Data modyfikacji:

Kamizelka ochronna do jazdy konnej- niezbędne akcesoria jeździeckie

Bezpieczeństwo stało się priorytetem w jeździectwie. Międzynarodowa Federacja Jeździecka wprowadziła nakaz jazdy konnej w kasku. Odchodzi się od noszenia toczków, które chroniły jedynie przed otarciami, ale nie zapewniały amortyzacji podczas upadku z konia. Coraz bardziej popularne stają się kamizelki do jazdy konnej, i słusznie, bo zmniejszają ryzyko urazów kręgosłupa i narządów wewnętrznych. Jak wybrać kamizelkę ochronną? Przeczytaj.

Kamizelka do jazdy konnej - po co się ją nosi?

Kamizelka bezpieczeństwa do jazdy konnej stanowi rodzaj pancerza, który chroni kręgosłup i klatkę piersiową przed urazami. Nie zapobiega upadkowi z konia, ale amortyzuje jeźdźca podczas samego upadku, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko poważnych urazów. Dodatkowo wymusza prawidłową postawę na koniu (zapobiega garbieniu się).

Sprawdź także: Strój i akcesoria do jazdy konnej. Jaki sprzęt dla początkujących? Jaki dla zaawansowanych?

Kamizelka do jazdy konnej - po co się ją nosi?

Kamizelka bezpieczeństwa do jazdy konnej stanowi rodzaj pancerza, który chroni kręgosłup i klatkę piersiową przed urazami. Nie zapobiega upadkowi z konia, ale amortyzuje jeźdźca podczas samego upadku, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko poważnych urazów. Dodatkowo wymusza prawidłową postawę na koniu (zapobiega garbieniu się).

Jaka kamizelka do jazdy konnej jest najlepsza?

Kamizelki są wykonane ze specjalnego materiału ochronnego. Najlepsza kamizelka do jazdy konnej to taka, która jest idealnie dopasowana do jeźdźca. Nie powinna uwierać w żadnym miejscu, ani odstawać. Kamizelka musi mieć także odpowiednią długość - ochraniać kość ogonową, ale nie dotykać siodła.

Kamizelka segmentowe do jazdy konnej wykonana jest z bloczków, które anatomicznie układają się z sylwetką jeźdźca. Dostępna jest także kamizelka z pianki do jazdy konnej, która dopasowuje się do ciała pod wpływem wytwarzanego przez jeźdźca ciepła. Kamizelka pneumatyczna do jazdy konnej to nowość. Posiada wbudowaną poduszkę powietrzną, która otwiera się szybciej niż mrugnięcie okiem. Jest popularna także wśród motocyklistów i osób jeżdżących na quadzie.

Kamizelki można podzielić, ze względu na normy bezpieczeństwa, na dwa rodzaje:

kamizelki BETA 2 (level2)

Zapewniają niższy poziom bezpieczeństwa, za to są wygodniejsze niż kamizelki BETA 3, nie krępują ruchów i lepiej dopasowują się do ciała. Są polecane zarówno dla dorosłych, jak i dzieci do nauki jazdy konnej. Kamizelka z poziomu drugiego chroni kręgosłup jeźdźca i w mniejszym stopniu narządy wewnętrzne w razie upadku. Można ją założyć na ubranie, ale możesz też pod. Ma to znaczenie, kiedy chcesz dobrze wyglądać we fraku na zawodach jeździeckich.


kamizelki BETA 3 (level3)

Zapewnia wyższy stopień bezpieczeństwa. Jest grubsza, wykonana z materiałów, które dodatkowo usztywniają kamizelkę, przez co może nieco ograniczać ruchy jeźdźca. Zalecana do jazdy wyczynowej. Chroni narządy wewnętrzne i kręgosłup jeźdźca w większym stopniu, w porównaniu do BETA 2.

Kamizelka do jazdy konnej dla dorosłych

Powinna być dopasowana do sylwetki jeźdźca, dlatego kamizelka z poziomu drugiego jest polecana dla osób, które uprawiają jeździectwo rekreacyjnie. Kamizelka BETA 3 sprawdzi się u jeźdźców, którzy trenują skoki przez przeszkody 

Kamizelka do jazdy konnej dla dzieci

Dzieci szybko rosną, dlatego najczęstszym problemem są kamizelki, z których dzieci już wyrosły. Przygotuj się na to, że kamizelkę dla dziecka należy kupować co sezon. Nie może być ani za duża, ani za mała. Powinna być po prostu dopasowana. Zwróć także uwagę na system zapięć. Te, które są zapinane na rzepy są łatwiejsze do zakładania przez małe dzieci.

Kamizelki polecane dla dzieci to zarówno te z poziomu drugiego, jak i poziomu trzeciego. Obie zwiększają amortyzację podczas upadku i chronią przed poważnymi urazami. Kamizelka BETA 2 zapewnia mniejszy stopień bezpieczeństwa, ale pozwala na większą swobodę podczas jazdy, dzięki czemu dziecko ma większą frajdę podczas jazdy. Idealna kamizelka dla dziecka do jazdy konnej powinna posiadać także odblaskowe elementy, które zwiększają widoczność jeźdźca po zmroku.