Data modyfikacji:

Narty slalomowe – ranking. Jakie narty slalomowe wybrać?

Jesteś miłośnikiem jazdy na stoku i poszukujesz sprzętu do dynamicznych zjazdów? Świetnie trafiłeś! W tym artykule zaprezentujemy nasz wybór nart slalomowych ujęty w ranking najlepszych modeli w 2023 roku. Wybór odpowiednich nart slalomowych może znacząco wpłynąć na efektywność oraz komfort jazdy, dlatego ważne jest, aby dokonać przemyślanego zakupu. Przychodzimy z pomocą, przedstawiając nie tylko najlepsze modele, ale również wskazówki na temat tego, co brać pod uwagę, wybierając swoje narty slalomowe. Zapraszamy do lektury!
Ski slope

Narty slalomowe – co to?

Narty slalomowe (typu race, tzw. slalomki) to rodzaj nart przeznaczony przede wszystkim dla osób, które przygodę z tym sportem zaczęły już jakiś czas temu, czują się na nartach pewnie i mają odpowiednie doświadczenie. Zdecydowanie to sprzęt skierowany dla narciarzy zaawansowanych, którzy doskonale odnajdują się na stokach i lubią agresywne zjazdy.
Narty slalomowe charakteryzują się niezbyt dużym promieniem skrętu (11–13 m), tym samym zapewniając niezwykłą zawrotność. Bez problemu da się na nich wykonać dynamiczne skręty, tak kluczowe w zjeździe slalomem. Dobrze trzymają się one nawet wyjątkowo oblodzonych stoków. Dla mężczyzn mają one długość ok. 165 cm, dla kobiet są o 5 cm krótsze.

Narty slalomowe – ranking. Na co zwrócić uwagę?

Długość nart

Odpowiednia długość desek jest kluczowa, aby dobrze bawić się na stokach. Narty slalomowe powinny być krótsze od tych, które zazwyczaj zakładasz na stopy. Dzięki temu będziesz szybciej skręcać, a także łatwiej ci będzie manewrować na trasie.

Twardość

Od tego, jak twarde będą twoje narty slalomowe, zależeć będzie twoja przyczepność i reaktywność na trasie. Dość twarde deski będą bardziej precyzyjne oraz stabilne, a także wpłyną na siłę potrzebną do skrętów.

Waga nart slalomowych

Lekkie narty umożliwią łatwiejsze manewrowanie nimi na zjazdach, co przede wszystkim docenią średnio zaawansowani narciarze. Im lżejszy sprzęt, tym łatwiej go kontrolować i wygoda jazdy wzrasta.

Promień skrętu

Im krótszy promień skrętu nart slalomowych, tym szybciej i bardziej precyzyjnie będziesz manewrować na stoku.

Taliowanie

W nartach slalomowych pożądane jest węższa szerokość talii nart. Wpłynie to zarówno na przyczepność bez względu na warunki na stoku, jak i samą stabilność jazdy.

Wyważenie i balans narty

Nie bez znaczenia na stabilność i kontrolę jazdy ma również wyważenie i balans nart slalomowych. Im lepiej są one wyważone, tym łatwiej będzie ci manewrować podczas zjazdu.

Materiał skrętu

Takie materiały skrętu nart jak rocker lub camber ułatwią skręty na trasie przy jednoczesnym zachowaniu stabilności.

Nowoczesne technologie

Wykorzystywanie nowoczesnych technologii w konstrukcji nart w bardzo dużym stopniu mają wpływ na osiągane wyniki podczas slalomowych zjazdów.

Cena

Zakup nart potrafi być sporym wydatkiem, jednak pamiętaj, że to jeden wydatek na lata. Czasami warto dopłacić do nowszego i bardziej polecanego modelu, by czerpać większą satysfakcję z jazdy nie tylko przez jeden sezon.

Polecenia, rankingi i opinie

Jeśli już przy polecanych modelach jesteśmy, zwróć uwagę na opinie, jakie ma na swój temat dany model nart slalomowych. Rankingi takie jak ten pomagają podjąć zakupowe decyzje z pewnością, że nie kupisz kota w worku, tylko sprzęt zbierający dobre oceny.

Indywidualne predyspozycje i umiejętności

Wybierając swoje idealne narty slalomowe, weź pod uwagę też to, jak się czujesz w danej parze. Indywidualne wrażenia to klucz do sukcesu. Pamiętaj, że musisz czuć się w nich pewnie i stabilnie.

