Data publikacji:

Narty – lepiej wypożyczyć czy kupić?

Podczas gdy buty narciarskie najlepiej kupić, narty spokojnie można wypożyczyć, zwłaszcza gdy jesteśmy początkującymi narciarzami. Jeśli wahasz się, czy lepiej wypożyczyć czy kupić ten podstawowy element narciarskiego sprzętu, przeczytaj argumenty za i przeciw obu rozwiązaniom.

Wypożyczenie nart będzie się bardziej opłacać niż ich kupno w przypadku gdy dopiero uczysz się jazdy na dwóch deskach i nie jesteś pewien, czy ten zimowy sport stanie się Twoją nową pasją. Wypożyczenie sprawdzi się również jeśli jesteś miłośnikiem testowania nowych modeli o różnych zastosowaniu lub gdy postanowiłeś rozwijać swoją technikę jazdy. Wersja sprzętu dla początkujących różni się od tego dla bardziej zaawansowanych, więc może być tak, że po sezonie narty za 2 tys. zł okażą się nieodpowiednie. Decydując się na wypożyczenie sprzętu unikasz też konieczności oddawania go do systematycznego serwisowania oraz zamartwiania się o przetransportowanie sprzętu.

Sprzęt możesz wypożyczyć w ośrodku, do którego się wybierasz lub w specjalnym punkcie. Jednak wcześniej upewnij się, czy w miejscu zimowego wypoczynku istnieje taka możliwość i ile ona kosztuje. Zwykle jest to wydatek kilkudziesięciu złotych (30-50 zł) za dzień wypożyczenia.

Natomiast, jeśli zamierzasz spędzać na stoku każdą wolną chwilę, albo przynajmniej bywać na nim więcej niż tydzień w ciągu sezonu, powinieneś zdecydować się na kupno własnego sprzętu. Jest to bardziej opłacalne, gdyż koszt każdorazowego wypożyczenia nart na jeden dzień po zliczeniu może okazać się taki sam jak wydatek związany z nabyciem używanego sprzętu.

Zainwestowanie we własną parę nart będzie opłacalne, jeśli wyrobiłeś w sobie już odpowiednią technikę i preferujesz konkretny rodzaj jazdy, np. narciarstwo biegowe lub zjazdowe. To również dobre rozwiązanie, gdy zwykle jeździsz w te same miejsca, a transport sprzętu nie stanowi dla Ciebie problemu, bo kupiłeś np. odpowiedni bagażnik.

Decydując się kupić własny sprzęt pamiętaj, że musisz dbać o narty, czyli regularnie je serwisować – najlepiej oddając w ręce fachowców, odpowiednio przechować i transportować (najlepiej w odpowiednim pokrowcu), aby zachowały dobry stan i służyły Ci jak najdłużej.

Autor: Sylwia Stwora