Wybierasz się w Góry Świętokrzyskie? Zastanawiasz się, które szczyty tego pasma są warte zdobycia? Zaplanuj z nami swój pobyt w tej uroczej krainie. Sprawdź, jakie szlaki w Górach Świętokrzyskich są najpiękniejsze.
Zobacz jeszcze, jakie polecamy wam szlaki turystyczne oprócz Gór Świętokrzyskich.
Góry Świętokrzyskie to łańcuch górski w centrum Wyżyny Kieleckiej. Ich najwyższym szczytem jest Łysica (612 m n.p.m.). To, obok Sudetów, najstarsze góry w Polsce. Ponieważ niskie – często niedoceniane przez turystów. A niepotrzebnie.
1300 km szlaków turystycznych Gór Świętokrzyskich rozsianych po całym województwie kryje w sobie wiele perełek przyrodniczych, geologicznych, historycznych. Nie wspominając o rysie legendarnym, który niesamowicie działa na wyobraźnię – przede wszystkim dzieci.
Pierwsze skojarzenia wywołane nazwą tych gór to oczywiście „gołoborza” i „czarownice”. Na szczycie Łysej Góry miały odbywać się najsłynniejsze w Polsce sabaty czarownic. To tam w ciepłe noce (szczególnie w Noc Świętojańską) wiedźmy bawiły się wraz z diabłami, tańcząc i ucztując.
Zloty czarownic były znane w całej okolicy. Szczyty Gór Świętokrzyskich to przecież święte miejsca kultu pogańskiego, a więc – w domyśle – sił piekielnych. Na Łysej Górze, zwanej także Świętym Krzyżem, znajduje się opactwo pobenedyktyńskie. Pradawny kult zastąpiła więc religia chrześcijańska.
Przeczytaj również: Szlaki w Karkonoszach - najpiękniejsze szlaki górskie
Motyw mocy piekielnych i gołoborzy przewija się nawet w tej samej legendzie. Według podania Lucyfer, nie mogąc znieść tego, że na szczycie Łysej Góry postawiono klasztor, w którym słychać modlitwy i bicie dzwonów, postanowił go zniszczyć.
Najpierw wysłał swoje sługi, aby zrzuciły na budynek wielką skałę. Diabły leciały w stronę góry. Jednak tuż przed świtem zaczęły tracić moc i nie doniosły głazu nad Święty Krzyż. Zostawiły go na górze Klonówce i wróciły do piekła. Diabelski Kamień do dzisiejszego dnia leży w tamtym miejscu.
Przy drugim podejściu miały lecieć nad Święty Krzyż, niosąc w płachcie rozdrobnione kamienie. Furkot płachty usłyszały jednak gęsi. Gęganiem na alarm obudziły jednego z mnichów, który przekonany o tym, że czas na poranną modlitwę, zaczął bić w dzwony. Ogłuszone biciem dzwonów diabły puściły płachtę, z której kamienie posypały się na zbocze. Tak powstało gołoborze.
Gdy wędrujesz Górami Świętokrzyskimi, wspominaj legendy. A każdy szlak, jaki wybierzesz, zyska na wyjątkowości.
Gdzie wybrać się na górską wycieczkę w Góry Świętokrzyskie? Poniżej znajdziesz najpiękniejsze szlaki.
Góra o dwóch wierzchołkach, Agacie i Łysicy. Na szczyt dojdziesz czerwonym szlakiem prowadzącym ze Świętej Katarzyny lub czerwonym szlakiem od Kakonina. Pierwszy jest trudniejszy i częściej wybierany przez turystów. To podczas wędrówki tym szlakiem zobaczysz gołoborze. Ze szczytu Łysicy rozciąga się widok na Pasmo Klonowskie Gór Świętokrzyskich.
Czyli Święty Krzyż (594 m n.p.m., pasmo – Łysogóry). Szczyt, na którym znajduje się nie tylko klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, ale i muzeum Parku Narodowego. 250 metrów od klasztoru, w 1966 r. wzniesiono 157 m wieżę. To Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż.
Na górę najłatwiej wejść asfaltową drogą, ale to nie jedyny szlak, który masz do wyboru. Zbaczając, możesz wykorzystać leśną alternatywę. To tutaj znajduje się galeria widokowa na gołoborzu. Z bliska można więc przyjrzeć się gołoborzu, a także kultowemu wałowi słowiańskiemu z VII – IX w.
Góra (354 m n.p.m.), na której spotkasz ślady eksploatacji górniczej: widoczne dla turystów szyby górnicze oraz podziemne korytarze. Nazwę wzięła od występujących na jej terenie rud miedzi. Na terenie Miedzianki znajduje się 10 jaskiń, pamiętaj jednak, że nie wolno zwiedzać ich bez zezwolenia.
Na ten szczyt Gór Świętokrzyskich dojdziesz żółtym szlakiem (do pokonania, od parkingu jest bardzo krótki dystans). Rozciąga się stamtąd piękny widok na pasmo Łysogór.
Autorka: Barbara Szega