Data modyfikacji:

Maty samopompujące. Ranking. Jak działa mata samopompująca?

Biwak pod namiotem lub tarpem to coraz popularniejsza forma wypoczynku i to nie tylko letniego. Oprócz samego schronienia, równie ważne jest też to, na czym się wyśpisz. Jednym z najbardziej komfortowych rozwiązań jest użycie maty samopompującej. Jak działa mata samopompująca i kiedy warto ją wybrać? Sprawdź nasz ranking mat samopompujących.

Polecamy: Jaki namiot szybkorozkładany?

maty samopompujące ranking

Ranking mat samopompujących

Czym jest mata samopompująca?

Mata samopompująca jest alternatywą dla popularnych karimat oraz materacy turystycznych. Składa się ze szczelnej powłoki wypełnionej gąbką. Pianka ta rozpręża się samoczynnie po otwarciu zaworu. Zamykane w jej porach powietrze przy okazji izoluje ciało od gleby. Oprócz tego maty samopompujące wyposażone są w dodatkowe warstwy termiczne chroniące od zimna oraz odbijające ciepłotę ciała użytkownika.

Na rynku dostępnych jest wiele typów mat samopompujących, od tych ultralight, aż po grube i komfortowe „samopompy”. Wybór odpowiedniej maty zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób zamierzasz podróżować. Na długi, górski trekking polecamy lekkie maty samopompujące, które bez trudu schowasz do plecaka. Te nastawione przede wszystkim na komfort nawet po złożeniu zachowują duże wymiary.

Sprawdź również, jakie namiot będzie dla was odpowiedni.

Jak działa mata samopompująca?

Charakterystyczną cechą maty samopompującej jest automatyczne rozprężanie. Wystarczy rozwinąć ją w namiocie i otworzyć zawór, a po kilku minutach gąbka znajdująca się wewnątrz maty wypełni się powietrzem.

Sama nazwa maty może trochę mylić, bo o ile rozprężenie następuje samoczynnie, w rzeczywistości i tak trzeba odrobinę ją dopompować. Wystarczy jednak kilka dmuchnięć i mata jest gotowa do spania. To znacznie wygodniejsze niż dmuchanie grubego materaca. Po dniu wędrówki lub rowerowej wycieczki warto ułatwiać sobie życie.

Zalety maty samopompującej

  • Wygoda spania
  • Komfort termiczny
  • Nie zwija się samoczynnie
  • Szybkość rozkładania
  • Zajmuje mniej miejsca niż karimata

Wady maty samopompującej

  • Ryzyko przebicia
  • Stosunkowo duża waga (jest cięższa od karimat oraz trekkingowych materacy)

Jak zwinąć matę samopompującą?

O ile rozłożenie maty samopompującej jest wyjątkowo proste, złożenie jej może sprawić początkowo niemały kłopot. Zwinięcie maty do pierwotnych rozmiarów wymaga usunięcia całego powietrza. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności otwórz zawór maty, złóż ją na pół i zwiń jak najściślej.

To jednak nie koniec. Teraz zamknij zawór i rozwiń matę. Powinna być częściowo skompresowana. Zwiń matę ponownie, jak najściślej się da. Gdy dotrzesz do końca, odkręć zawór i usuń resztę powietrza. Pamiętaj o tym, by od razu go zamknąć, w innym przypadku mata znów się rozpręży. Tak zwiniętą matę schowaj do ochronnego pokrowca.

Wymiary i waga mat samopompujących

Typowe wymiary mat samopompujących to ok. 180 cm długości i 50 cm szerokości. To kompromis pomiędzy wygodą spania a wagą maty. Osoby szukające większego komfortu mogą skorzystać z większych mat, np. 190 x 60 cm lub nawet 200 x 60 cm. Istnieją także dwuosobowe maty samopompujące, przeznaczone dla par podróżujących samochodem. Tego rodzaju maty są zazwyczaj dość grube i mogą mieć również zbudowaną poduszkę.

Parametrem najbardziej wpływającym na wygodę spania jest grubość maty samopompującej. Najlżejsze, trekkingowe modele mają ok. 2-3 cm grubości, co i tak wypada znacznie lepiej niż grubość klasycznej karimaty. Na rynku znajdziesz także maty o grubości 5-6 cm, co jest w stanie zapewnić komfort nawet najbardziej wymagającym osobom. Tego rodzaju „samopompa” jest niczym domowe łóżko.

Mata samopompująca czy karimata?

O tym, że maty samopompujące są dużo wygodniejsze od karimat, nie trzeba nawet wspominać. Wystarczy spojrzeć na ich grubość. Wiele osób decyduje się na maty także z innego powodu, czyli ze względu na wymiary po złożeniu.

Piankowe karimaty są bardzo duże i zazwyczaj trzeba przytraczać je do plecaka. Trekkingowa karimata bez trudu zmieści się do plecaka. Przed zakupem upewnij się, jakie są wymiary maty po złożeniu. Niektóre modele nastawione na komfort są jeszcze większe od karimat.

Mata samopompująca czy materac?

Mocnym konkurentem mat samopompujących są lekkie materace turystyczne. Zajmują w plecaku tyle miejsca, co półlitrowa butelka wody, są bardzo lekkie, a przy tym bardzo komfortowe. Dobrej jakości modele mogą również mieć całkiem niezłą izolacyjność.

Największa wada materaca wyłania się po przypadkowym przebiciu. Jeśli nie masz zestawu naprawczego, materac staje się niemal bezużyteczny i czeka cię noc na twardej ziemi. Przebita mata samopompująca w dalszym ciągu zapewni minimalny komfort.

Jaką matę samopompującą wybrać?

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu maty samopompującej? Przygotowaliśmy listę rzeczy, które mają duże znaczenie zarówno podczas korzystania z maty, jak i jej transportowania.

  • Wymiary maty – o ile spanie na zbyt krótkiej macie nie jest dużym problemem, zbyt wąska mata może irytować.
  • Współczynnik R-Value – informuje o stopniu izolowania maty samopompującej. Im wyższy współczynnik R maty samopompującej, tym lepiej izoluje ona od chłodnego podłoża. Wartość około 2 oznacza, że mata stworzona jest na letnie, ciepła warunki. Na sezon zimowy warto wybrać matę wielosezonową ze współczynnikiem około 4.
  • Waga maty – maty samopompujące nie należą do najlżejszych. Te najtańsze lub stworzone na zimowe warunki mogą ważyć nawet powyżej 1 kg, czyli tyle, ile dobry jednoosobowy namiot. Dobre maty samopompujące oscylują w zakresie 500-700 g, co jest przyzwoitym wynikiem.
  • Zawór – od jakości zaworu zależy to, czy powietrze nie będzie uchodzić w trakcie spania.
  • Zestaw naprawczy – zestaw naprawczy dołączony do maty pozwoli szybko zakleić nieszczelność.
  • Śliskość materiału – jeśli nie chcesz ześlizgiwać się z maty w śpiworze, wybierz model wykonany z lekko chropowatego materiału. Wybierz też w miarę równe podłoże. Wbrew pozorom nawet niewielki spadek terenu będzie w nocy mocno odczuwalny.
  • Kształt – maty zwężające się w kierunku nóg są zazwyczaj lżejsze od tych prostokątnych.
  • Wbudowana poduszka – zależy ci przede wszystkim na wygodzie? Wybierz model z wszytą poduszką.

Maty samopompujące – ranking TOP 5

Autor: Szymon Sonik