Data modyfikacji:

Lizawka dla konia - jaką lizawkę dla konia wybrać?


W żywieniu koni, podobnie jak w przypadku ludzi, ogromne znaczenie ma prawidłowa podaż ważnych pierwiastków, takich jak siarka, fosfor, magnez, potas, chlor i sód. Zapotrzebowanie na większość z nich pokrywa dobrej jakości pasza, ale sód i chlor należy uzupełniać. Te niezbędne dla zdrowia minerały najlepiej podawać w postaci lizawki solnej. Taka kostka powinna być nieodłącznym wyposażeniem stajni. Ile soli potrzebuje koń, które lizawki są najlepsze i o czym należy pamiętać, kupując lizawkę solną dla konia?
jedzący koń

Jaką lizawkę dla konia wybrać?

Lizawka dla koni – po co uzupełniać sól?

Sól lub chlorek sodu (NaCl) jest nazywany „białym złotem”. Jako jeden z najważniejszych minerałów w organizmie konia zapewnia prawidłowy poziom płynów w komórkach i tkankach. Reguluje również równowagę kwasowo-zasadową. Nawet podając koniom pasze objętościowe i treściwe bardzo dobrej jakości, nie da się dostarczyć im wystarczającej ilości soli i minerałów. Przeciwdziałać niedoborom można poprzez odpowiednią suplementację. Lizawka solna jest dobrym dodatkiem żywieniowym, przede wszystkim dlatego, że konie chętnie z niej korzystają.

Lizawka z reguły uzupełnia podstawowe zapotrzebowanie na sól. Ma to szczególne znaczenie w przypadku koni sportowych, które podczas intensywnych treningów obficie się pocą, tracąc w ten sposób minerały. Także w czasie upałów warto sprawdzić, czy koń ma stały dostęp do lizawki. Jednocześnie warto wiedzieć, że niekorzystny wpływ na zdrowie zwierzęcia ma nie tylko niedobór soli, ale także jej nadmiar. Podczas gdy brak prowadzi do problemów trawiennych, apatii i spadku wydajności, przedawkowanie objawia się biegunką, wodą kałową i zwiększonym pragnieniem. U niektórych zwierząt można zauważyć spadek napięcia skóry. Konie również często pokazują niedobory poprzez nadmierne lizanie drewna, a niektóre jedzą ziemię lub piasek. Może to wskazywać na ogólne braki żywieniowe.

Jakie zapotrzebowanie na sól ma koń?

Zapotrzebowanie na sól dla konia o średniej wadze wynosi około 12 gramów dziennie. Jest to jednak tylko wartość przybliżona. To, ile soli faktycznie potrzebuje zwierzę, zależy nie tylko od jego wagi, ale także od tego, jak ciężko pracuje i jak bardzo się poci. Podczas intensywnego treningu koń wraz z potem traci elektrolity zawierające potas, chlor i sód. Warto przy tym wiedzieć, że koń poci się bardziej, niż jest to powszechnie uważane. W przeciętny letni dzień, przy temperaturze około 20 °C, przy lekkiej pracy traci 2-4 litry na godzinę, a podczas bardzo forsownych treningów nawet 15 litrów. Dlatego szacuje się, że zapotrzebowanie na minerały u koni sportowych wzrasta o około dwadzieścia procent. Są one także wydalane wraz z kałem, moczem i śliną. Utratę potasu można zrekompensować prawidłowym żywieniem dobrej jakości paszą treściwą i sianem. Zapotrzebowanie na sód i chlor koń może sam regulować, jeśli ma dostęp do lizawki solnej. Dla pewności można zlecić analizę próbek pasz pod kątem zawartości soli (zwłaszcza sodu) w laboratoriach, takich jak rolnicze instytuty badawcze. Gotowe mieszanki paszowe i pasze mineralne powinny zawierać tylko niewielką ilość soli, ponieważ zapotrzebowanie konia na sól najlepiej równoważyć indywidualnie w razie potrzeby.

Jaką lizawkę solną dla konia wybrać?

Solne lizawki dostępne są w różnych wersjach: oprócz klasycznej, białej kostki na rynku dostępne są wersje z naturalnej soli krystalicznej oraz z dodatkami smakowymi. Twardsze lizawki solne mają tę zaletę, że zapobiegają gryzieniu soli przez konie, a sprzyjają powolnemu jej wylizywaniu.

Zwykła biała lizawka solna dla konia jest wytwarzana przemysłowo poprzez odparowanie minerału, rafinację i ewentualnie wzbogacana sztucznymi dodatkami, takimi jak jod. Ten rodzaj lizawek nie został opracowany specjalnie dla koni – jest również wykorzystywany jako źródło minerałów dla owiec, krów i innych zwierząt gospodarskich. Lizawki naturalne to naturalna sól himalajska. W przeciwieństwie do klasycznych lizawek solnych są to produkty ekologiczne. Kamień jest nieobrobiony, składa się z naturalnych minerałów (takich jak naturalny jod) i nie zawiera żadnych dodatków chemicznych. Szczególnie smacznym wariantem dla koni są lizawki, które zawierają pewne substancje aromatyczne, takie jak jabłko. Często dodaje się również witaminy. Chociaż nie są to naturalne składniki, dobrze nadają się jako urozmaicenie. Lizawki ziołowe są także lubiane przez konie, jednak ten ich rodzaj zazwyczaj bogaty jest w cukier. Dobrym sposobem na nudę są lizawki zawierające ziarna zbóż oraz suszone owoce i warzywa.

Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie lizawki solnej?

Obecnie dostępne są lizawki we wszystkich możliwych rozmiarach i wzorach, ale nie każda jest odpowiednia dla każdego konia. Kupując lizawkę, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych kryteriów. Jednym z nich jest właściwy rozmiar. Kucyk powinien mieć mniejszą lizawkę niż duży koń. Ponadto lizawki solne renomowanych producentów zazwyczaj są dobrej jakości. Oprócz lizawki ważny jest dopasowany do niej uchwyt, który należy umieścić na odpowiedniej, dostosowanej do wzrostu konia wysokości.
Wybór lizawki ma duże znaczenie, ale jest kilka rzeczy, o których jeszcze należy pamiętać:

• lizawki solne zawsze należy wieszać poza zasięgiem źrebiąt, w przeciwnym razie grozi to biegunką;

• jeśli koń spożywa nadmierną ilość soli i stale liże lizawkę, lepiej usunąć ją całkowicie i podawać wymaganą ilość soli bezpośrednio do paszy;

• lizawkę należy zawiesić w taki sposób, aby nie mogła się zabrudzić – można ją albo przymocować sznurkiem na wysokości, która jest łatwo dostępna dla koni, albo skorzystać ze specjalnego uchwytu.
Patrycja Wojas