Ogólny wygląd nart

Chociaż wrażenia wizualne przy wyborze nart slalomowych nie powinny być kluczowe, trudno o nich nie wspomnieć w tym rankingu. Estetyczny design dopasowany do reszty stroju z pewnością będzie cieszyć oczy i sprawi, że zjazd będzie jeszcze przyjemniejszy.

Narty slalomowe – ranking

Dynastar Z004 Speed Omegl Master SL Konect M

Zwinne i szybkie narty typu race z sezonu 2021/2022, które zadowolą nawet zaawansowanych i wybrednych narciarzy. Posiadają niewielki promień (13,4 m przy 170 cm), dzięki czemu łatwiej nimi manewrować i szybko reagują na każdy ruch. Zachowują bardzo dobrą przyczepność nawet przy ostrej i dynamicznej jeździe. Wiązanie Konect ułatwia precyzyjną kontrolę nad nartą. Narty skierowane do mężczyzn. Kosztują około 3600 zł.

WC Rebels e.SL Team Junior Skis + EVO 9 GW CA Bindings

Te narty slalomowe w naszym rankingu skierowane do młodszej grupy narciarzy mających średnio zaawansowane lub zaawansowane umiejętności jazdy na stoku. Model dostępny jest w dwóch wersjach promienia skrętu: 9 m i 11 m. Tak krótki promień pozwala na bardzo dynamiczną i ostrą jazdę na stoku. Model wyposażony jest w system EMC (Energy Management Circuit), którego celem jest tłumienie wibracji mogących negatywnie wpłynąć na jakość zjazdu. Rdzeń nart został wykonany z grafenu, który dodatkowo polepsza przenoszenie mocy z nart. Deski mają długość 138 cm lub 144 cm.

Head SHAPE VX 160 cm

Narty z sezonu 2020/2021 przeznaczone zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. To bardzo uniwersalne narty w przystępnej cenie (kosztują około 1000 zł). Adresowane są przede wszystkim do osób zaczynających swoją przygodę z narciarstwem. Cechą charakterystyczną tego modelu jest niewielki promień skrętu (zaledwie 11,5 m przy 160 cm długości narty). Tym samym jest to narta bardzo dynamiczna i doskonale nadająca się do slalomów. Elementem konstrukcyjnym tych nart jest Power Fiber Jacket mająca rdzeń kompozytowy, który świetlnie tłumi wszelkie wibracje. Możesz założyć te narty na nogi i niczym więcej się nie przejmować, ponieważ bardzo dobrze trzymają się trasy. W nartach znajdują się wiązania Head Joy 11 (Grip Walk).

Elan SLX FIS PLATE 157 cm

To narty slalomowe w naszym rankingu, wobec których nie można przejść obojętnie. Ich zewnętrzna krawędzi ma profil z rockerem, natomiast wewnętrzna posiada cambera. To wszystko składa się na bezproblemowy skręt i precyzyjną jazdę bez względu na warunki. Promień skrętu wynosi w nich 11,5 m. W nartach została wykorzystana technologia Power Spine. Charakteryzuje się tym, że wewnętrzna konstrukcja sprzętu jest wzmocniona karbonem, a jej zewnętrzne elementy gwarantują odpowiednią stabilność. Technologia ta wykorzystywana jest również w modelach używanych w Pucharze Świata Ski Cross. Rdzeń nart został wykonany z elastycznego drewna, gdzie miękkie gatunki otoczono twardszymi. W ten sposób uzyskano bardzo trwałą konstrukcję.

Völkl Racetiger SC Black + VMotion 10 GW

Narty przeznaczone dla zaawansowanych i najbardziej wymagających kobiet narciarek. Technologia 3D.Glass (trójwymiarowe włókno szklane), która została w nich zastosowana, sprawia, że mają one doskonałą przyczepność nawet na bardzo oblodzonych zjazdach. Wysokiej jakości drewniany rdzeń tłumi wibracje, dzięki czemu wzrasta komfort jazdy. Drgania tłumi dodatkowo znajdujący się z przodu tłumik drgań UVO 3D. Narty przy 165 cm mają 13 m promienia skrętu. Są dostępne aż w pięciu rozmiarach (150, 155, 160, 165, 170). Charakterystyczny żółty kolor z czarnymi elementami przykuwa wzrok i nie pozwala przejść obok nich obojętnie. Narty kosztują około 26 800 zł.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Agnieszka Ragus