Data publikacji:

Jakie narty biegowe dla początkujących wybrać?

jakie narty biegowe dla początkujących
Jakie narty biegowe dla początkujących wybrać? Dla początkujących najlepsze będą biegówki turystyczne. Dasz radę poruszać się na tego typu nartach biegowych nawet w dniu, kiedy założysz je po raz pierwszy i ruszysz szusować po białym puchu! Biegówki śladowe świetnie nadają się dla początkujących, którzy – bardziej od prędkości – cenią sobie stabilizację i możliwość spędzenia świetnego czasu na łonie natury. Polecamy trasy biegowe dla początkujących i opowiadamy, jakie biegówki dla dzieci wybrać.

Jakie będą dobre biegówki dla początkujących? Narty biegowe turystyczne 

Narty biegowe turystyczne są świetne dla początkujących narciarzy. Tak jak pisaliśmy we wstępie do naszego poradnikowego artykułu – dasz radę poruszać się na nich, nawet jeśli założysz je po raz pierwszy! Biegówki to narty do spokojnej oraz dynamicznej jazdy, ale takiej bez wyczynów, które wykonuje się na nartach zjazdowych oraz oczywiście na nartach biegowych dla zaawansowanych (tacy narciarze powinni zdecydować się na biegówki sportowe) oraz na biegówkach dla profesjonalistów (dla profesjonalnych narciarzy odpowiednie są biegówki wyczynowe). Prędkość poruszania się na nartach biegowych turystycznych jest również mniejsza od „wyższych” modeli.

Sprawdź również, jakie są rodzaje nart.

Jakie kupić narty biegowe dla początkujących? Turystyczne

Narty biegowe turystyczne dla początkujących to niska twardość, gładki ślizg (konserwowany woskiem) lub ślizg z foką (z łuską), którego nie trzeba wygładzać woskiem. Więc na początku możesz zająć się wyłącznie czerpaniem radości z jazdy i późniejszym relaksowaniu mięśni (niż gładzeniu nart, potrzebnemu do konserwacji sprzętu zimowego). 

Czy narty biegowe dla początkujących nadają się na wyścigi? Nie!

Nadają się one do jazdy dla relaksu. Na wyścigi? Nie. Nie nadają się. Dlaczego? Ponieważ narty biegowe dla początkujących są szersze niż narty przeznaczone dla tych, którzy się ścigają. Ma to jednak swoje plusy – zwiększona szerokość zapewnia dobrą równowagę i stabilność nawet najbardziej początkującym adeptom. 

Jakie narty biegowe dla początkujących wybrać? Jak dobrać narty biegowe? Zestaw dla początkujących wedle stylu jazdy

Jeśli już pobiegasz na nartach przynajmniej kilka razy, to wiesz, jaki styl jazdy odpowiada ci najbardziej. Ale jeśli dopiero zaczynasz, to wiedz, że style narciarstwa biegowego mieszają się. Technik jest wiele. Oto one:
 1. Klastyczna technika biegu narciarskiego – narciarze poruszają się po szlakach i przemieszczają się przemiennym odbijaniem prawej i lewej nogi. Styl wymaga wielu ćwiczeń, ale wygląda przepięknie, jeśli zostanie dobrze opanowany. Narty biegowe do stylu klasycznego:
  • są stosunkowo wąskie (około 44 mm);
  • mają wyraźniejszy czubek;
  • można je kupić wraz ze wsparciem wybicia (tzw. narty biegowe z łuską czy narty biegowe skin), a nawet bez łuski;
  • powinny być 15–25 cm dłuższe niż wzrost narciarza. 
Są to właśnie najczęściej proponowane narty biegowe dla początkujących oraz dla wielbicieli stylu klasycznego.
 1. Technika łyżwowa (skate, łyżwa) – bardzo szybki i wymagający fizycznie styl jazdy na biegówkach. Jest przeznaczona do jazdy na trasach wygładzonych pługiem śnieżnym. 
 • Narty biegowe łyżwowe są krótsze i twardsze od klasycznych nart biegowych.
 • Posiadają niewyraźny czubek.
 • Narty biegowe do techniki łyżwowej powinny być 5–10 cm dłuższe niż wysokość narciarza. 
 • Wybierz je jako narty biegowe dla początkujących, jeśli potrafisz już zachować równowagę i twoja kondycja fizyczna jest dość mocna.
 1. Narty biegowe combi – jeśli lubisz obie techniki opisane powyżej, to wybierz narty biegowe combi. Są one kombinacją techniki klasycznej i łyżwowej.
 • Nadają się dla doświadczonych początkujących, którzy potrafią więcej niż zwykły turysta, ale równocześnie nie czują się jeszcze pewnie w żadnej z wymienionych technik.
 • Są twardsze niż klasyczne narty.
 • Można je kupić wraz ze wspomaganiem odbicia (narty biegowe z łuską, narty biegowe skin), jak i bez niego.
 • Narty biegowe combi powinny być o 5–10 cm dłuższe niż wysokość narciarza.

Jakie biegówki dla dzieci?

Nie zamęczaj nartami biegowymi zbyt małych dzieci. Naszym zdaniem 6 lat to odpowiedni wiek na rozpoczęcie nauki jazdy na biegówkach u dziecka. Nie zakładaj zbyt ambitnych planów – długiej trasy, wielogodzinnego przebywania na mrozie. U dzieci nie trzeba przejmować się techniką ślizgu. Najlepiej jest więc kupić uniwersalne narty biegowe dla dzieci – dłuższe od wzrostu dziecka o 15 cm. Typowe dziecięce narty biegowe są podobne do nart biegowych turystycznych.

Gdzie na narty biegowe dla początkujących?

Wskazujemy trasy biegowe dla początkujących, gdzie poczujesz odrobinę szaleństwa na białym puchu, a jednocześnie nie przeciążysz się nadmiernie. Lista naszych „naj”:
 1. Jakuszyce przy Szklarskiej Porębie – mekka polskich biegów narciarskich. Są to kilometry zadbanych tras biegowych wytyczonych w Górach Izerskich, do których przyjeżdżają pasjonaci białego sportu z całej Europy! 
 2. Karpacz – tu także jest wiele tras dla początkujących. Pokrywa śnieżna utrzymuje się długo, a trasy są przygotowane wyśmienicie. 
 3. Świeradów-Zdrój – bajeczne miejsce, zwłaszcza dla początkujących narciarzy.
 4. Okolice Wisły – szerokie, zmodernizowane trasy dla miłośników biegówek.
 5. Kiry koło Zakopanego oraz trasy u wylotu Doliny Chochołowskiej – krótkie pętle, na których możesz kręcić okrążenia, by zebrać zakładany dystans treningu. 
Warto rozważyć również podróż do Czech. Obywatele tego kraju miłują sporty zimowe, a infrastrukturę do narciarstwa biegowego mają rozbudowaną nieporównywalnie bardziej niż zobaczysz to po polskiej stronie granicy.
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Lawenda, makaron i wiatr. To moje „naj”, za którymi podążam, kosztując życie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.