Data publikacji:

Jakie narty dla 5-latka?

Narciarstwo jest ulubioną zimową dyscypliną sportową Polaków. Co roku w sezonie wybierają się oni w polskie lub zagraniczne góry, by swobodnie szusować po przygotowanych do tego celu trasach. Jazda na nartach jest niezwykle otwarta na nowych pasjonatów, a przygodę z nią można rozpocząć już w najmłodszych latach. Nie bez powodu dzieci stanowią pokaźną grupę osób spotykanych na stokach. Ich opiekunowie, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z narciarstwem, bardzo często stają przed dylematem związanym z wyborem odpowiednich desek dla malucha. W artykule podpowiadamy, jakie narty dla 5-latka najlepiej wybrać. 
narty dla 5-latka

Pięciolatki na nartach – czy to dobry wiek na rozpoczęcie nauki jazdy?

Według opinii ekspertów, naukę jazdy na nartach mogą rozpocząć już dzieci w wieku trzech lat. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by przed takim samym wyzwaniem postawić starsze maluchy. Oczywiście każde dziecko rozwija się w nieco innym tempie, ale nawet biorąc pod uwagę takie czynniki, zdrowe 5-latki nie powinny mieć żadnych przeciwwskazań do szusowania po białym puchu. 
Warto pamiętać, że proces nauki może być dość żmudny i pełen wypadków, w zależności od charakteru dziecko może więc bardzo szybko zniechęcić się do desek. Aby temu zapobiec, nie powinniśmy stawiać go znienacka przed faktem, ogłaszając wyjazd, i to, że będzie się uczyć jazdy.
Warto najpierw przygotować do tego malucha, zabrać go do sklepu sportowego, aby pooglądać narty i buty, porozmawiać trochę o nartach albo obejrzeć z nim film lub kreskówki związane z narciarstwem. Motywująca będzie także konsultacja podczas zakupów, zapytajmy więc, w jakim kolorze chciałoby kask albo narty, przed dokonaniem ostatecznej decyzji o wyborze danego modelu.

Jakie narty dla pięciolatka?

Narty dla 5-latka – jakie będą najlepsze? Oczywiście maluch nie może założyć modeli przeznaczonych dla dorosłych. Na szczęście w sklepach sportowych znajdziemy bardzo bogatą ofertę produktów przeznaczonych dla dzieci. Co ważne, są one wytwarzane przez czołowych producentów i pod względem sposobu produkcji i jakości wykonania nie różnią się niczym od pełnowymiarowych wersji.
Dobierając narty dla dziecka, zwracajmy uwagę na jego wzrost oraz wagę ciała. Dla ułatwienia wytwórcy przygotowują modele przeznaczone dla konkretnych grup wiekowych. W przypadku pięciolatków poszukujemy najmniejszych produktów zaprojektowanych z myślą o dzieciach w wieku ok. 3–6 lat, których wzrost nie przekracza 115 cm. Deski takie powinny sięgać maksymalnie do pach lub ramion dziecka. Gwarantuje to, że dziecko będzie w stanie komfortowo i bezpiecznie poruszać się po śniegu. 
Nieco dłuższe modele są przeznaczone wyłącznie dla wyższych oraz doświadczonych dzieci. Pamiętajmy, że im większe są narty, tym wyższą prędkość są one w stanie rozwinąć. Równocześnie wymagają włożenia większej siły w zmianę kierunku jazdy lub zahamowanie, co dla początkującego malucha jest ogromnym wyzwaniem.
Pamiętajmy, że równie istotny jest zakup odpowiedniego stroju narciarskiego, na który składa się ciepła bielizna, spodnie, bluza, kurtka itd., jak również okulary, kask i buty, które powinny być dobrane do sposobu zapięcia obsługiwanego przez nartę. Sposób, w jaki mocujemy buty, jest niezwykle ważny. Choć dziecko powinno umieć samo wpiąć buty w deskę, dla bezpieczeństwa opiekunowie powinni sprawdzać je przed każdą jazdą.

Jakie narty dla nieco starszych dzieci?

Nieco starsze dzieci, w wieku 6–9 lat, które wliczają się do grupy o wzroście ok. 120–135 cm, powinny sięgnąć po narty sięgające im do czubka nosa lub brody. Sprawdzają się one bardzo dobrze zarówno na nogach kompletnie początkujących, jak i średnio zaawansowanych młodych narciarzy, którzy opanowali już wszystkie podstawowe techniki jazdy i mają za sobą wiele godzin treningu.
Dla dzieci z tej grupy wiekowej, które startują w zawodach sportowych, przeznaczone są jeszcze dłuższe modele nart, często przystosowane do konkretnej dyscypliny, w jakiej są używane, np. slalomów. Poruszanie się w nich stanowi znacznie większe wyzwanie, ale pozwala równocześnie osiągnąć wyższą prędkość.
Kupno nart powinno być poprzedzone zawsze ich przymierzeniem oraz sprawdzeniem kompatybilności modelu z posiadanymi butami narciarskimi. Pięciolatki powinny już bez większych problemów radzić sobie z zapięciami, ale dla bezpieczeństwa opiekun musi je sprawdzić przed wyruszeniem na stok.

Rosnące dziecko a narty

Według opinii specjalistów, w przypadku dzieci, które nie ukończyły jeszcze 15. roku życia, używane przez nie narty powinny być wymieniane regularnie w odstępie około dwóch lat. Jeżeli rodzina lub maluch regularnie wybierają się w góry, stanowi to niewątpliwie duży problem dla napiętego budżetu. 
Rozwiązaniem jest tutaj postawienie na wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Znajdziemy je w większych miastach, a także w najważniejszych kurortach narciarskich. Zazwyczaj dziecku kupuje się w takim wypadku strój i drobne akcesoria, a także ewentualnie buty, a kijki i deski pożycza się na miejscu. Na kupno nart decydują się przede wszystkim opiekunowie dzieci, które załapały narciarskiego bakcyla i są niezwykle pozytywnie nastawione do sportu, albo rodziny bardzo często wybierające się na stok, dla których każdorazowa wizyta w wypożyczalni i dobieranie sprzętu są zbyt kłopotliwe i czasochłonne.
Zdjęcie: Envato Elements