. Nie nadają się. Dlaczego? Ponieważ narty biegowe dla początkujących są szersze niż narty przeznaczone dla tych, którzy się ścigają. Ma to jednak swoje plusy – zwiększona szerokość zapewnia dobrą równowagę i stabilność nawet najbardziej początkującym adeptom. 

Jakie narty biegowe dla początkujących wybrać? Jak dobrać narty biegowe? Zestaw dla początkujących wedle stylu jazdy

Jeśli już pobiegasz na nartach przynajmniej kilka razy, to wiesz, jaki styl jazdy odpowiada ci najbardziej. Ale jeśli dopiero zaczynasz, to wiedz, że style narciarstwa biegowego mieszają się. Technik jest wiele. Oto one:
Klastyczna technika biegu narciarskiego – narciarze poruszają się po szlakach i przemieszczają się przemiennym odbijaniem prawej i lewej nogi. Styl wymaga wielu ćwiczeń, ale wygląda przepięknie, jeśli zostanie dobrze opanowany. Narty biegowe do stylu klasycznego:
 • są stosunkowo wąskie (około 44 mm);
 • mają wyraźniejszy czubek;
 • można je kupić wraz ze wsparciem wybicia (tzw. narty biegowe z łuską czy narty biegowe skin), a nawet bez łuski;
 • powinny być 15–25 cm dłuższe niż wzrost narciarza. 
 • Są to właśnie najczęściej proponowane narty biegowe dla początkujących oraz dla wielbicieli stylu klasycznego.
  Technika łyżwowa (skate, łyżwa) – bardzo szybki i wymagający fizycznie styl jazdy na biegówkach. Jest przeznaczona do jazdy na trasach wygładzonych pługiem śnieżnym. 
 • Narty biegowe łyżwowe są krótsze i twardsze od klasycznych nart biegowych.
 • Posiadają niewyraźny czubek.
 • Narty biegowe do techniki łyżwowej powinny być 5–10 cm dłuższe niż wysokość narciarza. 
 • Wybierz je jako narty biegowe dla początkujących, jeśli potrafisz już zachować równowagę i twoja kondycja fizyczna jest dość mocna.
 • Narty biegowe combi – jeśli lubisz obie techniki opisane powyżej, to wybierz narty biegowe combi. Są one kombinacją techniki klasycznej i łyżwowej.
 • Nadają się dla doświadczonych początkujących, którzy potrafią więcej niż zwykły turysta, ale równocześnie nie czują się jeszcze pewnie w żadnej z wymienionych technik.
 • Są twardsze niż klasyczne narty.
 • Można je kupić wraz ze wspomaganiem odbicia (narty biegowe z łuską, narty biegowe skin), jak i bez niego.
 • Narty biegowe combi powinny być o 5–10 cm dłuższe niż wysokość narciarza.
 • Jakie narty biegowe dla początkujących są najlepsze?

  Dla rozpoczynających przygodę z narciarstwem biegowym eksperci stanowczo polecają biegówki turystyczne. Odznaczają się one niską twardością, poprawiającą komfort jazdy osobom, które dopiero co opanowują podstawowe techniki biegowe. Poleca się tutaj modele ze ślizgiem łuskowym. Oznacza to, że ich wierzchnia strona pokryta jest specjalną fakturą, niewymagającą samodzielnej konserwacji specjalistycznymi woskami.
  Niezwykle ważną kwestią jest tutaj dobór odpowiedniej długości desek. Pamiętajmy, że im dłuższe są deski, tym trudniej nimi sterować, a także zachować równowagę. W przypadku jazdy stylem klasycznym, deski powinny mieć od 15 centymetrów do 25 centymetrów więcej niż wzrost ich właściciela. W przypadku ponadprzeciętnej wagi warto dodać jeszcze kilka centymetrów.
  Dodajmy, że klastyczna technika biegu narciarskiego będzie pierwszą, jakiej zaczniemy się uczyć, polega ona na przemiennym odbijaniu prawej i lewej nogi. Opanowanie tego stylu wymaga treningu, ale daje on wiele satysfakcji jeżeli wpadniemy w odpowiedni rytm.
  Dla dzieci zaczynających jazdę na biegówkach poleca się zakup dedykowanych najmłodszym modeli, które są przeciętnie dłuższe od wzrostu dziecka o ok. 15 centymetrów. Pod względem konstrukcji są to deski do złudzenia przypominające biegówki turystyczne. „Dorosłe” narty kupujemy pociechom, które ukończyły 10–12 lat, stosujemy się wówczas do ogólnych zaleceń, jeżeli chodzi o ich długość.

