Data publikacji:

Co można robić na Mazurach zimą?

Mazury nieodłącznie kojarzą się z przepięknymi jeziorami oraz letnim wypoczynkiem. Do tego stopnia, że zimą Mazury nawet nie przychodzą do głowy. To błąd, bo lista rzeczy, które można robić na Mazurach zimą, jest bardzo długa. Jakie atrakcje czekają na ciebie poza sezonem letnim?
mazury zimą

Mazury zimą

Dlaczego warto wybrać się na Mazury zimą?

Fakt, że Mazury nie są najpopularniejszą destynacją zimową ma wiele plusów. Jednym z nich jest niewielkie oblężenie miejsc turystycznych. Jeśli nie lubisz tłoku górskich kurortów, zimowe Mazury z pewnością przypadną ci do gustu. Okoliczna natura wygląda równie pięknie latem, co zimą, więc miłośnicy natury znajdą coś dla siebie. Mniejsza liczba turystów wiąże się także z niskimi cenami, które są istotnym argumentem. Zwłaszcza wtedy, gdy porównasz ceny noclegów, restauracji i atrakcji z tymi, które spotkasz w okolicach najpopularniejszych zimowych miejscowości turystycznych.

Mazury zimą – bojery

Sama nazwa niewiele ci powie. Czym więc jest bojer? To lodowy ślizgacz lodowy z żaglem, napędzany siłą wiatru. Dużo bardziej obrazową nazwą tej aktywności jest żeglarstwo lodowe. Bojery cieszą się duża popularnością na Mazurach, gdzie każdego roku nadciągają miłośnicy adrenaliny. Musisz wiedzieć, że na niewielkiej żaglówce jesteś w stanie rozpędzić się nawet do 100 km/h.

Mazury zimą – geocaching

Geocaching to połączenie turystyki, detektywistyki i gry terenowej. Polega na odnajdowaniu ukrytych skrytek na podstawie koordynatów GPS. W skrytkach zamieszczonych przez innych użytkowników zabawy znajduje się dziennik odwiedzin, a czasem również i drobne upominki. Skrytki ukryte są w najrozmaitszych, często trudno dostępnych miejscówkach, co zachęca do zwiedzania mniej popularnych miejsc na Mazurach. Podobne zabawy organizowane są także przez same miasta.


Przeczytaj także: Szlaki w Bieszczadach - najpiękniejsze trasy

Morsowanie na Mazurach

Uroki jeziora poznasz nie tylko latem, ale i zimą. Wystarczy, że wykujesz przerębel niezbędny do morsowania. Przypominamy, że okolice Suwałk i Olecka uznawane są za polski biegun zimna, więc idealna aura dla morsów jest niemal gwarantowana. Na pierwsze mazurskie morsowanie wybierz się z grupą aktywnych miłośników tego lodowatego hobby. Dynamiczna muzyka, wspólna rozgrzewka i widok dziesiątek morsów dodadzą ci otuchy. Niedługo po kąpieli w jeziorze wskocz do sauny – końskie zdrowie gwarantowane.

Mazury zimą – spływy kajakowe

Zimowe spływy kajakowe to aktywność, którą Mazury przyciągają turystów spragnionych wrażeń. Organizowane są każdego roku np. nad Pisą lub Łaźną Strugą. Mazurskie rzeki nie sprawią problemu nawet niedoświadczonym, początkującym kajakarzom. Więcej problemu może sprawić lodowata woda, dlatego oprócz kapoka, warto wziąć ze sobą ciepłe i wodoodporne ubranie, a także termos z gorącą herbatą. Po spływie kajakowym organizowane są najczęściej ogniska, będące atrakcją samą w sobie.

Narciarstwo biegowe na Mazurach zimą

Czy wiesz, że na Mazurach znajdziesz wiele świetnie przygotowanych tras do narciarstwa biegowego? Jest to atrakcja dla osób niemal w każdym wieku, więc warto udać się na Mazury całą rodziną. Niska temperatura oraz liczne lasy sprawiają, że mazurskie trasy są wyjątkowo piękne i malownicze. Co ciekawe, zajęcie na Mazurach znajdą także ci narciarze, którzy od biegówek wolą zjazdówki. Wyciągi narciarskie znajdziesz m.in. w Mrągowie (Góra Czterech Wiatrów), Gołdapi czy w Suwałkach.

Mazury zimą – psie zaprzęgi

Jeśli twoim marzeniem jest wcielić się na jeden dzień w życie Innuity, koniecznie odwiedź Republikę Ściborską leżącą na Suwalszczyźnie. Profesjonalnie przygotowane programy pozwolą ci poznać kulturę eskimoską (latem indiańską), a kluczowym punktem wizyty jest jazda zaprzęgiem konnym. Nauczysz się komend, montowania zaprzęgu oraz poznasz świat psich zaprzęgów. Odwiedzając Mazury zimą, warto zaplanować najróżniejsze atrakcje.

Snowkiting zimą na Mazurach

Zamarznięte jeziora to doskonała arena do snowkitingu, czyli zimowej odmiany kitesurfingu. Zaletą lodowej wersji sportu jest fakt, że dużo łatwiej ją opanować. Twarde podłoże ułatwia start i umożliwia surfowanie nawet przy niedużym wietrze. Alternatywą dla windsurfingu jest natomiast iceboarding. Uprawia się go na desce wyposażonej w specjalne płozy. Zima na Mazurach zdecydowanie sprzyja sportom ekstremalnym.

Architektura zimą na Mazurach

Pod względem zachowanych budynków, tereny Mazur nie mogą konkurować z innymi regionami Polski. Na skutek tragicznych wydarzeń II wojny światowej większość zabudowy uległa zniszczeniu. Warto pamiętać, że Mazury leżały wówczas na terenie Prus Wschodnich, więc po wkroczeniu wojsk Armii Czerwonej stały się obiektem odwetu. Wiele cennych zabytków zostało spalonych lub zniszczonych w wyniku ostrzału.

Nie zmienia to faktu, że Mazury do dziś stanowią ciekawostkę dla miłośników architektury. Podczas zimowego wypoczynku możesz zobaczyć tradycyjną mazurską zabudowę wsi, liczne  cerkwie, niedoceniane skarby architektury drewnianej oraz muzea upamiętniające wielonarodowościowe tradycje ziem. Osobliwą ciekawostką historyczną Mazur jest Wilczy Szaniec – główna kwatera Adolfa Hitlera. Nieoczywistych atrakcji Mrągowa, Giżycka, Kętrzyna, Ełku, Węgorzewa czy Pisza jest wiele.

Zima na Mazurach – gwarancja niezapomnianych przeżyć

Bez względu na to, czy wybierzesz sporty ekstremalne, czy rekreacyjne spacery, Mazury zaoferują ci wiele przeżyć. W dobie ciepłych i bezśnieżnych zim pozostają białym, bajkowym zakątkiem. Po wyczerpujących aktywnościach fizycznych znajdziesz też czas na relaks – sauny i ośrodki spa nie są tutaj na porządku dziennym. Nie można zapomnieć o kuchni regionalnej, cechującej się prostotą oraz mieszanką wpływów polskich i niemieckich.


Przeczytaj także:
  1. Pieniny. Najpiękniejsze szlaki w Pieninach
  2. Góry Świętokrzyskie - najpiękniejsze szlaki
  3. Szlaki turystyczne- jakie szlaki górskie warto pokonać?

Autor: Szymon Sonik