Jeśli twoim marzeniem jest wcielić się na jeden dzień w życie Innuity, koniecznie odwiedź Republikę Ściborską leżącą na Suwalszczyźnie. Profesjonalnie przygotowane programy pozwolą ci poznać kulturę eskimoską (latem indiańską), a kluczowym punktem wizyty jest jazda zaprzęgiem konnym. Nauczysz się komend, montowania zaprzęgu oraz poznasz świat psich zaprzęgów. Odwiedzając Mazury zimą, warto zaplanować najróżniejsze atrakcje.
Zamarznięte jeziora to doskonała arena do snowkitingu, czyli zimowej odmiany kitesurfingu. Zaletą lodowej wersji sportu jest fakt, że dużo łatwiej ją opanować. Twarde podłoże ułatwia start i umożliwia surfowanie nawet przy niedużym wietrze. Alternatywą dla windsurfingu jest natomiast iceboarding. Uprawia się go na desce wyposażonej w specjalne płozy. Zima na Mazurach zdecydowanie sprzyja sportom ekstremalnym.
Pod względem zachowanych budynków, tereny Mazur nie mogą konkurować z innymi regionami Polski. Na skutek tragicznych wydarzeń II wojny światowej większość zabudowy uległa zniszczeniu. Warto pamiętać, że Mazury leżały wówczas na terenie Prus Wschodnich, więc po wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej stały się obiektem odwetu. Wiele cennych zabytków zostało spalonych lub zniszczonych w wyniku ostrzału.
Nie zmienia to faktu, że Mazury do dziś stanowią ciekawostkę dla miłośników architektury. Podczas zimowego wypoczynku możesz zobaczyć tradycyjną mazurską zabudowę wsi, liczne cerkwie, niedoceniane skarby architektury drewnianej oraz muzea upamiętniające wielonarodowościowe tradycje ziem. Osobliwą ciekawostką historyczną Mazur jest Wilczy Szaniec – główna kwatera Adolfa Hitlera. Nieoczywistych atrakcji Mrągowa, Giżycka, Kętrzyna, Ełku, Węgorzewa czy Pisza jest wiele.