  Narty biegowe dla początkujących – polecane modele

  Rossignol Delta Sport R-Skin Stiff 22/23

  Biegówki dla początkujących oraz średnio zaawansowanych narciarzy, które przeznaczone są do klasycznej jazdy. Odznaczają się nieco większą twardością i rdzeniem wykonanym z drewna o niskiej gęstości.
  Damskie narty biegowe przeznaczone do jazdy w stylu klasycznym. Model odznacza się minimalną długością, zapewniając przy tym wysoką przyczepność na trasie. Rdzeń wykonany jest z włókna szklanego oraz bardzo lekkiej i elastycznej pianki Densolite amortyzującej wstrząsy.
  Uniwersalne narty biegowe zaprojektowane z myślą o początkujących. Model dostępny w pięciu długościach. Wierzch desek wykończony jest łuskami Grip, zapewniającymi optymalną przyczepność, a ich rdzeń wykonany został ze sprężystej pianki Densolite.

  Rossignol Xt Vent Jr Ss + wiązanie Tour Si 21/22

  Narty biegowe dla dzieci z drewnianym rdzeniem i wykończeniem z tworzywa sztucznego. Odznaczają się lekką konstrukcją i komfortowymi wiązaniami dla butów w rozmiarze 25–40. Idealne dla początkujących oraz bardziej doświadczonych młodych narciarzy, dostępne w wersji 120 centymetrów, 130 centymetrów i 140 centymetrów.

  Jakie biegówki dla dzieci?

  Nie zamęczaj nartami biegowymi zbyt małych dzieci. Naszym zdaniem 6 lat to odpowiedni wiek na rozpoczęcie nauki jazdy na biegówkach u dziecka. Nie zakładaj zbyt ambitnych planów – długiej trasy, wielogodzinnego przebywania na mrozie. U dzieci nie trzeba przejmować się techniką ślizgu. Najlepiej jest więc kupić uniwersalne narty biegowe dla dzieci – dłuższe od wzrostu dziecka o 15 cm. Typowe dziecięce narty biegowe są podobne do nart biegowych turystycznych.

  Gdzie na narty biegowe dla początkujących?

  Wskazujemy trasy biegowe dla początkujących, gdzie poczujesz odrobinę szaleństwa na białym puchu, a jednocześnie nie przeciążysz się nadmiernie. Lista naszych „naj”:
 • Jakuszyce przy Szklarskiej Porębie – mekka polskich biegów narciarskich. Są to kilometry zadbanych tras biegowych wytyczonych w Górach Izerskich, do których przyjeżdżają pasjonaci białego sportu z całej Europy!
 • Karpacz – tu także jest wiele tras dla początkujących. Pokrywa śnieżna utrzymuje się długo, a trasy są wyśmienicie przygotowane.
 • Świeradów-Zdrój – bajeczne miejsce, zwłaszcza dla początkujących narciarzy.
 • Okolice Wisły – szerokie, zmodernizowane trasy dla miłośników biegówek.
 • Kiry koło Zakopanego oraz trasy u wylotu Doliny Chochołowskiej – krótkie pętle, na których możesz kręcić okrążenia, by zebrać zakładany dystans treningu.
 • Warto rozważyć również podróż do Czech. Obywatele tego kraju uwielbiają sporty zimowe, a infrastrukturę do narciarstwa biegowego mają rozbudowaną nieporównywalnie bardziej niż zobaczysz to po polskiej stronie granicy.